Ranking soundbarów 2022 – rekomendowane modele soundbarów
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 26
oceniane badania
oceniane badania 9
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 4990

Ranking soundbarów 2022 - rekomendowane modele soundbarów

Soundbar, to urządzenie, które coraz częściej gości w naszych domach. Stworzono je po to, żeby korzystać z lepszej jakości dźwięku podczas oglądania TV. Obecnie na rynku mamy mnóstwo różnego rodzaju soundbarów, dlatego ciężko jest dokonać wyboru i zdecydować się na konkretny sprzęt. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy ten ranking soundbarów, który pomoże podczas wyboru najlepszego sprzętu.

Soundbary – Ranking 2022

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 26
oceniane badania
oceniane badania 9
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 4990

Co to jest soundbar?

Soundbar to nic innego jak zintegrowany system audio, który najczęściej montujemy jako przystawkę pod lub nad telewizorem. Urządzenie jest znacznie bardziej kompaktowe, niż tradycyjne zestawy kina domowego, a do tego bardzo proste w montażu. Wystarczy podłączyć soundbar do telewizora za pomocą kabla HDMI, lub w przypadku modeli bezprzewodowych przez Bluetooth.

Podstawowe modele składają się z jednego elementu – panelu z wbudowanymi wewnątrz głośnikami. Bardziej rozbudowane urządzenia posiadają dodatkowo subwoofer lub nawet kilka dodatkowych głośników wolnostojących.

Jak działa soundbar?

soundbar z subwooferemW soundbarach znajdziemy kilka głośników w jednym pudełku – umieszczone w miejscach, w których mogą wyizolować różne częstotliwości. Dla przykładu, mniejsze głośniki są przeważnie odpowiedzialne za izolację wyższych częstotliwości. Ma to duże znaczenie dla jakości dźwięków przy dialogach i wokalach muzycznych.

Układ wbudowanych głośników działa również psychoakustycznie – dzieli zakres częstotliwości na różne źródła, przez co inaczej odbieramy muzykę, film czy program informacyjny. Działanie soundbaru jest również uzależnione od tego, jak ustawimy listwę dźwiękową. Najkorzystniej umieścić urządzenie pod telewizorem – lub jak najbliżej obrazu, miejsca z którego odbierany jest dźwięk.

Rodzaje soundbarów

Wyróżniamy aktywne i pasywne soundbary, poniżej przedstawiamy ich wady i zalety.

Soundbary pasywne

soundbar w mieszkaniuDziałanie soundbarów pasywnych polega na używaniu wzmacniacza i amplitunera, który pobiera dane audio i wideo z telewizora w celu wytworzenia dźwięku. Ciekawym rozwiązaniem w tej odmianie soundbarów jest możliwość dodawania i usuwania głośników, co pozwala dostosować konfigurację do naszych upodobań. Dodatkowo sprzęt tego typu zapewnia wysoką jakość dźwięku.

Jeśli chodzi natomiast o wady soundbarów pasywnych, z pewnością w oczy rzuca się wysoka cena urządzenia. Dodatkowo konfiguracja sprzętu jest dosyć skomplikowana, a same urządzenia zajmują więcej miejsca, niż tradycyjne soundbary aktywne.

Soundbary aktywne

soundbar dla graczaW soundbarach aktywnych mamy do czynienia z wbudowanym amplitunerem oraz wzmacniaczem, przez co zyskujemy urządzenie bardziej kompaktowe. Takie rozwiązanie przekłada się na niższą cenę sprzętu, oszczędność miejsca i znacznie bardziej prostą konfigurację.

Główne wady takiego rozwiązania to brak możliwości dołączania dodatkowych głośników. Cena rośnie wraz z wyborem sprzętu z większą ilością kanałów. Dla osób ceniących sobie jakość dźwięku to rozwiązanie zapewnia słabsze wrażenia audio, niż urządzenia pasywne.

  Soundbar to stosunkowo nowe urządzenie. Pierwsze modele zaczęły pojawiać się w sprzedaży pod koniec XX wieku. Na uwagę zasługuje z pewnością firma Altec-Lansing, która w 1988 roku zaprezentowała pierwszy system soundbar. Natomiast pierwszym soundbarem, który odniósł wyraźny sukces sprzedażowy, był Zvox 315, wyprodukowany w 2003 roku. Produkt kosztował dokładnie 199 dolarów i odznaczał się dźwiękiem wysokiej jakości. Zvox 315 posiadał dosyć wysoką moc, co pozwalało na efektywną pracę bez subwoofera. 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem soundbara?

W związku z rozwojem ekranów telewizyjnych, które stają się coraz bardziej nowoczesne i cieńsze, mamy coraz większe problemy z dźwiękiem. Telewizory mają coraz mniej miejsca na głośniki, dlatego też nie ma możliwości uzyskania dźwięku wysokiej jakości. Wybór dobrego soundbaru może zapewnić nam zupełnie inne wrażenia z oglądania TV. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru dobrego soundbaru.

