Ranking robotów planetarnych 2022 – najlepsze roboty planetarne
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 29
oceniane badania
oceniane badania 9
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 5467

Ranking robotów planetarnych 2022 - najlepsze roboty planetarne

Robot planetarny to urządzenie, które pomoże przyrządzić pyszne słodkości i nie tylko. Jaki powinien być dobry robot planetarny? Na co zwrócić, uwagę kupując to urządzenie? Aby wiedzieć, jaki robot wybrać, przeprowadziliśmy test produktu, który pomógł nam stworzyć ranking robotów planetarnych 2022.

Roboty planetarne – Ranking 2022

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 29
oceniane badania
oceniane badania 9
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 5467

Co to jest robot planetarny?

Robot planetarny to nowoczesny i wielofunkcyjny mikser, który posiada obrotową misę oraz kilka obrotowych gniazd, w których montujemy dołączone do robota mieszadła. Bardzo często w zestawie załączona jest także pokrywa. Urządzenia, w zależności od modelu, mogą posiadać kilka programów pracy, przy pomocy których możemy między innymi:

 • siekać,
 • rozdrabniać,
 • mieszać,
 • ucierać,
 • miksować,
 • blendować,
 • pokroić w kostkę,
 • ubijać pianę,
 • wyrabiać, a także zagniatać ciasto,
 • mielić,
 • wyciskać pyszne soki,
 • smażyć,
 • dusić.

Jak pokazało porównanie robotów planetarnych, urządzenie jest świetnym pomocnikiem w każdej kuchni, ponieważ w odróżnieniu od tradycyjnego miksera nie wymaga naszej ingerencji. Podczas gdy urządzenie pracuje, my możemy zająć się czymś innym.

Jak działa robot planetarny?

ciasto w mikserze planetarnymCały sekret pracy robota planetarnego tkwi w jego szybkich i dokładnych obrotach. Jak pokazał nasz eksperyment, silnik robota wprawia w ruch mieszadło, które bardzo płynnie porusza się po wewnętrznych brzegach misy, przy jednoczesnych obrotach wokół własnej osi. Ten podwójny ruch mieszadła, lub innej końcówki załączonej do urządzenia, daje pewność, że to, co znajduje się w środku misy, zostanie bardzo dokładnie wymieszane i napowietrzone. Zazwyczaj urządzenie wyposażone jest w kilka rodzajów końcówek, które pozwalają wykonać wiele dodatkowych czynności.

Ruch mieszadeł wokół własnej osi oraz po brzegach miski przypomina ruch planet po orbicie. Stąd też wzięła się nazwa robota.

Zalety i zastosowanie robota planetarnego

Z racji tego, że robot planetarny to urządzenie wielofunkcyjne, to lista jego zalet i zastosowań jest dość długa. Jak pokazał test praktyczny, to niezastąpione urządzenie każdego miłośnika domowego gotowania i pieczenia, ponieważ dzięki wymiennym końcówkom może zastąpić mikser, trzepaczkę, a nawet tarkę. Nieważne czy amator, czy wytrawny szef kuchni, każdy ceni roboty planetarne za:

Brak ręcznej obsługi

wypieki w robocie planetarnymTen sprzęt AGD działa automatycznie, wystarczy, że wrzucimy to, co potrzeba do misy, a robot wykona pracę za nas. Nie musimy go trzymać, kiedy urządzenie pracuje, my jesteśmy wolni, więc możemy zająć się czymś zupełnie innym.

Oszczędność czasu

Podczas pracy robota możemy przygotowywać inne rzeczy, przez co cały proces przyrządzania ciasta zajmuje mniej czasu. Ponadto, jak pokazało nasze badanie, praca, którą byśmy wykonywali samodzielnie, trwałaby o wiele dłużej. Robót planetarny zrobi to samo o wiele szybciej i o wiele dokładniej.

