Ranking zestawów kina domowego 2022 – najlepsze komplety audio-wideo
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 10
oceniane badania
oceniane badania 4
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 8763

Ranking zestawów kina domowego 2022 - najlepsze komplety audio-wideo

Zastanawiasz się nad kupnem kina domowego do swojego telewizora? Nie masz jednak czasu na wielogodzinne poszukiwania i porównania kolejnych modeli, aby znaleźć najlepsze kino domowe? Sprawdź nasz ranking zestawów kina domowego i dowiedz się, jakie kino domowe wybrać.

Kina domowe – Ranking 2022

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 10
oceniane badania
oceniane badania 4
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 8763

Co to jest kino domowe?

kino domowe w jasnym salonieKino domowe nie jest urządzeniem samym w sobie, bo jest to raczej potoczna nazwa zestawu różnych komponentów elektronicznych typu audio-wideo, które wspólnie mają za zadanie, w warunkach domowych, odwzorować dźwięk i wrażenie, jakie towarzyszą podczas oglądania filmu w sali kinowej. Głównym elementem zestawu kina domowego jest ekran i źródło sygnału, a uzupełniają go urządzenia audio, które gwarantują wyżej wymienione efekty. Kino domowe jest stosunkowo młodym wynalazkiem, bo powstało w 1991 roku, kiedy to na potrzebny premiery filmu „Powrót Batmana” stworzona została technologia kompresji dźwięku kinowego – Dolby Digital.

Jak działa zestaw kina domowego?

Do poprawnego działania kina domowego potrzebne są co najmniej 4 elementy: urządzenie do wyświetlania obrazu (telewizor lub projektor), źródło sygnału, czyli urządzenie multimedialne (odtwarzacz Blu-Ray, DVD czy konsola do gier), głośniki i amplituner AV. Są to podstawowe elementy systemu kina domowego, ale jednocześnie w żaden sposób nas nie ograniczają, bo można do nich swobodnie dodawać różnego rodzaju dodatki. Przykładem mogą być urządzenia lub elementy wygłuszające i eliminujące światło, które znacząco poprawiają komfort oglądania i również wpisują się w definicję zestawu kina domowego.

czarny głośnik kina domowego stoi obok jasnej kanapyCały proces działania kina domowego jest dość prosty, bo polega na odbieraniu przez amplituner sygnału dźwiękowego od różnych urządzeń wyjściowych, takich jak odtwarzacze DVD, Blu-Ray, antena czy konsola. Amplituner odbiera sygnały, po czym dokładnie je interpretuje, wzmacnia, zwiększa moc i czystość dźwięku, a następnie obrobiony sygnał wysyła dalej do urządzeń wyjściowych, czyli do telewizora i głośników. W ten sposób z zestawu kolumn wydobywa się idealnie obrobiony i czysty dźwięk przestrzenny, który sprawia, że leżąc na kanapie, możemy poczuć się jak w kinie.

Czy warto kupić kino domowe?

Wbudowane w telewizor głośniki to często urządzenia o niskiej mocy, które nie generują zadowalającej głośności dźwięku ani też odpowiedniej jakości. Z tego powodu wiele osób rozważa zakup zewnętrznych głośników lub zastanawia się nad droższym wydatkiem – zestawem kina domowego. Zestaw kino domowe zapewnia przestrzenny dźwięk i polecany jest przede wszystkim dla kinomaniaków. Czy warto kupić takie kino domowe i jakie są jego zalety?

W kwestii słabej jakości dźwięku głośników telewizora z pomocą przychodzą zestawy kina domowego, które w całości niwelują ten problem. Zapewniają wysoką jakość dźwięku i potrafią przeobrazić domowy salon w salę kinową. Kino domowe sprawdzi się nie tylko w przypadku oglądania filmów, ale również słuchania muzyki czy gry na konsoli. Jak pokazała nasza analiza, wykorzystanie dobrego amplitunera wraz z odpowiednią ilością kolumn głośnikowych, adekwatną do wielkości pomieszczenia, pozwoli nam osiągnąć fenomenalną jakość dźwięku, która gwarantuje niesamowite doznania audiowizualne.

System kina domowego to rzecz zdecydowanie warta zakupu w przypadku, gdy zależy nam na najwyższej jakości dźwięku i możliwości poczucia się jak w kinie. Posiadanie zestawu kina domowego to takie korzyści jak:

  • przeobrażenie pokoju z telewizorem w salę kinową,
  • niesamowite wrażenia z gry na konsoli,
  • wysoka jakość i czystość dźwięku, a także efekt dźwięku przestrzennego.

