Ranking tabletów 2023 – najlepsze mobilne urządzenia komputerowe
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 12
oceniane badania
oceniane badania 7
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 3459

Ranking tabletów 2023 - najlepsze mobilne urządzenia komputerowe

Na rynku mamy obecnie wiele modeli tabletów, przez co wybór najlepszego urządzenia nie jest prosty. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników przygotowaliśmy ranking tabletów, przy pomocy którego dowiemy się na co zwrócić uwagę, czego unikać i jak wybrać dobry tablet.

Tablety – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 12
oceniane badania
oceniane badania 7
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 3459

Co to jest tablet?

Tablet to nic innego jak mobilne urządzenie komputerowe, które jest połączeniem funkcji telefonu komórkowego i komputera. Od komputera różni się przede wszystkim tym, że nie posiada klawiatury, a jego obsługa, podobnie jak w smartfonach, odbywa się przy pomocy ekranu dotykowego.

Tablet jest przeważnie większy od telefonu komórkowego, popularne modele posiadają najczęściej przekątną ekranu od 7 do 12 cali. Popularność tabletów wynika z ich bogatych funkcji i kompaktowych rozmiarów, dzięki czemu możemy bez problemu korzystać z nich zarówno w domu jak i szkole, pracy czy podróży.

Jak działa tablet?

Tablet i Marketing

Działanie konkretnego tabletu jest w gruncie rzeczy uzależnione od tego, jaki system operacyjny posiada dane urządzenie. System operacyjny jest oczywiście wgrany przez producenta i nie musimy się o to martwić. Przy pierwszym uruchomieniu urządzenia musimy jedynie przejść przez krótką konfigurację, związaną z ustawieniami języka, daty czy połączenia internetowego.

W przypadku tabletu z zainstalowanym systemem Android, obsługa i działanie jest praktycznie identyczne jak w przypadku telefonu komórkowego. Oprócz standardowych aplikacji możemy samodzielnie instalować dodatkowe aplikacje, które będą nas interesowały. Tego typu tablety doskonale nadają się do rozrywki, przeglądania internetu czy komunikacji z innymi osobami.

Jeśli chcemy korzystać z bardziej rozszerzonych funkcji tabletu, warto pomyśleć o urządzeniu z systemem Windows. Podobnie jak na komputerze, uzyskamy możliwość edycji dokumentów, programowania czy korzystania z profesjonalnych narzędzi. Oczywiście pozostanie nam również możliwość korzystania z rozrywki, jak w przypadku tabletów z systemem Android.

Rodzaje tabletów

Tablety stały się tak bardzo popularne, że producenci zaczęli wprowadzać nowe wersje tych produktów. Jest to związane nie tylko z konkurencją na rynku , ale również z wymogami użytkowników. W naszym zestawieniu wyróżniamy poniższe typy tabletów:
Mężczyzna pije kawę i korzysta z tabletu

Tablet full size

Najbardziej znany rodzaj tabletu, który wyróżnia się dużymi rozmiarami (przekątna ekranu ma przeważnie ponad 8 cali), brakiem klawiatury i zaawansowanymi parametrami. Tego typu urządzenia nadają się zarówno do rozrywki jak i zadań biurowych.

Tablet typu transformer

Jest to urządzenie stworzone na podstawie konstrukcji tabletu full size, która jest wzbogacona o dołączaną klawiaturę. Urządzenie może pracować zarówno w postaci tabletu, wówczas do obsługi wykorzystujemy ekran dotykowy, jak i laptopa – po podłączeniu klawiatury wprowadzamy dane przy jej pomocy.

Minitablet

Jak sama nazwa wskazuje, mamy tu do czynienia z rodzajem tabletu o znacznie mniejszych rozmiarach niż w przypadku standardowych modeli. Jest to rozwiązanie dedykowane dla osób, które cenią sobie mobilność i są w stanie pogodzić się z odrobinę słabszymi parametrami urządzenia. Tablety tego typu mają przekątną ekranu przeważnie do 7 cali.

