Ranking klimatyzatorów przenośnych 2023 – najlepsze klimatyzatory przenośne
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 29
oceniane badania
oceniane badania 9
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 4969

Ranking klimatyzatorów przenośnych 2023 - najlepsze klimatyzatory przenośne

W tym artykule przedstawimy nasz ranking klimatyzatorów przenośnych i postaramy się wybrać najlepszy klimatyzator przenośny na rynku. Aby maksymalnie rzetelnie przygotować nasz ranking, przeprowadziliśmy test klimatyzatorów przenośnych, którego wyniki prezentuje poniższa tabela porównawcza.

Klimatyzatory przenośne – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 29
oceniane badania
oceniane badania 9
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 4969

Co to jest klimatyzator przenośny?

Klimatyzatory, które widujemy najczęściej, to urządzenia określane mianem split. Taki klimatyzator zbudowany jest z jednostki zamontowanej na zewnątrz budynku i wylotu zimnego powietrza zamontowanego wewnątrz budynku. Jak się pewnie słusznie domyślasz, montaż takiego urządzenia jest dosyć skomplikowany i kosztowny. Co gorsza, nie zawsze jest on w ogóle możliwy. Wiele osób mieszka w wynajętych mieszkaniach lub na osiedlach, na których wspólnota mieszkaniowa z różnych powodów nie zgadza się na montaż klimatyzacji.


Klimatyzator przenośny jest rozwiązaniem tych problemów. To stosunkowo kompaktowe urządzenie, które wywiąże się z zadania standardowej klimatyzacji, czyli obniży temperaturę w pomieszczeniu. Nasze porównanie klimatyzatorów przenośnych skupia się właśnie na tym typie urządzeń.
Pierwszy system klimatyzacji został zamontowany w 1902 roku w Nowym Jorku. Jego zadaniem było utrzymywanie stałej temperatury i wilgotności w drukarni.

Jak działa klimatyzator przenośny?

przenośny klimatyzator w domuKlimatyzator przenośny działa na tej samej zasadzie, co tradycyjna klimatyzacja, czyli na zasadzie pompy ciepła. Każde urządzenie z naszego rankingu klimatyzatorów przenośnych odbiera ciepło z pomieszczenia i odprowadza je za okno specjalną rurą.

Klimatyzator robi to poprzez sprężanie specjalnego czynnika chłodzącego, który przechodząc ze stanu gazowego w ciekły, ochładza się, odbierając ciepło z otoczenia. Ochłodzone powietrze jest następnie wyrzucane z klimatyzatora przy pomocy wentylatora, co w upalne dni przynosi taką ulgę. Następnie czynnik chłodzący rozpręża się, przechodząc z powrotem w stan gazowy, oddając ciepło, które jest odprowadzane poza pomieszczenie.

W klimatyzatorze można ten obieg ciepła odwrócić, dzięki czemu urządzenie może również służyć do ogrzewania pomieszczeń i osuszania powietrza. Funkcja ta przydaje się szczególnie tuż przed i tuż po właściwym okresie grzewczym.

Rodzaje klimatyzatorów przenośnych

klimatyzator przenośnyW naszym rankingu klimatyzatorów przenośnych znalazły się urządzenia podzielone ze względu na ilość rur i miejsce ustawienia klimatyzatora. Wyróżniamy więc cztery rodzaje:

 • Klimatyzator wewnętrzny z jedną rurą — to najtańszy i najczęściej spotykany typ klimatyzatora przenośnego. Jest on przystosowany do pracy wewnątrz pomieszczeń i wyposażony jest w jedną rurę, za pomocą której wyrzuca ogrzane powietrze za okno.
 • Klimatyzator wewnętrzny z dwiema rurami — tym, czym ten typ klimatyzatora różni się od wcześniej opisanego typu, jest dodatkowa rura, za pomocą której klimatyzator zasysa powietrze z zewnątrz. Dzięki temu nie wysysa powietrza z pomieszczenia i jest w stanie ochładzać je wydajniej.
 • Klimatyzator zewnętrzny z jedną rurą — wcześniej opisane urządzenia mają tę wadę, że one same, jak i rura, którą usuwają powietrze, się nagrzewają. W związku z tym, z jednej strony wyrzucają z siebie zimne powietrze, a z drugiej same działają jak grzejniki. Klimatyzator zbudowany tak, że można go postawić na tarasie czy balkonie, wyłącznie pompuje do pomieszczenia zimne powietrze. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że urządzenie ustawione na zewnątrz słabiej słychać w środku.
 • Klimatyzator zewnętrzny z dwiema rurami — ten typ klimatyzatora przenośnego ma wszystkie zalety wcześniej opisanego urządzenia, ale dodatkowo jest wyposażony w dodatkową rurę, która wysysa z pomieszczenia ciepłe powietrze. Ważne jest, aby rura dmuchająca zimnym powietrzem znajdowała się pod rurą zasysającą ciepłe powietrze i aby były one od siebie maksymalnie oddalone.

