Ranking telewizorów 2023 – najlepsze odbiorniki telewizyjne
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 14
oceniane badania
oceniane badania 5
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 4670

Ranking telewizorów 2023 - najlepsze odbiorniki telewizyjne

Praktycznie każdy z nas posiada w domu przynajmniej jeden telewizor. Na rynku mamy do dyspozycji setki modeli telewizorów, dlatego podczas zakupu nowego sprzętu, ciężko wybrać najlepszy model. Przygotowaliśmy ranking telewizorów, żeby podpowiedzieć, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem i jak wybrać najlepszy telewizor.

Telewizory – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 14
oceniane badania
oceniane badania 5
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 4670

Co to jest telewizor?

Nowoczesny salon z telewizoremTelewizor czy odbiornik telewizyjny to nic innego jak wyświetlacz, który umożliwia odbieranie sygnału telewizyjnego. Obecnie telewizory umożliwiają również współpracę z sygnałem wysyłanym z komputera, konsoli do gier, smartfonu czy różnego rodzaju czytników.

Zasada działania tego urządzenia polega na wyświetlaniu pojedynczych i nieruchomych półobrazów w odpowiedniej częstotliwości. Nasze oko nie jest w stanie tego wychwycić, więc odbieramy obraz jako płynny (im większa częstotliwość, tym bardziej płynny obraz i lepsze wrażenia z oglądania materiałów).

Jak działa telewizor?

Obecnie najbardziej popularne są telewizory LED (Light Emitting Diode) oraz OLED. W tego typu urządzeniach mamy do czynienia z diodami LED, które znajdują się przeważnie na brzegach ekranu. Ciekłokrystaliczne matryce, podczas przepuszczania światła są tu odpowiedzialne za wytwarzanie obrazu, który pochodzi z zewnętrznego źródła.

Rodzaje telewizorów

Możemy podzielić telewizory na podstawie zastosowanych w nich rodzajach wyświetlaczy:

CRT

Telewizor kineskopowyNie znajdziemy ich już w sklepach z elektroniką, ale wiele osób wspomina je z sentymentem. Telewizory CRT wyświetlają obraz za pomocą kineskopu (rodzaj lampy obrazowej). Urządzenie wyróżnia się bardzo dużymi rozmiarami oraz wagą, ale za to niewielkim poborem energii elektrycznej. Bardzo istotną cechą sprzętów CRT jest emisja promieniowania elektromagnetycznego. Takie promieniowanie, przy dłuższym oglądaniu telewizji jest szkodliwe dla zdrowia, szczególnie w przypadku dzieci.

Plazma

W 1997 roku na rynku pojawił się pierwszy telewizor plazmowy, wyprodukowany przez firmę Philips. Działanie ekranu plazmowego polega na wykorzystaniu gazów (neonu oraz ksenonu), które znajdują się w małych komorach. Gazy emitują fotony światła, które padają na luminofor i stymulują go do emisji światła widzialnego.

W przypadku plazmy, nie mamy do czynienia ze szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym. Korzystanie z takiego ekranu nie powoduje nadmiernego zmęczenia oczu. Główne cechy takich ekranów to dobre odwzorowanie barw, szeroki kąt widzenia, ale przy tym stosunkowo wysoki pobór mocy.

OLED

Telewizory oparte na technologii organicznej. W odróżnieniu od ekranów LCD, spotykamy się tu z większą skalą barw i jasnością. OLED odznacza się niskim poborem energii i bardzo szerokimi kątami patrzenia, nawet 180 stopni. Planuje się także tworzenie przezroczystych ekranów, przez co kąt patrzenia będzie mógł być jeszcze większy.

Kolejną zaletą ekranów OLED jest bardzo krótki czas reakcji, który podaje się w mikrosekundach. Jeśli chodzi natomiast o wady, należy wymienić wysoką cenę oraz podatność na uszkodzenia mechaniczne i ekstremalne warunki pracy.

Pierwszy telewizor wynalazł  John Logie Baird w roku 1925. Publiczna prezentacja urządzenia miała miejsce w 1926 roku. Firma Bairda jako pierwsza wprowadziła do sprzedaży radioodbiorniki, które posiadały funkcję wyświetlania ruchomego obrazu. Televisor, bo tak nazwano urządzenie, kosztował wówczas 26 funtów. Sprzęt wyświetlał obraz na niewielkim ekranie za pomocą dysku Nipkowa. Sukces tego urządzenia sprawił, że opracowano model bez radioodbiornika.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem telewizora?

telewizor w jasnym salonieTelewizor jest dla wielu osób bardzo ważnym sprzętem w domu. Stał się swego rodzaju centrum rozrywki dla wszystkich domowników. Spędzamy coraz więcej czasu przy telewizorze, również ze względu na to, że nowoczesne sprzęty oferują nam wbudowane aplikacje, które znacznie rozszerzają możliwości rozrywki. Wybór najlepszego telewizora nie jest łatwą sprawą. Należy odpowiednio dobrać model, tak aby spełniał preferencje wszystkich domowników.

