Ranking laptopów 2023 – najlepsze komputery przenośne
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 10
oceniane badania
oceniane badania 3
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 6590

Ranking laptopów 2023 - najlepsze komputery przenośne

Wybór laptopa nie jest prostym zadaniem, dlatego postanowiliśmy przygotować ranking laptopów, który pomoże przetestować dostępne modele i dokonać najlepszego wyboru. W artykule objaśniamy na co zwrócić uwagę podczas zakupu laptopa, analizujemy popularne modele i podpowiadamy co wybrać w zależności od naszych potrzeb.

Laptopy – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 10
oceniane badania
oceniane badania 3
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 6590

Co to jest laptop?

studentka przy laptopie ze sprawdzianemLaptop to nic innego jak przenośny komputer osobisty, jego nazwa pochodzi z angielskiego i jest połączeniem słów lap – kolana oraz top – wierzch. Początkowo laptop oraz notebook funkcjonowały jako dwa różne urządzenia. Laptopy były większe, cięższe i posiadały zewnętrzne zasilanie, natomiast mianem notebooka określano niewielkie, łatwe do przenoszenia urządzenia z własnym źródłem zasilania. Obecnie nazwy laptop i notebook stosowane są zamiennie do wszelkich komputerów przenośnych.

Jak działa laptop?

Zasada działania laptopów i komputerów stacjonarnych jest bardzo podobna. Znajdziemy tu taki sam sprzęt, oprogramowanie oraz systemy operacyjne. Jednak laptopy są znacznie mniejszych rozmiarów, a ich ekran oraz klawiatura są kompatybilne z urządzeniem. Ogólne zasady działania komputerów przenośnych możemy podzielić na:

  1. Dane wejściowe – dane dostarczane z zewnętrznych urządzeń jak mysz, klawiatura, czy mikrofon. Są to informacje, które komputer ma za zadanie przetworzyć.
  2. Przechowywanie – dane, które komputer otrzymuje są przechowywane na dwa sposoby. Pierwszy masowy i długoterminowy na dysku twardym komputera. Drugi służy do przetwarzania danych w czasie rzeczywistym za pomocą pamięci RAM.
  3. Przetwarzanie – mamy tu do czynienia ze zmianą danych wejściowych na dane wyjściowe, czyli wykonywanie operacji matematycznych za pomocą procesora.
  4. Dane wyjściowe – wynik przetwarzania danych wejściowych, którego wynikiem może być obraz, tekst, zapis audio czy też działanie urządzeń zewnętrznych jak drukarka czy projektor.

Rodzaje laptopów

Obecnie mamy na rynku wiele rodzajów laptopów z różnorodnymi parametrami, wielkością matrycy i specyfikacją dopasowaną do konkretnych zadań. Możemy podzielić laptopy na poniższe kategorie:

Laptopy/notebooki

Tradycyjne komputery przenośne wyposażone w duży ekran, wygodną klawiaturę i przyzwoite podzespoły. Wykorzystywane do pracy, nauki i rozrywki. Można je kupić w cenie od tysiąca do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności jakie wymagania sprzętowe nas interesują.

Ultrabooki

Ultrabooki to w skrócie rodzaj komputera przenośnego wysokiej jakości. Jest to połączenie sprzętu o niewielkich rozmiarach, małej wadze z bardzo dobrymi parametrami i wydajną baterią. Ten prestiżowy sprzęt przeważnie nie posiada napędu optycznego, z racji na niewielkie rozmiary po prostu nie ma na niego miejsca.

Netbooki

Jak sama nazwa wskazuje, sprzęt tego rodzaju jest przeznaczony przeważnie do przeglądania Internetu czy też prostych zadań. Najczęściej netbooki cechuje niewielki rozmiar i niezbyt mocne parametry. Jest to dobre rozwiązanie do zadań mobilnych, ale nie nadaje się do gier czy obsługiwania bardziej zaawansowanych programów.

