Ranking zmywarek 2022 – najlepsze urządzenia do automatycznego zmywania naczyń
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 10
oceniane badania
oceniane badania 7
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 8672

Ranking zmywarek 2022 - najlepsze urządzenia do automatycznego zmywania naczyń

Czasy, w których zmywanie naczyń odbywało się ręcznie minęły, każdy chce mieć w domu zmywarkę, która ułatwia nam radzenie sobie z tak żmudnym obowiązkiem jakim jest zmywanie naczyń. Producenci oferują nam szeroką gamę zmywarek z różnego rodzaju funkcjami. Przygotowaliśmy ranking zmywarek, który pomoże wybrać najlepszy sprzęt do naszej kuchni.

Zmywarki – Ranking 2022

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 10
oceniane badania
oceniane badania 7
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 8672

Co to jest zmywarka?

talerze i sztućce stoją czyste w zmywarce do naczyńZmywarka do naczyń to nic innego jak urządzenie mechaniczne, które służy do automatycznego zmywania naczyń, sztućców i różnego rodzaju akcesoriów kuchennych, wykorzystywanych podczas przygotowywania i serwowania żywności czy napojów. Zmywarki spotykamy zarówno w naszych domach jak i obiektach gastronomicznych.

Jak działa zmywarka?

Działanie zmywarek nie jest skomplikowane. W większości modeli procedura wygląda podobnie, możemy podzielić pracę zmywarki na następujące etapy:

 • pobieranie wody z instalacji do zmywarki za pomocą elektrozaworu, ilość wody zależna od wybranego programu
 • pompa myjąca napędzana przez silnik zmywarki tłoczy wodę do spryskiwaczy, które dostarczają wodę pod ciśnieniem do wszystkich zakamarków zmywarki
 • woda jest podgrzewana do temperatury wybranej w programie zmywania za pomocą grzałki i regulowana przez czujnik temperatury
 • w dozowniku detergentów znajduje się tabletka, która jest odpowiedzialna za rozpuszczanie zabrudzeń, zostaje ona uwolniona w odpowiednim momencie zmywania
 • brudna woda jest odprowadzana ze zmywarki za pomocą pompy
 • następuje płukanie naczyń, podczas ostatecznego płukania zmywarka dozuje nabłyszczacz
 • ostatnim etapem jest suszenie naczyń za pomocą specjalnego wentylatora, po jego zakończeniu sygnał dźwiękowy bądź wizualny informuje nas o zakończonym cyklu mycia.

Rodzaje zmywarek

Zmywarki wolnostojące

Zmywarki wolnostojące są najczęściej wybierane w kuchniach, które mają już gotowe meble i nie możemy użyć zmywarki do zabudowy. Taki sprzęt posiada obudowę przednią oraz blat, dlatego możemy bez problemu dostawić zmywarkę do pozostałych mebli kuchennych. Dodatkowo jeśli chcemy schować urządzenie pod blatem, przeważnie mamy możliwość odkręcenia góry zmywarki i wsunięcia jej pod nasz blat kuchenny.

Obecnie producenci sprzętu AGD proponują urządzenia w różnych kolorach, co pozwala dopasować zmywarkę do posiadanych mebli kuchennych. Podłączenie zmywarek wolnostojących odbywa się w sposób standardowy, musimy podłączyć sprzęt do prądu, źródła wody oraz kanalizacji.

Zmywarki do zabudowy

W przypadku nowych kuchni, do których aranżujemy wszystko od początku, wiele osób decyduje się na montaż zmywarki do zabudowy. Mamy tu do wyboru zakrycie frontu zmywarki za pomocą płyty meblowej, przez co urządzenie jest całkowicie niewidoczne. Spotykamy również modele zmywarek do zabudowy, które posiadają opcję pozostawienia widocznego panelu urządzenia, a zakrycie jedynie góry zmywarki.

Przeważnie mamy do dyspozycji zmywarki o szerokości 45 lub 60 cm. Wielkość dobieramy do naszych potrzeb, im więcej naczyń wykorzystujemy w ciągu dnia, tym większa zmywarka będzie dla nas odpowiednia.

Zmywarki przenośne/kompaktowe

naczynia stoją na blacie nad zmywarkąKolejny rodzaj sprzętu to zmywarki przenośne, które są coraz częściej wykorzystywane w małych mieszkaniach czy tam, gdzie chcemy zabierać ze sobą zmywarkę na wyjazdy. Możemy spotkać się z małymi urządzeniami, o wielkości mikrofalówki, które stawiamy na blacie kuchennym.

Inna opcja to zamontowanie przenośnej zmywarki pod zlewem. Kompaktowe urządzenie można tam zamontować w przypadku zastosowania zlewu jednokomorowego. Tak czy inaczej musimy pamiętać, że nawet przenośne urządzenia muszą zostać podłączone do prądu, wody i kanalizacji.

