Ranking telewizorów 55 cali 2022 – najlepsze telewizory 55 cali
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 29
oceniane badania
oceniane badania 7
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 4980

Ranking telewizorów 55 cali 2022 - najlepsze telewizory 55 cali

Szukasz nowego telewizora, ale nie masz czasu przeglądać kolejnych porównań i analiz różnych modeli? Zastanawiasz się, jaki jest najlepszy telewizor 55 cali? Poznaj nasz ranking telewizorów 55 cali, sprawdź zestawienie najlepszych modeli i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

telewizory 55 cali – Ranking 2022

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 29
oceniane badania
oceniane badania 7
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 4980

Czym jest telewizor?

Telewizor to urządzenie wyposażone w ekran, które jest odbiornikiem sygnałów nadawczych i zamienia je na obraz oraz dźwięk. Może odbierać sygnał z takich źródeł jak telewizja, komputer, konsola do gier czy smartfon. Telewizory zostały wynalezione w latach 20. ubiegłego wieku, a do lat 50. były zazwyczaj czarno-białe. Obecnie powszechne są ekrany z dostępną szeroką paletą barw i o płaskiej, prostokątnej konstrukcji.

Jak działa telewizor?

jaki telewizorZasada działania telewizora opiera się na zapalaniu tysięcy małych kropeczek – pikseli. Wszystkie piksele jako całość tworzą obraz w telewizorze. Piksele zazwyczaj posiadają kolor czerwony, zielony, niebieski, biały lub czarny. Połączenie pikseli w różnych proporcjach sprawia, że telewizor może wygenerować obraz o szerokim zakresie kolorów.

Czy warto kupić telewizor 55 cali?

Kupno telewizora 55 cali to poważna decyzja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć i przeanalizować nasz ranking telewizorów 55 cali.

Telewizor 55 cali to na pewno świetny wybór do mniejszych pomieszczeń. Wymiary telewizora i zachowanie odpowiedniej odległości oglądania sprawiają, że można poczuć się jak w kinie, nawet w niewielkich pomieszczeniach. Testowany przez nas telewizor 55 cali, ustawiony w odległości około 1,5 metra od kanapy, gwarantował naprawdę świetne wrażenia z oglądania.

Telewizor 55 cali to także gwarancja udanej rozgrywki dla użytkowników konsol do gier. Przykładem może być Forza Horizon 5 na Xbox Series X, która na telewizorze OLED 55 cali z rozdzielczością 4K i odświeżaniem 120 Hz, wygląda po prostu fenomenalnie.

W przypadku casualowego grania i sporadycznego oglądania telewizji naziemnej lub Netflixa, telewizor 55 cali również sprawdzi się znakomicie, a jego potencjał na pewno nie zostanie zmarnowany.

Najpopularniejsze rodzaje telewizorów 55 cali

Technologia idzie naprzód, dlatego wybór odpowiedniego telewizora może być problematyczny ze względu na bariery w zrozumieniu różnic pomiędzy rodzajami telewizorów. Telewizory dzielimy ze względu na zastosowany w nich rodzaj matrycy. Nasz ranking telewizorów 55 cali zawiera najpopularniejsze typy telewizorów, a zapoznanie się z mechanizmami technologicznymi wykorzystanymi w każdym z nich, znacząco ułatwi wybór najlepszego telewizora 55 cali.

LED

Telewizory LED (Light-Emitting Diode) to w zasadzie telewizory LCD (Liquid-Crystal Display) – podobieństwo jest bardzo duże, bo różnią się jedynie metodą podświetlania. Ekrany LCD wykorzystują do podświetlania lampy CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamps), a wyświetlacze LED podświetlane są diodami elektroluminescencyjnymi. Dzięki zastosowaniu diod LED telewizory uzyskały lepsze odwzorowanie kolorów oraz wyższą jakość obrazu, a jednocześnie pobierają przy tym mniej energii niż ekrany LCD. LED to technologia telewizorów dostępna od 2007 roku, ale nadal jest szeroko dostępna i bardzo popularna.