Zalety i zastosowanie

jaki przenośny klimatyzator wybraćKlimatyzator przenośny spełnia taką samą funkcję, co klimatyzator naścienny typu split. Ochładza pomieszczenie i zapewnia ulgę w upalne dni. Co prawda zabiera miejsce w pokoju lub na zewnątrz i swoimi rurami blokuje okno, ale rekompensuje to swoją mobilnością i możliwością zamontowania w dowolnym miejscu.

Jest też znacznie tańszy od standardowych klimatyzatorów, a jeśli chcesz zamiennie chłodzić przykładowo salon i sypialnie, to nie musisz kupować dwóch urządzeń, ale w najcieplejsze dni i noce przenosić urządzenie pomiędzy pomieszczeniami.

Fale gorąca są fenomenem pogodowym, który odpowiada za największą liczbę zgonów w krajach rozwiniętych. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do udaru cieplnego, odwodnienia, hipotermii i innych problemów zdrowotnych, które w połączeniu z podeszłym wiekiem lub innymi schorzeniami mogą być niezwykle niebezpieczne.

Wielki przewodnik dla osób kupujących klimatyzator przenośny

montaż przenośnego klimatyzatoraJak już wiesz, dobry przenośny klimatyzator ma wiele zalet, a w upalne dni może okazać się twoim najlepszym przyjacielem. Urządzenia te mają jednak również swoje wady i aspekty, które należy przemyśleć przed dokonaniem decyzji zakupowej.

Ochładzanie powietrza doprowadza do jego osuszenia. Możesz łatwo to zobaczyć, sprawdzając pojemnik na wodę w klimatyzatorze. Woda, która się w nim zbiera, nie bierze się znikąd, ale z powietrza, które klimatyzator ochładza. Suche powietrze nie tylko pogarsza komfort przebywania w pomieszczeniu, ale również może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Osoby wrażliwe na suche powietrze mogą mieć z tego powodu problemy takie jak:

 • katar
 • kaszel
 • zapalenie górnych dróg oddechowych
 • ból i drapanie w gardle
 • sucha skóra

Jeśli więc należysz do tych osób, to staraj się ograniczać korzystanie z klimatyzacji lub jeśli twój organizm wyjątkowo źle znosi suche powietrze, to całkowicie zrezygnuj z zakupu.

kompaktowy klimatyzator przenośnyKupując klimatyzator przenośny, musisz wybrać odpowiednio wydajne urządzenie. Zmierz więc powierzchnię sypialni, czy innego pomieszczenia i dobierz takie urządzenie, które będzie w stanie poradzić sobie z taką powierzchnią. Polecamy również dobrać urządzenie, które w teorii jest w stanie schłodzić nieco większe pomieszczenie. Dane, które producenci podają w specyfikacji technicznej, są wyliczane dla warunków idealnych, które jak wiemy, w prawdziwym świecie raczej się nie zdarzają.

Definicje

Wydajność chłodzenia — najważniejszy parametr określający to, ile ciepła z pomieszczenia klimatyzator jest w stanie odebrać. Jest podawana w wywodzącej się z Wielkiej Brytanii jednostce BTU/h. Nie wchodząc zbytnio w technikalia, im ta wartość wyższa, tym klimatyzator jest w stanie schłodzić większe pomieszczenie i zrobić to szybciej.

jaki klimatyzator przenośny do mieszkaniaCyrkulacja powietrza — wartość ta jest podawana w metrach sześciennych na godzinę [m^3/h] i określa, jaką objętość powietrza urządzenie jest w stanie przepompować w czasie godziny. Im ta wartość wyższa, tym klimatyzator jest w stanie szybciej schłodzić pomieszczenie.

