Ranking telewizorów 65 cali 2023 - najlepsze telewizory 65 cali
Matryca, odświeżanie czy rozdzielczość – wybór najlepszego telewizora wymaga pewnej wiedzy technicznej. Jeśli zastanawiasz się jaki telewizor 65 cali wybrać, a nie chcesz spędzić wielu godzin na porównaniach, to z pomocą przychodzi nasz ranking telewizorów 65 cali.
telewizory 65 cali – Ranking 2023
Ostatnia aktualizacja:
Co to jest telewizor?
Telewizor to nazwa pochodząca z języka greckiego i łacińskiego – greckie tele oznacza „daleko”, łacińskie visio to „obraz widziany”. W skrócie jest to urządzenie z ekranem do odbioru sygnałów telewizyjnych. Jest nieodłącznym elementem salonu w każdym domu. Niegdyś telewizory były małe i szerokie, a dziś to raczej duże i płaskie konstrukcje, które mogą służyć zarówno do oglądania telewizji, jak i przeglądania internetu czy grania na konsoli.
Jak działa telewizor?
Zasada działania podstawowego telewizora opiera się zapaleniu tysięcy kropek, czyli tzw. pikseli, których stan i informacje na ich temat określane są w przesyłanym sygnale wideo. Piksele są równomiernie rozmieszczone na ekranie i zazwyczaj są to kropki w trzech kolorach – czerwonym, zielonym i niebieskim. Poszczególne zasady działania różnią się w zależności od rodzaju matrycy – w telewizorach LCD, główną rolę odgrywają świetlówki CCFL, które podświetlają piksele, a zaś w telewizorach LED, diody LED.
Dlaczego warto kupić 65-calowy telewizor?
Czy warto kupić telewizor 65 cali? Odpowiedź brzmi: jeśli możesz sobie na to pozwolić i masz gdzie go postawić, to jak najbardziej! Nie ma wątpliwości, że im większy ekran tym wrażenia z oglądania czegokolwiek są po prostu lepsze niż w przypadku małych wyświetlaczy. Oglądając film, serial czy mecz na 65-calowym telewizorze czuć prawdziwą przyjemność i satysfakcję z oglądania. Rozgrywka na dużym telewizorze na konsoli PlayStation 5 lub Xbox Series X to źródło niesamowitych doznań i ogromna przyjemność z gry.
Korzyści jest naprawdę sporo, ale przed wyborem telewizora 65 cali warto przyjrzeć się kwestiom, które poruszyliśmy w dalszej części rankingu. Pozwoli to wykorzystać pełnię potencjału telewizora i zapewnić jeszcze lepsze doświadczenia z oglądania lub gry.
Rodzaje telewizorów 65 cali
Telewizory o przekątnej 65 cali to jedne z największych dostępnych telewizorów na rynku. Przy wyborze najlepszego ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj urządzenia, który utożsamiany jest z rodzajem zainstalowanej matrycy. Przeprowadzając kolejne testy produktu i tworząc ranking telewizorów 65 cali, podzieliliśmy je właśnie według rodzaju matrycy – LED, QLED i OLED.
LED
Najtańsze i najbardziej powszechne telewizory. To prosta konstrukcja składająca się z panelu LCD, podświetlanego przez diody LED. Telewizor z taką matrycą daje jaśniejszą czerń i niższy kontrast. Patrząc pod kątem, możemy spotkać się ze zniekształceniem kolorów. Jednak producenci 65-calowych telewizorów LED starają się zniwelować te problemy, stosując funkcje ulepszenia obrazu.
QLED
To ulepszenie ekranów LED-owych, za którym stoi firma Samsung. Ekrany QLED oferują bardzo nasycone kolory, świetny kontrast i ogromną paletę barw. Jak wskazuje nasz ranking telewizorów 65 cali – to bezpośredni konkurent matrycy OLED.
OLED
To matryca, która sama wytwarza światło. OLED jest samoemisyjny dzięki cienkim warstwom materiałów organicznych, które pod wpływem prądu elektrycznego zaczynają świecić. Zapewnia to doskonałe odwzorowanie barwy, a kąt widzenia w telewizorach OLED jest praktycznie nieograniczony. Jak pokazał nasz wynik testu, ich największą wadą jest wysoka cena.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem telewizora 65 cali?