Telewizor dla dziecka

Czasy, w których mieliśmy jeden telewizor w domu odeszły do lamusa. Telewizor dla dziecka będzie służył nie tylko do oglądania bajek, ale szeroko pojętej rozrywki, oprócz zabawy, może też uczyć. Wielkość telewizora powinna być dobrana do odległości, z jakiej oglądamy telewizor, do pokoju naszych pociech z pewnością wybierzemy mniejsze modele niż do salonu. Może to być 32 lub 40 cali.

Warto również zwrócić uwagę na rozdzielczość, minimum to Full HD, można również pomyśleć o 4K Ultra HD. Przełoży się to nie tylko na jakość obrazu, ale również będzie bardziej przyjazne dla wzroku dziecka. Smart TV to standard praktycznie wszystkich współczesnych telewizorów, ale każdy producent może oferować dostęp do innych aplikacji. Warto wziąć to pod uwagę przed zakupem. Zadbajmy także, o możliwość łączenia telewizora z urządzeniami typu smartfon czy tablet. Pomocna okazać się może funkcja blokady rodzicielskiej, jeśli przykładowo chcemy blokować określone kanały telewizyjne, nieodpowiednie dla dziecka.

Telewizor dla całej rodziny

Salon to takie miejsce w domu, gdzie spotyka się cała rodzina i wspólnie oddaje się oglądaniu telewizji. To właśnie do tego miejsca wybieramy największe telewizory, ponieważ oglądamy je z odrobinę większej odległości. Najlepiej sprawdzają się telewizory 50 calowe i większe. Przyda się również dobre nagłośnienie, chyba że chcemy podłączyć sprzęt pod zewnętrzne głośniki.

Ogólnie to, na jakie parametry telewizora będziemy mogli sobie pozwolić, zależy od tego jakim budżetem dysponujemy. Średniej jakości modele o wielkości od 50 cali można kupić już za około 2000 złotych. Im droższy model wybierzemy tym lepsze parametry będzie posiadał – jakość obrazu, dźwięku, szersze kąty widzenia, czy nasycenie kolorów.

Telewizor dla seniora

Salon w stylu klasycznym z telewizoremWarto podkreślić, że seniorzy są bardzo ważną grupą odbiorców, jeśli chodzi o korzystanie z telewizorów. Oglądanie telewizji jest dla wielu osób w starszym wieku jedną z głównych rozrywek. Wydawać by się mogło, że przykładowo funkcja Smart Tv nie będzie przydatna w tym przypadku. Jednak coraz więcej seniorów dobrze radzi sobie z nowymi technologiami i chętnie korzysta z internetowych serwisów udostępniających wideo na życzenie.

W przypadku seniorów, podobnie jak i dzieci warto zdecydować się na solidną rozdzielczość i odpowiednią przekątną ekranu z racji pojawiających się problemów ze wzrokiem. Istotne będą również dobre głośniki, tak żeby nie trzeba było podłączać zewnętrznego sprzętu. Następnie warto dobrać prosty w obsłudze pilot z większymi przyciskami czy telewizor z prostym menu, najlepiej w języku polskim.

Czy wiesz, że Augustin Alanis z Florydy pobił rekord świata w kategorii oglądania tego samego filmu najwięcej razy? Obejrzał film „Avengers: Endgame” 191 razy. Poświęcił na to aż 576 godzin, ponieważ film trwał 181 minut. Przez brak aktywności, Augustin stracił aż 16 kilogramów masy mięśniowej – podczas bicia rekordu zrezygnował z chodzenia na siłownie i kontaktów ze znajomymi.

Jak wybrać najlepszy telewizor?

Stworzyliśmy to zestawienie telewizorów, dla osób, które nie wiedzą jak zabrać się do wyboru odpowiedniego dla siebie urządzenia. Wybór w sklepach jest tak duży, że ciężko

zdecydować się na konkretny model. Poniżej przedstawiamy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem telewizora.

Częstotliwość odświeżania

Wspólne granie na konsoli

Częstotliwość odświeżania telewizora jest niezwykle istotna, ponieważ wpływa na płynność wyświetlanego obrazu i to czy podczas oglądania nasz wzrok będzie się męczył, czy nie. Standardowe modele posiadają przeważnie częstotliwość 60 Hz, bardziej zaawansowane i droższe telewizory 120 hz. Nie tylko miłośnicy filmów, ale również gracze cenią sobie płynność obrazu. Dlatego wybór powinien być dostosowany zarówno do sposobu korzystania z telewizora, jak i naszego budżetu.

