Ranking klimatyzerów 2023 – rekomendowane urządzenia schładzające
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 15
oceniane badania
oceniane badania 5
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 6211

Ranking klimatyzerów 2023 - rekomendowane urządzenia schładzające

Coraz bardziej dbamy o poziom komfortu w naszym domach, dlatego decydujemy się na zakup sprzętu, który w okresie letnim pomoże nam przetrwać wysokie temperatury. Przygotowaliśmy ranking klimatyzerów, aby doradzić jaki sprzęt będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę przed zakupem takiego urządzenia.

Klimatyzery – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 15
oceniane badania
oceniane badania 5
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 6211

Co to jest klimatyzer?

biały klimatyzer na biurkuKlimatyzer to niewielkie, przenośne urządzenie, które ma za zadanie schłodzić, nawilżyć oraz oczyścić powietrze w domu czy biurze. Można powiedzieć, że to coś pomiędzy zwykłym wentylatorem, a klimatyzatorem. Urządzenie jest w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o kilka stopni. Jest dedykowane zarówno do małych jak i średniej wielkości pomieszczeń. To dosyć mocna konkurencja dla wentylatorów, które ogólnie nie obniżają temperatury pomieszczeń oraz drogiej klimatyzacji, która może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jak działa klimatyzer?

Klimatyzer jest urządzeniem, które działa podobnie do zwykłego wentylatora, ale zapewnia dodatkowe udogodnienia. Główna różnica to przede wszystkim budowa urządzenia, klimatyzer posiada bowiem pojemnik na wodę, niektóre modele mają również wkłady chłodzące (nasz ranking klimetyzerów testuje różne modele sprzętu). Podczas pracy urządzenia ciepłe powietrze jest zasysane i tłoczone przez filtr, który jest nawilżony przez wodę.

Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, powietrze zostaje nie tylko schłodzone, ale również nawilżone, co daje znacznie lepszy efekt niż w przypadku zwykłych wentylatorów. Oprócz efektu chłodzenia zyskujemy również na oczyszczeniu powietrza z kurzu, pyłków czy roztoczy, co dodatkowo korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Dzięki zastosowaniu filtra, wszystkie zanieczyszczenia z zasysanego powietrza pozostają na nim, a my możemy cieszyć się z oddychania oczyszczonym powietrzem.

Dlaczego warto kupić klimatyzer?

Zapewnienie odpowiednich warunków, w których odpoczywamy czy pracujemy ma ogromny wpływ nie tylko na nasz komfort, ale również zdrowie. W przypadku dłuższego przebywania w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze możemy doprowadzić do bólów i zawrotów głowy, dezorientacji, skurczy czy odwodnienia. Od lat w domach i biurach stosujemy różnego rodzaju urządzenia, które pomagają zwiększyć nasz komfort. W przypadku klimatyzerów, urządzenia te posiadają wiele zalet.

Pierwszym bardzo ważnym aspektem jest cena urządzeń. Jak widać w naszym porównaniu klimatyzerów, sprzęt można nabyć już od 300 zł. W porównaniu do montażu klimatyzacji, której ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych, klimatyzer nie jest dużym wydatkiem.

Dodatkowo jest sprzętem mobilnym, dlatego ustawiamy go w dowolnym miejscu i jeśli chcemy, przenosimy do innego pomieszczenia. Wystarczy podłączenie do prądu i możemy korzystać z niego praktycznie wszędzie.

Kolejna sprawa to skuteczność działania klimatyzerów. Sprzęt zapewnia znacznie lepsze chłodzenie, niż nawet najlepsze wentylatory, których ceny mogą być na porównywalnym poziomie. Klimatyzer, dzięki zastosowaniu wody oraz wkładów chłodzących, jest w stanie obniżyć temperaturę pomieszczenia nawet o kilka stopni. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę przedział cenowy i fakt, że nie musimy montować specjalnej instalacji.

Na koniec warto podkreślić, że klimatyzer oferuje nam wielofunkcyjność. Nie jest jedynie sprzętem, który pozwala nam schłodzić pomieszczenie w gorące dni. Możemy korzystać z niego w ciągu całego roku. Wszystko za sprawą dodatkowych korzyści, które otrzymujemy podczas pracy urządzenia, a mianowicie oczyszczania powietrza – powietrze przechodzi przez filtr, który zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, a także nawilżacza powietrza – dzięki zastosowaniu zbiornika na wodę i efektu parowania. Nasze porównanie klimatyzerów pozwala wybrać najlepsze urządzenie dostosowane do naszych potrzeb.