Pierwszy komercyjny laptop „Dynabook” pojawił się już w latach 70-tych, a jego twórcą był Alan Key. Niestety model nie pojawił się w sprzedaży detalicznej. Jeśli chodzi natomiast o szerszą dostępność na rynku należy wskazać Grid Compass Computer 1109, który miał swój debiut w 1979 roku. Z racji wysokiej ceny 8-10 tysięcy dolarów niewiele osób mogło sobie na niego pozwolić. Ten sprzęt był wykorzystywany głównie przez NASA podczas prac nad programem kosmicznym.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem laptopa?

Jeśli chcemy być w pełni zadowoleni z naszego sprzętu, powinniśmy przed jego zakupem zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, które nasz wymarzony laptop powinien posiadać. Na rynku mamy dostęp do różnego rodzaju komputerów mobilnych, a ich specyfikacja określa, do jakich zadań będą one odpowiednie. Inny laptop wybierzemy dla ucznia, inny dla starszej osoby, a jeszcze inny do pracy w biurze. W naszym rankingu laptopów dowiesz się jak najlepiej dopasować sprzęt do Twoich potrzeb.

Laptop dla ucznia

laptop na stoliku na dworzeW czasach nauki zdalnej czy hybrydowej, każdy uczeń powinien posiadać własny sprzęt. Wybierając komputer przenośny dla ucznia powinniśmy zadbać o komfort jego nauki i mieć na uwadze, że dziecko będzie spędzać przed komputerem wiele godzin. Warto pomyśleć o odpowiedniej matrycy, która będzie zarazem łagodna dla oczu i wygodna w użytkowaniu podczas korzystania z laptopa w ciągu dnia (przy świetle słonecznym).

Jeśli chodzi o same parametry to już podstawowe laptopy mogą spełnić wymagania, które będą potrzebne do efektywnej nauki. Ważny jest szybki dostęp do Internetu i płynne działanie podstawowych programów. Jeśli chcemy jednak kupić laptopa, który będzie w przyszłości służył do korzystania z bardziej zaawansowanych programów czy też rozrywki młodego człowieka, warto pomyśleć o dobrym procesorze, karcie graficznej i pamięci RAM. Przyda się również szybki dysk o większej pojemności.

Laptop do biura

kobieta pracująca przed laptopem w biurzeW przypadku wybierania laptopa do pracy powinniśmy zastanowić się, czy będzie to sprzęt, który wykorzystamy jedynie w domu i wówczas możemy zdecydować się na większe urządzenie z większą przekątną ekranu, czy jednak komputer mobilny, który będziemy przenosić i przyda się nam coś lekkiego o niewielkich rozmiarach. W przypadku laptopów do biura często spotyka się także rozwiązanie polegające na podłączaniu zewnętrznego monitora, co z pewnością przekłada się na lepszy komfort pracy.

Parametry rekomendowanego laptopa do pracy powinny być uzależnione od tego, jaki rodzaj pracy wykonujemy, czy jest to copywriting i przyda się nam wygodna klawiatura, czy zajmujemy się tworzeniem grafiki lub obróbką wideo i niezbędne będzie dobranie zaawansowanego sprzętu, który poradzi sobie z wysokimi wymaganiami odpowiednich programów.

Laptop dla gracza

Obecnie korzystamy z gier nie tylko na konsolach czy komputerach stacjonarnych, ale przez coraz lepsze możliwości laptopów możemy bez problemu cieszyć się z tej rozrywki również na komputerach przenośnych. Jeśli zdecydujemy się na kupno laptopa do gier, będziemy posiadać sprzęt, który wykorzystamy do wszelkiego rodzaju aktywności, nie tylko do samego grania. Należy jedynie dobrze dopasować parametry techniczne.

Jak dobrać najlepszy laptop dla gracza? Z pewnością ważną kwestią okaże się budżet, którym dysponujemy. Już za 2-2,5 tysiąca złotych możemy dobrać podstawowe modele, które poradzą sobie z częścią gier przy ustawieniu niższych parametrów graficznych. Najbardziej istotne będzie tu skorzystanie z dobrego procesora i karty graficznej, które muszą być wspomagane odpowiednią ilością pamięci RAM. Do tego przyda się dobra matryca, która zapewni odpowiednie wrażenia wizualne.