OLED

jaki telewizor 55 cali

Matryca OLED (Organic Light-Emitting Diode) zawiera związek organiczny, który emituje światło w odpowiedzi na prąd elektryczny. Związek organiczny, którym mogą być małe cząsteczki lub polimery, jest umieszczony między dwiema elektrodami, z których przynajmniej jedna jest przezroczysta. W przeciwieństwie do ekranów LCD, OLED nie wymaga podświetlenia, ponieważ związek sam emituje światło, przez co ekrany OLED mogą wyświetlać głębszą czerń niż ekrany LCD i z reguły mają większy współczynnik kontrastu w świetle otoczenia.

QLED

QLED (Quantum Light-Emitting Diode) to kolejna generacja wyświetlaczy LCD. Działa na zasadzie wbudowanych w wyświetlacz LCD maleńkich nanocząsteczek, zwanych kropkami kwantowymi, których obecność radykalnie poprawia kolory i jasność telewizora. Wyświetlacze QLED nie przebijają współczynnika kontrastu ekranów OLED, ale za to mogą być znacznie większe gabarytowo, mają dłuższą żywotność i nie są podatne na wypalenie. Telewizory QLED są też bardziej przystępne cenowo niż telewizory OLED, bo ich cena waha się między cenami ekranów LED/LCD i OLED.

  Technologia LED jest następcą technologii LCD. Telewizory LED od LCD różni jedynie zastosowane podświetlenie – diody LED w przypadku telewizorów LED i lampy CCFL w telewizorach LCD. 

Na co zwrócić uwagę kupując telewizor 55 cali

oglądanie telewizji

Zakup telewizora 55 cali to duże przedsięwzięcie, które wymaga analizy kilku kluczowych kwestii. Wybór telewizora na podstawie rankingu, testów czy tabeli porównawczych jest jak najbardziej rozsądny i polecany, ale wiedzę o tym, na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora 55 cali, warto również wzbogacić we własnym zakresie.

Rodzaj matrycy

Dostępne na rynku modele telewizorów 55 cali to przede wszystkim urządzenia z matrycami LED, OLED i QLED. O ile różnica pomiędzy OLED, a QLED nie jest aż tak znacząca, to w przypadku porównania ekranu LED z OLED widać ją bardzo wyraźnie. Oczywiście, można przejrzeć opinie o telewizorach 55 cali zarówno z matrycą LED, jak i OLED i na ich podstawie podjąć decyzje o zakupie, jednak my polecamy sprawdzić różnicę pomiędzy matrycami we własnym zakresie i najlepiej na żywo.

Rozdzielczość ekranu

Wyższa rozdzielczość oferuje obraz bogatszy w detale. Przekątna ekranu telewizora 55 cali to 139,7 cm, przez co najpopularniejsza niegdyś rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli, czyli FullHD to zdecydowanie za mało, aby wyświetlić szczegółowy obraz na telewizorach z przekątną o takiej długości. Najlepsze telewizory 55 cali oferują rozdzielczość UHD/4K (3840 × 2160 pikseli), która jest gwarancją wysokiej szczegółowości wyświetlanego obrazu.

Na szczęście producenci w większości wycofują się z umieszczania ekranów FullHD w telewizorach 55 cali, ale nadal można się na taki natknąć. Warto więc sprawdzić przed zakupem rozdzielczość ekranu, aby przez przypadek nie trafić się na model 1920 × 1080 pikseli, który może nam zafundować pikselozę i mało szczegółowy obraz.

Odległość oglądania

wrażenia tv 55 cali

Kupując telewizor 55 cali warto pamiętać o tym, jaka jest optymalna odległość pomiędzy ekranem telewizora a miejscem, z którego go oglądamy. Odpowiednia odległość zapewni komfort i najlepsze wrażenia z oglądania, a także pozwoli zadbać o poprawną pracę naszego wzroku. Rekomendowana odległość w przypadku rozdzielczości Full HD to 2,3 metra, a kupując telewizor 55 cali z rozdzielczością 4K, najlepiej jak ustawimy go w odległości od 1,2 do 2,3 metra od miejsca oglądania.

System audio

Każdy telewizor 55 cali posiada wbudowane głośniki. Wybierając telewizor i analizując jego parametry pod kątem audio, warto sprawdzić takie parametry jak liczba głośników, dźwięk przestrzenny i moc. Powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na moc głośników, gdy nie zamierzamy podłączać do telewizora głośników zewnętrznych lub kina domowego. Nasz eksperyment pokazał, że akceptowalną głośność zagwarantują modele telewizorów z głośnikami o mocy co najmniej 20 watów (W).

