Ranking orbitreków 2023 - najlepsze urządzenia fitness
Jeśli szukasz urządzenia, które szybko wyrzeźbi ciało, to warto pomyśleć o orbitreku. To sprzęt, który jest najlepszy, gdy chcemy spalić tłuszcz, dlatego tak wiele osób kupuje go do domu. Jaki orbitrek wybrać? Który wygrywa zestawienia orbitreków? Aby odpowiedzieć na te pytania, stworzyliśmy ranking orbitreków 2023.
Orbitreki – Ranking 2023
Ostatnia aktualizacja:
Czym jest orbitrek?
Orbitrek to najpopularniejszy sprzęt fitness, który spotkamy w każdej siłowni. Jak pokazuje nasza analiza, urządzenie to wybierane jest do ćwiczeń zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Liczne zalety orbitreka spowodowały, że osoby, które chcą zadbać o swoją formę oraz figurę, a nie mają czasu na siłownię, kupują orbitreki właśnie do domu. Orbitrek nie zajmuje dużo miejsca, nie powoduje hałasu, a dzięki regularnym ćwiczeniom pozwala osiągnąć szczupłe i zgrabne ciało. Badanie sportowców pokazało, że urządzenie jest świetną alternatywą dla biegania oraz jazdy na rowerze. Dzieje się tak, ponieważ trening na orbitreku angażuje prawie wszystkie mięśnie naszego ciała, nie obciążając przy tym stawów, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej bieżni.
Jak działa orbitrek?
W jaki sposób orbitrek pomaga osiągnąć figurę marzeń? Otóż jego fenomen tkwi w tym, że sprzęt łączy w sobie działanie bieżni, steppera i roweru stacjonarnego. Upraszczając, można powiedzieć, że to takie 3w1, dlatego nie dziwi nas fakt, że orbitreki wygrywają w rankingach sprzętów, które polecane są do ćwiczeń w domu. Tabele porównawcze orbitreków bardzo dokładnie opisują ich specyfikację oraz to jakie ćwiczenia można na nich wykonać.
Kiedy ćwiczymy na orbitreku, na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakbyśmy jechali na rowerze na stojąco. Podobieństwo to jest spowodowane tym, że podczas treningu wykonujemy ruchy, które przypominają właśnie rowerową przejażdżkę, bo poruszamy jednocześnie nogami i ramionami. To, że orbitrek angażuje dolne i górne mięśnie ciała, ma pozytywny odzew w tym, że szybko spalamy kalorie oraz zgromadzony w naszych tkankach tłuszcz. Jak pokazał nasz test orbitreków, prawie wszystkie modele wyposażone są w specjalne funkcje, które podczas treningu pozwalają zmierzyć tętno, liczą spalone kalorie, czas wysiłku i prędkość.
Opinie o orbitrekach informują, że sprzęt pozwala w łatwy i bezpieczny sposób wymodelować mięśnie ud, łydek, pośladków, ramion, klatki piersiowej, a nawet pleców.
Zalety i zastosowanie orbitreków
Dzięki temu, że orbitrek łączy w sobie najpopularniejsze sprzęty spotykane na siłowni, to ma bardzo duże zastosowanie. To obowiązkowy sprzęt w każdym studio fitness oraz siłowni. Długa lista zalet orbitreków zachęca osoby ceniące aktywny tryb życia do zakupu urządzenia na własny, domowy użytek. Poniżej prezentujemy najważniejsze zalety orbitreku:
- Dyspozycyjność – mając orbitrek we własnych czterech ścianach, w każdym momencie jesteśmy w stanie ćwiczyć nasze ciało. Orbitrek w domu zapewnia możliwość zrobienia codziennego treningu bez konieczności udania się na siłownię, dzięki temu oszczędzamy czas oraz pieniądze.
- Prosty w obsłudze – wykonanie ćwiczeń nie wymaga specjalnego przygotowania. Prosta budowa urządzenia oraz łatwość wykonania treningu sprawia, że orbitrek rekomendowany jest zarówno do osób starszych, jak i tych, które nigdy nie zetknęły się z tym sprzętem.
- Wszechstronność – na urządzeniu można wykonać każdy rodzaj treningu. Możemy zrobić trening wzmacniający konkretne partie mięśni, trening interwałowy oraz trening cardio.
- Atrakcyjna cena – przedział cenowy sprawia, że orbitrek jest na każdą kieszeń. Najtańsze, podstawowe modele można kupić już za 500 zł. Porównując cenę orbitreka do karnetów na siłowni, wygląda to bardzo zachęcająco.
- Cicha praca – jak pokazał nasz test, orbitreki to jedne z najcichszych sprzętów fitness, na których wykonując trening, poprawimy kondycję całego ciała.
- Zajmuje mało miejsca – to bardzo duża zaleta, ponieważ dzięki małym rozmiarom można go zmieścić nawet w małym mieszkaniu.