Phablet (fablet)

Stosunkowo nowa wersja tabletu, która zyskuje coraz większe grono zwolenników. Możemy nazwać urządzenie phabletem w momencie, gdy za jego pomocą jesteśmy wstanie wykonać połączenie głosowe z użyciem sieci operatorów komórkowych, a wielkość urządzenia mieści się między 5 a 7 cala. W takim przypadku nie tracimy najważniejszych funkcji telefonu komórkowego, a zyskujemy większy wyświetlacz, który pozwala nam na wygodniejsze przeglądanie stron internetowych, korzystanie z multimediów czy gier.

Pierwsze urządzenia podobne do tabletów zaczęły pojawiać się dopiero w drugiej połowie XX wieku. W 1888 roku Elisha Gray wynalazł i opatentował urządzenie o nazwie „Teleautograf”, które miało za zadanie przesyłać za pomocą impulsu elektromagnetycznego odręczne pismo wprowadzane rysikiem. W latach 60-tych XX wieku pojawił się również sprzęt o nazwie DynaBook. Miał on służyć najmłodszym w celach edukacyjnych. Twórcą konceptu był Alan Kay, a urządzenie miało bezprzewodowo łączyć się z bazą informacji i wyświetlać je na ekranie ciekłokrystalicznym.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem tabletu?

Wyszukiwanie przez tablet

Jeśli chcemy znaleźć nasz wymarzony tablet, który będzie służył nam przez lata i z którego będziemy zadowoleni, powinniśmy określić jakie są nasze oczekiwania. Na co zwrócić szczególną uwagę? Warto zaplanować sposób użytkowania urządzenia – czy będziemy z niego korzystać głównie w domu, czy będzie to urządzenie, które będziemy nosić zawsze przy sobie. Ważne jest również to, co będziemy robić na naszym tablecie, czy będzie to praca, nauka, rozrywka czy wszystko razem. Sprawdź jak dobrać tablet, żeby zakup był udany.

Tablet dla ucznia

Tablety stają się coraz bardziej popularne wśród uczniów, nie tylko z racji na wprowadzanie nauki zdalnej, ale również na ewolucję sposobu uczenia się. Znacznie szybciej znajdujemy informacje w internecie niż w tradycyjnych bibliotekach, a tablety świetnie się do tego nadają. W przypadku sprzętu dla najmłodszych, tablety są ciekawym rozwiązaniem ze względu na to, że potrafią zaoferować niemal identyczne funkcje jak w przypadku tradycyjnego komputera, ale co istotne, przeważnie ich cena jest znacznie niższa. Jest to niezwykle ważne w przypadku, gdy potrzebujemy kilku urządzeń dla członków naszej rodziny.

Jaki model tabletu sprawdzi się w przypadku uczniów? Dobrym rozwiązaniem okaże się wersja z systemem Windows, co zapewni dostęp do pakietu Office. Dzięki temu, nie tylko bez problemu skorzystamy z programów do współpracy zespołowej wykorzystywanych przy nauce zdalnej, ale również będziemy posiadali dostęp do edytora tekstowego, arkusza kalkulacyjnego czy tworzenia prezentacji. Warto skorzystać z wersji z większym ekranem lub ewentualnie możliwością podłączenia klawiatury, w celu wygodniejszego wprowadzania danych.

Tablet do pracy

Trading przez tabletTablety to także urządzenia, które są coraz częściej wykorzystywane w pracy. Oczywiście rodzaj wykonywanego zajęcia warunkuje to, jaki tablet będzie dla nas najlepszy. Wiele osób podróżuje w sprawach zawodowych i pracuje z różnych miejsc, a małe rozmiary tabletów w połączeniu z ich wygodą użytkowania i długą pracą na baterii bez konieczności zasilania sieciowego sprawiają, że użytkownicy chętniej sięgają po tablety niż po tradycyjne laptopy.

