Ranking głośników przenośnych 2023 – rekomendowane modele głośników przenośnych
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 26
oceniane badania
oceniane badania 7
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 4600

Ranking głośników przenośnych 2023 - rekomendowane modele głośników przenośnych

Muzyka służy nam do rozrywki, a także pomaga zredukować stres i zmniejszyć poziom kortyzolu w mózgu. Naszych ulubionych wykonawców możemy słuchać praktycznie wszędzie, wykorzystując do tego różne urządzenia. Coraz bardziej popularne stają się głośniki przenośne, które pozwalają na połączenie z różnymi urządzeniami jak smartfon czy laptop i słuchanie muzyki dobrej jakości. Wybór odpowiedniego modelu nie jest łatwy, więc stworzyliśmy ranking głośników przenośnych, żeby pomóc w znalezieniu najlepszego rozwiązania.

głośniki przenośne – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 26
oceniane badania
oceniane badania 7
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 4600

Co to jest głośnik przenośny?

Głośnik przenośny posiada zasilanie bateryjne lub akumulatorowe i różne sposoby łączności, które pozwalają na odtwarzanie muzyki z podłączonych urządzeń jak telefon, laptop czy tablet. Takie rozwiązanie zapewnia znacznie lepszy i głośniejszy dźwięk, niż standardowo możemy uzyskać odtwarzając muzykę bezpośrednio ze smartfona czy innego urządzenia.

Tego typu głośniki przeważnie nie posiadają kabli, a łączność odbywa się przez Bluetooth, NFC lub wi-fi. W naszym rankingu głośników przenośnych sprawdziliśmy, które modele najlepiej nadają się na działkę, do podróży czy na imprezę.

Jak działa głośnik przenośny?

głośnik przenośnyGłośniki przenośne są przeważnie wyposażone w baterie lub akumulator, co zapewnia możliwość korzystania z urządzenia bez ładowania przez kilka lub kilkanaście godzin, w zależności od rodzaju akumulatora i sposobu użytkowania. Następnie należy naładować głośnik, żeby ponownie przywrócić sprawność baterii.

Kolejny krok to połączenie głośnika przenośnego i urządzenia, z którego będziemy odtwarzać muzykę. W prosty sposób parujemy urządzenia, wybierając dostępny rodzaj połączenia i możemy cieszyć się ze słuchania muzyki. Wszystkie dźwięki, które odtworzymy na podłączonym telefonie, tablecie czy telewizorze zostaną odtworzone przez głośnik.

Rodzaje głośników przenośnych

Na rynku mamy dostęp do różnych głośników przenośnych, które różnią się od siebie funkcjami, przez co lepiej lub gorzej sprawdzają się w określonych warunkach.W naszym zestawieniu podzieliliśmy głośniki ze względu na rodzaj połączenia i funkcje dodatkowe

Standardowe głośniki przenośne

przenośny głośnikSą to urządzenia wyposażone w akumulator i łączność za pomocą Bluetooth. Posiadają prostą budowę, najczęściej przycisk włączania oraz przyciski do regulowania głośności urządzenia. Najpopularniejszymi urządzeniami, które łączymy z tego typu głośnikami, są smartfony.

Wielofunkcyjne głośniki przenośne

Urządzenia, które oprócz odtwarzania dźwięku z podłączonego źródła, mogą działać również niezależnie, przez przykładowo zastosowania wbudowanego radia. Dodatkowo możemy wybrać głośnik z portem usb, czytnikiem kart czy dodatkowym zasilaniem sieciowym, jeśli interesuje nas taka opcja. W przypadku niektórych głośników możemy je łączyć, wykorzystując do tego dedykowane aplikacje na urządzenia mobilne.

  Czy wiesz, że muzyka nie służy jedynie dla przyjemności i relaksu? Doskonałym tego przykładem są więźniowie, którzy w niektórych ośrodkach byli torturowani za pomocą muzyki. Wykorzystywano do tego słuchawki i głośną muzykę, która powtarzała się przez wiele godzin. Dobór utworów również nie jest przypadkowy. W magazynie “Harper’s Baazar” opublikowano popularnych twórców, których muzyka była wykorzystywana podczas tortur. Byli to między innymi Marilyn Manson, Britney Spears, Christina Aguilera czy Queen. 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem głośnika przenośnego?

Stworzone porównanie głośników przenośnych ma na celu wytypować najlepsze urządzenia, które dopasowaliśmy do oczekiwań użytkowników. Żeby zakup był udany, warto wcześniej zastanowić się nad kilkoma sprawami.