 

Przekątna ekranu

Im większa przekątna ekranu tym lepiej? Okazuje się, że niekoniecznie, bo gdy oglądamy telewizję z bliskiej odległości, a ekran jest zbyt duży, nie jest to dla nas komfortowe. Rozmiar telewizora powinien być zatem dobrany nie tylko do naszych upodobań, ale również pomieszczenia, w którym będziemy korzystać z urządzenia. W przypadku telewizorów Full HD optymalna odległość dla telewizora o przekątnej 50 cali to 2,1m, a dla 65 cali 2,7m. Odrobinę inaczej jest w ekranach ULTRA HD, gdzie zaleca się oglądać obraz z bliższej odległości i podaje się przedział minimum i maksimum. Dla modeli 55 cali będzie to od 1,1m do 2,3 metra, a dla 65 cali od 1,3m do 2,7m.

Rozdzielczość ekranu

Im większa rozdzielczość ekranu, tym lepsze wrażenia z korzystania z telewizora – bardziej wyraźny obraz, więcej szczegółów, wyższa jakość kolorów. Rozdzielczość ekranu powinna być dopasowana do przekątnej telewizora. W mniejszych telewizorach dobrze sprawdzi się rozdzielczość Full HD, czyli 1920×1080. Przy większych ekranach lepiej zdecydować się na 4k UHD, czyli 3840×2160. Coraz więcej materiałów jest udostępnianych właśnie w tej rozdzielczości. Na koniec mamy jeszcze 8k UHD, czyli 7680×4320. To swojego rodzaju nowość, z której korzysta niewiele modeli, a cena jest jeszcze bardzo wysoka.

Typ telewizora

Mężczyzna przed telewizorem-minWiększość telewizorów, które obecnie widzimy w sklepach, to głównie LED oraz OLED. Poza tym mamy matrycę oznaczoną QLED, stosowaną w sprzętach marki Samsung. Matryce LCD są już praktycznie niespotykane. Jaki typ telewizora wybrać? Wszystko zależy od tego, z jakich treści i źródeł chcielibyśmy korzystać. Dobrym stosunkiem jakości do ceny odznaczają się telewizory LED. Jeśli mamy większy budżet i zależy nam na wyższej jakości obrazu, lepiej wybrać OLED lub QLED.

System operacyjny

Nowoczesne telewizory w pewnym stopniu upodobniły się do smartfonów, posiadają wiele wspólnych funkcji i podobne systemy operacyjne. Do dyspozycji mamy trzy rodzaje systemów operacyjnych występujących w telewizorach:

 • Google Android TV – wykorzystywany przez Sony, TCL oraz Philips
 • Tizen Os – używany przez firmę Samsung
 • WebOS – system stosowany w telewizorach LG

Przed zakupem telewizora warto sprawdzić, czy dany system operacyjny obsługuje aplikacje, z których planujemy korzystać.

Definicje

 • Android TV – system operacyjny obsługujący uruchamianie odpowiednich aplikacji na telewizorze. Posiada standardowe aplikacje, a także umożliwia instalowanie dodatkowych. Przykładowo możemy za jego pomocą korzystać na telewizorze z takich aplikacji jak YouTube, Netflix czy HBO MAX.
 • HDMI – to tak zwany multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości. Jest on wykorzystywany do cyfrowego przesyłu sygnału wideo oraz audio. Urządzenia posiadające port HDMI możemy ze sobą połączyć za pomocą kabla HDMI. Może to być przykładowo konsola do gier, telewizor, monitor, komputer czy odtwarzacz DVD.
 • DVB-T2 – jest to standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T (drugiej generacji), który jest wykorzystywany do transmisji danych multimedialnych. W Polsce planuje się wprowadzenie tego systemu 30 czerwca 2022 roku.