Brak bałaganu w kuchni

Dużym plusem jest to, że wszystko przygotowywane jest w jednej misce z pokrywą, która zapobiega wydostaniu się mokrej masy bądź wsypanej mąki na zewnątrz. Dzięki temu blat, ściany, nasze ubrania i wszystko wokoło są czyste. Czyszczenie urządzenia też nie jest trudne. Wystarczy wyjąć misę i mieszadła, a następnie umyć je w zlewie.

Dodatkowe funkcje

używanie robota planetarnegoZazwyczaj większość osób słysząc robot planetarny myśli, że jego praca ogranicza się tylko do robienia ciasta. To jednak nie jest prawda. Zestawienie robotów planetarnych jasno pokazało, że mają wiele akcesoriów umożliwiających między innymi:

 • krojenie warzyw i owoców,
 • tarcie warzyw jak na tradycyjnej tarce, co jest bardzo pomocne podczas przygotowywania jesiennych przetworów,
 • z powodzeniem zastępuje maszynkę do mielenia mięsa czy młynek do kawy,
 • ułatwia także przygotowywanie makaronów.

Rodzaje robotów planetarnych

Przygotowując ranking robotów planetarnych, wyróżniliśmy ich dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj to wersja podstawowa, drugi to wersja rozbudowana z dodatkowymi funkcjami.

Wersja podstawowa

Ta wersja jest zdecydowanie tańsza, ponieważ zestaw zawiera jedynie misę i trzy podstawowe końcówki, do których należy:

 • mieszadło – dedykowane do mieszania i ucierania,
 • trzepaczka – służy do ubijania piany, jajek, musów, śmietany,
 • hak – szybko i sprawnie wyrobi ciężkie ciasta.

Podstawowa opcja rekomendowana jest osobom, które będą używać robota do robienia wypieków.

Wersja rozszerzona

robot planetarnyOcena pracy tej wersji robota jest bardzo wysoka. Przy pomocy dodatkowych akcesoriów i przystawek jedno urządzenie może zastąpić kilka. Najpopularniejsze i najbardziej cenione akcesoria to przede wszystkim:

 • maszynka oraz nakładki do mięsa,
 • przecierak do warzyw i owoców,
 • szatkownica i maszynka do krojenia,
 • wałkowarka i wykrojniki do robienia domowych makaronów,
 • młynek do mielenia,
 • blender do szybkiego blendowania gładkiej masy,
 • malakser, który miesza, tnie i ubija,
 • wyciskarka i sokowirówka do robienia soków.

Z racji wielu możliwości wersja rozbudowana jest droższa.

Najnowsze modele, a zarazem te z najwyższej półki cenowej, mogą gotować na parze, a nawet smażyć. Taki model urządzenia to zdecydowany zwycięzca testu, jeśli chodzi o wielofunkcyjność i zastosowanie robotów planetarnych.

Na co zwrócić uwagę kupując robot planetarny?

Stojąc przed wyborem kupna, zastanawiamy się jaki robot planetarny wybrać? Który z dostępnych będzie najlepszy? Aby podjęcie decyzji było łatwiejsze, przedstawimy najważniejsze parametry, które wzięliśmy pod lupę, przygotowując ranking robotów planetarnych.

Moc

mikser planetarnyJak w większości sprzętów AGD to właśnie moc jest najważniejszym parametrem. To od niej zależy, czy praca urządzenia będzie efektywna. Jeżeli planujemy kupić podstawową wersję robota planetarnego, to możemy wybrać urządzenie o mocy od 600 do 1000W. Natomiast, jeżeli wybieramy model z dodatkowymi akcesoriami, to jak pokazała nasza analiza najlepiej zdecydować się na większą moc. Minimalna moc w takim przypadku to 1500W.

Regulacja prędkości

Najlepsze roboty planetarne to te, które posiadają kilka wariantów prędkości. Rekomendowana ich ilość to około 7. Im większa ilość do wyboru, tym łatwiej dobierzemy właściwe obroty do przygotowywania dań.