Pierwsze zmywarki zaczęły pojawiać się już w XIX wieku. Pierwszy patent pojawił się w 1850 roku w USA, został zgłoszony przez Joela Houghtona. Kolejny patent pojawił się 15 lat później za sprawą L. A. Aleandra. Sprzęty różniły się znacznie od obecnych zmywarek, ponieważ były obsługiwane ręcznie. Pierwszy model, który posiadał konstrukcję zbliżoną do obecnych zmywarek, pojawił się na rynku w 1924 roku, a jego twórcą był brytyjski inżynier William Howard Livens.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem zmywarki?

Zmywarki spotykamy praktycznie w każdym domu, stały się nieodłącznym elementem naszych kuchni. W zależności od potrzeb i rodzaju naszego mieszkania/domu należy wybrać inne rozwiązania. Warto przed zakupem zmywarki rozważyć kilka spraw.

Zmywarka dla dużej rodziny

białe kubki w motylki stoją czyste w zmywarceBardzo szybko poznamy korzyści płynące z posiadania zmywarki, jeśli nasza rodzina liczy wiele osób. Podczas zmywania ręcznego stracimy nie tylko dużo czasu, ale również będzie to związane z bardzo dużym zużyciem wody. Jeśli interesuje nas urządzenie dla większej rodziny, z pewnością warto wybrać pełnowymiarową zmywarkę o szerokości 60 cm, która zapewni nam pojemność od 12 do 15 kompletów naczyń.

Im częściej będziemy korzystać ze zmywarki, a przy większej rodzinie prawdopodobnie będzie to przynajmniej raz dziennie, warto zastanowić się nad sprzętem energooszczędnym. Dla rodzin z dziećmi przydadzą się zmywarki z dodatkowymi funkcjami, które przykładowo pozwalają na wyparzanie butelek czy szybkie suszenie naczyń. Upewnijmy się również, czy urządzenie posiada blokadę rodzicielską i zabezpieczenie przed zalaniem.

Zmywarka dla singla

niska pusta otwarta zmywarkaO ile kilkuosobowa rodzina szybko zapełni zmywarkę i będziemy mogli włączyć urządzenie, o tyle jednoosobowe gospodarstwo domowe produkuje znacznie mniej naczyń do mycia. Tak czy inaczej podobnie i tu oszczędzamy czas i wodę podczas korzystania ze zmywarki. Możemy zastanowić się nad wyborem mniejszego urządzenia, przykładowo sprzętu pełnowymiarowego o szerokości 45 cm lub kompaktowej zmywarki nablatowej.

Inna opcja to skorzystanie z większej zmywarki i ustawianie mycia na połowę wsadu. Może się to sprawdzić, gdy spodziewamy się, że w przyszłości będziemy potrzebować większego urządzenia. Warto także zwrócić uwagę na funkcję szybkiego mycia, co przyda się dla tych, którzy nie posiadają na wyposażeniu licznej zastawy.

Zmywarka dla gastronomii

Zmywarki spotykamy nie tylko w naszych domach, ale również restauracjach czy barach. Urządzenia dedykowane dla gastronomii posiadają odrobinę inne parametry niż te domowe. Dobrze sprawdza się tu funkcja wyparzania, która pozwala skrócić czas pracy zmywarki i szybciej korzystać z naczyń.

Odpowiednie modele dostosowane są do zadań, które mają wykonywać w danym miejscu. Niektóre zmywarki przeznaczone są do mycia szkła, inne do czyszczenia garnków, koszy, blach piekarniczych czy tac. W gastronomii liczy się szybkość pracy urządzenia i skuteczność mycia, dlatego najlepiej zdecydować się na urządzenia o klasie mycia A.

W zależności od rodzaju zmywarki i ustawionego trybu, urządzenie podczas jednego cyklu mycia zużywa około 7-14 litrów wody. Zużycie prądu szacuje się na 1 kWh na jeden cykl. W przypadku zmywania ręcznego, koszt energii elektrycznej odpada, ale szacuje się, że zużywamy aż 80 litrów wody podczas standardowego, jednorazowego zmywania. To około 7-8 razy więcej niż w przypadku skorzystania ze zmywarki. Oszczędność jest ogromna już przy pojedynczym myciu naczyń, a w przypadku całego roku są to potężne ilości wody – 3600 litrów dla zmywarki i około 28 800 litrów w przypadku mycia ręcznego.