Przy wyborze najlepszego telewizora można posiłkować się wieloma rzeczami – można przeczytać opinie o telewizorach 65 cali, przeglądać różne recenzje, sprawdzić jak wygląda ocena klientów danego modelu czy porównywać parametry w naszym rankingu. Zanim jednak zdecydujemy się jaki telewizor 65 cali wybrać, przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii.
Wymiary
Przed zamówieniem online lub zakupem stacjonarnym telewizora, warto dokładnie sprawdzić jego wymiary wraz z podstawą, a następnie porównać z wymiarami miejsca, w którym zostanie umieszczony. Szczególną uwagę należy zwrócić na wymiary podstawy, jeżeli zamierzamy postawić telewizor na szafce lub komodzie. Dzięki temu unikniemy problemów z jego umiejscowieniem i pozwoli nam to efektywnie zaplanować przestrzeń.
Co prawda telewizory 65 cali różnią się lekko między sobą wymiarami, to jednak większość urządzeń – podobnie jak testowane przez nas modele – ma około 145 cm szerokości i 84 cm wysokości (bez ramki i podstawy). Przekątna ekranu takiego telewizora jest zawsze taka sama i wynosi dokładnie 165,1 cm.
Odległość od telewizora
Ważne jest, aby dobrze zaplanować odległość z jakiej będziemy oglądać nasz 65-calowy telewizor. Odległość od telewizora podczas oglądania to oczywiście również kwestia preferencji, ale trzeba wziąć pod uwagę zalecaną optymalną odległość, która jest zależna od rozdzielczości obrazu.
W przypadku telewizora 65 cali najpopularniejszą stosowaną rozdzielczością jest 4K. Zatem gdy zamierzamy kupić taki telewizor musimy przygotować około 1,2 m odległości między powierzchnią gdzie będzie on stał bądź wisiał, a miejscem gdzie będziemy oglądać wyświetlany obraz. Analogicznie niższe rozdzielczości ekranu telewizora powodują zwiększenie optymalnej odległości.
Klasa energetyczna
Na podstawie klasy energetycznej telewizora jesteśmy w stanie oszacować, ile mniej więcej energii będzie zużywał. Dostępnych jest maksymalnie 7 klas – od A+++ do G. Klasa jest ustalana na podstawie współczynnika efektywności energetycznej (EEI). Jak pokazał nasz eksperyment, telewizory z klasą energetyczną A+++ zużywają do 0,1 kWh, a klasa G powyżej 1 kWh. Zatem jeśli zależy nam na jak najmniejszym zużyciu prądu przez urządzenie, to należy zainteresować się tym parametrem.
Funkcje multimedialne
Przed zakupem warto jest zainteresować się funkcjami multimedialnymi, jakie oferuje telewizor. Czy na pokładzie znajduje się jakieś oprogramowanie do sterowania telewizorem Smart TV i jakiego rodzaju jest to system – WebOS, Tizen TV lub Android TV? Bardzo przydatna może okazać się dostępność Wi-Fi i Wi-Fi Direct, Bluetooth, DLNA oraz funkcja nagrywania na USB. Jeżeli zamierzamy korzystać z telewizora do gry na konsolach Xbox, PlayStation czy Nintendo, warto sprawdzić czy urządzenie posiada specjalną funkcję dla graczy.
Uchwyt ścienny
Jeśli zamierzamy zawiesić telewizor na ścianie, to warto zaopatrzyć się w model telewizora, który posiada uchwyt ścienny w zestawie. Oczywiście jest również możliwość dokupienia takiego uchwytu we własnym zakresie, zatem kwestia jego dostępności nie musi być kluczowym czynnikiem przy wyborze.
Tuner
Jeżeli zamierzamy odbierać sygnał telewizyjny pochodzący z anteny, dostępność umożliwiających to technologii zdecydowania wymaga sprawdzenia. Warto sprawdzić, czy telewizor posiada tuner DVB-T2, zapewniający standard kodowania H.265/HEVC. Od marca 2022 roku standard DVB-T2 będzie powszechnie stosowany w telewizji naziemnej w Polsce i zastąpi działającego od 2013 roku poprzednika – DVB-T.