Misa

Przy wyborze misy trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego jest wykonana. Najlepsze misy to te wykonane z metalu lub aluminium, ponieważ są trwałe, trudno je uszkodzić oraz bardzo łatwo je umyć. Ważne jest sprawdzenie tego, czy tworzywo jest bezpieczne dla zdrowia, bo misa będzie miała bezpośredni kontakt z żywnością.

Drugim aspektem przy wyborze misy jest jej wielkość. Test robotów planetarnych pokazał, że najlepsze misy to te o pojemności 5 litrów. Mniejsza misa może utrudnić wykonanie niektórych zadań, dlatego lepiej zdecydować się na większą, szczególnie wtedy, gdy nasza rodzina jest kilkuosobowa.

Dodatkowe akcesoria

robot planetarny w domuWiększa ilość akcesoriów i mieszadeł pozwoli na większe możliwości. Im więcej, tym bardziej wszechstronny będzie robot, jednak modele wyposażone w dużo dodatków są droższe. Jak pokazuje nasze porównanie robotów planetarnych, niektórzy producenci oferują dokupienie akcesoriów.

Bezpieczeństwo użytkowania

Aby urządzenie było stabilne i bezpieczne powinno być wyposażone w antypoślizgowe nóżki. Coraz więcej marek w trosce o bezpieczeństwo użytkowania wyposaża swoje roboty w dodatkowe zabezpieczenia. Do najczęstszych należy zabezpieczenie przed wyjęciem mieszadeł lub nieprawidłowym montażem elementów.

Czym kierować się kupując robot planetarny?

Przebieg testu robotów planetarnych pokazał, że jest bardzo dużo rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze tego sprzętu AGD. W zależności od modelu, na jaki się zdecydujemy, możemy liczyć na dodatkowe innowacje. Poniżej przedstawiamy kilka dodatkowych funkcji, które posiadają najnowsze modele. Takie modele również prezentuje nasza tabela porównawcza robotów planetarnych.

akcesoria robota planetarnegoTryb pulsacyjny – przydaje się wtedy, gdy trzeba stopniowo rozdrobnić rzucone do misy składniki. Podczas trybu pulsacyjnego silnik urządzenia zwalnia, by następnie po chwili przyspieszyć. Ten program polecany jest szczególnie do twardych produktów, aby powstałe masy były gładkie.

Wbudowana i zintegrowana waga – to bardzo pomocne rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy testujemy nowe przepisy. Dzięki wbudowanej wadze nie ma konieczności ważenia produktów osobno i ich przesypywania. Ta możliwość ułatwia pracę oraz nie powoduje tyle bałaganu.

Wbudowana płyta grzewcza – test robotów planetarnych pokazał, że na pierwszy rzut oka nie widać, że urządzenie wyposażone jest w płytę grzewczą. Wizualne podobieństwo do tradycyjnego modelu jest bardzo duże. Płyta umieszczona jest pod misą, co umożliwia duszenie, smażenie oraz przygotowywanie dań na parze. To duża oszczędność czasu, ponieważ wystarczy najpierw przygotować za pomocą robota warzywa lub mięso, a później można bez przekładania od razu je usmażyć. Specjalne programy pilnują, by danie było upieczone, oraz by się nie przypaliło. Moc takiej płyty grzewczej to zazwyczaj około 1500W, dzięki temu, jak pokazała analiza, zawartość misy może osiągnąć nawet od 20 do 180 stopni.

Kolorowy ekran i WiFi – to nowa technologia, która umożliwia pobranie z internetu przepisów kulinarnych, a następnie ich wyświetlenie. Dzięki temu nie musimy szukać przepisów w swoich telefonach. Ekrany są kolorowe i czytelne, ponadto umiejscowione w bardzo widocznym miejscu, zatem korzystanie z takiego ekranu to sama przyjemność.