Jak wyglądały pierwsze laptopy? Czy były podobne do tych, z których korzystamy obecnie? Weźmy dla przykładu IBM 5100, który mimo tego, że nazwano mianem przenośnego, ważył aż 24 kilogramy. Można go było śmiało określić mianem laptopa ze względu na to, że wszystkie jego komponenty znajdowały się w jednej obudowie – monitor, klawiatura, podzespoły. Jakimi parametrami dysponował IBM 5100? Na pokładzie znajdował się 16-bitowy procesor, który adresował 16 KiB pamięci, wewnętrzny wyświetlacz kineskopowy o przekątnej 5″ oraz pamięć masowa o pojemności 204 kilobajtów. Dodatkowo istniała możliwość podłączenia zewnętrznego monitora (za pomocą gniazda BNC) oraz dodatkowego dysku.

Jak wybrać najlepszy laptop?

Nasz ranking laptopów powstał z myślą o wszystkich, którzy borykają się z dylematami podczas wyboru odpowiedniego sprzętu. Oczywiście bardzo ważne jest przeznaczenie laptopa i to od niego zależy jakie parametry powinien posiadać dobry komputer, aby spełnić nasze oczekiwania. Z pewnością warto wziąć pod uwagę zestawienie poniższych podzespołów.

Karta graficzna i procesor

Jeśli oprócz zwykłych aktywności chcemy korzystać z najnowszych gier i nie martwić się o płynne działanie, powinniśmy skupić się na dobrej grafice i szybkim procesorze. Pamiętajmy również, że są to elementy na stałe zamontowane w laptopie, dlatego po zakupie sprzętu, nie będziemy mogli ich wymienić.

Jeśli chodzi o kartę graficzną możemy dokonać podziału na 3 wersje – nisko-budżetowa, optymalna oraz klasa premium. Jeśli posiadamy niewielki budżet i jesteśmy w stanie zaakceptować pracę komputera na niższych parametrach grafiki, to możemy zdecydować się na karty z serii NVIDIA GeForce GT 940 czy AMD Radeon 8750M do AMD Radeon R7 M265.

W odrobinę wyższym budżecie będziemy mogli skorzystać z najnowszych gier na średnich parametrach i lepszych efektów wizualnych. W tym segmencie cenowym do dyspozycji mamy karty graficzne GeForce 850M do 1040 oraz Radeon HD 8870M do 8850M.

Najwyższa półka cenowa pozwala na pełną satysfakcję z rozrywki i możliwość obsługi zaawansowanych programów graficznych czy do obróbki wideo. Zaliczamy do tej grupy takie produkty jak nVidia GeForce RTX 2080 do 3050, AMD Radeon RX 580, RX 560, M290X do 7970M.

Wybór procesora

Obok karty graficznej, procesor jest najważniejszym elementem dobrego komputera. Szybki procesor zapewni nam płynne działanie sprzętu i pozwoli w stu procentach odblokować możliwości karty graficznej. Model i półka cenowa procesora powinna być dopasowana do wybranej grafiki.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszyły się podzespoły Intela. Jednak obecnie sytuacja uległa zmianie i wraz z premierą procesorów AMD Ryzen zauważyliśmy zmianę na rynku. Modele Ryzen 3000 wykazywały się ciekawą wydajnością i dobrą ceną a Ryzen 5000 zaskakiwały wysoką wydajnością.

Pamięć RAM

Absolutne minimum to 8 GB pamięci RAM. Po procesorze i karcie graficznej, pamięć RAM jest bardzo ważnym elementem w każdym laptopie. 16GB to zalecana ilość pamięci RAM do grania w większość gier czy obsługi bardziej wymagających programów.

Dla najbardziej wymagających użytkowników, a jednocześnie tych, którzy mogą sobie pozwolić na największe wydatki, mamy do dyspozycji 32 GB pamięci RAM.

Podsumowując, najbardziej optymalnym rozwiązaniem, które będzie nie tak mocno obciążające dla naszego portfela, a zarazem pozwoli nam cieszyć się najnowszymi tytułami będzie 16GB RAM.