Głośniki
Gdy nie posiadamy kina domowego lub zewnętrznych głośników, warto sprawdzić specyfikację telewizora pod względem jakości dźwięku. Należy zwrócić uwagę na oferowany system dźwięku przestrzennego, ilość wbudowanych głośników, ich moc oraz kodowanie dźwięku i dostępność subwoofera.
Kształt ekranu
Mimo, że zakrzywione telewizory nie są aż tak popularne jak monitory komputerowe, to są dostępne na rynku. Przebieg testu wykazał, że zakrzywiony ekran oferuje głębsze odczucia podczas oglądania, ale gorsze kąty widzenia od telewizora płaskiego.
Jak wybrać najlepszy telewizor 65 cali?
Wybór odpowiedniego telewizora to często żmudna analiza kolejnych zestawień i tabeli porównawczych różnych modeli. Tworząc nasz ranking telewizorów 65 cali, wykonaliśmy szereg testów i porównań telewizorów, opierając się o poniżej przedstawione parametry. W efekcie wyłoniła nam się sylwetka najlepszego i rekomendowanego modelu telewizora, który został zwycięzcą naszego testu.
Matryca
To kwestia uzależniona przede wszystkim od naszych funduszy. Najlepszy telewizor 65 cali zdecydowanie powinien posiadać matrycę OLED, która pozwoli cieszyć się naturalną i pełną czernią oraz niesamowitym kontrastem. Technologia ta sprawia, że każdy piksel na matrycy świeci sam i nie mają na niego wpływu inne, sąsiadujące z nim piksele. Co więcej, matryca OLED nie wymaga żadnego dodatkowego podświetlania.
Jednak minusem jest tutaj cena. Często zdarza się, że telewizor o podobnych parametrach, ale posiadający matrycę OLED, a nie bardziej powszechną matrycę LED, jest praktycznie dwa razy droższy. My polecamy odwiedzić pobliski sklep RTV i porównać na własne oczy obydwa ekrany, a następnie podjąć decyzje, czy różnica jest warta dopłaty.
Częstotliwość odświeżania matrycy
Częstotliwość odświeżania informuje, jak często obraz wyświetlany na ekranie telewizora jest odświeżany. Parametr ten wyrażany jest w hercach (Hz). Najtańsze i najczęściej spotykane rozwiązanie, jakie oferują producenci, to matryca z odświeżaniem 50/60 Hz. Jednak jeśli zamierzamy oglądać sporo dynamicznych treści, takich jak różnego rodzaju wydarzenia sportowe czy dynamiczne kino akcji, lepiej celować w odświeżanie matrycy 120Hz. Nasz test telewizorów 65 cali wykazał, że takie odświeżanie zapewni wyższą ostrość ruchomych obrazów, mniejsze efekty rozmazania i o wiele lepsze ogólne wrażenia z oglądania.
Rozdzielczość
Tutaj na pewno polecamy wykluczyć rozdzielczość Full HD. Wybór telewizora 65 cali pod względem rozdzielczości ogranicza nam się w zasadzie do dwóch wartości – 4K i 8K. Pomiędzy 4K i 8K na pierwszy rzut oka podobieństwo wizualne jest naprawdę duże i ciężko znaleźć większą różnicę – potwierdziły to nasze badania. Różnica niestety jest za to widoczna w kwestii ceny, bo ta jest nieporównywalnie większa w przypadku rozdzielczości 8K. Dodatkowo dostępność 65-calowych telewizorów z rozdzielczością 8K jest dość skromna, dlatego w naszym rankingu polecamy przede wszystkim modele wyposażone w ekran 4K.
HDR
Rekomendowany telewizor 65 cali to zdecydowanie model z trybem HDR. Technologia HDR (High Dynamic Range), czyli technologia szerokiego zakresu dynamicznego, pozwala na bardziej szczegółowe wyświetlanie dynamicznych obrazów, przez co obraz zawiera więcej informacji. HDR sprawia, że różnice między najciemniejszymi i najjaśniejszymi miejscami na ekranie są widoczne znacznie lepiej niż na telewizorach bez tej funkcji. Dzięki HDR otrzymujemy obraz, który jest bardzo realistyczny, posiada żywsze kolory i wyrazisty kontrast. Spoglądając na nasz ranking telewizorów 65 cali, można zauważyć, że najpopularniejsze rodzaje HDR to Dolby Vision, HDR10 i HLG.