Rodzaje orbitreków
Przygotowując ranking orbitreków, wyróżniliśmy trzy podstawowe ich rodzaje. Każdy z rodzajów ma swoje zalety, dlatego wybór konkretnego modelu jest naprawdę trudny.
Orbitrek elektromagnetyczny
Ten rodzaj to najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany technologicznie orbitrek, który wyposażony jest w opór elektromagnetyczny. Urządzenie posiada komputer treningowy, za pomocą którego sterujemy regulacją oporu. Praca sprzętu, jak sama nazwa wskazuje, polega na oddziaływaniu elektromagnesu na koło. Jest to zdecydowany zwycięzca testu, jeśli chodzi o cichą pracę. Minusem orbitreka elektromagnetycznego jest jego wysoka cena oraz fakt, że urządzenie podczas pracy musi być podłączone do prądu, przez co obarcza nas dodatkowymi kosztami za energię.
Orbitrek magnetyczny
Koło orbitreka w rodzaju magnetycznym spowalniane jest przez magnes. Kiedy magnes jest blisko koła, to generuje większy opór. Urządzenie wyposażone jest w kilkupoziomową regulację siły oporu, dzięki temu możemy dopasować intensywność treningu do naszej kondycji fizycznej. To najczęściej spotykany rodzaj i jak pokazuje nasze porównanie orbitreków, modele te cenione są za cichą pracę.
Orbitrek mechaniczny
To najprostszy model, którego głównym elementem jest mechaniczny system hamowania. Zmiana ustawień orbitreka odbywa się za pomocą naszych rąk, ponieważ opór zmieniamy przy pomocy specjalnego pokrętła, najczęściej śruby. Eksperyment pokazuje, że to najgłośniejszy rodzaj, który jest dostępny na rynku. Plusem orbitreka mechanicznego jest jego niska cena. Fakt, że części urządzenia dość szybko się zużywają, obniża jego ogólną ocenę.
Na co zwrócić uwagę kupując orbitrek?
Decydując się na zakup orbitreku, jest parę kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę. Przygotowując nasz ranking, sporządziliśmy listę najważniejszych aspektów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.
Masa koła zamachowego
Koła zamachowe odpowiada za stabilność urządzenia. Ciężkie, masywne koło jest gwarancją tego, że orbitrek nie będzie kołysał się podczas intensywnego treningu, a podczas pracy koło będzie pracować płynnie.
Maksymalna waga ćwiczącego
Każde urządzenie ma swoją nośność, czyli maksymalną wytrzymałość. Biorąc pod uwagę, że orbitreki wybierane są po to, by z ich pomocą pozbyć się nadwagi, mają dość wysoki górny limit wagi. Najlepsze modele są w stanie udźwignąć osobę ważącą ponad 130 kg. Ten parametr jest bardzo ważny, ponieważ jeśli przekroczymy górny pułap wagi, orbitrek podczas regularnego użytkowania może szybko się zepsuć.
Długość kroku
Ten parametr zależy od naszego wzrostu. Wynik testu orbitreków pokazał, że osoba wysoka powinna wybrać urządzenie z dłuższym krokiem. Producenci dla przykładu podają, że przy wzroście 160 cm długość kroku to 40 cm, powyżej 180 cm krok powinien wynosić ponad 50 cm. Jeżeli orbitrek ma służyć dla całej rodziny, to warto wybrać model z możliwością regulacji tego parametru.
Opór
Orbitrek z funkcją regulacji oporu to świetne rozwiązanie dla osób, które podczas treningu nie lubią rutyny. Dzięki zmiennemu oporowi możemy dopasować intensywność ćwiczeń do naszych możliwości i planu treningowego. W prawie wszystkich modelach opór reguluje się za pomocą specjalnego pokrętła lub przy pomocy panelu elektronicznego.
Rozstaw platformy
Przez fachowców parametr ten nazywany jest również „czynnikiem Q”. Jak pokazał nasz test orbitreków, rozstaw platformy ma duże znaczenie dla naszych stawów. Mniejszy rozstaw jest zbliżony do naszej naturalnej postawy, dzięki czemu podczas treningu nogi poruszają się tak, jakbyśmy chodzili.
Napęd
Dostępne na rynku urządzenia wyposażone są w napęd przedni, czyli koło zamachowe znajduje się z przodu lub w napęd tylny, znajdujący się z tyłu. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Napęd przedni jest droższy, ponieważ jest większy, przez co zajmuje więcej miejsca. Jego zaletą jest jednak to, że ma mniejszy rozstaw platform. Urządzenie z tylnym napędem jest tańsze, jednak model ten nie jest polecany osobom wysokim.
Czym kierować się kupując orbitrek?