Soundbar do oglądania filmów

soundbar tvCo powinien posiadać dobry soundbar do oglądania filmów? Wybór jest niezwykle ważny, ponieważ oprócz dobrego ekranu, odpowiednie efekty dźwiękowe są w stanie zapewnić zupełnie inne wrażenia z oglądania TV. Jeśli chcemy poczuć się jak w kinie, powinniśmy skupić się na listwach posiadających wiele kanałów i opcję tworzenia dźwięku przestrzennego. Takie możliwości zapewniają urządzenia z dodatkowymi głośnikami, skierowanymi w górę.

Ciekawym rozwiązaniem dla miłośników oglądania filmów będzie również zastosowanie technologii Dolby Atmos, która jest odpowiedzialna za poprawę doznań oraz tworzenie rozbudowanej scenerii dźwiękowej. Dodatkowe funkcje zależą od tego, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup soundbara.

Soundbar dla gracza

Jeśli chodzi o sprzęty audio dla graczy – oprócz słuchawek, które podłączamy do konkretnych urządzeń, dużym zainteresowaniem cieszą się również soundbary. Okazuje się, że wielu producentów soundbarów ma w swojej ofercie dedykowane modele dla graczy. Dobre nagłośnienie nadaje grze realizmu i pozwala spotęgować przyjemność z gry. Przykładowo, firma Samsung oferuje rozwiązanie z trybem gry pro, który automatycznie włącza się podczas gry i zapewnia doskonały efekt dźwięku przestrzennego.

Istotne jest również zastosowanie technologii Dolby Atmos oraz DTS:X, które również wspierają efekt dźwięku przestrzennego. Dodatkowo modele dedykowane do gier mogą posiadać odpowiednie tryby jak:

  • tryb fabularny – RPG, pozwala na pełne wczucie się w rolę postaci i odczuwania efektów ze świata w przedstawionej grze.
  • tryb pierwszoosobowy – FPS, tryb dla miłośników strzelanek, z dźwiękiem przestrzennym, który pozwala określić, z której strony nadchodzi wróg czy pada strzał.
  • tryb głosów – odpowiada za wzmocnienie głosów postaci i jest zalecany do gier przygodowych, gdzie duże znaczenie mają dialogi.

Soundbar do słuchania muzyki

soundbar do tvW przypadku dobierania urządzenia, które będzie nam służyło w głównej mierze do słuchania muzyki, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z soundbaru z dostępem do internetu. Na takim urządzeniu możemy bezpośrednio korzystać z serwisów typu Tidal, Spotify czy Deezer. Pomijamy wówczas przesył za pomocą tabletu czy innego urządzenia przez Bluetooth-a, który ma ograniczoną przepustowość, przez co uzyskujemy lepszą jakość dźwięku. Na rynku mamy również modele z wbudowanym radiem, co również okazuje się bardzo przydatne.

Do słuchania muzyki dobrze sprawdzą się soundbary wyposażone w subwoofer – głośnik niskotonowy, który odpowiada za słyszalność i jakość basu. Zwróćmy również uwagę na pasmo przenoszenia, które określa jakie najniższe i najwyższe tony będzie w stanie przetworzyć dany sprzęt. Liczba kanałów jest również istotna – im więcej tym lepiej. Jeśli natomiast interesuje nas głośniejsze słuchanie muzyki, warto zwrócić uwagę na moc całkowitą – im większa, tym głośniejszą muzykę uda się nam uzyskać.

  Czy wiesz, że na targach Consumer Electronics Show w 2013 roku, firma Philips wprowadziła pierwszy na świecie model soundbara z odłączanymi głośnikami – Philips Fidelio Soundbars HTL9100. To pierwsze rozwiązanie, które po wyjęciu głośnika, automatycznie zmienia wirtualny dźwięk przestrzenny na standard 5.1 – kanałowy dźwięk przestrzenny. Produkt odpowiedział na zapotrzebowanie klientów, którzy chcieli korzystać w niektórych sytuacjach z dźwięku przestrzennego. Było to połączenie funkcji, jakie daje soundbar oraz kino domowe. 

Jak wybrać najlepszy soundbar?

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz najlepszy soundbar do swojego telewizora, warto przed zakupem zwrócić uwagę na następujące elementy:

Rodzaj soundbara

soundbar na ścianieIstotną sprawą podczas wyboru najlepszego systemu soundbar jest typ urządzenia – pasywny lub aktywny. Soundbar pasywny lepiej sprawdzi się, jeśli mamy wyższe wymagania co do jakości i możliwości ustawień dźwięku, ale za to będzie droższy i dosyć trudny w odpowiedniej konfiguracji.