Ciągle słyszymy o ociepleniu klimatu i coraz wyższych temperaturach na całym świecie, jednak najwyższą temperaturę w Polsce zanotowano w lipcu 1921 roku, gdy termometry wskazały 40 stopni Celsjusza w cieniu. Nie był to wyjątkowy dzień, ponieważ tamte lato, ogólnie było najcieplejsze w historii. Aż trzy z pięciu najwyższych temperatur w historii zostało odnotowanych właśnie w lipcu 1921.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem klimatyzera?

Jeśli chcemy, aby urządzenie służyło nam przez lata, a do tego było skuteczne, warto zastanowić się nad poniższymi kwestiami, które ujęliśmy w naszym zestawieniu klimatyzerów.

Klimatyzer do salonu

mężczyzna siedzi na fotelu na przeciwko klimatyzatora na pilotaJeśli zależy nam na poprawie warunków w naszym salonie, gdzie przeważnie spędzamy najwięcej czasu, warto zastanowić się nad większym urządzeniem, o większej mocy, które zapewni możliwość schłodzenia odpowiedniej powierzchni. Wygodniej będzie wybrać klimatyzer posiadający większy zbiornik na wodę czy też wkłady chłodzące, tak aby co chwila nie dolewać płynu. Kolejna kwestia to pilot zdalnego sterowania, który znacznie ułatwi obsługę i poprawi poziom komfortu. Za jego pomocą możemy nie tylko włączać i wyłączać urządzenie, ale również uruchamiać różne przydatne funkcje jak oscylacja czy zmiana prędkości nawiewu. W przypadku urządzenia do salonu, gdzie oglądamy telewizję czy przyjmujemy gości, dobrze sprawdzą się klimatyzery, które zagwarantują cichą pracę i nie będą zakłócać naszych aktywności.

Mini klimatyzer

Jeśli nie zależy nam na schłodzeniu całego mieszkania, możemy skorzystać z wyboru kompaktowego urządzenia, które ustawimy bezpośrednio w naszym sąsiedztwie. Nasz prywatny klimatyzer można ustawić na biurku czy podłodze, dlatego jego moc nie musi być tak duża jak w przypadku urządzeń do salonu. Możemy spotkać się nawet z niewielkimi urządzeniami, które są zasilane za pomocą USB i można je podłączyć przykładowo do naszego laptopa. Ich wydajność .jest oczywiście skromna, ale za to można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Nasze porównanie klimatyzerów uwzględnia również taki typ urządzeń.

Klimatyzer do biura

Coraz chętniej korzystamy z klimatyzerów również w biurach. Urządzenia te mają przewagę nad klimatyzacją z racji na nasze zdrowie. Nadmierne korzystanie z klimatyzacji prowadzi do przesuszenia śluzówki i infekcji dróg oddechowych. W przypadku klimatyzera mamy do dyspozycji obniżenie temperatury pomieszczenia, a także oczyszczenie i nawilżenie powietrza, co przekłada się na lepszy komfort pracy. W przypadku klimatyzera do biura najlepiej skorzystać z urządzenia o niskiej emisji hałasu. Jeśli chodzi o moc urządzenia i siłę nawiewu, najlepiej dostosować te parametry do wielkości pomieszczenia, w którym przebywamy. Wiele osób docenia także funkcję jonizacji, w którą mogą być wyposażone niektóre modele klimatyzerów.

Od zawsze szukaliśmy rozwiązania, które pomogłoby schłodzić nasze domy. W Rzymie praktykowało się budowę akweduktów oraz tunelów wodnych, za pomocą których chłodziło się powietrze. W przypadku Persów, spotkaliśmy systemy wież wiatrowych oraz cystern. Jeśli chodzi natomiast o pierwszą klimatyzację, została ona stworzona w 1902 roku przez wynalazcę Willisa Havilanda Carriera. System powstał dla pomieszczenia drukarni i miał za zadanie kontrolować poziom temperatury oraz wilgoci.

Jak wybrać najlepszy klimatyzer?

Co powinno mieć urządzenie, które warto kupić? W naszym teście klimatyzerów podpowiadamy na jakie rzeczy zwrócić uwagę, aby dopasować najlepszy sprzęt do naszych oczekiwań.

