Ranking maszyn do szycia 2023 – najlepsze urządzenia do zszywania
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 12
oceniane badania
oceniane badania 8
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 6798

Ranking maszyn do szycia 2023 - najlepsze urządzenia do zszywania

Samodzielne szycie ubrań w domowym zaciszu to hobby coraz większej ilości Polaków. Do prac krawieckich trzeba jednak uzbroić się w odpowiedni sprzęt i akcesoria, a przede wszystkim w maszynę do szycia. Planujesz zakup, ale nie wiesz jaki model maszyny będzie najlepszy? Sprawdź nasz ranking maszyn do szycia i dowiedz się jaką maszynę do szycia wybrać.

Maszyny do szycia – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 12
oceniane badania
oceniane badania 8
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 6798

Czym jest maszyna do szycia?

stara maszyna do szyciaMaszyna do szycia to urządzenie, które służy do łączenia, a konkretnie zszywania, czyli tworzenia szwu przy użyciu nici pomiędzy różnymi materiałami elastycznymi, takimi jak tkanina czy skóra. Większość dzisiejszych maszyn jest zasilana elektrycznie i tworzy szew za pomocą dwóch nici. Urządzenie zazwyczaj jest wyposażone w igłę i czółenko, które przenosi nić. Maszyny do szycia są wykorzystywane przede wszystkim w szwalniach do produkcji ubrań, ale znajdują też zastosowanie w szyciu tkanin technicznych czy szyciu butów. Coraz częściej maszyny do szycia znajdują również zastosowanie jako domowe narzędzia pomocnicze.

Pierwsza użyteczna maszyna do szycia została stworzona podczas pierwszej rewolucji przemysłowej w 1830 roku, a jej autorem był francuski wynalazca – Barthélemy Thimonnier. Maszyna do szycia była pierwszym szeroko rozpowszechnionym mechanicznym urządzeniem domowym, a dziś jest bardzo ważną maszyną przemysłową.

Jak działa maszyna do szycia?

wyszywanie maszyną na różowej tkaninieWynalezienie maszyny do szycia było prawdziwym przełomem w branży włókienniczej, bo w porównaniu do ręcznego szycia kilkunastokrotnie przyspieszyła wykonywanie wszelkich prac krawieckich. Maszyna do szycia mylnie jest postrzegana jako skomplikowane urządzenie. Rzeczywistość jest jednak taka, że zarówno konstrukcja, jak i działanie maszyny do szycia są bardzo proste.

Podstawą każdej maszyny do szycia jest chwytacz, który umożliwia zbieranie nitki i tworzenie ściegu. Kolejne ważne elementy to płytka ściegowa, transporter i naprężacz nici. Silnik elektryczny maszyny napędza korbowód, który porusza igłą góra-dół. W tym samym momencie transporter przesuwa obrabiany materiał, przez co tworzone są ściegi z dwóch nici, które na środku szwu są połączone węzłem. Dolna nić znajduje się bezpośrednio w maszynie pod materiałem, a górna w szpulce na korpusie maszyny.

Większość dostępnych dziś maszyn do szycia umożliwia regulację przesuwania materiału przy użyciu dedykowanego pokrętła, dzięki czemu możemy uzyskać dłuższy lub krótszy ścieg. W mechanicznych modelach mechanizm ten uruchamia się, naciskając stopą na pedał, a w przypadku modeli elektronicznych używa się suwaka.

Czy warto kupić maszynę do szycia?

maszyna do szycia z bliska czarny materiałNie skłamiemy, jeśli powiemy, że większość ludzi marzy bądź marzyła o tym, aby nauczyć się szyć na maszynie. To niesamowita wygoda i komfort, nabyć umiejętność, dzięki której możemy uszyć dla siebie ubrania czy inne akcesoria i dodatki. Czy to jednak wystarczający powód, żeby ją kupić? Nasz test maszyn do szycia wyraźnie pokazał, że jest to urządzenie, które może przynieść wiele korzyści.

Tłumy ludzi w sklepach z ubraniami i kolejki do przymierzalni – każdy, kto kiedyś wybrał się do galerii handlowej w poszukiwaniu nowego outfitu, zna to doskonale z autopsji. Dzięki maszynie do szycia możemy zaoszczędzić sporo czasu, bo zamiast tracić go na poszukiwanie idealnie dopasowanego stanika czy majtek, przedzierając się przez przeludnione sklepy, siadamy wygodnie przy maszynie i szyjemy rzecz, która będzie do nas perfekcyjnie dopasowana.

