Ranking procesorów 2023 – rekomendowane CPU
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 13
oceniane badania
oceniane badania 7
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 2348

Ranking procesorów 2023 - rekomendowane CPU

Procesor to serce i mózg każdego komputera. Składając nowy lub modernizując dotychczasowy komputer, trzeba zadbać o zakup najlepszego. Jeśli zastanawiasz się jaki procesor wybrać do swojego peceta, to sprawdź nasz ranking procesorów PC.

Procesory – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 13
oceniane badania
oceniane badania 7
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 2348

Co to jest procesor?

Procesor, a w skrócie CPU (Central Processing Unit) to jeden z najważniejszych elementów komputera. Odpowiada za wszystkie procesy i obliczenia w nim zachodzące oraz koordynuje pracę wszystkich podzespołów. Umieszczany jest na płycie głównie w specjalnym gnieździe zwanym socketem, skąd steruje wszystkimi operacjami. Dlatego też często nazywany jest mózgiem i sercem komputera. To jednostka centralna, która jest odpowiedzialna za wykonywanie całej pracy – począwszy od ruchu kursorem po pulpicie, przez uruchamianie poszczególnych aplikacji aż po skomplikowane operacje typu obróbka wideo czy renderowanie 3D. 

Jak działa procesor?

Wewnątrz procesora znajdują się tysiące mikroskopijnych tranzystorów, czyli maleńkich przełączników, które sterują przepływem energii elektrycznej przez układy scalone. Procesor wykonuje obliczenia, dokonuje porównań logicznych i przenosi dane nawet miliardy razy na sekundę.

Działanie procesora polega na wykonywaniu prostych instrukcji jedna po drugiej, wyzwalanych przez główny sygnał zegarowy, który steruje pracą całego komputera. W pierwszym kroku z pamięci pobierana jest instrukcja. Następnie jest ona dekodowana, a procesor dowiaduje się, jaką operację ma wykonać. Na koniec instrukcja jest wykonywana, a po zakończeniu następuje zapętlenie i ponowne wykonanie cyklu trzech kroków.

Oznaczenia procesorów PC

mężczyzna przy komputerze z procesorem
Rynek procesorów desktopowych ogranicza się do dwóch marek – Intel i AMD. Aby ułatwić klientom wybór odpowiedniego procesora, firmy w nazwach modelu stosują oznaczenia, dzięki którym szybko jesteśmy w stanie stwierdzić co to za seria i generacja procesora. Zarówno w przypadku Intela, jak i AMD wygląda to całkiem podobnie, a zapoznanie się z oznaczeniami ułatwi przeglądanie naszego rankingu procesorów PC. Za przykład weźmy procesor Intel i5-12400f:

  • i5 – seria procesora,
  • 12 – generacja,
  • 400 – SKU producenta,
  • F – brak zintegrowanej grafiki.

Jak można zauważyć w przykładzie powyżej, producenci stosują także oznaczenie alfabetyczne, gdzie na końcu nazwy modelu umieszczają literę opisującą specyficzną cechę danej jednostki. W tym przypadku Intel i AMD w różny sposób oznaczają swoje procesory desktopowe.

Intel

F – procesor bez zintegrowanego układu graficznego,

K – procesor z odblokowanym mnożnikiem,

T – procesor z niskim poborem mocy,

U – procesor ultraniskonapięciowy,

X – procesor profesjonalny High-End Desktop,

Y – procesor niskonapięciowy,

KF – procesor z odblokowanym mnożnikiem, bez zintegrowanego układu graficznego,

HK – procesor z odblokowanym mnożnikiem i zintegrowanym układem graficznym.

AMD

procesor amd ryzen

X – procesor z podwyższonym taktowaniem w porównaniu do modelu bez tego symbolu,

G – procesor ze zintegrowanym układem graficznym,

PRO – procesor biznesowy,

GE – procesor energooszczędny ze zintegrowanym układem graficznym.

Rozważając zakup procesora Intel ze zintegrowanym układem graficznym, należy pamiętać o oznaczeniu literowym w nazwie procesora. Modele procesorów Intel z dopiskiem F na końcu nie posiadają zintegrowanej grafiki.

Rodzaje procesorów

Procesory można podzielić według dowolnych kryteriów, takich jak zastosowanie czy parametry specyfikacji. Choć producentów jest zaledwie dwóch, to każda z firm posiada dużą ilość serii procesorów, czyli konstrukcji zachowujących podobieństwo wizualne, ale różniących się wydajnością, parametrami i ceną. Poszczególne serie skierowane są do różnych grup klientów, w zależności od ich potrzeb. Nasz ranking procesorów PC oparliśmy właśnie o podział ze względu na dostępne serie procesorów.