Pokrowiec na akcesoria – mimo że nie jest to bezpośredni element urządzenia, to jest bardzo przydatny. Mając taki pokrowiec, bez problemu schowamy wszystkie akcesoria robota w jedno miejsce. Próba zachowania porządku w szafie będzie zdecydowanie łatwiejsza.

  Niektóre elementy robota planetarnego można myć w zmywarce. Najczęściej dotyczy to misy oraz mieszadeł.

Popularne marki robotów planetarnych

Przygotowując ranking robotów planetarnych, wzięliśmy pod uwagę znane marki, a także te mniej popularne, po to, by zobaczyć, czym się różnią poszczególne urządzenia. Testowane roboty posiadały różne parametry, akcesoria, funkcje oraz cenę. Pełne porównanie robotów planetarnych, które wzięły udział w teście, zawiera tabela porównawcza.

 • Bosch
 • Kenwood
 • KitchenAid
 • MPM
 • Smeg
Ten niemiecki producent od lat oferuje swoim klientom najnowsze technologie, które ułatwiają domowe czynności. Roboty planetarne Bosch cechują się kompaktowością, ponieważ są zgrabne i proste w obsłudze, dlatego przy ich pomocy nawet osoba początkująca w kuchni świetnie sobie poradzi. Ponadto urządzenia nie zajmują dużo miejsca. Roboty od Boscha wyposażone są w liczne i praktyczne akcesoria, które można wykorzystać podczas przygotowywania posiłków. Producent oferuje również możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów, jeśli na początku zdecydowaliśmy się na wersję podstawową.
To brytyjski producent urządzeń kuchennych od 1947 roku. Kenwood jest częścią Grupy De’Longhi i prężnie działa w ponad 40 krajach na świecie. Firma zajmuje się projektowaniem i produkcją takich sprzętów kuchennych jak miksery, blendery, czajniki, tostery czy roboty planetarne. Roboty planetarne od Kenwood cieszą się dużą popularnością wśród osób poszukujących dobrego sprzętu AGD. Roboty zbierają bardzo dobre noty od klientów pod względem ubijania, ugniatania i mieszania. Konsumenci cenią roboty planetarne Kenwood za ich wysokiej klasy jakość wykonania, wielofunkcyjność i łatwość w obsłudze. Firma informuje, że ich sprzęty AGD są sprzedawane na całym świecie co trzy sekundy.
To amerykańska marka sprzętu AGD, która należy do grupy Whirlpool Corporation. Firma została założona w 1919 roku i skupiła się na produkcji mikserów stojących. Pierwszy model oznakowany numerem H-5 stał się bardzo popularny. W miarę rozwijającego się rynku firma dostosowała swój asortyment robotów i mikserów do panujących standardów. W latach 30. KitchenAid wprowadziło swój znak towarowy – model K. Co ciekawe przystawki od modelu K są kompatybilne z najnowszymi urządzeniami. Roboty planetarne KitchenAid to cenione przez klientów urządzenia ze względu na ich wielofunkcyjność i szeroką gamę przystawek, które umożliwiają robienie makaronu, mieszanie lodów czy nadziewanie kiełbasy.
Polskie przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją dużego i małego AGD. Firma powstała w 1989 roku, a jej siedziba mieści się w Milanówku. Początki firmy to przede wszystkim produkcja drobnego sprzętu AGD, dopiero od 2008 roku MPM zajęło się produkcją dużego AGD. W asortymencie MPM znajdują się również roboty planetarne. Polski producent to dość częsty wybór klientów i to nie tylko na naszym rynku. Roboty planetarne MPM mają dużo zwolenników ze względu na jakość wykonania i wiele możliwości zastosowania. Roboty MPM to świetny wybór do zrobienia ciasta na pizze, pierogów czy chleba.
To włoska firma oferująca duży wybór sprzętów AGD. Siedziba firmy znajduje się w Guastalla, a obecnie producent posiada aż 16 filii na całym świecie. Smeg w swoim asortymencie posiada gustowne urządzenia, które swoim wyglądem i praktycznym zastosowaniem przydadzą się w każdym domu. W ofercie producenta znajdziemy między innymi czajniki, tostery, blendery, miksery, piekarniki, kuchnie, zmywarki i wiele innych. Roboty planetarne Smeg to wielofunkcyjne urządzenia, w których zastosowano najnowsze technologie i trendy. Inspiracją dla tej marki są lata 50, dlatego ich design jest ponadczasowy.