Poziom hałasu — parametr ten jest podawany w decybelach [dB]. Im ta wartość niższa, tym klimatyzator działa ciszej. Zwykle mieści się w przedziale 50-75 dB. 50 dB to hałas, jaki odpowiada działającej lodówce, 60 dB to głośność odpowiadająca zwykłej rozmowie, a 70 dB to już hałas, który można porównać do działającej zmywarki.

Funkcja jonizacji powietrza — część klimatyzatorów powietrza jest wyposażonych w funkcję, która w wydmuchiwanym powietrzu ma tworzyć naładowane jony, które z kolei mają mieć pozytywny wpływ na czystość powietrza.

Funkcja oczyszczania powietrza — większość klimatyzatorów posiada wbudowane filtry, które trzeba co jakiś czas czyścić. Jeśli jednak mieszkasz na obszarze narażonym na zanieczyszczone powietrze, to warto wybrać klimatyzator wyposażony w dodatkową funkcję oczyszczania powietrza, a najlepiej w filtr HEPA.

Funkcja Sleep — funkcja ta ustawia takie parametry pracy klimatyzatora, aby ten jak najmniej przeszkadzał w spaniu. Maksymalnie zmniejsza więc prędkość wentylatora i wygasza ekran. Tak, aby klimatyzator pracował cicho i nie emitował niepotrzebnego światła.

5 topowych marek klimatyzatorów przenośnych

 • Sencor
 • Sharp
 • Pro breeze
 • Clatronic
 • De’Longhi
To japońska firma powstała w 1969 roku. Firma początkowo była znana głównie z produkowania dobrej jakości sprzętu audio. Jednak w latach 90. poszerzyła obszar swojej działalności o Europę i jednocześnie zwiększyła gamę produkowanych sprzętów. Dziś jest to producent ogólnie pojętej elektroniki użytkowej. Jednym z rodzajów ich produktów, które zbierają szczególnie pochlebne opinie, są ich przenośne klimatyzatory. Dobrej jakości klimatyzator tej firmy kosztuje około 2 tysięcy złotych.
To kolejny japoński producent na naszej liście. Firma została założona już w 1912 roku przez słynnego wynalazcę Tokuji Hayakawę. Założyciel firmy zasłynął stworzeniem pierwszego na świecie mechanicznego ołówka „Ever Sharp Pencil”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza zawsze ostry ołówek, słowo „Sharp” oznaczające ostry stało się również nazwą jego firmy. W Polsce firma zasłynęła dopiero na przełomie wieków, stało się to za sprawą produkowanych w naszym kraju telewizorów. Ołówki i telewizory to jednak nie wszystko, co potrafi tworzyć ten japoński producent. Zajmuje się on tworzeniem całej gamy produktów zaliczanych do elektroniki użytkowej, AGD i RTV, w tym klimatyzatorów przenośnych. Firma dba o renomę i wszystkie jej klimatyzatory charakteryzują się przyzwoitą jakością. Idzie za tym niestety również stosunkowo wysoka cena. Najtańsze klimatyzatory tej formy to wydatek około 2 tysięcy złotych, ale większość ich produktów, które zasługują na miejsce w naszym rankingu klimatyzatorów przenośnych, to wydatek około 3 tysięcy złotych.
To mniej znana, ale oferująca nie gorsze produkty, firma. Pro breeze skupia się na produktach związanych z powietrzem. W ich ofercie znajdziesz więc osuszacze powietrza, nawilżacze powietrza, oczyszczacze powietrza, wiatraki, grzejniki i oczywiście omawiane w naszym rankingu klimatyzatory przenośne. Firma oferuje urządzenia o różnej wydajności, dzięki czemu możesz dobrać klimatyzator do swoich potrzeb. Ich najtańsze klimatyzatory kosztują niewiele ponad tysiąc złotych, a najbardziej wydajne modele to już jednak około 2-3 tysiące złotych.
Firma pochodzi z Niemiec, choć posiada również oddział nad Wisłą. Główna gałąź firmy powstała w 1982 roku i do dziś sprzedaje sprzęt AGD pod różnymi markami. Polski oddział powstał w 1991 roku. Początkowo siedzibę miał w Warszawie, ale w 1994 została ona przeniesiona do Opola i tam z sukcesami działa do dziś. Produkty tej marki może nie zachwycają zaawansowanymi funkcjami i zastosowanymi materiałami, ale mają coś, co dla wielu klientów jest dziś najważniejsze, czyli konkurencyjną cenę i dobry stosunek ceny do jakości. Podstawowe klimatyzatory tej marki kosztują około tysiąc złotych, a najbardziej zaawansowane i wydajne klimatyzatory przenośne Clatronic kosztują poniżej 2 tysięcy złotych.
To producent drobnej elektroniki wywodzący się z Włoch. Główna siedziba firmy mieści się w Treviso. Firma została założona w 1902 roku i początkowo zajmowała się tworzeniem drobnych części dla przemysłu. Dziś firma kojarzy nam się głównie z ekspresami do kawy i innymi urządzeniami kuchennymi, ale to właśnie grzejniki i klimatyzatory były pierwszymi urządzeniami, jakie firma tworzyła. Do dziś jednym z ich najlepiej sprzedających się produktów jest przenośny klimatyzator Pinguino. De’Longhi jest również znane z pięknego i oryginalnego designu ich sprzętów AGD. Firma była w związku z tym wielokrotnie nagradzana i cieszy się sympatią wielu klientów na całym świecie. Ich główny projektant Giocomo Borin został w 2006 roku wybrany jednym z pięćdziesięciu najbardziej wpływowych projektantów na świecie. Klimatyzatory przenośne tej włoskiej firmy plasują się raczej w wysokim przedziale cenowym i potrafią kosztować nawet ponad pięć tysięcy złotych.