Intel

Intel Celeron – prosta konstrukcja w niskiej cenie o niskiej wydajności. Sprawdzi się w przypadku mało wymagających działań.

Intel Pentium – niegdyś główna seria procesorów od Intela. Obecnie zapewnia dość niską wydajność. Sprawdzą się w komputerach do pracy i nauki.

gamer gra na komputerze w słuchawkach

Intel Core i3 – seria dla mniej wymagających użytkowników. Przeciętna wydajność, ale w dobrej cenie. Procesory z tej serii sprawdzą się do okazjonalnego grania i pracy biurowej.

Intel Core i5 – bardzo wydajne i popularne procesory wśród graczy. Nieco niższa moc obliczeniowa od serii i7 i i9. Duży kompromis pomiędzy wydajnością a ceną. Seria od dawna zasila wszystkie rankingi najlepszych procesorów do gier.

Intel Core i7 – seria procesorów dla graczy i profesjonalistów. Duża moc obliczeniowa idzie w parze z dużym poborem mocy. Oprócz gier, sprawdzi się w przypadku takich zadań jak renderowanie czy obróbka wideo.

Intel Core i9najwydajniejsza seria wprowadzona w 2017 roku. Została stworzona do zaawansowanych zastosowań profesjonalnych. Znajdziemy tu największą liczbą rdzeni i wątków. Procesory tej serii są przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników.

AMD

AMD Athlon – najmniej zaawansowany i najtańszy procesor od AMD. Dobry wybór do taniego zestawu do pracy biurowej.

AMD Ryzen 3 – prosta konstrukcja w niedużej cenie. Przeznaczony do sporadycznej gry i pracy. Posiadają najmniejszą ilość rdzeni i wątków w całej serii AMD Ryzen.

AMD Ryzen 5 – świetny wybór dla graczy i do półprofesjonalnego zastosowania. Popularne ze względu na swoją wysoką wydajność względem ceny.

AMD Ryzen 7 – do momentu pojawienia się procesorów Ryzen 9 najbardziej wydajne procesory od AMD. Zastosowanie mniejszej ilości rdzeni i wątków w porównaniu do Ryzyna 9 skutkowało dobrą ceną. Sprawdzi się znakomicie do gier, streamowania, renderowania czy obróbki wideo.

AMD Ryzen 9 – procesory dla wymagających użytkowników. Są to najmocniejsze procesory od AMD zaraz po modelu Threadripper. Bardzo duża liczba rdzeni i wątków gwarantuje ogromną wydajność pracy i komfort użytkowania dla graczy, programistów czy grafików.

AMD Threadripper – to najmocniejsze dostępne procesory od AMD. Posiadają olbrzymią ilość wątków i rdzeni. Swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w zaawansowanych operacjach i obliczeniach, jak projektowanie CAD czy renderowanie 3D.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem procesora?

Przed zakupem nowego procesora należy przeanalizować kilka kluczowych aspektów, takich jak przeznaczenie czy kompatybilność z innymi podzespołami. Wybór odpowiedniej jednostki wymaga pewnej wiedzy technicznej, w którą możesz uzbroić się w naszym rankingu procesorów PC. Podpowiadamy, na które elementy należy najbardziej zwrócić uwagę.

Przeznaczenie

Przed zakupem procesora trzeba przede wszystkim zadać sobie pytanie, do czego będzie nam służył. Nasz test procesorów pokazał, że inny model sprawdzi się do gier, a inny do renderowania czy projektowania. Zakup droższego procesora, który wydajnością przekroczy nasze zapotrzebowania i nie będziemy w stanie wykorzystać jego potencjału w całości, to z pewnością bezsensowny i niepotrzebny wydatek.

Kompatybilność

Przy wyborze procesora do PC, trzeba zwrócić uwagę na kompatybilność z płytą główną. W specyfikacji procesora, producent zawsze określa jakie gniazdo procesora (socket) na płycie głównej jest wymagane do poprawnego montażu i funkcjonowania podzespołu. Podaje także obsługiwane oraz rekomendowane chipsety płyt głównych. Zatem zarówno przed zakupem nowego, jak i modernizacją starego komputera, musimy sprawdzić kompatybilność chipsetu i socketu płyty głównej z obsługiwanymi przez procesor wartościami.