Każdy z nas ma czasami potrzebę stworzenia czegoś kreatywnego. Maszyna do szycia daje taką możliwość. Dzięki maszynie mamy szansę odnaleźć w sobie duszę artysty, bo od skrawka materiału możemy stworzyć własne dzieło w postaci spodni, marynarki czy koszuli.

Szycie na maszynie to także możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Maszyna to wydatek jednorazowy, a zakup materiałów – szczególnie w hurcie – może okazać się o wiele tańszą alternatywą dla zakupów w popularnych sieciówkach.

Czy warto więc kupić maszynę do szycia? Wszystko zależy tu od chęci i ilości wolnego czasu. Po sprawdzony sprzęt można sięgnąć do naszego rankingu, gdzie przeprowadziliśmy test i wykonaliśmy porównanie maszyn do szycia, które obecnie są najlepsze na rynku. Umiejętnościami nie ma sensu się martwić, bo podobnie jak w innych pracach manualnych – praktyka czyni mistrza.

Rodzaje maszyn do szycia

Dostępne na rynku maszyny do szycia różnią się między sobą przede wszystkim sposobem pracy. Rozróżniamy trzy podstawowe typy: maszyny mechaniczne, elektroniczne i komputerowe. Który z nich jest najlepszy? To kwestia preferencji i wymagań. Nasz ranking maszyn do szycia zasilają różne typy maszyn, dlatego warto poznać mocne i słabe strony każdego z nich.

Maszyny mechaniczne

To unowocześnione wersje starodawnych maszyn do szycia. Od klasycznych maszyn różnią się przede wszystkim dostępnością silnika elektrycznego. Sterowanie odbywa się w nich manualnie przy użyciu pokręteł i przycisków. Uruchomienie maszyny i regulacja prędkości pracy odbywa się przez system nożnego sterowania, czyli naciskanie stopą pedała.

W mechanicznych maszynach wszystkie parametry szycia ustawiamy każdorazowo ręcznie. Urządzenia te przeważnie nie mają zbyt wielu funkcji pomocniczych, ale jak wykazała nasza analiza, wyróżniają się trwałością i solidnością.

Maszyny elektroniczne

To urządzenia, w których znajdziemy zdecydowanie mniej pokręteł i przycisków, bo sterowanie i ustawienie parametrów odbywa się w nich zazwyczaj z wykorzystaniem wbudowanego ekranu LCD. Zazwyczaj nie posiadają sterowania nożnego. W tego typu maszynach możemy przykładowo błyskawicznie zmienić rodzaj i szerokość ściegu.

Po wyłączeniu maszyny, wszystkie parametry, które ustawiliśmy, resetują się do ustawień fabrycznych. Jak wykazało nasze badanie, maszyny elektroniczne mają zazwyczaj więcej ozdobnych ściegów i funkcji dodatkowych niż mechaniczne maszyny do szycia. Są również bardziej intuicyjne.

Maszyny komputerowe

To maszyny, w których można zauważyć ogromne podobieństwo do maszyn elektronicznych – to w zasadzie ta sama grupa urządzeń. Zasadniczą różnicą jest to, że maszyny wyposażone w komputer pokładowy dają nam możliwość zapisywania własnych ustawień, dzięki czemu wprowadzone przez nas zmiany w maszynie nie resetują się po każdym wyłączeniu. W pamięci maszyny możemy więc zapisać konkretne parametry np. szerokość ściegu i wrócić do nich w dowolnym momencie.

Maszyny komputerowe wyposażone są również w wiele funkcji wspomagających szycie i posiadają zaprogramowane wzory liter, co pozwala na wyszywanie alfabetu. Nasz eksperyment pokazał, że są to obecnie najbardziej zaawansowane maszyny do użytku domowego.

Elektroniczne i komputerowe maszyny do szycia to praktycznie ten sam rodzaj urządzeń. Kluczową różnicą na korzyść komputerowych maszyn do szycia jest możliwość zapisywania w nich własnych parametrów i ustawień szycia.

Na co zwrócić uwagę kupując maszynę do szycia?

biała maszyna do szycia stoi przy lampce

Maszyny do szycia nie da się wybrać ot tak – szczególnie w przypadku początkujących osób. Raz, że to spora inwestycja, a dwa, przeglądając tabele porównawcze i zestawienia różnych maszyn do szycia zupełnie w ciemno bez uprzedniego researchu, nic dobrego z tego nie wyniknie. Chcąc nie chcąc przy kupnie tego typu urządzenia konieczne będzie zapoznanie się z podstawowymi parametrami i funkcjami, na których dostępność trzeba zwrócić szczególną uwagę. W naszym rankingu maszyn do szycia podpowiadamy, co należy przeanalizować, zanim zdecydujemy się na zakup.

