Ranking lodówek 2023 – polecane modele lodówek
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 27
oceniane badania
oceniane badania 9
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 4980

Ranking lodówek 2023 - polecane modele lodówek

Lodówka to często inwestycja na lata, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia powinien być solidnie przemyślany. Dla osób, które muszą zmierzyć się z jej zakupem, przygotowaliśmy ranking lodówek, który zawiera porównanie najlepszych modeli. Sprawdź nasz ranking i dowiedz się jaką lodówkę wybrać w 2022.

Lodówki – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 27
oceniane badania
oceniane badania 9
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 4980

Czym jest lodówka?

Lodówka to zwyczajowa nazwa chłodziarki, czyli elektrycznego urządzenia AGD, którego zadaniem jest stworzenie odpowiednich warunków do przechowywania żywności w celu zapewnienia im długoterminowej świeżości. Lodówka to także pojęcie powszechnie używane w odniesieniu do chłodziarko-zamrażarki, czyli urządzenia składającego się z części chłodzącej i zamrażającej – zamrażalnika. Zamrażalnik generując bardzo niskie temperatury, umożliwia zamrożenie zasobów i przechowywanie ich przez bardzo długi okres, gdzie po odmrożeniu są nadal dobre do spożycia.

Jak działa lodówka?

Standardowa lodówka sprężarkowa to konstrukcja zawierająca sprężarkę, skraplacz, parownik, zawór rozprężny i termostat. W momencie podłączenia lodówki do prądu agregat rozpoczyna przepompowywanie czynnika chłodniczego i stopniowo zaczyna zwiększać jego ciśnienie. Czynnik następnie trafia do skraplacza, skąd pobiera ciepło z otoczenia i zaczyna parować. W formie gazu przedostaje się do parownika. Czynnik po drodze do parownika przechodzi przez kapilarę, gdzie obniża swoje ciśnienie i po części odparowuje. Gdy dociera do parownika, rozpoczyna pochłanianie dużych ilości ciepła, po czym znów zamienia się w rozprężony gaz. Po przetłoczeniu ponownie trafia do sprężarki, gdzie cały cykl się zapętla.

Zastosowanie lodówki

przechowywanie żywności w lodówceGłównym zadaniem lodówki jest przechowywania żywności. Generowane wewnątrz lodówki chłodne powietrze sprawia, że umieszczone tam zapasy mogą pozostać świeże przez znacznie dłuższy czas niż w temperaturze pokojowej. Przede wszystkim jest to świetne urządzenie do przechowywania mięsa i nabiału, które wymagają chłodnego otoczenia, aby zachować swoje wartości odżywcze i świeżość.

Lodówka w dzisiejszych czasach to inteligentne urządzenie, które posiada masę funkcji gwarantujących komfort użytkowania. Tworzenie kostek lodu, sterowanie smartfonem, możliwość utrzymania temperatury bez zasilania – to tylko kilka z niesamowitych funkcji, jakie oferują dzisiejsze lodówki.

Rodzaje lodówek

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lodówek, a nasz ranking lodówek 2022 to najpopularniejsze z nich. Wszystkie łączy podobieństwo co do zastosowania, czyli chłodzenia żywności. Różnią się jednak między sobą konstrukcją, designem, gabarytami oraz dostępnością zamrażalnika.

Lodówka

lodówka w domuInaczej zwana chłodziarką. To najprostsza konstrukcja, która nie posiada wbudowanej zamrażarki. Chłodziarka jest zazwyczaj niewielkich rozmiarów i posiada tylko podstawowe funkcje. To popularny rodzaj lodówki stosowany w mniejszych mieszkaniach czy akademikach.

Lodówko-zamrażarka

Zwana również chłodziarko-zamrażarką. Jest zazwyczaj wyższa od chłodziarki i posiada wbudowany zamrażalnik – na dole bądź na górze urządzenia. To najpopularniejszy i najbardziej funkcjonalny rodzaj lodówki, który można spotkać w większości domów.

Lodówka side by side

To lodówka z pionowym podziałem. Część z chłodziarką zazwyczaj znajduje się po prawej stronie, a zamrażalnik po lewej. Ten rodzaj lodówki gwarantuje ogromną pojemność i jest polecany dla wieloosobowych rodzin.

Lodówka do zabudowy

To zarówno chłodziarki, jak i chłodziarko-zamrażarki, które mogą zostać wbudowane w meble kuchenne. Drzwi takiej lodówki są zazwyczaj całkowicie płaskie i nie posiadają żadnych dodatkowych elementów na obudowie. Taką lodówkę można dopasować do każdego wyglądu kuchni.