Złącza
Dobry telewizor 65 cali to na pewno taki, który posiada dużo złącz, umożliwiających podpięcie choćby konsoli, pamięci USB, kabla sieciowego czy zewnętrznych głośników. My jednak skupimy się na najważniejszym złączu – HDMI 2.1. Dlaczego jest tak ważne? Nasz test praktyczny pokazał, że standard HDMI 2.1 zapewnia krystalicznie czysty i wyraźny obraz, a co najważniejsze – jest on wyświetlany z częstotliwością odświeżania 120Hz przy rozdzielczości 4K.
Popularni producenci 65-calowych telewizorów
Rynek telewizorów jest dość statyczny, bo od wielu lat rankingi telewizorów 65 cali zasilają urządzenia tych samych marek. Warto jednak poznać, które firmy są aktualnie na topie i na telewizory których producentów klienci decydują się najczęściej.
Samsung
Co to jest Smart TV?
Zacznijmy od tego, że ludzie często źle interpretują, czym tak naprawdę jest Smart TV. Najczęściej słyszymy głosy, że jest to inteligentny telewizor lub aplikacja z Netflixem, Youtubem i możliwością przeglądania internetu. W zasadzie to fakt, ale jednak nie końca, bo Smart TV nie odnosi się bezpośrednio do telewizora jako urządzenia. Mylne jest też przekonanie, że Smart TV w każdym telewizorze jest takie samo. Czym zatem jest Smart TV?
Smart TV nie jest to stricte aplikacja, tylko technologia, funkcja, system lub rodzaj oprogramowania, który sprawia, że telewizor po podłączeniu do sieci, zyskuje dostęp do internetu i takich funkcjonalności jak strumieniowanie i przesyłanie filmów oraz muzyki bezpośrednio na telewizor. Pozwala na komfortowe wyświetlanie treści z telefonu na telewizorze. Smart TV daje też możliwość korzystania z preinstalowanych aplikacji i serwisów jak np. wspomniane wcześniej Netflix i Youtube czy HBO GO.
Nie każdy telewizor posiada ten sam system Smart TV, bo na rynku dostępnych jest ich kilka rodzajów. Producenci w swoich telewizorach udostępniają różne systemy Smart TV, które różnią się od siebie funkcjami i wydajnością działania. Najpopularniejsze systemy Smart TV to:
- Android TV – system spotykany przede wszystkim w telewizorach Philips, TCL i Sony,
- WebOS TV – dedykowane Smart TV dla telewizorów marki LG,
- Tizen TV – znajdziemy go w telewizorach marki Samsung,
Przeglądając specyfikacje telewizora, warto zajrzeć do zakładki Smart TV i sprawdzić jaki system posiada dany model oraz zapoznać się z jego najważniejszymi funkcjonalnościami.
Źródła
https://www.lg.com/pl
https://pl.wikipedia.org/wiki/Organiczna_dioda_elektroluminescencyjna
https://www.samsung.com/pl/
https://hdtvpolska.com/forum/forum/11-lcd-led/
https://www.tcl.com/pl/pl.html
FAQ
Jakie są najpopularniejsze rodzaje technologii HDR?
Najczęściej spotykane rodzaje HDR to: HDR, HDR10, HDR10+, HLG , Advanced HDR i Dolby Vision.
Ile wynosi standardowa moc głośników w telewizorach?
Najczęściej spotykana moc głośników to 20W i jak pokazała nasza próba – moc ta jest wystarczająca do codziennego użytku.
Co daje funkcja nagrywania USB?
To możliwość nagrywania filmów i seriali bezpośrednio na pendrive’a lub dysk twardy.
Na dostępność, których gniazd i złącz w telewizorze zwrócić szczególną uwagę?
Najważniejsze złącza to HDMI, USB i Ethernet.
Z jakiej odległości najlepiej oglądać telewizor 65 cali?
W przypadku rozdzielczości 4K optymalna odległość oglądania to 1,2 m.