Sposób użytkowania

głośnik bluetoothTo w jaki sposób będziemy korzystać z głośnika przenośnego ma wpływ na cechy, które powinno posiadać urządzenie. W przypadku, gdy zależy nam na jak największej mobilności, warto skorzystać z mniejszych urządzeń i przyjrzeć się długości działania na baterii bez ładowania. Jeśli będziemy korzystać z głośnika na działce, dobrze będzie wybrać model, który będzie w mniejszym lub większym stopniu wodooporny czy odporny na wstrząsy i zabrudzenia. Natomiast w przypadku chęci uzyskania głośniejszej muzyki warto zdecydować się na większe modele, o większej mocy.

Funkcje dodatkowe

W naszym zestawieniu głośników przenośnych wzięliśmy również pod uwagę dodatkowe funkcje, jak radio, czytnik kart pamięci czy port usb pozwalający na podłączenie nośnika Pendrive. Skorzystanie z takich udogodnień sprawi, że głośnik zapewni nam wiele dodatkowych form rozrywki. Niektóre modele są wyposażone także w funkcję Powerbank, dzięki czemu możemy ładować różne urządzenia. Jest to przydatne w plenerze, gdy przykładowo korzystamy z telefonu jako źródła muzyki i musimy go doładować.

Prosta obsługa

jaki przenośny głośnikOprócz dobrej jakości dźwięku warto także zwrócić uwagę na obsługę głośnika, która powinna być intuicyjna i nie sprawiać problemu. Głośnik powinien szybko i bez problemu łączyć się z naszymi urządzeniami, a jego ustawienia powinny być intuicyjne, tak żeby nawet bez czytania instrukcji obsługi poradzić sobie z jego użytkowaniem. Urządzenie nie powinno również sprawiać takich problemów, jak zrywanie połączenia czy praca przerywana.

Dedykowane aplikacje

Niektóre modele są wyposażone w dedykowane aplikacje, to również wzięliśmy pod uwagę tworząc porównanie głośników przenośnych. Za pomocą takich aplikacji, możemy z poziomu smartfona, tabletu czy laptopa zarządzać ustawieniami głośników, dopracowywać jakość dźwięku czy też w przypadku zastosowania kilku głośników przenośnych, połączyć je do działania w zestawie.W przypadku modeli bez aplikacji, podstawowe ustawienia mogą znajdować się na obudowie głośnika lub możemy zmieniać ustawienia bezpośrednio na urządzeniu, które jest źródłem transmisji.

   Jazda w słuchawkach blokuje odbieranie dźwięków z otoczenia – nadjeżdżającego samochodu czy innych zagrożeń. Możemy rozwiązać ten problem w przypadku zastosowania głośnika na rower. Takie urządzenie komunikuje się z naszym telefonem bezprzewodowo, ma kompaktowe rozmiary i specjalne uchwyty, które umożliwiają mocowanie do kierownicy roweru. 

Jak wybrać najlepszy głośnik przenośny?

jaki głośnikDobry głośnik bezprzewodowy zapewni nam rozrywkę z dowolnego miejsca i bez względu na dostępność zasilania. W sklepach mamy zarówno wersje budżetowe o niskiej mocy i z podstawowymi funkcjami, jak również kosztowne, ale mocne głośniki o ciekawym designie i przydatnych funkcjach dodatkowych. Tworząc to zestawienie głośników przenośnych zwróciliśmy uwagę na poniższe sprawy:

Moc głośnika

Im wyższa moc głośnika tym głośniejszy i czystszy dźwięk jesteśmy w stanie uzyskać. Moc głośnika podawana jest w watach. W przypadku głośników, które będziemy używać w pomieszczeniach zamkniętych, już kilka watów zapewnia nam komfortowe słuchanie muzyki. Jednak w przypadku, gdy będziemy chcieli korzystać z głośnika w plenerze, lepiej zdecydować się na większą moc – 20 watów i więcej, tak żeby muzyka była lepiej słyszana.

Dodatkowo wraz z mocą rosną także rozmiary głośnika i niestety cena. Za głośniki o większej mocy musimy zapłacić więcej, ale zapewniają nam lepsze wrażenia z odtwarzania audio.

Czas pracy urządzenia

głośnik bezprzewodowyŻeby głośnik spełniał funkcję urządzenia przenośnego warto bliżej przyjrzeć się zastosowanemu w nim zasilaniu. Najlepiej sprawdzają się modele z akumulatorami, które w przypadku dobrych parametrów mogą pracować bez zasilania od kilku do nawet kilkunastu godzin. Dobrze jest także wybrać model z dołączonym zasilaczem, ponieważ w ten sposób będziemy mogli korzystać z głośnika w miejscach z dostępem do prądu.