Matryca

laptop z napisem learningZacznijmy od przekątnej ekranu w naszym laptopie. Oczywiście jest to kwestia naszych upodobań, ale ekrany poniżej 15 cali z pewnością nie zapewnią nam zbyt dobrych wrażeń, po prostu będą za małe. Najlepiej będzie skorzystać z przekątnej 15,6 lub 17,3 cala – jeśli nie chcemy korzystać z podłączania zewnętrznego ekranu w czasie pracy czy korzystania z rozrywki na naszym sprzęcie.

Przejdźmy do spraw technicznych związanych z wyborem odpowiedniej matrycy. Na rynku mamy do dyspozycji trzy rodzaje technologii wykorzystywanych podczas tworzenia matryc – TN, IPS oraz OLED. Matryce w technologii TN to niskobudżetowe rozwiązanie, sprzęt charakteryzuje się dosyć krótkim czasem reakcji, ale również posiada swoje wady – zapewnia dobre widzenie jedynie w momencie, gdy jesteśmy bezpośrednio przed ekranem, widzenie pod kątem jest już dosyć słabe.

W przypadku matryc w technologii IPS spotykamy się z bardzo dobrymi kolorami, co wydaje się świetne w przypadku miłośników gier, ale nie zapominajmy, że ważnym aspektem jest tu wydajność i czas reakcji. IPS lepiej nadają się dla grafików komputerowych, efekt smużenia może okazać się niekorzystny dla miłośników gier komputerowych.

Natomiast matryce w technologii OLED to stosunkowo nowe rozwiązanie, które jest ciągle dosyć drogie, dlatego niewiele laptopów (przeważnie te z najwyższejpółkicenowej) jest wyposażonych w takie matryce.

Kolejny parametr, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, to matryca matowa lub błyszcząca. Pierwsza lepiej radzi sobie w słoneczne dni, ale nie daje nam bardzo intensywnych kolorów, druga natomiast słabiej radzi sobie przy korzystaniu z laptopa w oświetlonym pomieszczeniu, ale za to uzyskujemy lepsze wrażenia z kolorów.

Ostatnim parametrem przy wyborze matrycy do naszego sprzętu będzie jego rozdzielczość. Powinna być dopasowana do pozostałych podzespołów naszego laptopa, ponieważ nie warto przykładowo wybierać 4K, jeśli procesor czy karta graficzna nie poradzi sobie z grami w takiej rozdzielczości. Do dyspozycji mamy najbardziej popularne ekrany Full HD, które pracują w rozdzielczości 1920×1080, QHD 2560×1440 oraz wspomniane 4k UHD 3840×2160.

Dysk

Obok pamięci RAM, dysk jest elementem, który możemy w dowolnym momencie wymienić, ale żeby uniknąć niepotrzebnych wydatków i pracy związanej z przenoszeniem systemu operacyjnego oraz naszych plików, najlepiej od razu zaopatrzyć się w odpowiedni dysk. Dokonany wybór przełoży się nie tylko na to ile plików, filmów czy gier będziemy mogli przechowywać na naszym laptopie, ale również na to jak szybko będzie działał cały komputer.

Dyski HDD

Jakie rodzaje dysków rozróżniamy? Każdy z nas z pewnością spotkał się z dyskami HDD – klasycznymi dyskami talerzowymi, które od lat widzieliśmy w komputerach stacjonarnych oraz naszych laptopach. Podstawową zaletą tego rodzaju dysku jest oczywiście najbardziej korzystna cena. Dyski HDD o pojemności 1 TB to wydatek około 250 zł.

laptop na biurku obok kubka i smartfona

W sumie zalety HDD kończą się w tym miejscu, ponieważ musimy pamiętać o tym, że cechuje je niska wydajność i konieczność wykonywania dosyć częstych defragmentacji, jeśli chcemy utrzymywać ją na odpowiednim poziomie. Wybierając ten rodzaj dysku musimy pamiętać o wolnym ładowaniu systemu, aplikacji i naszych gier, co z pewnością nie spodoba się miłośnikom gamingu.

Kolejne wady to dosyć mocne nagrzewanie się podczas pracy, głośna praca oraz możliwość wystąpienia awarii lub uszkodzeń. Ten rodzaj dysku z pewnością sprawdzi się u osób, które potrzebują bardzo dużej powierzchni do przechowywania plików, ale nie zależy im w dużej mierze na szybkości działania.