Funkcja dla graczy

Tryb gry w telewizorze to ważna kwestia, w szczególności dla posiadaczy konsol PlayStation, Xbox czy Nintendo. Tryb gry to funkcja, która pozwala na działanie i zoptymalizowanie telewizora pod kątem gier, zapewniając graczom płynną, niezakłóconą rozrywkę na najwyższym poziomie, gwarantując tym samym najlepsze wrażenia z gry. Producenci w specyfikacji często oznaczają dostępność trybu gry w danym modelu telewizora jako oddzielny parametr.

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna to 7-poziomowa skala oznaczona literami od A do G. Daje ona pogląd na to, jakie jest zapotrzebowanie na energię konkretnego modelu telewizora i ile mniej więcej prądu będzie zużywał. Najniższa klasa energetyczna to A+++, a najwyższa G, gdzie telewizory z klasą A+++ zużywają do około 0,1 kWh, a urządzenie z klasą G – powyżej 1 kWh. Dodatkowo w trybie HDR, klasa energetyczna telewizora może różnić się od podstawowej – warto na to zwrócić uwagę.

Multimedia

Najlepszy telewizor 55 cali powinien posiadać najbardziej przydatne funkcje multimedialne. Producenci telewizorów w specyfikacji w bardzo czytelny sposób prezentują dostępność poszczególnych funkcji multimedialnych, co ułatwia ich zlokalizowanie. Jakie funkcje są polecane? Wynik testu pokazał, że najbardziej przydatne mogą okazać się takie funkcje jak Wi-Fi, Bluetooth, DLNA czy funkcja nagrywania na USB.

Akcesoria

montaż telewizora

Telewizory 55 cali to w większości modele, które w zestawie posiadają pilota, ale zdarzają się też takie, które wymagają dokupienia go we własnym zakresie. Nie wszystkie telewizory mają też w zestawie uchwyt ścienny, który jest niezbędny, gdy chcemy powiesić telewizor na ścianie. Warto więc sprawdzić przed zakupem dostępność pilota, uchwytu i innych akcesoriów.

Jaki telewizor 55 cali wybrać?

Mając już wiedzę na temat tego, czym kierować się przy wyborze, można przejść do konkretnych i najważniejszych aspektów specyfikacji. Nasz ranking telewizorów 55 cali zawiera porównanie m.in. pod względem niżej przedstawionych parametrów, których dostępność w telewizorze uważamy za kluczowe. Poznaj jakie parametry powinien posiadać rekomendowany telewizor 55 cali.

Częstotliwość odświeżania

Dobry telewizor 55 cali powinien posiadać ekran z częstotliwością odświeżania na poziomie przynajmniej 120 Hz – tak pokazał przebieg testu. Taka częstotliwość zapewnia wysoką ostrość ruchomych treści, niweluje efekt rozmazania i gwarantuje komfortowe oglądanie nawet najbardziej dynamicznych obrazów. Choć cena telewizorów z ekranem 120 Hz może być nieco większa od tych z 60 Hz, to jest to zdecydowanie dopłata warta dołożenia dodatkowej kwoty, bo różnica jest naprawdę kolosalna.

Smart TV

Smart TV to dla wielu osób must have w dzisiejszych telewizorach i my również polecamy go w naszym teście telewizorów 55 cali. Smart TV sprawia, że telewizor staje się inteligentnym urządzeniem i zapewnia mu dostępność do treści internetowych, wbudowanych aplikacji multimedialnych, a także możliwości przesyłania treści z urządzeń mobilnych bezpośrednio na telewizor. Warto też pamiętać, że różne modele telewizorów posiadają różne systemy Smart TV, jak choćby Android TV, WebOS TV czy Tizen TV. Radzimy więc przed zakupem sprawdzić oferowane funkcje przez każdy z systemów i wybrać najlepszy.