Jak wybrać najlepszą zmywarkę?

otwarta zmywarka z naczyniami w kuchniPrzygotowaliśmy ten ranking zmywarek dla tych, którzy stoją przed wyborem najlepszego sprzętu do domu. Duży wybór i mnogość funkcji wprowadzają wątpliwości, więc podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Klasa zmywania

Parametr ten jest odpowiedzialny za określenie, jak dany sprzęt poradzi sobie z dokładnością zmywania brudnych naczyń. Skala jest oznaczona symbolami od A do G, gdzie A oznacza najlepsze właściwości myjące i zmywarka powinna poradzić sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami, natomiast G to najsłabsza jakość zmywania. Jest to bardzo istotne, ponieważ nikt nie lubi wyjmować niedomytych naczyń ze zmywarki, warto zwrócić uwagę na ten parametr.

Klasa suszenia

Podobne oznaczenie znajdziemy w klasie suszenia zmywarki, które określa czy nasze naczynia będą skutecznie wysuszone po zakończonym cyklu mycia, czy też będziemy musieli je jeszcze dodatkowo wycierać. Jeśli chcemy, aby naczynia były całkowicie suche, należy wybrać sprzęt z oznaczeniem A, jest to najwyższa klasa suszenia. Kolejne oznaczenia, aż do G, określają urządzenia o słabszej efektywności suszenia.

Poziom hałasu

Niezależnie od tego, czy będzie to kuchnia zamknięta czy kuchnia otwarta na salon, podczas użytkowania zmywarki zwracamy uwagę na poziom hałasu podczas pracy urządzenia. Przeważnie urządzenia do zabudowy odznaczają się niższą hałaśliwością z racji na wytłumienie dźwięku przez sąsiadujące meble i front meblowy. Producenci oferują zmywarki o poziomie hałasu od 37 do 60 db.

Tryby pracy zmywarki

W zależności od wybranego modelu możemy spotkać się z różnymi funkcjami, które mogą być nam mniej lub bardziej potrzebne, jak:

 • wyparzanie – opcja przydatna w przypadku posiadania małych dzieci, gdy potrzebujemy wyparzyć butelki do mleka czy inne naczynia
 • bio – program służący do mycia naczyń szczególnie delikatnych i takich, które nie są przystosowane do silnych detergentów.
 • program szybki – jest przeznaczony do mycia lekko zabrudzonych lub odświeżenia dawno nie używanych naczyń.
 • zmywanie wstępne – służy do przygotowania mocno zabrudzonych, zaschniętych naczyń do mycia docelowego.
 • program intensywny – dłuższe mycie w wyższej temperaturze mocno zabrudzonych naczyń czy garnków.
 • Eco – krótki program do oszczędnego mycia naczyń w temperaturze około 50 stopni Celsjusza.

Funkcje dodatkowe

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje zmywarki, które sprawią, że korzystanie z niej będzie wygodniejsze. Z pewnością przydatna okazuje się opcja połowy załadunku, która pozwoli nam skorzystać z urządzenia, również przy mniejszej ilości brudnych naczyń, a jednocześnie wykorzystać mniej wody niż przy normalnym myciu.

Opóźniony start to ciekawa opcja, gdy chcemy zaprogramować sprzęt do rozpoczęcia pracy o określonej godzinie. Na koniec elektroniczny sensor pozwalający na automatyczne wykrywanie poziomu zabrudzeń naczyń i dobrania odpowiedniego programu mycia.

Definicje

otwarta zmywarka obok białego krzesłaKlasa energetyczna – jest to sposób określania zużycia prądu przez dane urządzenie, który jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Skala zaczyna się od A, czyli urządzeń które zużywają najmniej prądu po klasę G, gdzie spotykamy się z największym zużyciem.

Liczba kompletów w zmywarce – określa ilość naczyń, które można myć w zmywarce podczas jednego cyklu, czyli ładowność zmywarki. Jeden komplet to naczynia dla jednej osoby, czyli duży talerz, głęboki talerz, talerz deserowy, nóż, duża łyżka, widelec, mała łyżeczka, szklanka, kieliszek do wina, filiżanka. Jeśli zmywarka ma pojemność 10 kompletów, możemy w niej umieścić 10 sztuk każdego z powyższych naczyń/akcesoriów kuchennych jednocześnie.

AquaStopsystem zapobiegający wyciekowi wody ze zmywarki. Dotyczy zarówno wnętrza zmywarki jak i węża doprowadzającego wodę. Jeśli czujniki wykryją jakąkolwiek awarię, urządzenie odcina wodę i zapobiega jej wylaniu na podłogę naszego mieszkania.