Źródła:

https://clicktrans.pl/blog/jak-zorganizowac-transport-klimatyzatora-2/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzator
https://en.wikipedia.org/wiki/Air_conditioning
https://lin-tcl.pl/pl/c/Klimatyzatory-przenosne-TCL/44
https://klimapoint.pl/kalkulator-btu-h-kw-kw-btu-h/

FAQ

Czy klimatyzator przenośny grzeje?

Klimatyzator przenośny co do zasady działa jak pompa ciepła. Oznacza to, że odbiera ciepło z jednego miejsca i przepompowuje je w drugie. W związku z tym równie dobrze co odbierając ciepło z pomieszczenia i wypompowując je na zewnątrz, może działać w drugą stronę i w efekcie ogrzewać pomieszczenie.

Czy klimatyzator przenośny trzeba nabijać?

O ile tylko klimatyzator jest sprawny, to nie trzeba. W takich urządzeniach czynnik chłodniczy krąży po obwodzie zamkniętym i nie wydostaje się do atmosfery. W związku z tym klimatyzatorów przenośnych nie trzeba nabijać, a pomijając zużycie prądu i zanieczyszczenia płynące z produkcji i utylizacji, urządzenia te są ekologiczne.

Jak czyścić klimatyzator przenośny?

Czyszczenie klimatyzatora przenośnego ogranicza się w zasadzie do czyszczenia filtra. Można to zrobić przy użyciu odkurzacza i szmatki. Przy systematycznym użytkowaniu należy to robić co około dwa tygodnie, chociaż obecnie większość modeli na rynku jest wyposażonych w funkcję, która sama przypomni o konieczności wyczyszczenia urządzenia.

Czy klimatyzator przenośny można przewozić na boku?

Nie. Klimatyzatory przenośne można przewozić i przechowywać wyłącznie w pozycji stojącej. Klimatyzator transportowany lub przechowywany „na leżąco” może ulec uszkodzeniu.

Czy mogę uruchomić klimatyzator od razu po jego transporcie?

Nie, podczas transportu i ruchów z nim związanych, czynnik chłodniczy porusza się wewnątrz urządzenia. Uruchomienie klimatyzatora, zanim ten się ustabilizuje, może doprowadzić do jego uszkodzenia. Jeśli więc klimatyzator pojawił się dopiero w twoim domu, to uzbrój się w cierpliwość i poczekaj przynajmniej kilka, a najlepiej kilkanaście godzin, zanim go uruchomisz.

Czy klimatyzatory przenośne bez rury działają?

Każdy klimatyzator przenośny działa poprzez wymianę ciepła, aby gdzieś mógł dmuchać zimnym powietrzem, gdzieś musi dmuchać ciepłym. Dlatego klimatyzatory posiadają przynajmniej jedną rurę wylotową, wyrzucającą wspomniane ciepłe powietrze. Klimatyzator, który nie jest wyposażony w rurę, nie ma więc możliwości, aby realnie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Takie urządzenia działają raczej jak wiatraki.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...