Dyski SSD

Kolejny rodzaj dysku do naszego laptopa, z jakiego możemy skorzystać, to dysk SSD. W tym dysku spotykamy się ze znaną nam z pamięci przenośnych (pendrive) pamięcią flash. Obecnie mamy do dyspozycji kilka wariantów dysków SSD, które różnią się sposobem montażu w laptopie oraz złączem jak SATA czy M.2.

Ogromną zaletą dysków SSD jest ich szybkość zapisu oraz odczytu danych, która może wynosić nawet 32GB/s, a w najnowszych modelach znacznie więcej. W sumie tej rodzaj dysku posiada praktycznie same zalety oprócz ceny, ponieważ w porównaniu z dyskami HDD cena jest znacznie wyższa. Kolejna sprawa to dobra odporność na wysokie temperatury, a wiemy dobrze, że podczas gry w najnowsze produkcje laptop generuje duże ilości ciepła. Kolejne zalety dysków SSD to cicha praca, małe zużycie energii co wydłuża czas pracy na baterii oraz odporność na wstrząsy oraz uszkodzenia.

Dyski SSHD

kobieta przy laptopie obok tableta i smartfonaJest to dysk hybrydowy, czyli połączenie HDD oraz SSD. Takie rozwiązanie pozwala nam zapisywać pliki w dwóch miejscach, a specjalne oprogramowanie decyduje, gdzie się znajdą. Jeśli kontroler stwierdzi, że z plików korzystamy często, umieści je w pamięci SSD, co przełoży się na szybki zapis, odczyt i pozwoli na szybką pracę. Natomiast pliki, z których korzystamy mniej intensywnie zostaną umiejscowione w przestrzeni HDD. Wydaje się to bardzo ciekawym rozwiązaniem, chociaż też posiada pewne wady. Są nimi mianowicie niższa wydajność niż w przypadku dysków SSD, nie uzyskujemy już tak błyskawicznego czasu wczytywania systemu operacyjnego czy też startu programów.

Do tego dostajemy w pakiecie problemy związane z dyskami HDD, czyli powraca mocne nagrzewanie się dysku, głośna praca, konieczność wykonywania defragmentacji czy też podatność na uszkodzenia oraz awarie.

Definicje

RAM (Random access memory) – podstawowy rodzaj pamięci komputerowej, który odpowiada za wykonywanie zadań w czasie rzeczywistym. Jest to krótkotrwała pamięć, która obsługuje aktywne zadania i programy. Pamięć RAM odznacza się dużo większą szybkością niż dysk twardy.

GB – skrót od Gigabajt, jednostka używana w informatyce do oznaczania miliarda bajtów. Najczęściej mamy do czynienia z Gigabajtami podczas określania pojemności dysków twardych.

System operacyjny (operating system) – do działania komputera niezbędne jest oprogramowanie, które tworzy środowisko do wykonywania i zarządzania zadaniami, czyli system operacyjny. Popularnymi systemami operacyjnymi są – Windows, macOS oraz Ubuntu.