Kolejna sprawa to możliwość wymiany akumulatora. Mamy do wyboru głośniki z wbudowanymi na stałe akumulatorami lub takie, w których akumulatory są wymienne i w razie potrzeby możemy wymienić akumulator, który stracił już swoje właściwości czy też posiadać kilka, jeśli zależy nam na dłuższej pracy bez ładowania. Producenci głośników bezprzewodowych podają także czas potrzebny do naładowania baterii, jeśli jest to dla nas istotna sprawa, warto zwrócić uwagę również na to.

Jakie złącza w głośniku przenośnym

Im więcej różnego rodzaju portów i złączy będzie posiadał nasz głośnik przenośny, tym więcej będziemy mogli podłączyć do niego urządzeń.Najbardziej popularne są urządzenia, które posiadają złącze usb, dzięki któremu możemy podłączyć do głośnika różne sprzęty i odtwarzać pliki audio a również skorzystać z ładowania podłączonych urządzeń, jeśli nasz głośnik ma funkcję powerbanku.

Czytnik kart może być ciekawym rozwiązaniem, jeśli mamy gotowe pliki, które chcemy odtwarzać bezpośrednio za pomocą głośnika. Nie musimy wówczas podłączać do głośnika żadnych zewnętrznych urządzeń. Kolejne złącze, które rozszerza możliwości urządzenia to AUX, które jest odpowiedzialne za podłączenie końcówki jack, przez co możemy skorzystać z wpięcia słuchawek czy innego sprzętu.

Pasmo przenoszenia

bluetooth głośnikW skrócie, pasmo przenoszenia mówi nam jaką jakość dźwięku jesteśmy w stanie uzyskać z głośnika. Parametr określa dolna i górna wartość, przykładowo w przypadku słuchawek jest to najczęściej 20 Hz – 20 000 Hz. Pierwsza wartość określa tony niskie, natomiast druga tony wysokie, które mogą być emitowane przez głośnik.

Ogólnie przenośne głośniki nie są stworzone do emisji dźwięku najwyższej jakości, ale tak jak w przypadku każdego sprzętu, możemy znaleźć zarówno budżetowe rozwiązania z niskim pasmem przenoszenia, jak również droższe głośniki z wyższym pasmem przenoszenia. Wszystko porównaliśmy w naszym rankingu głośników przenośnych.

Design

Często korzystamy z głośników przenośnych w miejscach publicznych, dlatego istotne jest to, jak sprzęt będzie się prezentował. Producenci zapewniają nam głośniki w różnych kolorach i kształtach. Do tego niektóre modele są wyposażone we wbudowane światła, co może okazać się dodatkową korzyścią dla osób, które zamierzają korzystać z głośników bezprzewodowych na imprezach.

Definicje

Bluetooth – technologia bezprzewodowa wykorzystywana w komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy urządzeniami elektronicznymi jak komputer, laptop, głośniki, klawiatura, smartfon i inne. Zasięg zależy od klasy mocy nadawczej, najbardziej popularne urządzenia, które znalazły się w tym zestawieniu głośników przenośnych posiadają drugą klasę o zasięgu w otwartej przestrzeni około 10m.

AUX – w elektronice jest to złącze wewnętrzne, które jest stosowane w sprzętach audio. Nazwa pochodzi od słowa “auxiliary”, czyli dodatkowy lub pomocniczy. Przy użyciu odpowiedniego kabla, za pomocą gniazda AUX możemy przykładowo połączyć telefon z radiem samochodowym, laptop z zewnętrznymi głośnikami czy odpowiednie źródło dźwięku i przedwzmacniacz.

Hi-fi – z angielskiego jest to “high fidelity” czyli wysoka wierność. Określenie dotyczy odtwarzania dźwięku w wysokiej jakości i spełnia odpowiednie normy określone w DIN 45500 z 1973 roku. Norma dotyczy przede wszystkim pasma przenoszenia, poziomu szumów i zniekształceń liniowych.