Rodzaje zestawów kina domowego

telewizor z zestawem kina domowego w białym pokojuRóżne kina domowe cechuje podobieństwo pod względem wyglądu i zastosowania – są to zazwyczaj duże kolumny, które podłączamy do amplitunera, który następnie podłączony jest do telewizora. Producenci w specyfikacji swoich kin domowych zawsze informują o liczbie kanałów danego urządzenia, czyli maksymalnej ilości głośników, które można podłączyć do amplitunera oraz dostępności subwoofera.

To właśnie na podstawie liczby kanałów dzielimy kina domowe na różne typy, a nasz ranking kin domowych zawiera wszystkie najpopularniejsze z nich. Najczęściej spotykane konfiguracje to 5.1 i 7.1 – gdzie pierwsza wartość oznacza liczbę głośników w zestawie, a druga ilość subwooferów.

Kino domowe 5.1

To jeden z najbardziej podstawowych i najchętniej wybieranych rodzajów kina domowego. Zestaw 5.1 składa się z subwoofera oraz 5 głośników, a konkretnie dwóch kolumn przednich, dwóch tylnych oraz jednego głośnika centralnego. Głośniki w zestawie 5.1 rozmieszczamy w taki sposób, aby stworzyć wirtualny okrąg, gdzie w centrum znajduje się miejsce odsłuchu, czyli przykładowo nasza kanapa. Warto pamiętać, że głośnik centralny powinien znajdować się naprzeciwko miejsca odsłuchu, a głośniki tylne za naszymi plecami.

Kino domowe 7.1

Zestaw 7.1 to rozszerzenie systemu 5.1. Dostępna jest taka sama konfiguracja jak w systemie 5.1, tyle że powiększona o dodatkowe dwie kolumny głośników efektowych, które jeszcze bardziej wzbogacają brzmienia i zapewniają lepszy efekt dźwięku przestrzennego. Rozmieszczenie głośników wygląda podobnie jak w przypadku zestawu 5.1, bo również staramy się stworzyć okrąg. Dodatkową parę głośników efektowych warto umiejscowić z boku, na wysokości miejsca odsłuchu.

Test praktyczny wykazał, że głośniki efektowe zarówno w systemie 5.1, jak i 7.1 powinny emitować dźwięk do pomieszczenia, ale nie bezpośrednio w miejsce odsłuchu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kina domowego?

Kino domowe to zakup, który ciężko wykonać od ręki i wymaga przeanalizowania pewnych kwestii. Przed wyborem odpowiedniego urządzenia należy zadać sobie pytanie, do czego kino domowe będzie nam służyć. Warto też przejrzeć nasz ranking i zwrócić uwagę na takie kluczowe czynniki jak obsługiwane formaty dźwięku, parametry głośników czy rozmiar i ilość kolumn.

Wielkość pomieszczenia

kobieta i mężczyzna siedzą na kanapie przy zestawie kina domowegoPierwsza kwestia, którą warto się zainteresować przed zakupem to wielkość pomieszczenia, w którym zamierzamy korzystać z zestawu kina domowego. Im mniejsze pomieszczenie, tym lepiej celować w zestawy mniej rozbudowane, a do dużych przestrzeni lepiej wybrać zestaw z większą ilością kolumn głośnikowych. Nasz test kin domowych wykazał, że duża ilość głośników na małej przestrzeni może doprowadzić do ich wzajemnej interferencji, co finalnie przełoży się na pogorszenie jakości dźwięku. Podobny eksperyment wykonaliśmy w odwrotnej sytuacji, gdzie na dużej powierzchni umieściliśmy zestaw z małą ilością głośników. Wynik testu nikogo nie zaskoczył, bo widoczne były problemy z osiągnięciem pełnego dźwięku przestrzennego.

Wyposażenie

Dostępność subwoofera możemy wyczytać już bezpośrednio w specyfikacji z liczby kanałów danego zestawu kina domowego, ale warto dowiedzieć się o jego wyposażeniu nieco więcej. Dobrze jest sprawdzić, czy zestaw zawiera antenę, baterie, niezbędne kable głośnikowe czy pilota. Warto też sprawdzić model dostępnego amplitunera i poznać jego dokładną specyfikację.

Parametry kolumn i głośników

Zagłębiając się w specyfikację zestawu kina domowego, można poznać szczegółowe informacje na temat poszczególnych kolumn głośnikowych. Warto zainteresować się kwestią czułości i skuteczności wbudowanych głośników, pasmem przenoszenia i poziomem impedancji. Dobrze jest też przeanalizować wagę i wymiary kolumny oraz jej zawartość, czyli rodzaj obudowy, ilość głośników nisko-średniotonowych i głośników wysokotonowych.