Lodówka turystyczna

To przenośna lodówka, zazwyczaj niewielkich gabarytów, która rzadko jest stosowana w domu, częściej w podróży. Lodówkę można podłączyć do gniazdka lub zapalniczki w samochodzie. Z lodówki turystycznej można również korzystać bez podłączenia do zasilania, używając specjalnych wkładów chłodzących.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem lodówki?

lodówka side by sideZakup lodówki to duże przedsięwzięcie, dlatego warto dobrze się do niego przygotować. Oczywiście przydatna będzie tutaj wiedza techniczna, która umożliwia dogłębną analizę rankingu lodówek i tabeli porównawczych, ale cenna może być również wiedza ogólna, dzięki której szybki rzut okiem na konkretny model pozwoli stwierdzić, czy to urządzenie odpowiednie dla nas.

Rodzaj

Wybór rodzaju lodówki to kwestia uzależniona od kilku aspektów. Przede wszystkim ilość miejsca w kuchni, zastosowanie, liczba użytkowników, ilość przechowywanej żywności i kwestia tego, czy będzie to lodówka wolnostojąca, czy w zabudowie. Osoba samotna wybierając lodówkę jednodrzwiową, będzie w pełni usatysfakcjonowana, a dla wieloosobowej rodziny okaże się to dużym utrapieniem i lepszym rozwiązaniem dla nich będzie lodówka side by side. Jak pokazuje nasze zestawienie lodówek, uniwersalnym rozwiązaniem i najpopularniejszym wyborem jest aktualnie standardowa lodówka z zamrażalnikiem na dole.

Wymiary

Wymiary lodówki będą się różnić w zależności od jej rodzaju. Warto już przed zakupem znaleźć potencjalne miejsce, gdzie będzie umieszczona, a następnie wziąć w dłoń miarkę i wykonać test praktyczny, jakim miejscem dysponujemy, co pozwoli dobrać urządzenie o odpowiednich rozmiarach.

Kierunek otwierania drzwi

uruchomienie lodówkiByć może to dla wielu banalna kwestia, ale jak pokazują badania, spora część osób o tym zapomina. Dlatego już przed zakupem lodówki trzeba zastanowić się, gdzie zostanie umieszczona, i w którą stronę będzie dla nas bardziej wygodne otwieranie drzwiczek. Większość najnowszych modeli lodówek ma możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi, co jest bardzo pomocne, gdy nie jesteśmy zdecydowani na konkretną stronę.

Komora zero

Polecamy również zaopatrzyć się w model lodówki z komorą zero. To funkcja, którą posiadają najlepsze modele lodówek. Tajemnicza nazwa odnosi się do szuflady, która utrzymuje we wnętrzu temperaturę od 0 do 3 stopni Celsjusza.

Szuflada jest zazwyczaj odizolowana od pozostałej części lodówki, posiada swój własny obieg powietrza, a w modelach z wyższej półki – własny termostat i uszczelnienie. Wykonany przez nas test produktu wykazał, że komora zero pozwala zachować żywności świeżość przez nawet 3-krotnie dłuższy czas niż normalnie. To sprawia, że zakupione dziś mięso może z powodzeniem leżeć w takiej szufladzie do następnego dnia, przez co nie musimy go zamrażać.

Design i kolor

To oczywiście kwestia osobistych preferencji, ale najlepiej celować w modele, które nie będą gryzły się wizualnie z pozostałym wyposażeniem naszej kuchni. Aktualnie panujące trendy, jeżeli chodzi o design lodówek, to przede wszystkim urządzenia o prostej i smukłej konstrukcji. Wynik testu lodówek pokazał, że najchętniej wybierane kolory to srebrny, czarny i grafitowy.

Dystrybutor wody i kostkarka do lodu

jaką lodówkę wybraćWbudowana kostkarka do lodu to świetna opcja przede wszystkim latem, gdzie w upalne dni można w łatwy i szybki sposób zrobić w lodówce kostki lodu i schłodzić nimi napój. Wbudowane w lodówkę kostkarki w zależności od modelu posiadają pojemnik, który ręcznie należy uzupełniać wodą lub mają możliwość podpięcia do bieżącej wody. Dystrybutor wody to zaś funkcja, która po wcześniejszym podłączeniu do bieżącej wody, pozwala bezpośrednio z lodówki pić przefiltrowaną, odpowiednio schłodzoną wodę.