Warto wspomnieć tu również o kolejnym rodzaju sprzętu, jakim są tablety graficzne. Tego rodzaju urządzenia stosowane są przede wszystkim przez architektów czy grafików. W przypadku tego sprzętu chodzi o przekazywanie danych wejściowych do programu graficznego. Tablety graficzne to urządzenia wejścia-wyjścia, za pomocą których wykonujemy rysunki, ilustracje, rzeźby cyfrowe, modelowanie 3D czy też retuszowanie zdjęć. Wszystko odbywa się za pomocą rysika, co przekłada się na znacznie wyższą precyzję niż praca za pomocą myszki komputerowej.

Tablet do rozrywki

Korzystanie z tabletu to nie tylko praca, ale również takie rozrywki jak oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy korzystanie z gier. Tego rodzaju urządzenia sprawdzają się bardzo dobrze z racji na ich mobilność – możemy korzystać z rozrywki zarówno w podróży, poczekalni u lekarza czy nawet podczas jazdy rowerem (wystarczy zamontować odpowiedni uchwyt rowerowy do tabletu). W przypadku filmów, muzyki czy przeglądania internetu, już podstawowe modele są w stanie spełnić nasze oczekiwania. Jeśli chcemy natomiast skorzystać z bardziej zaawansowanych gier, warto wybrać droższy model z lepszym procesorem, kartą graficzną i pamięcią RAM.

  Czy wiesz, że w niektórych szkołach zrezygnowano z noszenia podręczników i ćwiczeń na rzecz tabletów? Jest to ciekawe rozwiązanie, które nie tylko wprowadza naukę w nowy wymiar, ale także odciąża kręgosłupy uczniów, którzy nie muszą już dźwigać ciężkich plecaków.

Jak wybrać najlepszy tablet?

Koszystanie z tabletu i laptopaPrezentowane zestawienie tabletów zostało stworzone dla wszystkich osób, które wahają się jaki sprzęt wybrać. Ogromny wybór modeli proponowanych przez różnych producentów z pewnością nie ułatwia zadania. Postaramy się określić na jakie cechy urządzenia warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Procesor

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych komputerów, jednym z najważniejszych podzespołów w tablecie jest procesor. To od niego zależy szybkość pracy urządzenia oraz z jak bardzo wymagających programów czy gier będziemy mogli korzystać. Warto przyjrzeć się ilości rdzeni procesora, która odpowiada za ilość wątków dostępnych do obsługi jednocześnie. Podstawowe sprzęty posiadają 2 rdzenie, co pozwala jedynie na niewielkie aktywności.

Jeśli wymagamy więcej od tabletu i chcemy korzystać z wielu programów jednocześnie, warto zdecydować się na model, który będzie posiadał 4 lub 8 rdzeni procesora.

Pamięć RAM

Obok procesora, istotna jest również pamięć RAM, która odpowiada za płynne działanie uruchomionych filmów, gier, aplikacji. Ile pamięci powinien mieć dobry tablet? Minimum to 4 GB, co z pewnością wystarczy do podstawowych gier, przeglądania stron www czy oglądania filmów. Możemy zdecydować się na 8 lub nawet 16 GB pamięci RAM w momencie, gdy mamy znacznie większe wymagania.

Ekran

Ekran jest elementem, na którym nie tylko wyświetlamy wszystko co dzieje się na urządzeniu, ale również służy nam do zarządzania wszystkimi aktywnościami (wprowadzania danych). W związku z tym, warto odpowiednio dobrać przekątną ekranu. W przypadku, gdy interesuje nas bardziej mobilny sprzęt, możemy zdecydować się na 8″ o rozdzielczości 1280 x 800.

Przy większych ekranach (10 cali i więcej) uzyskamy lepsze wrażenia podczas oglądania filmów, korzystania z gier czy pracy na programach. Dodatkowo wybierając większą przekątną ekranu, warto zwrócić uwagę na lepszą rozdzielczość – przynajmniej zdecydować się na FHD.