Technologia HDR

telewizor 55 cali w salonieHDR to coś, co zdecydowanie powinien posiadać najlepszy telewizor 55 cali. HDR, czyli High Dynamic Range, to gwarancja bardzo szczegółowego wyświetlania dynamicznych treści. HDR zapewnia większy realizm obrazów, bardzo wyrazisty kontrast i nasyconą, żywą kolorystykę wyświetlanych treści. Dostępnych technologii HDR na rynku jest kilka, a najpopularniejsze z nich to Dolby Vision, HDR10 i HLG – najlepiej, gdy telewizor posiada wszystkie trzy.

Standard DVB-T2

Od wiosny 2022 roku zaczyna obowiązywać nowy standard nadawania telewizji naziemnej – DVB-T2. Dostępność w telewizorze kodowania DVB-T2 HEVC jest kluczowa, jeżeli zamierzamy korzystać z telewizji naziemnej. Nawet jeśli pierwotnie nie planujemy korzystać z telewizji naziemnej, to w naszym rankingu telewizorów 55 cali polecamy zaopatrzyć się w urządzenie obsługujące standard DVB-T2 – z technologią lepiej być na bieżąco niż w tyle.

Złącza HDMI 2.1

To dopełnienie rekomendowanej 120-hercowej matrycy telewizora. HDMI 2.1 w porównaniu do poprzedniej wersji HDMI 2.0 pozwala na wyświetlanie obrazów w 4K z szybkością 120 klatek na sekundę – gwarantuje to niesamowitą płynność obrazu. Co więcej, jak pokazał nasz test praktyczny, HDMI 2.1 oferuje większy przepływ informacji – do 48 GB na sekundę – wyższą jakość dźwięku, obsługę HDR, a także obsługę VRR, czyli zmienną częstotliwość odświeżania, która pomaga wyeliminować wizualne przycinanie obrazu w grach.

  Od marca 2022 roku powszechnie stosowanym standardem nadawania sygnału telewizji naziemnej jest DVB-T2. Telewizje naziemną będą mogły odbierać wyłącznie telewizory obsługujące DVB-T2 i kodek HEVC. 

Najbardziej znane marki telewizorów 55 cali

Nasz ranking telewizorów 55 cali to modele od najbardziej znanych i renomowanych marek w branży. Zapoznaj się z nimi nieco bliżej.

  • Philips
  • Samsung
  • LG
  • Hisense
  • TCL
Philips jest holenderskim producentem elektroniki użytkowej, który działa na rynku od 1891 roku. To marka dobrze znana z telewizorów i różnych urządzeń multimedialnych. Choć jakiś czas temu firma opuściła rynek elektroniki użytkowej i skoncentrowała się na sprzęcie medycznym i oświetleniu, to telewizory firmy Philips są nadal bardzo chętnie wybierane przez klientów. Telewizory firmy Philips cieszą się ogólnie dość dobrą opinią ze względu na niską awaryjność sprzętu oraz dobrą jakość obrazu i dźwięku. Duże zainteresowanie budzą przede wszystkim modele OLED z technologią Ambilight.
Samsung to działająca od 1969 roku południowokoreańska firma, która jest producentem elektroniki na skalę światową. Firma Samsung Electronics produkuje panele LCD i LED, telefony komórkowe, układy pamięci, telewizory, laptopy i wiele innej elektroniki. Telewizory Samsung zapewniają wysoką wydajność i są częstym wyborem wśród klientów. Telewizory osiągają świetne wyniki w testach i charakteryzuje je elegancki design, świetna jakość dźwięku, a także dość wysoka cena.
 LG to działające od 1956 roku południowokoreańskie przedsiębiorstwo elektroniczne. Produkty firmy LG obejmują takie sprzęty jak telewizory, systemy kina domowego, lodówki, pralki, monitory komputerowe, moduły solarne, inteligentne urządzenia AGD i wiele więcej. LG to drugi co do wielkości producent telewizorów na świecie. Dostępne na rynku telewizory OLED firmy LG to jedne z najlepszych dostępnych modeli. Jak pokazały testy produktu, telewizory prezentują się znakomicie pod kątem jakości obrazu, a ich cena nie jest zbyt wygórowana.
Hisense to chińskie przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją elektroniki m.in. telewizorów, pralek i klimatyzatorów. Firma działa od 1979 roku, a jej siedziba mieści się w Qingdao. Telewizory Hisense to ceniona marka wśród konsumentów ze względu na konkurencyjne ceny i wysoką jakość wykonania. Mimo atrakcyjnej ceny, telewizory Hisense to urządzenie wysokiej klasy, które obok jakości charakteryzują się także trwałością i długą gwarancją.
TCL jest chińskim producentem elektroniki, który działa na rynku od 1981 roku. Głównymi produktami firmy TCL są telewizory, odtwarzacze DVD, klimatyzatory, telefony komórkowe, urządzenia AGD i oświetlenie. TCL to numer jeden w Chinach pod względem produkcji telewizorów. Telewizory TCL zyskały na popularności ze względu na ich zadziwiająco niską cenę, w porównaniu do możliwości jakie prezentują. Oferują one bowiem dobrą jakość obrazu i dużą ilość innowacyjnych funkcji.