Przepływ powietrza

biały klimatyzer stoi przy oknieJest to parametr, który znajdziemy w specyfikacji każdego klimatyzera. Określa efektywność sprzętu, najczęściej jest oznaczony za pomocą symbolu m3/h. Podstawowe klimatyzery mogą oferować przepływ na poziomie około 100 m3/h, gdy bardziej wydajne urządzenia nawet 1000 m3/h. Urządzenie, które może przetworzyć w czasie godziny więcej powietrza, jest w stanie bardziej schłodzić nasze pomieszczenie i tym samym zapewnić nam większy komfort.

Poziom głośności

Nie w każdym przypadku, ale często jest tak, że im większą moc posiada klimatyzer, tym wyższe natężenie dźwięku emituje. Decydując się na wybór urządzenia warto wybrać te, które posiada jak najniższy poziom hałasu. W gorące dni, klimatyzer będzie pracował ciągle, dlatego warto zadbać o to, żeby odgłosy urządzenia nie przeszkadzały nam w codziennych aktywnościach. Średni poziom hałasu klimatyzera to około 50 dB.

Energooszczędność

W związku z ciągle rosnącymi cenami energii, coraz większą wagę przywiązujemy do zużycia energii. W przypadku klimatyzerów ogólnie nie są to urządzenia, które zużywają jej bardzo dużo, ale przy modelach z większą mocą i dodatkowymi funkcjami musimy mieć na uwadze to, że zużycie energii będzie wyższe. Warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia przed zakupem.

Pojemność zbiornika na wodę

wlewanie wody do pojemnika klimatyzatoraJeśli zależy nam na wygodzie użytkowania, warto wybrać klimatyzer z większym pojemnikiem na wodę. Dzięki temu nie będziemy musieli często dolewać wody, a tym samym przedłużymy czas bez konieczności naszej ingerencji.

Funkcje dodatkowe

Podczas wyboru najlepszego klimatyzera warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które zwiększają możliwości urządzenia. Przydatna okazuje się opcja swing w poziomie i pionie, dzięki której powietrze lepiej rozchodzi się w różnych kierunkach w pomieszczeniu. Pomocna okaże się opcja zmiany trybów pracy, timer, czujnik temperatur czy wskaźnik, który informuje nas o poziomie wody w urządzeniu.

Wkłady chłodzące

biały klimatyzer stoi w jasnym salonieNiektóre modele pozwalają na zamontowanie wkładów chłodzących, co jest dosyć ciekawym rozwiązaniem. Taki wkład najpierw należy schłodzić w zamrażalniku, a później zamontować w odpowiednim miejscu klimatyzera. Zapewnia to znacznie lepszą wydajność chłodzenia niż w przypadku zastosowania samej wody. Jeśli nasze urządzenia nie ma takich wkładów, możemy zastosować dodanie kostek lodu do wody, ale jest to znacznie bardziej pracochłonne.

Definicje

Klasa energetyczna – parametr wskazujący efektywność i oszczędność danego produktu według norm, które są zgodne z dyrektywami Uniii Europejskiej. Klasy energetyczne określają odpowiednio przypisane litery od A+++ (urządzenia, które są najbardziej energooszczędne) do G (urządzenie najmniej energooszczędne).

biały klimatyzer stoi na dywanieMoc urządzenia – parametr wyrażany w watach (W), który jest iloczynem napięcia oraz natężenia prądu elektrycznego. Odczytując moc urządzenia dowiadujemy się ile energii elektrycznej zużywa w czasie jednej godziny pracy.

dB – decybel jest jednostką pomiaru natężenia oraz poziomu dźwięku. Główną jednostką jest bel (B), który jest 10 razy mniejszy niż decybel, ale wszędzie stosowana jest jednostka dB.