Bateria

W związku z tym, że tablet to urządzenie mobilne, istotne znaczenie ma pojemność baterii, która warunkuje długość czasu pracy urządzenia bez podłączonej ładowarki. Przy korzystaniu z urządzenia wyłącznie w domu nie jest to może arcyważne, ale jest bardzo przydatne podczas podróży. Na czas użytkowania tabletu na baterii wpływa wielkość matrycy oraz rodzaj aktywności, z której korzystamy. W sprzedaży spotykamy modele tabletów o pojemności baterii od 1500mAh do 9000mAh.
Młoda kobieta korzysta z tabletu

Łączność

W obecnych czasach nie wyobrażamy sobie korzystania z urządzeń mobilnych bez dostępu do internetu. Jest on niezbędny do wszelkich aktywności – pracy, rozrywki, komunikacji. Warto zwrócić uwagę na kwestię obsługi nowych standardów Wi-Fi, co pozwoli w pełni cieszyć się z zalet szybkiego internetu. Niektóre modele posiadają również wbudowane modemy, za pomocą których mogą łączyć się z siecią komórkową w momencie, gdy nie jesteśmy w zasięgu Wi-Fi.

Czy wiesz, że w 2021 roku sprzedaż tabletów na świecie wyniosła 168,8 milionów, co jest o 3,2 procenta lepszym wynikiem niż sprzedaż w 2020. Najlepszym rokiem dla producentów tych mobilnych sprzętów był 2014 z wynikiem 230,1 miliona sztuk. Dane na podstawie raportu IDC.

Definicje

  • Wi-Fi – (wireless fidelity) to technologia umożliwiająca korzystanie z internetu w sposób bezprzewodowy (bez użycia kabli). Zasięg takiej sieci przeważnie wynosi od kilku do kilkunastu metrów. Obecnie z Wi-Fi korzystają nie tylko komputery, ale również pralki, lodówki czy drukarki.
  • LTE – Long Term Evolution, czyli technologia, przy pomocy której odbywa się przesył danych w sieci 4G (czwarta generacja telefonii komórkowej). Celem tego standardu jest przede wszystkim zwiększenie prędkości przesyłania danych, uproszczenie architektury oraz zmniejszenie opóźnień.
  • Android – to system operacyjny oparty na Linux, stosowany przede wszystkim w urządzeniach mobilnych jak telefony komórkowe, tablety czy netbooki. Jako pierwsze urządzenie z tym systemem wskazuje się telefon G1 (HTC Dream).

5 topowych marek tabletów

  • Samsung
  • Lenovo
  • Huawei
  • Microsoft
  • Apple
– został założony w 1938 roku jako firma zajmująca się transportem. Dopiero w drugiej połowie XX wieku grupa zaczęła działać w branży elektronicznej. Obecnie Samsung Electronics jako członek grupy Samsung to jedne z największych przedsiębiorstw elektronicznych na świecie. W ofercie firmy znajdziemy zarówno podstawowe modele w cenie od kilkuset złotych, po zaawansowane sprzęty jak Galaxy Tab S8 Ultra.
– kolejny producent tabletów, który znajduje się w czołówce naszego zestawienia. Lenovo Group Limited to chińskie przedsiębiorstwo informatyczne, zajmujące się dostarczaniem innowacyjnych rozwiązań zarówno dla użytkowników indywidualnych jak i przedsiębiorstw. W ofercie znajdziemy szeroką gamę sprzętu – laptopy, stacje robocze, serwery, smartfony, technologie smart home czy tablety. Firma proponuje zarówno budżetowe rozwiązania jak Lenovo Tab M7, a także wysokiej klasy sprzęt typu Lenovo Tab P12 Pro.
– Huawei Technologies Co., Ltd. została założona w 1987 roku w Shenzhen. Firma jest światowym liderem produkcji urządzeń telekomunikacyjnych. Do niedawna twarzą marki Huawei w Polsce był Robert Lewandowski. Jeśli szukamy podstawowego sprzętu tej firmy możemy skorzystać z Huawei MatePad T8 LTE. W przypadku sprzętu z lepszymi parametrami, ale również wyższą ceną, możemy wybrać Huawei MatePad Pro.
– amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne, które znamy przede wszystkim z systemów operacyjnych czy też pakietu Office. Spółka została założona już w 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena. Microsoft zajmuje się również produkcją sprzętu komputerowego, między innymi tabletów (seria Surface) czy konsoli do gier Xbox. W przypadku tabletów są to przede wszystkim produkty wyższej klasy, odznaczające się mobilnością i zaawansowanymi parametrami.
– znane na całym świecie przedsiębiorstwo informatyczne z charakterystycznym logo nadgryzionego jabłka. Oprócz projektowania i produkcji komputerów osobistych, mobilnych oraz oprogramowania, Apple bardzo dobrze radzi sobie również w kategorii tabletów. Sprzęt tej firmy – iPady wyróżnia się własnym systemem operacyjnym iPad OS, wysoką wydajnością i co się z tym wiąże, wyższymi cenami.