Wypalanie matrycy OLED – czy jest się czego obawiać?

Załóżmy, że oglądamy ten sam kanał telewizyjny przez bardzo długi czas, przez co naturalną koleją rzeczy logo kanału jest wyświetlane na ekranie cały czas w tym samym miejscu. W momencie, gdy przełączymy telewizor na inny kanał, w miejscu wyświetlanego logo może pojawić się widoczny cień. Zjawisko powstawania takich cieni po długotrwałym wyświetlaniu jednakowego obrazu nazywane jest wypaleniem ekranu.

Wypalanie się ekranu nie jest nowym zjawiskiem, bo występuje ono praktycznie od momentu, kiedy powstały pierwsze ekrany. Wypalanie występowało nawet w starych monitorach komputerowych CRT, a problem ten był powodem powstania wygaszaczy ekranu, który do dziś są nieodłącznym elementem systemów komputerowych i monitorów. Czy problem ten występuje w dzisiejszych matrycach OLED?

Ocena wystawiona tej kwestii przez firmę LG jest jednoznaczna – o ile nie wyświetlamy tego samego statycznego obrazu nieprzerwanie przez wiele godzin lub dni, nie mamy się czego obawiać. Badania pokazały, że wszystkie telewizory OLED są wyposażone w mechanizm, który zapobiega wypalaniu się obrazu. Co pewien czas ekran jest resetowany przez rodzaj cyfrowej wycieraczki. Dodatkowo większość telewizorów jest wyposażona w wygaszacz ekranu, który włącza się automatycznie, jeśli telewizor wykryje, że przez około dwie minuty wyświetlany jest obraz statyczny.

Czy jest się więc czego obawiać? Niekoniecznie. Nasza próba pokazała, że wypalanie ekranu jest najbardziej prawdopodobne w urządzeniach wystawowych w sklepach lub w przypadku nieprzerwanego wyświetlania tego samego statycznego obrazu. Najlepszym sposobem na uniknięcie wypalenia jest więc oglądanie zróżnicowanych treści oraz niepozostawianie telewizora na tym samym obrazie przez bardzo długi czas, a już na pewno nie na wiele godzin czy dni.

Źródła:

https://www.lg.com/pl
https://pl.wikipedia.org/wiki/Organiczna_dioda_elektroluminescencyjna
https://www.tcl.com/pl/pl.html

FAQ

Jaka jest optymalna odległość oglądania dla telewizorów 55 cali 4K?

Telewizor 55 cali najlepiej ustawić od miejsca oglądania w odległości od 1,2 do 2,3 metra.

Jaki rodzaj technologii HDR wybrać?

Zwycięzca testu telewizorów 55 cali pokazał, że najlepszą opcją jest dostępność wszystkich lub któregoś z trzech formatów HDR – HLG, HDR10 i Dolby Vision.

Czy zakup telewizora 55 cali z Full HD to dobry pomysł?

Nie, jest to zbyt niska rozdzielczość na matrycę o przekątnej 139,7 cm.

Czym jest częstotliwość odświeżania matrycy?

Częstotliwość odświeżania wyrażana w hercach (Hz) informuje o tym, jak często wyświetlany obraz jest odświeżany. Wyższe odświeżanie zapewnia większą płynność obrazu.

Jak sterować Smart TV?

Smart TV można sterować za pomocą pilota, telefonu, klawiatury bezprzewodowej lub korzystając z komend głosowych.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...