Format dźwięku

Przed zakupem należy sprawdzić jakie formaty plików dźwiękowych obsługuje amplituner w danym kinie domowym. Zasada jest tutaj dość prosta – im więcej, tym lepiej. Warto jednak skupić się na obsłudze najbardziej popularnych i użytecznych formatów – AAC, ALAC, FLAC, MP3, WAV i WMA.

Preferencje

Gdy zamierzamy korzystać z kina domowego głównie do oglądania filmów i zależy nam na efektach dźwiękowych niczym z kina, dobrym wyborem będzie zestaw z amplitunerem. W przypadku gdy kino domowe będzie wykorzystywane do słuchania muzyki, test produktu wykazał, że warto rozważyć zakup zestawu wyposażonego we wzmacniacz. Możliwa jest też konfiguracja zarówno z amplitunerem, jak i wzmacniaczem.

Funkcje

Warto przede wszystkim sprawdzić dostępność Bluetooth i Wi-Fi, które pozwolą na sparowanie kina domowego z urządzeniami mobilnymi. Polecamy również zainteresować się funkcjami dodatkowymi, takimi jak Deep Colour, Sleep, Timer, czy tryb Eco. Warto też sprawdzić dostępność dedykowanej aplikacji mobilnej do sterowania kinem domowym oraz czy producent oferuje możliwość aktualizacji oprogramowania.

Opinie o zestawach kina domowego

Obok analizy poszczególnych aspektów i parametrów warto zapoznać się z opiniami aktualnych właścicieli kina domowego, którzy posiadają dany model od jakiegoś czasu i wyrobili sobie o nim dobre lub złe zdanie. Ocena na temat konkretnego zestawu oczywiście może różnić się w zależności od postawionych wymagań i potrzeb, ale podgląd na tego typu opinie w połączeniu z naszym rankingiem kin domowych oraz tabelami porównawczymi i zestawieniami, dadzą solidną bazę do podjęcia najlepszego wyboru we własnym zakresie.

Czym kierować się przy wyborze zestawu kina domowego?

Przeprowadzone przez nas testy kin domowych wyłoniły zwycięzcę testu na podstawie porównania niżej przedstawionych parametrów. To kluczowe elementy specyfikacji, które determinują pozycję poszczególnych modeli w naszym rankingu zestawów kina domowego i warto się nimi kierować podczas rozważań na temat tego, jakie kino domowe kupić.

Liczba kanałów

To parametr, który określa jaką ilość głośników jesteśmy w stanie podłączyć do amplitunera. Można by rzec, że im więcej głośników tym lepiej, bo zapewnia to lepsze, przestrzenne brzmienie. Należy jednak pamiętać, że jest to parametr bezpośrednio powiązany z ilością przestrzeni, jaką będziemy musieli wygospodarować na umiejscowienie głośników. To samo tyczy się ceny – im więcej kolumn tym cena zestawu jest wyższa. Nasz ranking najlepszych zestawów kina domowego wyraźnie wskazuje, że dobry i rekomendowany zestaw to minimum system 5.1, który zapewni komfort oglądania i ciekawe doznania związane z efektem dźwięku przestrzennego.

Moc wyjściowa

Moc zestawu kina domowego to parametr wyrażony w watach (W). Im większa moc tym wrażenia dźwiękowe są lepsze. Nie warto jednak w tej kwestii przesadzać. Badanie pokazało, że zbyt duża moc głośników kina domowego w małym pomieszczeniu wygeneruje dźwięk daleki od oczekiwanego ideału. Specyfikacja zestawów zawiera często zsumowaną moc wyjściową wszystkich kanałów. Warto jednak zainteresować się mocą poszczególnych głośników. Ranking zestawów kina domowego pokazuje, że należy celować w wartości minimum 50-100 W dla każdego, co gwarantuje dobrą jakość dźwięku.

Pasmo przenoszenia

duży jasny pokój z zestawem kina domowegoPrzy okazji analizowania mocy wyjściowej poszczególnych kolumn głośnikowych, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie pasma przenoszenia, czyli zakresu generowanych częstotliwości. Im niższa dolna wartość zakresu częstotliwości, tym wydobywający się dźwięk będzie pełniejszy i zapewni lepsze doznania. Przebieg testu zestawów kina domowego wykazał, że w przypadku kolumny centralnej i tylnej najlepiej wybierać modele z pasmem przenoszenia minimum 50 Hz – 20 kHz, a dla kolumny przedniej najlepiej wybrać pasmo z nieco niższą dolną granicą – w okolicach 40 Hz.