Chłodzenie

Procesor generuje ciepło podczas pracy, dlatego wymaga chłodzenia – czy to powietrznego, czy wodnego. Bardzo ważną kwestią jest zwrócenie uwagi czy procesor, którego zakup rozważamy, posiada w zestawie własne chłodzenie. kobieta pracująca przed komputerem w biurzeJeśli nie posiada, będziemy musieli je dokupić we własnym zakresie. Informacje o chłodzeniu zazwyczaj znajdziemy w specyfikacji procesora, ale warto też zwrócić na oznaczenia – BOX i OEM. Wersja BOX to wersja pudełkowa procesora, która zazwyczaj (choć nie zawsze) posiada w zestawie autorskie chłodzenia producenta, popularnie nazywane „boxowym”. Wersje OEM procesorów to jednostki, które zostały przepakowane do dedykowanego opakowania i zazwyczaj nie mają w zestawie takiego chłodzenia.

Warto też dodać, że jak pokazał nasz eksperyment, testowane boxowe chłodzenia nie są zbyt wydajne i często generują dużo hałasu, dlatego zakup chłodzenia będzie dobrym pomysłem, nawet w przypadku gdy procesor posiada takowe w zestawie.

Tworząc nasz ranking procesorów 2023 umieściliśmy w nim zarówno jednostki BOX i OEM, dlatego warto mieć to na uwadze.

Seria i generacja

Co jakiś czas producenci CPU wypuszczają kolejne generacje procesorów lub prezentują nowe serie, ukierunkowane pod konkretną grupę odbiorców. W przypadku nowych generacji często dochodzi do obniżenia lub ulepszania procesu technologicznego, czyli litografii procesorów. Od wyrażonej w nanometrach litografii zależy, jakie będzie zapotrzebowanie procesora na energię oraz jakie temperatury będzie generował podczas pracy. W kwestii generacji warto być cały czas na bieżąco i porównywać zachodzące zmiany.

Układ graficzny

procesor we wnętrzu komputera

W przypadku gdy nie mamy dedykowanej karty graficznej, przed zakupem należy sprawdzić, czy dany procesor posiada wbudowany układ graficzny. Większość użytkowników komputerów korzysta z dedykowanych kart graficznych, ze względu na ich wydajność i zastosowanie. Z tego względu producenci zazwyczaj wypuszczają dwie wersje tego samego procesora – pierwsza standardowa z układem graficznym, a druga bez. Pozwala im to zaoferować produkt nieco tańszy niż bazowy z układem graficznym i skierowany do osób, u których zintegrowana karta graficzna i tak nie znalazłaby zastosowania.

Pobór mocy

Przed zakupem warto zapoznać się z zapotrzebowaniem na moc, jakie wymaga procesor. W połączeniu z poborem mocy przez kartę graficzną, będziemy mogli określić, jak duży zasilacz należy zakupić do naszego zestawu oraz jakich rachunków za prąd możemy się spodziewać podczas codziennego korzystania z komputera.

Mnożnik

Choć w większości procesorów da się włączyć tryb Turbo i zwiększyć taktowanie zegarów, to dla niektórych osób może okazać się to niewystarczające. Gdy standardowe taktowanie procesora to dla nas za mało i chcemy bawić się w prawdziwe podkręcanie, to należy zwrócić uwagę, czy dany procesor posiada odblokowany mnożnik, umożliwiający overclocking.

Opinie o procesorach

Ten podpunkt jest szczególnie ważny, jeżeli planujemy zakup procesora nowszej generacji. Warto sprawdzić, jakie są opinie o danej jednostce, rzeczywisty pobór mocy oraz temperatury procesora podczas obciążenia. Prezentowane w sieci testy i osiągi wydajnościowe są często wykonywane na znacznie lepszych podzespołach, niż posiada standardowy użytkownik. Przygotowując nasz ranking procesorów i wykonując w ramach tego kolejne testy, korzystaliśmy ze standardowych podzespołów.

Nasze badanie pokazało, że boxowe chłodzenie procesorów jest mało wydajne i generuje dużą ilość hałasu. Dobrym pomysłem jest zakup dodatkowego chłodzenia we własnym

zakresie. Należy też pamiętać o zakupie alkoholu izopropylowego do oczyszczenia procesora i pasty termoprzewodzącej.

Którymi parametrami kierować się przy wyborze procesora?

Kiedy mamy już za sobą analizę wstępną i wiemy, który rodzaj procesora i jaka generacja będzie kompatybilna z naszym zestawem, trzeba przyjrzeć się kluczowym parametrom specyfikacji. Nasze zestawienie procesorów i tabele porównawcze, opierają się właśnie o niżej przedstawione parametry, a ich porównanie pozwoliło nam stwierdzić, jaki procesor jest najlepszy i jaką specyfikację posiada zwycięzca testu.