Odnośniki:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tablet_(komputer)
https://www.samsung.com/pl/
https://www.apple.com/pl/

FAQ

Dlaczego tablet się zacina?

Najczęstszą przyczyną wolnej pracy naszego tabletu może być po prostu zbyt duża ilość plików czy aplikacji, co przekłada się na wykorzystanie pamięci naszego dysku jak i pamięci operacyjnej. Pomocne okaże się usunięcie nieużywanych plików i odinstalowanie niepotrzebnych aplikacji. Jeśli to nie pomoże, warto przyjrzeć się czy system chłodzenia nie uległ zanieczyszczeniu i wykonać konserwację sprzętu.

Dlaczego tablet szybko się rozładowuje?

Powodów może być kilka. Jeśli sprzęt kupiliśmy niedawno, warto zwrócić uwagę na ustawienia sprzętu - jasność ekranu, włączone sieci bezprzewodowe, plan zasilania w ustawieniach baterii. Jeśli natomiast używamy tabletu od dłuższego czasu, to należy pamiętać, że baterie posiadają swoją żywotność i określoną ilość cykli ładowania. Wydajność baterii zmniejsza się wraz z wiekiem tabletu, więc jeśli spadnie do poziomu, który przeszkadza nam w normalnym użytkowaniu, możliwe że konieczna będzie wymiana baterii.

Jak podłączyć tablet do telewizora?

Po podłączeniu tabletu do telewizora mamy możliwość wyświetlania naszych multimediów na większym ekranie czy korzystanie z gier na telewizorze i używanie naszego tabletu jako pada. Najprościej wykonać to za pomocą kabla HDMI - jeśli nasze urządzenia posiadają takie wejście. Podłączamy kabel, wybieramy źródło HDMI na telewizorze i jeśli wyświetli się komunikat, akceptujemy połączenie. Dodatkowo, istnieje także możliwość podłączenia tabletu do telewizora za pomocą kabla USB. Dzięki temu, możemy przeglądać pliki multimedialne i jeśli są kompatybilne z formatami obsługiwanymi przez telewizor, wyświetlać je. Możliwe jest również połączenie urządzeń za pomocą Wi-Fi, dodając je do sieci domowej.

Kiedy tablet dla dziecka?

Kiedy kupić pierwszy tablet dla naszej pociechy? Warto podejść do tego z głową. Światowa organizacja zdrowia nie zaleca korzystania z urządzeń typu smartfon, komputer, tablet czy telewizor przez dzieci do 2 roku życia. W przypadku starszych pociech powinniśmy odpowiednio dozować czas spędzany przed ekranami. Firmy oferują nam specjalne modele tabletów dla dzieci, które posiadają bajkowe obudowy i parametry, które będą odpowiednie dla tej grupy odbiorców.

Jak zresetować tablet?

Możemy wykonać reset tabletu wchodząc w ustawienia/ustawienia prywatności/przywracanie ustawień fabrycznych. Jeśli natomiast urządzenie nie reaguje (zawiesiło się), możemy wykorzystać kombinację przycisków - jednocześnie wcisnąć i przytrzymać przycisk włączania tabletu i zwiększania głośności. Po przytrzymaniu przez kilka sekund tablet powinien wykonać restart automatycznie.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...