Złącza

Dobre kino domowe powinno posiadać złącza, które pozwolą na podłączenie do niego innych urządzeń. Przede wszystkim musi posiadać złącze HDMI (najlepiej więcej niż jedno), aby móc podłączyć telewizor, monitor lub projektor. Dobrze jest, gdy amplituner posiada USB, dzięki czemu można bezpośrednio podpiąć dysk twardy czy pendrive. Warto zwrócić uwagę na dostępność takich złącz jak wyjście pre-out, złącza komponentowe, kompozytowe, koaksjalne, optyczne i S-Video, a także wyjście słuchawkowe i złącze Ethernet.

Dekodery dźwięku

Najlepsze kino domowe powinno posiadać amplituner z jak najbardziej wydajnym procesorem, który zapewnia optymalną obróbkę audio i oferuje wsparcie dla najnowszych i najważniejszych formatów dźwięku przestrzennego. Zestawienie zestawów kina domowego pokazuje, że najważniejsze dekodery dźwięku wielokanałowego, na które warto zwrócić uwagę to Dolby Atmos, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus i DTS:X.

Zbyt duża ilość głośników o dużej mocy na małej przestrzeni może spowodować wystąpienie zjawiska interferencji i osiągnięcie efektu odwrotnego od zamierzonego, czyli pogorszenie się jakości dźwięku.

Popularni producenci zestawów kina domowego

Nasz ranking zestawów kina domowego to najchętniej wybierane modele od renomowanych producentów. Sprawdź, które firmy cieszą się największą popularnością wśród klientów.

  • Panasonic
  • Yamaha
  • Canton
  • Denon
  • Onkyo
Panasonic to japońskie przedsiębiorstwo elektroniczne założone w 1918 roku przez Kōnosuke Matsushitę. Panasonic to światowy lider pod względem rozwoju różnych technologii elektronicznych oraz szerokiego zakresu rozwiązań dla domów, przedsiębiorstw, branży motoryzacyjnej oraz producentów różnych urządzeń. Firmę charakteryzuje to, że każdy oddział produkcyjny Panasonic posiada własny zespół badawczy. Panasonic zajmuje się produkcją szerokiej gamy sprzętów m.in. telewizorów, sprzętów gospodarstwa domowego, kuchenek mikrofalowych oraz zestawów kina domowego. Konsumenci cenią w kinach domowych od Panasonic ich solidną jakość dźwięku w przystępnej cenie, ale często jednak zwracają uwagę, że kina domowe od Panasonic nie mają możliwości strumieniowania filmów i seriali z Netflixa.
Yamaha to japoński koncern, który został założony w 1887 roku. Firma zasłynęła z wyprodukowania pierwszego pianina w Japonii. Yamaha w swoich produktach skupia się na sprzętach audio i instrumentach muzycznych. W ofercie możemy znaleźć pianina, keyboardy, gitary i struny do gitar, instrumenty dęte i marszowe oraz perkusję. Yamaha to także producent zestawów kina domowego, które cieszą się dużą popularnością. Klienci zwracają uwagą przede wszystkim na atrakcyjny design urządzeń, rozsądną cenę i świetnej jakości dźwięk. Kina domowe Yamaha to budżetowe jednostki nieodstające od konkurencji.
Firma Canton powstała w 1972 roku i jest jednym z największych producentów zestawów głośnikowych w całej Europie. Oferta Canton to szeroki zakres głośników i kin domowych o różnych konstrukcjach. Firma swego czasu była znana ze swojego hasła reklamowego – „Canton – niemiecka precyzja”. Canton deklaruje, że każde kino domowe jest dokładnie testowane przed wyjściem z fabryki, przez co klienci chwalą sobie urządzenia tego niemieckiego producenta. Konsumenci zwracają uwagą również na wysokiej klasy wykonanie, świetną jakość brzmienia i potężny bas.
Denon to japońska firma, która została założona w 1939 roku. Firma działa w branży audio i w swojej ofercie skupia się na sprzęcie stereofonicznym, komponentach do kina domowego, sprzęcie DJ-skim i innych akcesoriach jak słuchawki czy kable. Szeroka gama produktów Denon to m.in. wzmacniacze, tunery, gramofony odtwarzacze Blu-ray czy kompaktowe systemy audiofilskie. Denon to według opinii wielu klientów i branży, jedna z najlepszych marek kin domowych, a przede wszystkim producent najwyższej jakości amplitunerów. To przekłada się na wysoką jakość dźwięku, a także dość wysoką, ale akceptowalną cenę zestawów.
Onkyo to japoński producent elektroniki, który specjalizuje się w produkcji kin domowych, amplitunerów, głośników surround i urządzeń przenośnych. Nazwa Onkyo w tłumaczeniu z języka japońskiego oznacza – rezonans dźwięku. Onkyo to zdecydowanie ikona, jeżeli chodzi o firmy w branży audio-wideo, bo oferuje najwyższej klasy produkty do systemów audio od 1946 roku. Klienci wybierają amplitunery marki Onkyo, bo są gwarancją perfekcyjnej jakości dźwięku. Oferta Onkyo to urządzenia skierowane zarówno do zaawansowanych użytkowników, jak i początkujących, którzy nie chce wydać ogromnej sumy na kino domowe. Od 2021 roku marka Onkyo została przejęta przez firmy Premium Audio Company i Sharp.