5 topowych marek laptopów

  • Acer
  • Apple
  • Dell
  • Lenovo
  • HP
tajwańska korporacja założona w 1976 roku, której główną działalnością jest produkcja sprzętu komputerowego i elektronicznego. Dodatkowo firma zajmuje się także projektowaniem , działalnością marketingową i badawczą. W ofercie znajdziemy zarówno budżetowe laptopy do codziennego użytku, jak również profesjonalny sprzęt dla graczy czy grafików komputerowych.
znane na całym świecie przedsiębiorstwo z siedzibą w Kalifornii. Firma założona w 1976 roku przez trzech członków – Steve’a Jobsa, Steve’a Wozniaka oraz Ronalda Wayne’a. Początkowo nazwa spółki brzmiała Apple Computer Inc, o 2007 roku natomiast funkcjonuje nazwa Apple Inc. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem oraz produkcją komputerów przenośnych i mobilnych.
Dell Computer Corporation została założona przez Michaela Della w 1984 roku w Teksasie. Jest to międzynarodowa korporacja, która zajmuje się kompleksowo wszystkim co związane z komputerami – ich projektowaniem, produkcją, naprawą oraz obsługą a także dodatkowymi usługami z tej dziedziny. Jest to olbrzymia firma, która zatrudnia ponad 103 tysiące pracowników na całym świecie. W ofercie producenta znajdziemy różnego rodzaju sprzęt, od laptopów dla ucznia do wysokiej klasy ultrabooków.
Lenovo Group Limited to chińskie przedsiębiorstwo założone w 1984 roku w Pekinie. Obecnie Lenovo jest w czołówce jeśli chodzi o branże komputerów osobistych, stacji roboczych, serwerów czy innych sprzętów jak tabletki czy inteligentnych rozwiązań do domu. Do dyspozycji mamy klasyczne laptopy, urządzenia 2w1 (z odłączanym ekranem), gamingowe (seria legion) oraz chromebooki.
Hewlett-Packard Company (nazwa funkcjonuje od 2015 roku) założono w 1939 roku w Kalifornii. Oprócz produkcji serwerów oraz drukarek, firma znana jest z projektowania i sprzedaży komputerów osobistych. W 1968 roku magazyn Wired przyznał HP tytuł twórcy pierwszego komputera osobistego. Jeśli chodzi o współczesne laptopy do dyspozycji mamy kilka kategorii, jak sprzęt do domu i biura, gamingowe czy laptopy premium i elite.

 

Odnośniki:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Laptop

https://www.acer.com/ac/pl/PL/content/home

https://www.lenovo.com/pl

FAQ

Dlaczego laptop wolno chodzi?

Częstym powodem wolniejszego działania komputera jest zaśmiecony dysk twardy, szczególnie gdy partycja systemowa nie posiada odpowiedniej ilości wolnego miejsca. Warto pozbyć się nieużywanych, niepotrzebnych plików, od czasu do czasu wykonać defragmentację dysku jeśli korzystamy z dysku HDD oraz przeskanować komputer programem antywirusowym.

Jaki laptop do gier?

Wybór laptopa do gier nie jest prosty, jednak bardzo ważnym aspektem podczas wyszukiwania odpowiedniego modelu jest nasz budżet. Im wyższy tym lepszy sprzęt możemy kupić, co wiąże się z możliwością korzystania z najnowszych gier i płynnością ich działania. Warto początkowo określić, ile możemy wydać i wyszukać w danej cenie sprzęt z najlepszymi parametrami, pamiętając o solidnym procesorze, karcie graficznej i pamięci RAM, które są bardzo istotne w komputerach dla graczy.

Gdzie kupić laptopa?

Obecnie mamy do dyspozycji wiele sklepów stacjonarnych i internetowych z szeroką gamą laptopów. Z całą pewnością dużym zainteresowaniem cieszą się zakupy online z racji na możliwość uzyskania ciekawych rabatów oraz swobodę wyboru i porównania dostępnego sprzętu

Jak podłączyć laptop do telewizora?

Podłączenie laptopa do telewizora okazuje się przydatne w momencie, gdy przykładowo chcemy przenieść multimedia z laptopa na większy ekran - wyświetlić na telewizorze zdjęcia, filmy czy prezentacje z komputera przenośnego. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z kabla HDMI, o ile nasz telewizor i laptop są wyposażone w taki port. Wystarczy podłączyć urządzenia i na telewizorze ustawić odpowiednie źródło sygnału. Możemy skorzystać także z połączenia za pomocą Wi-Fi lub zamontować specjalną przystawkę do starszych modeli telewizorów.

Dlaczego laptop głośno chodzi?

W przypadku głośnej pracy naszego laptopa problemem najczęściej będzie układ chłodzenia. Możemy się tu spotkać z nieprawidłową pracą wentylatora, która jest wynikiem jego awarii czy po prostu dużego nagromadzenia kurzu w naszym laptopie. Często wystarczy czyszczenie lub wymiana pasty przewodzącej. Tak czy inaczej warto utrzymywać system chłodzenia w dobrej kondycji, gdyż wpływa on nie tylko na wydajność laptopa, ale przy zaniedbaniach może przyczynić się do awarii podzespołów laptopa.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...