5 topowych marek klimatyzerów

  • VidaXL
  • Xiaolin
  • Pro Breeze
  • Zelmer
  • TCL
– firma założona w 2006 roku przez Gerjana den Hartoga oraz Woutera Bakkera. Początkowo firma sprzedawała produkty różnych dostawców za pośrednictwem platformy eBay. Wraz z rozwojem otworzyła własne sklepy internetowe. Obecnie VidaXL współpracuje z setkami twórców i zapewnia ponad 8 tysięcy produktów pod własną marką, w tym również klimatyzery. W ofercie firmy znajdziemy kilka ciekawych modeli, z bogatymi funkcjami w cenie od 300 do około 1000 zł.
– Xiaolin Electronic Private Limited została założona 27 lutego 2017 roku. To indyjska spółka pozarządowa, której głównym profilem działalności jest produkcja różnego rodzaju maszyn i urządzeń. W ofercie firmy znajdziemy wiele modeli klimatyzerów dostosowanych do różnych potrzeb. Zarówno budżetowe modele z podstawowymi funkcjami, które możemy kupić już od 300zł, jak również zaawansowane sprzęty z bogatymi funkcjami w cenie do 2 tysięcy złotych.
– to znany producent sprzętu dedykowanego do uzdatniania powietrza jak klimatyzery, wentylatory, grzejniki, nawilżacze czy osuszacze powietrza. Przedsiębiorstwo działa od 2013 roku. Produkty firmy są używane zarówno w biurach, firmach jak i znajdują zastosowanie w użytku domowym. W ofercie znajdziemy wielofunkcyjne klimatyzery, które pomagają ochłodzić pomieszczenie, nawilżyć i oczyścić powietrze.
– firma powstała w 1951 roku, a jej głównym profilem działalności do 2017 roku była produkcja i sprzedaż sprzętu AGD. Później firma została częścią hiszpańskiego przedsiębiorstwa B&B Trends. W ofercie firmy znajdziemy klimatyzery o ciekawym designie i przydatnych funkcjach.
 – Tcl Technology to międzynarodowa firma z siedzibą w Huizhou w ChRL, która powstała w 2010 roku. Przedsiębiorstwo posiada centrum badawcze w Warszawie, które zajmuje się projektowaniem i produkcją sztucznej inteligencji, a także montownię telewizorów typu LCD w Żyrardowie. TCL specjalizuje się głównie w produkcji urządzeń elektronicznych. W ofercie firmy znajdziemy różnego rodzaju klimatyzery do różnych pomieszczeń i zastosowań.

Odnośniki:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzator_ewaporacyjny

https://probreeze.com/

https://www.vidaxl.pl/

FAQ

Klimatyzer czy warto?

Klimatyzer to wielofunkcyjne urządzenie, które przydaje się w wielu sytuacjach. Sprzęt jest pomocny zarówno podczas upałów, gdy chcemy schłodzić dane pomieszczenie, a także w przypadkach gdy potrzebujemy nawilżyć powietrze czy po prostu oczyścić je z kurzu czy innych zanieczyszczeń. Z pewnością klimatyzer jest warty zakupu.

Klimatyzer czy klimatyzator?

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Klimatyzator to znacznie większy wydatek i przymus wykonania całej instalacji. Dodatkowo klimatyzacja może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie, może powodować problemy z układem oddechowym. Klimatyzer to znacznie tańsze urządzenie, ale jest w stanie obniżyć temperaturę jedynie o kilka stopni. Za to zaletami klimatyzerów jest możliwość ustawienia w dowolnym miejscu, korzystny wpływ na zdrowie i wygoda użytkowania.

Kiedy uzupełnić wodę w klimatyzerze?

Niektóre modele posiadają wskaźnik, który informuje nas o stanie wody i momencie, w którym należy ją uzupełnić. W tańszych modelach możemy nie spotkać takiego wskaźnika, dlatego musimy co jakiś czas sprawdzać stan wody manualnie. Niektóre modele oprócz pojemnika na wodę posiadają również wkłady chłodzące. Aby zapewnić odpowiednią sprawność urządzenia należy je co jakiś czas schłodzić w zamrażalniku.

Dlaczego klimatyzer się wyłącza?

Powodów może być przynajmniej kilka, warto zacząć sprawdzanie od oceny stanu filtra. Jeśli filtr jest mocno zabrudzony, przepływ powietrza przez urządzenie może być znacznie utrudniony, co przekłada się na możliwość wyłączania klimatyzera. Kolejny powód to po prostu ustawiony program pracy urządzenia, sprawdź czy klimatyzer nie ma ustawień, które powodują jego wyłączenie. Jeśli powyższe rozwiązania nie pomogą, możliwe, że uszkodzony jest termostat i należy skontaktować się z odpowiednim serwisem.

Czy C jest zdrowy?

W przeciwieństwie do zwykłej klimatyzacji, zastosowanie klimatyzera jest całkowicie zdrowe. Jest to jeden z powodów, dla których coraz więcej osób wybiera klimatyzery. W przypadku klimatyzacji powietrze jest wysuszone, co wpływa nie tylko na nasz układ oddechowy, ale również na skórę. Klimatyzery nawilżają powietrze, co jest korzystne dla naszego zdrowia. Dzięki zastosowaniu filtra, powietrze jest także oczyszczone z kurzu i zanieczyszczeń, dzięki czemu możemy oddychać świeżym powietrzem.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...