Soundbar aktywny okaże się lepszy dla osób, które posiadają mniejszy budżet i cenią sobie kompaktowość sprzętu. Wybierając odpowiedni model tego rodzaju sprzętu, również nie będziemy narzekać na jakość dźwięku.

Dodatkowo inne modele soundbarów dedykowane są do telewizorów zakrzywionych, a inne do standardowych. Te pierwsze posiadają również zakrzywioną budowę, tak aby lepiej emitować dźwięk i dostosować go do obrazu, a drugie posiadają prostą budowę.

Łączność

Przed zakupem urządzenia warto upewnić się, jaki typ połączenia obsługuje posiadany przez nas telewizor. W nowszych modelach przeważnie będzie to wejście HDMI lub podłączenie za pomocą sieci bezprzewodowej Bluetooth. Starsze telewizory przeważnie obsługują jedynie wejście optyczne.

Jeśli zależy nam na dźwięku wysokiej jakości warto wybrać soundbar z HDMI eARC, standardem, który zapewnia przesył dźwięku wysokiej jakości – bez kompresji. Standard jest obsługiwany przez HDMI 2.1, a do jego obsługi niezbędny będzie kabel HDMI High Speed.

Ilość kanałów

soundbar subwooferemKażdy soundbar posiada określoną liczbę kanałów – głośników wbudowanych w listwę. Im więcej głośników, tym bardziej przestrzenne brzmienie jesteśmy w stanie uzyskać. Producenci korzystają z oznaczeń, które mówią nam jaką konfigurację posiada dany sprzęt, przykładowo:

2.0 – zestaw, w którego skład wchodzą dwa głośniki. W przypadku dwóch głośników i jednego subwoofera spotkamy się z oznaczeniem 2.1. Standardowe głośniki odtwarzają tony wysokie i średnie, natomiast subwoofer jest odpowiedzialny za tony niskie.

3.1 – trzy głośniki wbudowane w urządzenie, oraz jeden głośnik wolnostojący. W takich modelach spotykamy funkcję, która pozwala na przetwarzanie cyfrowych ścieżek dźwiękowych – obsługa nowszych formatów jak DTX czy Dolby Atmos.

3.1.4 – tu mamy do czynienia z trzema głośnikami wbudowanymi, jednym głośnikiem dodatkowym oraz czterema głośnikami wewnętrznymi (górnymi), które są odpowiedzialne za zwiększenie jakości dźwięku.

Popularne są również modele o oznaczeniach 5.1.4 czy 7.1.2. Występują także 13-kanałowe urządzenia.

Subwoofer

To dodatkowy głośnik odpowiedzialny za niskie tony. Na rynku mamy dostęp do systemów soundbar z wbudowanym subwooferem, jak również z opcją wolnostojącego urządzenia, połączonego bezprzewodowo. Urządzenie sprawdza się nie tylko w przypadku, gdy lubimy słuchać odrobinę głośniejszej muzyki, ale również do lepszego odwzorowania dźwięku w filmach, grach czy programach.

Format audio

Niezależnie od tego, w jaki sposób korzystamy z naszego telewizora, warto zwrócić uwagę jakie standardy obsługuje dany soundbar. Im więcej obsługiwanych standardów, tym lepiej. Przykładowo systemy Dolby Atmos czy DTS:X są odpowiedzialne za kinowy efekt dźwiękowy, Dolby Pro Logic II odpowiada za efekty przestrzenne, a Dolby Digital czy Dolby TrueHD to standard, który obsługują konsole do gier, Blue-ray czy telewizja DVB.

Definicje

HDMI – technologia HDMI pojawiła się już w 2002 roku i stała się najpopularniejszym multimedialnym interfejsem do przesyłu sygnały audio oraz wideo. Urządzenia wyposażone w port HDMI łączymy ze sobą, wykorzystując kabel o tej samej nazwie – HDMI.

MP3 – jest to algorytm kompresji stratnej dźwięku, który jest zapisywany w formie sygnału cyfrowego. Format ten jest ciągle wykorzystywany w różnego rodzaju serwisach muzycznych, gdzie możemy pobierać pliki w formacie MP3.

DTS – Digital Theatre Systems jest systemem kompresji dźwięku, który pozwala na jednoczesny zapis sześciu ścieżek dźwiękowych. Stosowany w urządzeniach typu soundbar, odpowiada za poprawę parametrów jakości dźwięku.