Taktowanie

mężczyzna przy procesorzeTaktowanie zegara to parametr wyrażany zazwyczaj w GHz (gigahercach). Odzwierciedla on wydajność procesora. Ma wpływ na ładowanie się programów oraz czy działają one w sposób płynny. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę czy w specyfikacji procesora częstotliwość taktowania jest podana w trybie bazowym, czy trybie turbo. Jak pokazał wynik testu procesorów, należy kierować się wielkością tego parametru, ponieważ im więcej GHz tym wydajność procesora będzie większa.

Liczba rdzeni

To parametr, który odpowiada za wielozadaniowość procesora i wykonywanie skomplikowanych obliczeń oraz operacji. W teorii można powiedzieć, że tutaj również im większa liczba rdzeni, tym lepiej dla nas, ale jak pokazał przebieg testu, duże znaczenie ma ich architektura. Do komputera biurowego i codziennego użytku, polecany jest procesor z przynajmniej dwoma rdzeniami. Jeżeli procesor będzie stosowany do gier i specjalistycznego oprogramowania, to jak pokazało nasze porównanie procesorów PC, minimum w jakie warto się zaopatrzyć to 4-8 rdzeni.

Liczba wątków

Wątki to tzw. rdzenie logiczne. Rdzenie przeprowadzają obliczenia, a wątki dostarczają do nich dane. Domyślnie ich liczba jest równa liczbie rdzeni. Jednak im większa liczba wątków, tym możemy liczyć na sprawniejszy przesył danych i szybsze wykonywanie obliczeń. W połączeniu z liczbą rdzeni to kluczowy parametr podczas tworzenia rankingu procesorów PC. W przypadku zastosowania do gier i korzystania z zaawansowanych programów, polecamy celować w procesory z liczbą wątków dwukrotnie większą niż liczba rdzeni.

Pamięć podręczna

Czyli tzw. pamięć cache. To pamięć podręczna, która wspiera działanie pamięci RAM. Przechowuje dane, które najczęściej są przez nas wykorzystywane oraz te, które mogą być potrzebne do użycia w najbliższym czasie. Wyróżniane są 3 poziomy pamięci cache – L1, L2 i L3. Nasz test praktyczny procesorów pokazał, że komputer biurowy nie wymaga ogromnych zasobów pamięci cache. Trzypoziomowa pamięć podręczna procesora znajdzie swoje zastosowanie szczególnie w komputerach dla graczy.

Zastosowane technologie

Wiąże się to bezpośrednio z wyborem procesorów najnowszej generacji, bo tam właśnie możemy liczyć na zastosowanie najnowszych technologii. Podczas naszego testu procesorów PC okazało się, że w przypadku procesorów Intel warto celować w modele wyposażone w technologię Hyper-Threading i Turbo Boost 2.0, a w przypadku AMD w serię Ryzen z architekturą Zen 3 i technologią Precision Boost 2.

Najpopularniejsi producenci procesorów

Podobnie jak w przypadku kart graficznych, rynek procesorów został zdominowany przez dwie firmy. Nasz ranking procesorów 2023 zasilają modele od „niebieskich”, czyli firmy Intel, oraz „czerwonych”, czyli AMD.

  • Intel
  • AMD
Intel Corporation to amerykański producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów x86. Firma została założona 18 lipca w 1968 roku, a siedziba firmy mieści się w Santa Clara w Kalifornii. Nazwa firmy pochodzi od wyrażenia „integrated electronics”. Intel na początku swojej działalności zajmował się produkcją pamięci RAM. Pierwszy procesor został wypuszczony dopiero w 1971 roku i był to model i4004. Dziesięć lat później wyszedł kolejny procesor – Intel 8088, który został wykorzystany przez firmę IBM w IBM PC. W 1985 firma zaprzestała produkcji pamięci RAM i skupiła się na rozwoju projektowania nowych mikroprocesorów. Intel zasłynął przede wszystkim z serii procesorów Intel Core, które zapewniały ogromną wydajność. Dziś jest to jedno z największych przedsiębiorstw na rynku informatycznym, a ich procesory zasilają komputery stacjonarne i laptopy na całym świecie.
Advanced Micro Devices, czyli w skrócie AMD to amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące elektronikę, które powstało w 1969 roku. Firma z siedzibą w Sunnyvale w Kalifornii jest drugim na świecie producentem procesorów x86 oraz jednym z najbardziej popularnych producentów procesorów graficznych. Popularni „czerwoni” to główny konkurent Intela w produkcji procesorów dla komputerów PC. Obydwie firmy w 2011 roku posiadały aż 99,1% całego rynku procesorów na świecie. AMD zajmuje się produkcją procesorów od 1991 roku. Na przestrzeni lat z fabryk AMD wyszło kilka serii procesorów, które cieszyły się mniejszą lub większą popularnością. Firma jest znana przede wszystkim z serii Athlon z 1999 roku oraz wydanej w 2017 roku serii AMD Ryzen, opartej na architekturze Zen i wykorzystującym gniazdo AM4. Wielordzeniowe procesory z serii Ryzen zyskały dużą popularność ze względu na atrakcyjną cenę i dużą wydajność.