Rodzaj maszyny

Rodzaj maszyny uzależniony jest od stopnia naszego zaawansowania, wymagań i przede wszystkim budżetu. Jeżeli zaczynamy przygodę z szyciem, to rekomendowana będzie maszyna mechaniczna – jest prosta, tania i skuteczna. Gdy jednak szyjemy często i chcemy realizować coraz to większe projekty, warto patrzeć w przyszłość i wziąć maszynę elektroniczną lub komputerową.

Ząbki na transporterze

Transporter, a konkretnie znajdujące się w nim ząbki wpływają bezpośrednio na szybkość, jakość i precyzję szycia. Jak pokazał nasz test praktyczny, dostępność większej ilości ząbków to gwarancja lepszej płynności pracy.

Szycie wsteczne

Przed zakupem maszyny bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie dostępności funkcji szycia wstecznego. Funkcja ta służy do zabezpieczania ściegu przy jego rozpoczynaniu i kończeniu. Służy także do zmiany kierunku szycia, dzięki czemu sprawdza się idealnie m.in. przy cerowaniu.

Szycie podwójną igłą

Opcja montażu dodatkowej igły jest możliwa w większości nowych maszyn do szycia. Przebieg testu pokazał, że funkcja szycia z podwójną igłą sprawdza się perfekcyjnie w przypadku podwijania dzianin.

Regulacja prędkości szycia

Gdy zależy nam na precyzyjnym naszywaniu aplikacji, regulacja prędkości szycia będzie dla nas niezbędna. Dzięki niej możemy w dowolnej chwili zmienić prędkość szycia i ustawić preferowaną wartość.

Regulacja docisku stopki

Siła docisku stopki do zębów na transporterze ma wpływ na transport obrabianego materiału podczas pracy. Nasza próba wykazała, że funkcja regulacji docisku stopki będzie przydatna w przypadku szycia bardzo cienkich materiałów, takich jak jedwab. Przydaje się również do sztywnych i grubych materiałów oraz zszywania kilku warstw materiału razem.

Nawlekacz igły

Nawlekanie igły to dla wielu prawdziwa zmora – bez sokolego wzroku ani rusz. Maszyna do szycia z funkcją nawlekacza igły w prosty sposób wspomoże nas w tym trudnym procesie, jakim jest przewleczenie nitki przez oko igły. Maszyny mogą być wyposażone w nawlekacze manualne lub automatyczne.

Automatyczne pozycjonowanie igły

Przydatna funkcja, spotykana przeważnie w komputerowych maszynach do szycia. Dzięki niej, w zależności od naszych potrzeb, możemy przy użyciu jednego przycisku zdecydować, w jakiej pozycji ma się znaleźć igła po zakończeniu szycia – górnej czy dolnej.

Automatyczne obcinanie nici

Genialna funkcja, która znajdziemy przeważnie w bardziej zaawansowanych modelach komputerowych maszyn do szycia. Dzięki niej przy użyciu jednego przycisku możemy obciąć zarówno górną, jak i dolną nić.

Automatyczne obszywanie dziurek

Funkcja, która zapewnia niesamowitą wygodę. Dzięki niej możemy w prosty sposób wykonać dziurki na guziki. Maszyny wyposażone w tę funkcję, w zestawie posiadają zazwyczaj specjalną stopkę przeznaczoną do obszywanie dziurek. Stopkę co prawda musimy zamontować ręcznie, ale samo obszywanie odbywa się już automatycznie.

Jak wybrać najlepszą maszynę do szycia?

Co decyduje, która maszyna do szycia jest najlepsza? Wpływ ma na to kilka kluczowych aspektów specyfikacji. Braliśmy je pod uwagę na pierwszym miejscu, tworząc nasze porównanie maszyn do szycia. W naszym rankingu podpowiadamy, które parametry i funkcje są najważniejsze przy wyborze najlepszej maszyny do szycia.

Rodzaj chwytacza

niebieska maszyna do szycia stoi na białym blacieChwytacz to jeden z najważniejszych elementów maszyny do szycia – odpowiada za wiązanie górnej nici z dolną. Na rynku dostępne są dwa rodzaje chwytaczy: wahadłowy i rotacyjny. Wynik testu maszyn do szycia pokazał, że o wiele lepszym wyborem jest chwytacz rotacyjny. Zapewnia szybką wymianę nici, jest prosty w obsłudze i zdecydowanie cichszy od chwytacza wahadłowego.