5 topowych marek zmywarek

 • Candy
 • Bosch
 • Electrolux
 • Whirlpool
 • Amica
– to włoska grupa, zajmująca się produkcją sprzętu AGD. Firma została założona w 1945 roku przez rodzinę Fumagalli. 56 % produkcji firmy stanowią pralki i zmywarki. W ofercie firmy znajdziemy różne modele zmywarek, zarówno te kompaktowe, wolnostojące jak i sprzęty przeznaczone do zabudowy. Pojemność najmniejszych sprzętów to 6 kompletów, najbardziej pojemne zmywarki posiadają do 16 kompletów naczyń.
– niemieckie przedsiębiorstwo założone w 1886 roku przez Roberta Boscha w Stuttgarcie. Obecnie koncern skupia 440 spółek działających w 60 krajach na świecie. Główna działalność firmy to branża motoryzacyjna, technika przemysłowa, dobra użytkowe oraz wyposażenie budynków. W przypadku zmywarek znajdziemy szeroką ofertę dostosowaną do różnych potrzeb, zmywarki kompaktowe, wolnostojące i do zabudowy. Zmywarki tej firmy posiadają przeważnie funkcję ExtraDry, która odpowiada za błyskawiczne suszenie naczyń.
– szwedzkie przedsiębiorstwo, które specjalizuje się głównie w produkcji sprzętu AGD – pralek, zmywarek, kuchenek, odkurzaczy czy lodówek. W Polsce mamy 5 fabryk firmy usytuowanych w Zabrzu, Oławie, Siewierzu, Świdnicy oraz Żarowie. Jeśli chodzi o zmywarki, najmniejsze modele kupimy już od około tysiąca złotych, najdroższy model kosztuje około 2100 zł. Ciekawostką jest, że firma oferuje kompaktowe zmywarki w wersji do zabudowy (w innych firmach przeważnie są to modele wolnostojące).
– amerykańskie przedsiębiorstwo założone w 1911 roku przez Lou Uptona pod nazwą Upton Machine Company. W 1949 roku nazwę zmieniono na Whirlpool Corporation. Oprócz produkcji sprzętu AGD, firma znana jest również ze współpracy przy misjach kosmicznych, gdzie pracowała nad rozwojem systemów żywnościowych, zarządzania odpadami i higieny osobistej. Zmywarki tej firmy odznaczają się stosunkowo cichą pracą, a także są wyposażone w technologię 6-ty zmysł, dzięki której mycie wstępne nie jest konieczne.
– polska firma założona w 1945 roku, której głównym profilem działalności jest produkcja sprzętu AGD. W 1997 roku firma zaczęła być notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecnie w ofercie znajdziemy około 60 modeli zmywarek. Podstawowe modele wolnostojące o szerokości 45 cm możemy kupić za około 1000zł. Większe modele z rozbudowanymi funkcjami to koszt mniej więcej 2 tysięcy złotych. Zmywarki Amica posiadają ramię natryskowe Waterspinner, które pozwala docierać do trudno dostępnych miejsc oraz funkcję ShineDose – automatyczne dozowanie nabłyszczacza.

Odnośniki:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zmywarka_do_naczy%C5%84

https://www.candy-home.com/pl_PL/zmywarki/

https://www.bosch-home.pl/produkty/zmywanie

FAQ

Czemu zmywarka nie rozpuszcza tabletki?

Może być wiele przyczyn problemu z rozpuszczeniem się tabletki podczas cyklu mycia. Najczęstsze powody to zbyt niska temperatura mycia, twarda woda, przeterminowana tabletka myjąca, zbyt niskie ciśnienie wody, zbyt krótki cykl mycia.

Które zmywarki można podłączyć do ciepłej wody?

Większość zmywarek posiada opcję podłączenia do ciepłej wody, o ile jej temperatura nie przekracza 60 stopni Celsjusza. Przed podłączeniem warto sprawdzić informację w instrukcji obsługi, żeby upewnić się czy takie podłączenie jest możliwe.

Jak zmywarka suszy naczynia?

Suszenie naczyń może się odbywać na różne sposoby, w zależności od tego jakie rozwiązania są zastosowane w zmywarce. Przykładowo może się to odbywać przy wykorzystaniu wysokiej temperatury, użyciu zoelithu - minerału, który pochłania wilgoć, funkcji automatycznego uchylania drzwiczek po zakończonej pracy lub wbudowanych wentylatorów.

Jak często dolewać nabłyszczacz do zmywarki?

Zmywarki posiadają specjalne czujniki, które monitorują poziom płynu nabłyszczającego. Jeśli poziom będzie niski, na wyświetlaczu ukaże się ikona przypisana do płynu nabłyszczającego i właśnie w tym momencie powinniśmy uzupełnić płyn.

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Przyczyn może być wiele, warto zacząć od sprawdzenia czy odpowiednio ustawiamy wszystkie naczynia w zmywarce i woda ma do nich swobodny dostęp. Analizujemy czy nie ustawiamy zbyt krótkiego programu do intensywnie zabrudzonych naczyń. Warto również zwrócić uwagę na jakość naszych tabletek do zmywarki. Jeśli wykluczymy powyższe problemy, pozostanie nam sprawdzenie urządzenia pod kątem usterek technicznych.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...