5 topowych marek soundbarów

  • JBL
  • Samsung
  • LG
  • Sony
  • Philips  
To amerykańskie przedsiębiorstwo założone w 1946 roku, zajmujące się głównie produkcją sprzętu audio. Założycielem JBL był James Bullough Lasing (nazwa składa się z pierwszych liter jego nazwiska), który zasłynął z udźwiękowienia pierwszego filmu w historii kina. Firma JBL początkowo zajmowała się głównie produkcją głośników i elektroniki. Obecnie JBL to zarówno profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy, jak również systemy audio do użytku domowego. Podstawowy, 2-kanałowy soundbar JBL możemy kupić od 900zł, bardziej zaawansowane modele jak JBL BAR 9.1 to koszt ponad 4 tysięcy złotych.
Koreańskie przedsiębiorstwo założone w 1938 roku. Obecnie Samsung jest klasyfikowany jako jedno z topowych przedsiębiorstw elektronicznych na świecie. Jeśli chodzi o soundbary, to podobnie jak w przypadku telewizorów tej firmy, spotykamy się z bardzo szeroką ofertą. W zależności od naszych wymagań i zasobności portfela możemy wybrać podstawowe modele jak HW – A450 2.1 za około 900zł, przez HW – Q700A 3.1.2 w cenie około 2000 zł, po najdroższe modele jak HW-Q950A 11.1.4 w cenie około 5000zł.
Firma z branży elektronicznej założona w 1958 roku w Korei przez Koo In-Hwoi. W 2021 roku pod Wrocławiem powstała największa na świecie fabryka baterii litowo-jonowych LG. Jeśli chodzi o soundbary tej firmy, w ofercie znajdujemy obecnie 13 modeli. Podstawowy model SN4 2.1 z bezprzewodowym subwooferem kupimy już za 850 zł. Wieloma pozytywnymi opiniami wyróżnia się model SP8YA z technologią Dolby Atmos / DTS:X w cenie 3199 zł.
Japońskie przedsiębiorstwo elektroniczne założone w 1946 roku przez Masaru Ibukę oraz Akio Moritę. Sony jest właścicielem Columbia Pictures oraz jednego z największych wydawców muzycznych – Sony Music. Podstawowy model soundbara Sony możemy kupić już za 449 zł – model HT-SF150 2.0 o mocy 120 W i łącznością bezprzewodową Bluetooth. Zaawansowane modele jak HT-A7000 7.1.2 o mocy 500w z wbudowanym subwooferem to koszt około 6,5 tysiąca złotych.
Firma założona w 1891 roku w Holandii przez Frederika Philipsa – ojca oraz Gerarda Philipsa – syna. Philips posiada fabryki w takich polskich miastach jak Bielsko-Biała, Kętrzyn, Pabianice oraz Piła. Jeśli chodzi o budżetowe soundbary tej marki, w ofercie znajdziemy TAPB603/10 o liczbie kanałów 3.1 w zestawie z bezprzewodowym subwooferem za około 1 tysiąc złotych. Dla bardziej wymagających użytkowników, znajdziemy model Fidelio B97/10 7.1.2 o mocy 888W i takimi systemami jak DTS:X, Dolby TrueHD czy Dolby Atmos.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Soundbar
https://pl.jbl.com/
https://www.samsung.com/pl/main/

FAQ

Gdzie postawić soundbar?

Soundbar powinien być ustawiony jak najbliżej telewizora - pod nim lub nad nim. Warto zadbać o to, żeby w miejscu ustawienia sprzętu nie było żadnych elementów wyposażenia, od których mógłby odbijać się dźwięk - zmniejsza to jakość dźwięku i zniekształca jego brzmienie.

Jak podłączyć soundbar do telewizora?

Najprostszym podłączeniem telewizora jest HDMI, o ile telewizor posiada takie wejście. Starsze odbiorniki podłączamy za pomocą kabla optycznego. Istnieje również możliwość podłączenia bezprzewodowego - za pomocą Bluetooth.

Soundbar czy kino domowe?

Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy oraz jakie są rozmiary pomieszczenia, w którym ustawimy sprzęt. Kino domowe jest znacznie bardziej kosztowne i lepiej sprawdza się w większych pomieszczeniach. W przypadku soundbarów, mamy do czynienia z kompaktowym urządzeniem, które sprawdza się dobrze w każdym miejscu i zapewnia wyraźną poprawę jakości dźwięku.

Ile kosztuje soundbar?

Podstawowe modele, wyposażone w jeden lub dwa głośniki, możemy kupić już za 100zł. Jeśli szukamy sprzętu wysokiej klasy, posiadającego wiele głośników możemy spotkać się z cenami od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Dlaczego soundbar szumi?

Powodów może być kilka. Po pierwsze, należy sprawdzić czy obok urządzenia nie znajduje się jakiś sprzęt, który wytwarza fale elektromagnetyczne i może powodować zakłócenia oraz szumienie. Następnie, podłączamy soundbar do innego urządzenia i sprawdzamy czy szum również występuje. Jeśli soundbar szumi na różnych urządzeniach możliwa jest usterka wzmacniacza i należy skontaktować się z serwisem.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...