Jak dbać o robot planetarny?

Miksery wielofunkcyjne to niezawodne i niezastąpione urządzenia. Jeżeli ktoś zastanawia się nad kupnem tego urządzenia, wystarczy zerknąć na opinie o robotach planetarnych. Jednak aby robot mógł służyć nam bez żadnych problemów, trzeba o niego zadbać, zarówno podczas jego pracy, jak i po niej.

Poniżej przedstawimy 5 podstawowych zasad, jakich należy się trzymać, by robot służył nam długie lata.

 1. Czyszczenie – aby wyczyścić wszystkie części robota, należy je zdemontować, a następnie dokładnie umyć. Najlepiej zrobić to delikatną częścią gąbki z dodatkiem płynu do mycia naczyń i to zaraz po ich użyciu, dzięki temu unikniemy szorowania.
 2. Zakaz moczenia – mechanicznych elementów nie wolno zamoczyć i zostawić w celu zmiękczenia zaschniętego brudu, bo grozi to ich zniszczeniem.
 3. Prawidłowe zastosowanie mieszadeł i tarcz – każdy element ma swoje własne zastosowanie, nie wolno używać ich niezgodnie z przeznaczeniem, ponieważ akcesoria mogą się zniszczyć. Ponadto negatywnie wpłynie to na pracę silnika, co może grozić jego przegrzaniem. Najlepiej przestrzegać instrukcji otrzymanej od producenta.
 4. Bezpieczne przechowywanie – najlepiej przechowywać robota w bezpiecznym miejscu, by nie był narażony na uszkodzenia. Jeżeli w zestawie mamy pokrowiec na akcesoria, to warto z niego korzystać, by mieć wszystko w jednym miejscu.
 5. Dokładne wysuszenie – umyte akcesoria i elementy należy po użyciu dokładnie wysuszyć, by uniknąć powstawania rdzy.

Źródła:

https://www.bosch-home.pl/poznaj-marke-bosch/blog/robot-kuchenny-pomoze-ci-stac-sie-mistrzem-kuchni
https://www.kenwoodworld.com/pl-pl
https://www.kitchenaid.pl/
https://smeg-store.pl/

FAQ

Jaki robot planetarny wybrać?

Wybór konkretnego modelu zależy od tego, jak często oraz do czego będziemy go używać w kuchni. Jak pokazał nasz ranking robotów planetarnych, na rynku jest dużo producentów oferujących roboty w różnym przedziale cenowym oraz z różnymi funkcjonalnościami.

Czy można dokupić akcesoria do robota planetarnego?

Większość producentów oferuje możliwość dokupienia dodatkowych mieszadeł oraz przystawek.

Jaką moc robota planetarnego wybrać?

Wynik testu pokazał, że jeżeli będziemy używać robota do podstawowych czynności takich jak robienie ciast, to wystarczy moc w okolicy 1000W. Natomiast jeśli robot będzie miał dodatkowe funkcje typu gotowanie na parze czy smażenie, to moc takiego robota nie może być niższa niż 1500W.

Jaką misę wybrać kupując robot planetarny?

Do wyboru mamy szklaną misę lub metalową. Lepszym rozwiązaniem jest wybór misy metalowej, ponieważ jest lżejsza oraz bardziej odporna na uszkodzenia.

Jak długo może pracować robot planetarny?

Praca urządzenia zależy od jego mocy. Im większa moc robota tym jego praca będzie trwała dłużej.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...