5 topowych marek telewizorów

 • Samsung
 • LG
 • Sony
 • Philips
 • TCL
– przedsiębiorstwo założone w 1938 roku w południowej Korei, które początkowo zajmowało się głównie produkcją i usługami dla wielu branż. Obecnie jedno z największych przedsiębiorstw elektronicznych na świecie. W telewizorach tej firmy znajdziemy technologię QLED, która jest zastrzeżonym znakiem towarowym. W ofercie spotykamy wiele modeli telewizorów o dużym przekroju parametrów.
– kolejne południowokoreańskie przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w branży elektronicznej. Firma została założona w 1958 roku przez Koo In-Hwoi. Pierwszy telewizor LG pojawił się na rynku w 1966 roku. Dzisiaj w ofercie firmy znajdziemy zarówno podstawowe modele telewizorów Full Hd, modele OLED, 4kUHD, NanoCell, a także QNED. Te ostatnie, QNED, wykorzystują technologie oparte na panelach LCD, wzbogaconych o NanoCell (autorska technologia firmy LG) oraz Quantum Dot.
– przedsiębiorstwo założone w 1946 roku przez Masaru Ibukę oraz Akio Moritę w Japonii. Firma zasłynęła w 1979 roku, wprowadzając do sprzedaży „Walkman”, czyli przenośne urządzenia do odtwarzania kaset. W kwestii dostępnych obecnie modeli telewizorów, podobnie jak u innych producentów, znajdziemy duży przekrój modeli, od tych najbardziej podstawowych po zaawansowane i kosztowne modele. Na uwagę zasługuje nowa technologia przetwarzania obrazu za pomocą procesora Cognitive Processor XR. Jest to coś w rodzaju sztucznej inteligencji, która ma za zadanie zapewnić jeszcze lepsze wrażenia z korzystania z TV.
– Koninklijke Philips N.V. to holenderski producent elektroniki użytkowej. Firma założona w 1891 roku przez Frederika i Gerarda Philipsa (ojca i syna). Początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się przede wszystkim produkcją żarówek oraz elektroniki użytkowej. Telewizory w ofercie firmy obsługiwane są głównie przez system Android, chociaż w niektórych pojawia się również pomocniczy system o nazwie Saphi. Najtańsze modele telewizorów Philips możemy kupić już od 600zł, najdroższe z większymi ekranami i nowoczesnymi technologiami to koszt ponad 10 tysięcy złotych.
– TCL Technology to międzynarodowa korporacja założona w 1981 roku. Firma działa głównie w branży elektronicznej. Należy nadmienić, że w 2018 roku TCL uzyskała drugi wynik na świecie co do ilości sprzedanych telewizorów. W Polsce znajduje się centrum badawcze firmy, a także montowania telewizorów LCD. Jeśli ta marka kojarzy się nam z budżetowymi wersjami telewizorów, to z pewnością zaskoczy nas TCL 75X925 8K w technologii Mini LED, którego cena to około 16 tysięcy złotych.

Odnośniki:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Telewizor

https://www.samsung.com/pl/

https://www.lg.com/pl

FAQ

W jaki sposób powiesić telewizor?

Najlepiej zacząć od odpowiedniego uchwytu do telewizora, który dobieramy do rozmiaru telewizora i jego wagi. Mamy do dyspozycji uchwyt nieruchomy lub z wysięgnikiem - jeśli chcemy regulować ustawienia telewizora. Przed zamontowaniem uchwytu na ścianę warto wymierzyć, na jakiej wysokości powiesić telewizor. Wygodne korzystanie z ekranu zapewni nam usytuowanie jego środka na wysokości naszego wzroku.

Które telewizory pobierają najmniej prądu?

Jeśli istotnym parametrem będzie dla Ciebie zużycie prądu, z pewnością najlepiej sprawdzą się telewizory z matrycą LED. Na zużycie prądu wpływa także wielkość matrycy - im większa, tym większy pobór prądu. Pamiętajmy również, że każde urządzenie elektryczne posiada odpowiednią etykietę energetyczną, dzięki której dowiemy się, w jakiej klasie energetycznej znajduje się dany produkt i ile energii będzie zużywał.

Dlaczego telewizor buczy?

Należy sprawdzić co jest źródłem hałasu, czy będą to głośniki, czy może jakiś inny element naszego telewizora. Jeśli odgłosy dobiegają z głośników i z biegiem czasu stają się coraz głośniejsze, oznacza to, że głośnik może wymagać naprawy. W przypadku trzasków z obudowy telewizora, będą to naturalne odgłosy, które są wywołane rozszerzaniem się i kurczeniem obudowy telewizora.

Gdzie wyrzucić telewizor?

Najprostszym rozwiązaniem jest przekazanie zużytego telewizora do sklepu, w którym kupujemy nowy model. Sklep ma obowiązek bezpłatnie przyjąć oddawany sprzęt. Jeśli chcemy oddać niedziałający odbiornik w innym momencie, musimy sprawdzić, gdzie w naszej gminie znajduje się punkt selektywnej zbiórki odpadów i tam dostarczyć telewizor.

Dlaczego telewizor nie odbiera telewizji naziemnej?

W przypadku, gdy dotychczas telewizja naziemna działała bez problemów na Twoim odbiorniku, a problem pojawił się nagle, należy sprawdzić następujące rzeczy. Po pierwsze, na stronie Emitel możemy zobaczyć, czy nie są prowadzone żadne prace konserwacyjne. Następnie analizujemy, czy żadne przewody od telewizora czy dekodera nie odłączyły się. Warto upewnić się, czy zasilacz antenowy działa poprawnie, czy antena nie przestawiła się w innym kierunku.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...