Niegdyś była to domena tylko droższych modeli, ale jak pokazał nasz test lodówek, producenci decydują się dziś na dostępność tych genialnych funkcji w coraz to tańszych urządzeniach.

Funkcje bezpieczeństwa

Jeszcze niedawno brak prądu wiązał się z podkładaniem ręczników pod lodówkę i nadzieją rychłego przywrócenia zasilania, które zapobiegnie zalaniu mieszkania. Dziś producenci skutecznie rozwiązują ten problem, zabezpieczając lodówki na wypadek braku zasilania. Przed zakupem warto sprawdzić, jak długo dany model jest wstanie utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz, gdy zabraknie prądu. Dobre lodówki oferują utrzymywania temperatury bez zasilania nawet do 15 godzin.

Polecamy również sprawdzenie dostępności alarmu niedomkniętych drzwi, który informuje w postaci światełka lub sygnału dźwiękowego o nagłym wzroście temperatury w lodówce.

Polecane funkcje

Przed wyborem lodówki warto zerknąć na specyfikację i dowiedzieć się, w jakie funkcje wyposażony jest dany model. Przebieg testu podczas przygotowywania naszego rankingu lodówek wykazał, że przede wszystkim dobrze jest rozglądać się za urządzeniami z takimi funkcjami jak komora zero, szybkie chłodzenie i zamrażanie, sterowanie smartfonem, wspomniana wcześniej funkcja zmiany kierunku otwierania drzwi, a także soft close, czyli system cichego zamykania drzwi lodówki.

Współczesne lodówki mogą utrzymywać odpowiednią temperaturę bez zasilania nawet do kilkunastu godzin.

Jak wybrać najlepszą lodówkę?

Przed zakupem lodówki dobrze jest poznać opinie o danym modelu i dowiedzieć się, jakie są najważniejsze elementy specyfikacji, które trzeba przeanalizować. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, jakie są rekomendowane parametry, funkcje i jaki model lodówki wybrać.

Pojemność

polecane lodówkiKwestia pojemności lodówki to parametr, który zależy od wielu czynników. Jednak, gdy nie zamierzamy poświęcać wielu godzin na ich analizę, najlepiej skorzystać z prostych zasad matematyki. Nasz eksperyment wykazał, że jedna osoba potrzebuje lodówki o pojemności na poziomie ok. 120 litrów. Każdy kolejny użytkownik to kolejne 30 litrów, które należy doliczyć. Łatwo więc wyliczyć, że polecana pojemność dla pary osób to 150 litrów, a dla czteroosobowej rodziny – 210. Sytuacja komplikuje się w przypadku zamrażalnika, bo tutaj znaczenie mają takie kwestie czy i ile mrozimy mięsa, warzyw, owoców, lodów i gotowych dań.

Warto pamiętać, że jest to tylko wzór, którym możemy się posiłkować, a zapotrzebowanie na pojemność może różnić się w zależności od naszego stylu życia czy częstotliwości robienia zakupów.

Energooszczędność

Przy rosnących cenach prądu, energooszczędność lodówki to bardzo ważna kwestia. Warto wiedzieć, że na pobór mocy przez lodówki będzie miała wpływ jej wielkość. Obecnie dostępne na rynku lodówki zużywają rocznie pomiędzy 100 a 400 kWh. O tym, ile prądu pobiera urządzenie, informuje nas klasa energetyczna w zakresie od A do G.

Wybierając lodówkę najlepiej skupić się na najwyższej obecnie klasie – C, która w przypadku standardowych lodówko zamrażarek gwarantuje najniższy pobór prądu oscylujący w granicach 170 kWh rocznie. Choć modele z klasą energetyczną C to często wydatek większy o kilkaset złotych niż urządzenia z klasą D, to w perspektywie czasu i rosnących cen prądu, taki zakup może okazać się świetną inwestycją.

Poziom hałasu

wybór lodówkiIntensywnie pracująca lodówka może narobić sporo hałasu. Jest to szczególnie problematyczna kwestia w przypadku mniejszych mieszkań lub kawalerek, gdzie urządzenie to może nawet utrudniać spokojny sen. Większość lodówek generuje hałas na poziomie około 40 dB, czyli przypominający szmer w domu. Zwycięzca testu lodówek pod względem poziomu głośności osiągnął wartości bliskie 30 dB, co jest fenomenalnym wynikiem. Jednak nie każda lodówka zagwarantuje taką ciszę, dlatego radzimy po prostu unikać lodówek, które generują hałas większy niż 40 dB.