Najpopularniejsze firmy produkujące głośniki przenośne

  • JBL
  • Sony
  • Huawei
  • Xiaomi
  • Marshall
Założycielem firmy był James Bullough Lansing, nazwa firmy została utworzona z pierwszych liter jego imienia i nazwiska. Te amerykańskie przedsiębiorstwo początkowo produkowało głośniki i elektronikę związaną z nagłośnieniem. Obecnie JBL to głównie producent profesjonalnego sprzętu nagłośnieniowego, ale w ofercie znajdziemy także rozwiązania do domowego użytku. Firma oferuje liczne modele głośników przenośnych poczynając od głośnika dedykowanego dla dzieci, przez małe głośniki przenośne, po przenośne głośniki na imprezy z wbudowanymi światłami. Najlepsze modele tej firmy znajdują się w naszym porównaniu głośników przenośnych.
Japoński producent elektroniki użytkowej. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1946 roku przez Akio Moritę oraz Masaru Ibukę. Bardziej znane osiągnięcia firmy to wprowadzenie na rynek Walkmana w 1979 roku czy współpraca przy tworzeniu standardu płyt CD. W większości głośników przenośnych Sony znajdziemy technologie EXTRA BASS, która jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy. Odpowiada za głęboki i mocny dźwięk wzmacniający niskie tony przez dwie membrany z dwudrożnym zestawem głośników. Głośniki przenośne sony odznaczają się dobrą jakością dźwięku i solidnym wykonaniem.
Firma założona w 1987 roku w Shenzhen. Chińskie przedsiębiorstwo, które zajmuje się głównie produkcją sprzętu informatycznego oraz elektroniki użytkowej. Obecnie największy na świecie producent sprzętu telekomunikacyjnego. W ofercie firmy znajdziemy ciekawy Huawei Sound Joy – 4 elementowy głośnik przenośny o dużej mocy i działaniu do 26 godzin bez ładowania.
Chińskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Pekinie. Główna branża działania to przede wszystkim projektowanie, produkcja i sprzedaż telefonów komórkowych i elektroniki użytkowej. W ofercie głośników przenośnych znajdziemy zarówno miniaturowe rozwiązania, jak głośnik Mi Compact Bluetooth Speaker 2 o mocy 2 W i wadze 54 gramów – jego koszt to 69 zł, jak również bardziej zaawansowane modele, jak Mi Smart Speaker z wbudowanymi dwoma głośnikami i mocy 12 W w cenie około 250 zł.
Brytyjskie przedsiębiorstwo, które zajmuje się projektowaniem i produkcją sprzętu audio. Firma szczególnia znana jest ze swoich wzmacniaczy elektroakustycznych i popularna wśród gitarzystów. W przypadku głośników bezprzewodowych spotykamy produkty wysokiej jakości z oryginalnym designem. Przykładowo głośnik Marshall Stanmore BT II o mocy 80 W z podwójnym głośnikiem wysokotonowym i subwooferem to koszt około 1500zł.

Źródła:

https://pl.jbl.com/
https://www.sony.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bluetooth

FAQ

Jak ładować głośniki przenośne?

Głośniki przenośne są wyposażone w odpowiednie ładowarki sieciowe, które podłączamy za pomocą USB. Istnieje również możliwość ładowania takich urządzeń przez podłączenie do innego urządzenia jak laptop, power bank czy telewizor. W obu przypadkach, przed rozpoczęciem ładowania najlepiej wyłączyć głośnik bezprzewodowy.

Dlaczego głośnik przenośny gra cicho?

Początkowo należy sprawdzić ustawienia głośności na obu urządzeniach - głośniku oraz źródle transmitującym muzykę. Następnie analizujemy, czy jakieś metalowe przedmioty lub urządzenia innego typu nie powodują zakłóceń w pracy głośnika przenośnego.

Jak zresetować głośnik przenośny?

Reset głośnika przenośnego wykonujemy w sytuacji, gdy chcemy przywrócić go do ustawień systemowych czy sprzęt nie działa prawidłowo. Sekwencja resetowania może różnić się w zależności od producenta urządzenia. Przed wykonaniem resetu należy sprawdzić, czy bateria nie ma niskiego poziomu naładowania. W większości modeli najpierw należy przytrzymać przycisk “power”, następnie jednocześnie przycisk zwiększania głośności plus bluetooth.

Dlaczego głośnik bezprzewodowy przerywa?

Jeśli głośnik jest połączony z urządzeniem bezprzewodowo należy pamiętać, że czy jest to sieć bluetooth czy wi-fi, każda z nich posiada odpowiedni zasięg. Warto sprawdzić, czy urządzenia nie znajdują się zbyt daleko od siebie lub czy nie ma żadnych fizycznych przeszkód jak mikrofalówka, telefon czy elektroniczna niania, które przeszkadzają w połączeniu.

Czy można używać głośnika przenośnego podczas ładowania?

Jest to zależne od posiadanego modelu, ale większość firm z naszego rankingu głośników przenośnych zaleca wyłączenie głośnika przed rozpoczęciem ładowania. Jeśli korzystamy z głośnika podczas ładowania, czas ładowania ulega wydłużeniu. Do tego możemy spotkać się z dodatkowymi problemami, więc najlepiej sprawdzić w instrukcji urządzenia, jak powinno przebiegać prawidłowe ładowanie.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...