Ruchome rączki
Ruchoma raczka umożliwia idealne jej dopasowanie do dłoni. Pewny chwyt jest bardzo ważny, aby podczas ćwiczeń nie doszło do niebezpiecznych kontuzji. Ma to też bardzo duże znaczenie dla utrzymania prawidłowej postawy ciała. Dobrze, gdy rączka jest wyposażona w materiał antypoślizgowy.
Ilość rolek
Rolki to element orbitreku, który porusza się po tylnej prowadnicy. Przebieg testu pokazał, że większość producentów decyduje się wyposażyć urządzenie w 2 rolki. Tylko najdroższe modele wyposażone są w 4. Rolki odpowiedzialne są za większe obciążenie orbitreka, czyli omawianą wcześniej nośność, ponadto zapewniają płynną i cichą pracę.
Konsola
Nasza próba pokazała, że prawie wszystkie modele orbitreków wyposażone są w konsole. Testowany sprzęt zazwyczaj wyposażony jest w zegar, który pokazuje, ile trwa trening oraz ilość obrotów na minutę i spalone kalorie.
Rama
Rama orbitreku zapewnia jego stabilną konstrukcję. To tak samo, jak w przypadku zwykłego roweru. Gruba, mocna rama gwarantuje, że urządzenie posłuży przez wiele lat. Nie grozi mu na przykład złamanie, dlatego dobry orbitrek to taki z porządną, trwałą ramą.
Kółka transportowe
Test praktyczny orbitreków, pokazał, że kółka transportowe ułatwiają przetransportowanie urządzenia. Bez nich jest to trudne, ponieważ orbitrek to ciężki sprzęt.
Znane marki
Przeprowadzając nasz test orbitreków, wzięliśmy pod uwagę różne marki urządzeń, zarówno te znane, jak i te mniej popularne.
- Kettler
- Bowflex
- Sunny Health and Fitness
- Horizon Fitness
- Spokey
Dlaczego warto ćwiczyć na orbitreku?
Wiele osób zastanawia się, czy orbitrek to urządzenie dla nich. Często przed zakupem stawiają sobie pytania, czy faktycznie warto zacząć ćwiczyć na orbitreku oraz na to, co w ogóle da im taki trening. Aby pomóc rozwiać te wątpliwości, przygotowaliśmy zestawienie, które może choć trochę pomoże odpowiedzieć na te pytania.
- Największym plusem orbitreka jest to, że podczas treningu na urządzeniu ćwiczymy wszystkie mięśnie. Dzięki temu podczas jednego treningu angażuje do pracy wszystkie partie ciała. To czyni trening dużo efektywniejszy.
- To jedno urządzenie zapewnia wiele programów treningowych, dzięki temu możemy dostosować tryb odpowiedni dla siebie oraz dla treningu, jaki chcemy zrealizować.
- Orbitrek pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Jednorazowy zakup urządzenia bardzo szybko się zwróci, ponieważ mając własny orbitrek w domu, nie musimy już kupować karnetu na siłownie. Dodatkowo nie tracimy czasu na dojechanie do siłowni oraz powrót do domu.
- Orbitrek w domu to także dodatkowa motywacja, ponieważ cały czas mamy go na oku. Ciężko jest znaleźć wymówkę, aby nie poćwiczyć.
- Orbitrek nie obciąża stawów, dlatego urządzenie polecane jest dla osób, które mają słabe stawy oraz dla tych, którzy mają dużą nadwagę.
- Ćwicząc na orbitreku mamy podgląd naszej aktywności, ponieważ na konsoli wyświetlają się najważniejsze informacje dotyczące treningu. Najnowsze orbitreki mają dedykowane aplikacje na smartfona, gdzie zapisują się wszystkie nasze treningi.
Źródła:
https://www.horizonfitness.com/
https://sunnyhealthfitness.com/
FAQ
Czy ćwicząc na orbitreku, można spalić dużo kalorii?
Przeprowadzone badania i testy pokazują, że podczas treningu na orbitreku można spalić od 500 do 800 kalorii. Ostateczna liczba spalonych kalorii zależy od tempa i intensywności wykonywanych ćwiczeń.
Czy na orbitreku można ćwiczyć w domu?
Orbitrek to urządzenie, które nadaje się zarówno do domu, jak i do profesjonalnej siłowni.
Jaki napęd wybrać kupując orbitrek?
Większość osób decyduje się na przedni napęd, ponieważ trening jest bardziej naturalny, przez co zmniejszamy ryzyko wystąpienia kontuzji.
Czy orbitrek to to samo co bieżnia?
Nie, to dwa różne urządzenia. Orbitrek jest urządzeniem, na którym możemy ćwiczyć wszystkie mięśnie.
Jak długo można ćwiczyć na orbitreku?
To ile będzie trwał trening na orbitreku, zależy od naszej kondycji oraz efektów, jakie chcemy uzyskać. Zazwyczaj taki trening trwa około godziny.