No Frost

No Frost to system, który zdecydowanie polecamy w naszym rankingu lodówek. Funkcja No Frost zapobiega w zamrażarce powstawaniu lodu i osadzaniu się szronu na żywności i ściankach. System ogranicza występowanie wilgoci wewnątrz urządzenia, dzięki czemu żywność jest świeża przez bardzo długi czas. Zapobiega również przymarzaniu żywności do pozostałej zawartości w zamrażarce oraz gwarantuje utrzymanie ogólnej czystości w lodówce na bardzo wysokim poziomie.

Warto wiedzieć, że funkcja No Frost dotyczy tylko zamrażarki, a dostępne są również inne jej wersje – Full No Frost, która obejmuje także chłodziarką oraz Low Frost, która tylko minimalizuje problem osadzania się wilgoci.

Liczba agregatów i termostatów

Agregat to urządzenie, które odpowiada za równomierne rozprowadzanie zimna w lodówce. Termostat to zaś urządzenie, które utrzymuje właściwą temperaturę w środku lodówki. Najprostsza kombinacja to 1 termostat i 1 agregat, gdzie chłodziarka i zamrażalnik są ze sobą zintegrowane, a termostat odpowiada za regulację temperatury w całym urządzeniu.

Przeprowadzona przez nas próba pokazała, że najwygodniejszym rozwiązaniem będzie lodówka, która posiada 2 termostaty i 2 agregaty. Daje to bowiem możliwość niezależnej pracy chłodziarki i zamrażarki.

Od marca 2021 roku nastąpiła zmiana oznaczeń klasy energetycznej, gdzie dawna najwyższa ocena A+++ przyjęła literę C. Klasy A i B nie są na ten moment użytkowane. W przyszłości mają być nimi klasyfikowane innowacyjne, ultraenergooszczędne sprzęty.

Popularni producenci lodówek

Testowane przez nas modele lodówek to urządzenia od najlepszych producentów w branży. Dowiedz się więcej o markach lodówek w naszym rankingu.

  • Samsung
  • Beko
  • Candy
  • Bosch
  • Gorenje

Samsung to południowokoreański producent sprzętu elektronicznego, w tym także lodówek. Lodówki w ofercie Samsung to duży zakres modeli począwszy od klasycznych chłodziarek po bogato wyposażone lodówki multidoor. Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie, podobnie jak cena urządzeń – nie należą do najtańszych. Klienci cenią lodówki Samsung przede wszystkim za dostępność wielu innowacyjnych technologii i funkcji. Przykładem może być technologia SpaceMax, która bez ingerencji w wymiary lodówki zwiększyła jej pojemność o prawie 20 litrów. Lodówki to w większości ciche modele, które nie generują hałasu większego niż 40 dB.

Beko to założone w 1955 roku tureckie przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją sprzętu AGD. W ofercie Beko znajdują się pralki, lodówki, suszarki, piekarniki, zmywarki i wiele więcej. Znaczna część asortymentu Beko jest produkowana na terenie Rumunii i Turcji. Pod względem lodówek, Beko oferuje szeroki zakres rodzajów i różnych wielkości. W lodówkach Beko można zauważyć dużą inspirację lodówkami Samsunga, bo znajdziemy tutaj podobne typy uchwytów i fronty. Firma cały czas ulepsza swoje urządzenia, wykorzystując lepszej jakości plastik do wykończenia wnętrz. Dużą popularnością cieszy się specjalna szuflada na warzywa i owoce, wyposażona w technologię HarvestFresh.

Włoska grupa przemysłowa produkująca sprzęt AGD, głównie pod marką Candy. Firma Candy została założona w 1945 roku przez rodzinę Fumagalli, która do dziś jest właścicielem grupy. Za początek istnienia marki uznaje się wyprodukowanie pralki model 50. Była to pierwsza pralka całkowicie włoskiej produkcji. Siedziba główna grupy mieści się w Brugherio we Włoszech.

Bosch to niemieckie przedsiębiorstwo przemysłowe. Urządzenia marki Bosch charakteryzują się niebywałą jakością wykończenia i często uważane są za sprzęt nie do zdarcia. Podobnie sprawa wygląda w przypadku lodówek, bo są to w większości solidne i bardzo trwałe chłodziarki, chłodziarko-zamrażarki, lodówki side by side i inne popularne rodzaje lodówek. Klienci cenią przede wszystkim autorskie technologie, takie jak szuflady VitaFresh czy PerfectFit – system umożliwiający ustawienie lodówki bezpośrednio przy ścianie. Lodówki Bosch to w głównej mierze ciche modele, wyposażone w najpopularniejsze technologie.