Czym różni się amplituner od wzmacniacza?

W przypadku sprzętów audio, a przede wszystkim w kontekście kina domowego, użytkownicy dość często używają zamiennie dwóch terminów – wzmacniacz i amplituner. Mogłoby się wydawać, że te terminy oznaczają to samo, ale istnieją między nimi kluczowe różnice.

Wzmacniacz jest urządzeniem, które pobiera sygnał audio i wzmacnia go, a następnie przesyła wzmocniony dźwięk do głośników. Amplituner to zaś urządzenie, które zawiera wzmacniacz w sobie, ale dodatkowo jest wzbogacone także o inne funkcje, takie jak tuner, przedwzmacniacz, radio, dużą ilość wejść i złącz, regulację głośności i inne.

zestaw głośników kina domowegoAmplituner jest zatem urządzeniem All-in-One, które zawiera w sobie wszystkie niezbędne urządzenia i funkcje do otrzymania zadowalającej jakości dźwięku, bez konieczności dokupowania czegokolwiek. Amplituner to często tańsza opcja od kupowania poszczególnych elementów nagłośnienia kina domowego. Jego wadą jest jednak kwestia modernizacji, bo jedyne co możemy zrobić to wymienić cały amplituner. W tej kwestii lepiej wypada wzmacniacz, bo mamy kontrolę nad tym, co wchodzi w skład systemu kina domowego i sami wybieramy poszczególne elementy jak wzmacniacz, przedwzmacniacz, tuner i inne. Modernizacja takiego sprzętu jest łatwiejsza, ale często taki zestaw urządzeń jest o wiele droższy niż amplituner i zajmuje znacznie więcej przestrzeni.

Jeśli instalujesz system kina domowego w niezbyt dużym pokoju i nie potrzebujesz ogromnych głośników, a filmy oglądasz dla przyjemności i chcesz cieszyć się po prostu dobrym dźwiękiem, to zdecydowanie wybierz amplituner.

Jeśli jednak jesteś audiofilem, który chce uzyskać absolutnie najlepszą możliwą jakość dźwięku, tworzysz kino domowe z dużymi głośnikami w większym pomieszczeniu, wtedy wzmacniacz wsparty innymi dodatkowymi urządzeniami, będzie prawdopodobnie lepszym wyborem.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kino_domowe

https://www.panasonic.com/pl/

https://www.komputerswiat.pl/poradniki/telewizory/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-dzwieku-w-kinie-domowym/296m55e

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/co-to-jest-dolby-atmos.html

FAQ

Czym jest amplituner?

To wielofunkcyjne urządzenie, które pełni rolę centrum kina domowego. Łączy w sobie cechy i funkcje dekodera dźwięku, tunera i wzmacniacza.

Jaką moc powinno posiadać dobre kino domowe?

Analizując moc wyjściową kina domowego, warto spojrzeć na parametry poszczególnych kolumn w zestawie. Nasza próba wykazała, że polecana wartość to minimum 50-100 W dla każdego z głośników.

Jaka konfiguracja zestawu kina domowego jest najlepsza?

Aby cieszyć się dobrym, przestrzennym dźwiękiem należy wybrać zestaw co najmniej z systemem 5.1. Przy wyborze konfiguracji kina domowego warto wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym będzie użytkowane.

Jakie technologie dźwięku są najlepsze?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagą na dostępność technologii Dolby Atmos, Dolby TrueHD, DTS i DTS Virtual:X.

Czym są głośniki efektowe?

Głośniki efektowe odpowiadają za wytwarzanie dźwięku przestrzennego. Umiejscowione po bokach miejsca odsłuchu, stawiają nas w centrum akcji i pozwalają w bardzo realistyczny sposób przedstawić sceny wybuchów, przelotu samolotu czy przejazdu pociągu.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...