Liczba ściegów

Do prostego szycia wystarczą dwa podstawowe ściegi: prosty i zygzak. Patrząc w przyszłość, warto wybrać maszynę ze ściegiem owerlokowym – przyda się do wykańczania brzegów. Gdy zajmujemy się ozdabianiem ubrań, trzeba zaopatrzyć się w maszynę z jak największą liczbą ściegów.

Prędkość szycia

Im większa ilość wkłuć na minutę tym praca jest szybsza i wydajniejsza. Jak wykazał nasz test maszyn do szycia, dobra maszyna powinna posiadać powyżej 1000 wkłuć na minutę. Minimalna prędkość, którą warto brać pod uwagą to 800-900.

Regulacja szerokości ściegu

To niezbędna funkcja, jeżeli chcemy ustawić swoją własną wartość szerokości ściegu podczas szycia. Jej brak oznacza, że jesteśmy skazani na szerokość fabryczną, czyli taką, jaką zaimplementował producent maszyny.

Regulacja długości ściegu

To istotna funkcja, która umożliwia ustawienie własnej długości ściegu, którym chcemy aktualnie szyć. Większość domowych maszyn do szycia posiada tę funkcję i umożliwia regulację długości w zakresie 0-5 mm.

Osoby, które zaczynają przygodę z krawiectwem, powinny szukać maszyny do szycia, która posiada niewielką ilość ściegów, chwytacz rotacyjny oraz regulację szerokości i długości ściegu.

Najpopularniejsi producenci maszyn do szycia

Zakup maszyny do szycia od nieznanej firmy to loteria, która może okazać się stratą pieniędzy. Dlatego najlepiej wybierać urządzenia od renomowanych producentów. Rynek maszyn do szycia istnieje nie od dziś, dzięki czemu dokładnie wiemy, które firmy oferują najlepsze maszyny. Dowiedz się więcej o producentach, których urządzenia zasilają nasz ranking maszyn do szycia 2023.

  • Singer
  • Uten
  • VERITAS
  • Brother
  • Carina
Singer to amerykańskie przedsiębiorstwo, które funkcjonuje od 1851 roku i zostało założone przez Isaaca Singera, człowieka uważanego za wynalazcę maszyny do szycia. Firma działa w branży sprzętu domowego i jest przede wszystkim znana z najwyższej jakości wyżej wspomnianych maszyn. Singer oferuje bardzo duży asortyment maszyn do szycia, które spełniają wszystkie najwyższe standardy i normy. W ofercie znajdziemy zarówno modele mechaniczne, jak i elektroniczne oraz komputerowe. Opinie o maszynach do szycia marki Singer wskazują jednoznacznie, że są to jedne z najlepszych urządzeń na rynku.
Uten to przedsiębiorstwo działające w branży elektroniki użytkowej. O firmie dość ciężko znaleźć więcej informacji w internecie. Jedną rzecz widać jednak na pierwszy rzut oka – ocena ich maszyn przez klientów jest bardzo wysoka, dzięki czemu urządzenia te cieszą się ogromną popularnością. Firma skupia się przede wszystkim na modelach komputerowych, zaopatrzonych w wiele przydatnych funkcji, takich jak regulacja prędkości szycia czy automatyczne nawlekanie igieł. Konsumenci doceniają przede wszystkim cichą pracę maszyn Uten, a także ich świetny stosunek jakości do ceny.
Historia marki VERITAS sięga 1855 roku, kiedy to August Clemens Müller otworzył pierwszą fabrykę maszyn do szycia w Niemczech. VERITAS w swojej ofercie skupia się wyłącznie na maszynach do szycia i akcesoriach związanych z krawiectwem. W ich asortymencie znajdziemy przede wszystkim duży wybór modeli mechanicznych, ale nie brakuje również zaawansowanych maszyn komputerowych. Urządzenia marki VERITAS wyróżniają się wysokiej jakości wykończeniem i dużą wytrzymałością. Konsumenci wskazują również, że nawet w tańszych modelach VERITAS można liczyć na szereg funkcji dodatkowych.
Japońska firma działająca od 1908 roku. Brother to marka znana głównie z akcesoriów biurowych, przede wszystkim drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Brother od 1932 roku produkuje również maszyny do szycia. Osoby niezwiązane do tej pory z szyciem i krawiectwem może zaskoczyć fakt, że maszyny Brother to aktualnie jedne z najlepszych na rynku. Firma w swojej ofercie skupia się na urządzeniach do użytku domowego. Najnowsze modele maszyn marki Brother to zwycięzcy testów pod względem wytrzymałości i cichej pracy. Komputerowe maszyny do szycia marki Brother to jedne z najbardziej zaawansowanych urządzeń na rynku pod względem technologicznym.
Carina to niemieckie przedsiębiorstwo, którego właścicielem jest Peter Fisher. Firma jest w pełni oddana krawiectwu, bo w jej ofercie znajdziemy wyłącznie maszyny do szycia. Wybór co prawda nie jest duży, bo to zaledwie 5 modeli, ale widać, że są to maszyny tworzone przez ludzi z pasją. Jakość ich wykonania stoi na najwyższym poziomie, a dobór funkcji przy każdym modelu jest bardzo przemyślany. Producent informuje, że ich maszyny stworzone zostały z myślą o łatwości szycia nawet najtrudniejszych w obróbce materiałów. Założenie zostało osiągnięte, bo każdy testowany przez nas model maszyny marki Carina radził sobie perfekcyjnie z trudnymi tkaninami, takimi jak dżins czy sztruks.