Czy chłodzenie procesora cieczą jest lepsze niż chłodzenie powietrzem?

Wiele osób zastanawia się, czy wymiana poczciwego radiatora z wentylatorem na designerskie chłodzenie wodne RGB pozwoli im uzyskać lepsze temperatury podczas gry, czy pracy. Nasuwa się pytanie, czy chłodzenie wodne rzeczywiście zapewnia lepszą kulturę pracy i niższe temperatury poszczególnych rdzeni procesora i czy warto w nie zainwestować? Ocena nie jest jednoznaczna, bo brzmi – to zależy.

Jeśli spojrzymy na tę zagwozdkę z fizycznego punktu widzenia, to okazuje się, że jest to prawda – w końcu woda, podobnie jak wiele innych cieczy, jest o wiele lepszym przewodnikiem niż powietrze. Jednak kiedy przyjrzymy się cenie chłodzenia wodnego i porównamy ją z efektami, jakie osiągamy w odniesieniu do klasycznego chłodzenia powietrzem, okazuje się, że nie jest to wcale opłacalny wydatek. Co prawda chłodzenie cieczą pracuje ciszej i temperatury są niższe, ale dysproporcja ceny pomiędzy tymi dwoma rodzajami chłodzenia procesora jest ogromna i nie jest adekwatna do odnotowanych osiągów. Jak pokazał nasz test produktu, w większości przypadków – nawet intensywnego grania w gry – chłodzenie cieczą będzie stratą czasu i pieniędzy oraz źródłem częstych problemów, jak np. zanieczyszczenia w układzie chłodzenia.

Sprawa ma się trochę inaczej w przypadku, gdy posiadamy podkręconego 32-rdzeniowego Threadrippera i codziennie renderujemy kilkanaście projektów 3D lub obrabiamy filmy. W takiej sytuacji chłodzenie cieczą będzie o wiele lepszym wyborem niż chłodzenie powietrzem i zapewni lepszy komfort pracy, eliminując potencjalny throttling. Zatem nawet tanie konstrukcje do chłodzenia powietrznego sprostają codziennemu użytkowaniu i graniu.

Źródła:

https://www.intel.pl/

https://www.amd.com/pl/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikroprocesory_Intel

https://forum.pclab.pl/

https://www.forumpc.pl/

FAQ

Czy pamięć RAM może być wąskim gardłem dla procesora?

Pamięć RAM może ograniczać wydajność systemu. Kluczowym parametrem jest tutaj taktowanie pamięci RAM oraz jej ilość. Jeśli procesor będzie potrzebował danych szybciej, niż może je dostarczyć pamięć RAM, mogą nastąpić spadki wydajności.

Czym można chłodzić procesor?

Najpopularniejsze metody chłodzenia to chłodzenie powietrzne oraz wodne. Specjaliści od podkręcenia procesorów stosują także chłodzenie ciekłym azotem.

Czy zbyt niska temperatura może uszkodzić procesor?

W bardzo niskich temperaturach uszkodzenie procesora jest możliwe. Jednak jak pokazała nasza próba, muszą to być temperatury o wiele niższe niż w przypadku wydajnego chłodzenia cieczą.

Jak poprawnie zamontować procesor w gnieździe płyty głównej?

Przed montażem należy zwrócić uwagą na wcięcie i strzałkę, która znajduje się w jednym z rogów procesora. Taki sam symbol znajduje się w gnieździe płyty głównej. Podczas umieszczania procesora w gnieździe symbole muszą się pokrywać.

Jak zasilany jest procesor?

Zasilanie procesora znajduje się w większości przypadków w lewym górnym rogu płyty głównej. Procesor zazwyczaj wymaga 4-pinowej lub 8-pinowej wtyczki wychodzącej z zasilacza.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...