Jedno z największych słoweńskich przedsiębiorstw przemysłowych. Zajmuje się produkcją artykułów gospodarstwa domowego. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1950 roku w małej wsi Gorenje i początkowo produkowało maszyny rolnicze oraz materiały budowlane, a od roku 1958 kuchenki węglowe. Rozwój przedsiębiorstwa zaznacza się od momentu przeniesienia produkcji do hal kopalni Velenje. Po pewnym czasie rozpoczęto budowę nowych hal w miejscu dzisiejszej lokalizacji fabryki. Od lat 60. XX wieku przedsiębiorstwo wzbogaciło swoją ofertę o pralki i chłodziarki.

Jak przygotować lodówkę do transportu?

Transport wysokogabarytowych urządzeń takich jak lodówka może sprawić wiele kłopotów. Przed podróżą warto wykonać kilka istotnych czynności i zadbać o dobrą pozycję transportową. Jak się przygotować i jak zrobić to najlepiej?

Pierwsza i najważniejsza rzecz – opróżnij lodówkę. Może to wydawać się dziwne, ale niektórzy ludzie zapominają o tej kwestii. Żywność w środku lodówki podczas transportu może spowodować spore zabrudzenia. Pusta lodówka będzie lżejsza, łatwiejsza w przenoszeniu i przede wszystkim czysta po dotarciu na miejsce.

Woda i lód mogą utrudnić transport. Mogą także dostać się w miejsca, gdzie ich obecność spowoduje uszkodzenie urządzenia. Dlatego lodówkę należy przed transportem wyłączyć. Wszystkie węże należy odpiąć zgodnie z instrukcją i opróżnić je z wody, aby zapobiec wyciekom podczas przenoszenia. Najlepiej zrobić to około 24 godziny przed transportem, co da czas zamrażarce na całkowite rozmrożenie i usunięcie nadmiaru lodu, a także umożliwi zatrzymanie przepływu olejów i płynów przez sprężarkę.

Przed transportem należy wyjąć wewnętrzne półki i zapakować je oddzielnie, aby uniknąć stłuczenia podczas transportu. Należy też zabezpieczyć drzwi przed otwarciem, a całą powierzchnię lodówki najlepiej zabezpieczyć przykrywając ją folią ochronną lub kocem.


Lodówkę najlepiej transportować w pionie, dzięki czemu czynnik chłodzący będzie cały czas we właściwym miejscu. Urządzenie ułożone poziomo podczas transportu może spowodować przedostanie się oleju do instalacji chłodzącej, co w rezultacie może doprowadzić do całkowitego i trwałego uszkodzenia lodówki. Co prawda transport całkowicie na płasko w poziomie jest zabroniony, to jest opcja transportu lodówki na boku. W tym celu warto zajrzeć w instrukcje i sprawdzić, czy producent przewidział możliwość takiego transportu i jakie warunki muszą być spełnione, aby bezpiecznie przewozić urządzenie w ten sposób.

Lodówkę, która była przewożona w pozycji stojącej, można w zasadzie włączyć od razu po dotarciu na miejsce. Przy transporcie na boku trzeba dać jej czas na wyrównanie się poziomu czynnika chłodzącego. Lodówkę zwykle można znów napełnić żywnością po około 24 godzinach.

Źródło:

https://www.beko.com/pl-pl
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%82odziarka
https://cena-energii.pl/jak-dziala-lodowka.html

FAQ

Czy można zmienić kierunek otwierania drzwi w lodówce?

Tak, ale tylko w przypadku gdy lodówka posiada funkcję, która to umożliwia.

Czy lodówka wymaga specjalnej konserwacji?

Tak, szczegóły na temat konserwacji i jej częstotliwości producent zamieszcza w instrukcji obsługi.

Czy lodówkę można transportować w poziomie?

Nie, ponieważ może to prowadzić do trwałego uszkodzenia lodówki. Istnieje jednak możliwość transportu w pozycji „na boku”.

Czy mogę postawić lodówkę w dowolnym miejscu?

Lodówkę należy trzymać z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Nie zaleca się również stawiania lodówki przy innych źródłach ciepła, takich jak piekarnik.

Jak długo żywność może być przechowywana w lodówce bez prądu?

Najnowsze modele lodówek w przypadku gdy zabraknie prądu, umożliwiają utrzymanie temperatury nawet do 15 godzin. Przez ten czas, żywność może być z powodzeniem w niej przechowywana.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...