Najważniejsze miejsca w maszynie do szycia, o które warto zadbać

nawlekanie igły maszyna do szycia białaMogłoby się wydawać, że maszyna do szycia to urządzenie, które z brudem i kurzem ma niewiele wspólnego, bo przecież wykorzystuje się ją do obróbki czystych i schludnych materiałów. Rzeczywistość jest jednak taka, że brud i kurz wewnątrz maszyny zbiera się niezwykle szybko, a regularne szycie sprawia, że olej na mechanizmach maszyny po prostu się zużywa, przez co urządzenie może pracować ociężalej i mniej płynnie. Maszynę do szycia trzeba zatem regularnie czyścić i oliwić, a o niektóre miejsca warto zadbać ze szczególną uwagą.

Chwytacz to jeden z najważniejszych elementów maszyny do szycia, a jego regularna konserwacja może wydłużyć żywotność maszyny. Do czyszczenia chwytacza przyda nam się śrubokręt, pędzelek, szmatka i olej wazelinowy. Pierwszy etap to czyszczenie na sucho. Najważniejsze miejsca, jakie powinniśmy wyczyścić, to kosz, bębenek i ząbki na transporterze. Następnie wystarczy upuścić 1-2 krople oleju na chwytacz i gotowe.

Kolejne ważne miejsce to szarpak. W celu jego konserwacji zazwyczaj musimy zdjąć boczną pokrywą urządzenia. Szarpak sprawdzamy przede wszystkim pod kątem nagromadzenia się fragmentów nici. Jeśli takowe są – usuwamy je. Następnie wystarczy kropla oleju i można wrócić do pracy.

Igielnica to jeden z najbardziej obciążonych elementów podczas szycia, więc trzeba o niego solidnie zadbać. Dostęp do niej uzyskamy podobnie jak w przypadku szarpaka. Konserwacja igielnicy jest bardzo prosta, bo wymaga jedynie potraktowania jej olejem wazelinowym.

Maszynę do szycia należy konserwować minimum raz na 6 miesięcy, dzięki czemu będzie pracowała dłużej i ciszej, a przede wszystkim zminimalizujemy ryzyko awarii. Jak rozpoznać, że nasza maszyna wymaga czyszczenia lub oliwienia? Pierwszy znak, że nasza maszyna do szycia wymaga naoliwienia, to głośna praca, a opornie działające koło zamachowe to sygnał, że na szarpaku zebrały się zabrudzenia i czas najwyższy, by je usunąć.

Źródło:

https://www.veritas-sewing.com/pl/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Maszyna_do_szycia

https://maszynybrother.pl/

FAQ

Czym jest ścieg?

Ścieg to odcinek nici przewleczonej podczas szycia między jednym nakłuciem igły a drugim. To także wzór, czyli sposób układania się nici podczas łączenia ze sobą materiałów.

Ile ściegów powinna mieć maszyna do szycia dla początkujących?

Na początek w zupełności wystarczą 2 podstawowe ściegi: prosty i zygzak.

Jaki rodzaj maszyny do szycia wybrać?

Jeśli szyjemy często i pracujemy nad trudnymi projektami, to wybór powinien paść na maszynę elektroniczną lub komputerową. Do sporadycznego, hobbystycznego szycia, wystarczająca będzie maszyna mechaniczna.

Jaką prędkość szycia powinna mieć dobra maszyna do szycia?

Minimum to 800-900 wkłuć na minutę. Najlepiej jednak celować w modele z prędkością szycia powyżej 1000 wkłuć na minutę.

Czy maszyna do szycia wymaga konserwacji?

Tak, minimum raz na pół roku. Konserwacja dotyczy usuwania nagromadzonego pyłu, kurzu i brudu oraz usuwania starego oleju z mechanizmów i aplikowania nowego.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...