Ranking dronów 2023 – najlepsze bezzałogowe pojazdy latające
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 14
oceniane badania
oceniane badania 5
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 7653

Ranking dronów 2023 - najlepsze bezzałogowe pojazdy latające

W związku z rosnącą popularnością dronów, na rynku pojawiło się wiele modeli, każdy dostosowany do innych zadań. W naszym rankingu dronów sprawdzamy na co zwrócić uwagę przed zakupem i jaki model wybrać, żeby spełnił nasze oczekiwania.

Drony – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 14
oceniane badania
oceniane badania 5
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 7653

Co to jest dron?

biało czarny dron na tle nieba lecącyDron to bezzałogowy pojazd latający, który jest przystosowany do lotów autonomicznych lub sterowania za pomocą pilota. Pierwsze urządzenia powstawały na potrzeby militarne, a współczesne drony służą zarówno do celów rozrywkowych, nagrywania filmów, robienia zdjęć czy też specjalistycznych zadań jak transport krwi czy różne zadania techniczne w przemyśle rolniczym, budownictwie czy ratownictwie.

Jak działa dron?

Budowa drona pozwala na unoszenie się w górę i latanie w dowolnym kierunku. Najbardziej powszechne modele – tak zwane quadrocoptery, są wyposażone w 4 śmigła. W momencie, gdy wszystkie wirniki pracują z tą samą prędkością, mamy do czynienia ze wznoszeniem się drona. Jeśli urządzenie ma poruszać się w lewo, prawo, do przodu czy do tyłu, dwa śmigła poruszają się wolniej, przez co zmienia się kierunek lotu. Jeśli chcemy wykonać obrót drona dookoła własnej osi, z większą prędkością obracają się przeciwległe wirniki.

biały dron lecący na tle drzewJeśli chodzi o sterowanie dronem, odbywa się ono na różne sposoby i jest zależne od rodzaju posiadanego urządzenia. Może to być kontroler, tablet, smartfon, komputer czy po prostu zaprogramowana trasa, którą urządzenie ma odbyć. W świetle obowiązujących przepisów drony nie mogą latać wyżej niż 50 metrów, chyba że posiadamy specjalnie przygotowany plan lotu i jego oficjalne zgłoszenie. Podstawowe modele wzbijają się przeważnie na wysokość od 15 do 30 metrów a ich prędkość może osiągać od kilkunastu do 100 kilometrów na godzinę.

Rodzaje dronów

W związku z rozwojem dronów ciągle pojawiają się nowe modele przystosowane do różnych zadań, nie tylko zabawy, ale również wielu zaawansowanych czynności. W naszym zestawieniu dronów przetestowaliśmy poniższe typu urządzeń:

Drony wielowirnikowe

Jeśli chodzi o budowę dronów, najbardziej popularne są drony wielowirnikowe, które dedykowane są zarówno w przypadku urządzeń dla amatorów, profesjonalistów jak i osób, które korzystają z tych urządzeń hobbystycznie. Posiadają one trzy, cztery, sześć lub osiem wirników, w związku z czym nazywamy je tricepterami, quadroceptorami, hexaceptorami lub octoceptorami. Ten rodzaj dronów odznacza się przede wszystkim lekką konstrukcją, co nie przeszkadza w stabilności urządzenia podczas lotu. Są łatwe w sterowaniu, dlatego można zdecydować się na ten model w przypadku pierwszej styczności z dronami.

Drony stałopłatowe – samolotowe

dron na tle nieba dźwigający przedmiotWygląd i działanie są podobne do budowy tradycyjnych samolotów, mamy tu jedne sztywne skrzydło. Jeśli chodzi o to, co odróżnia ten typ drona od modeli wielowirnikowych to przede wszystkim inny rodzaj lotu. Drony stałopłatowe nie mają zdolności utrzymywania się w powietrzu bez ruchu, podobnie jak samoloty suną w powietrzu po wyznaczonym torze lotu. Start urządzenia odbywa się za pomocą specjalnej wyrzutni.

Tego rodzaju drona najczęściej spotyka się w wojskowości, rzadziej jako urządzenia hobbystyczne. Zaletami tych urządzeń jest możliwość odbywania długich lotów, przenoszenia stosunkowo dużych ciężarów oraz lot na dużej wysokości.

Drony wyścigowe

Specjalna kategoria dronów, których konstrukcja pozwala na rozwijanie większych prędkości. Dodatkowo niezbędne jest zastosowanie sterowania FPV, czyli widoku pierwszej osoby, który ułatwia sterowanie urządzeniem i zapewnia lepsze wrażenia z zabawy. Podgląd na żywo jest najczęściej obsługiwany za pomocą specjalnych gogli. Korzystanie z tego typu sprzętu wymaga nie tylko lepszych zdolności manualnych, ale również wiedzy z zakresu modelarstwa i modyfikacji urządzeń elektronicznych.

Pomimo tego, że drony są stosunkowo nowymi urządzeniami, pierwsze projekty urządzeń podobnych do dronów można było spotkać w starożytności. Na uwagę zasługuje praca Archytasa z Tarentu, który żył na przełomie V i IV wieku przed naszą erą. Wizjoner zaprojektował coś w rodzaju robota w kształcie ptaka, który miał się poruszać za pomocą napędu parowego. Natomiast już w 1848 roku Austriacy wykorzystywali balony z gorącym powietrzem, aby za ich pomocą zrzucać na wrogów ładunki wybuchowe. Oczywiście sterowanie takim atakiem było bardzo utrudnione.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem drona?

Istnieje wiele modeli dronów, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka cech, tak aby urządzenie spełniało nasze oczekiwania. Inny rodzaj sprzętu wybierzemy dla dziecka, inny jeśli chcemy wykonywać zdjęcia i filmy, a jeszcze inny w przypadku profesjonalnego zastosowania. Z naszego porównania dronów dowiesz się, na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę.

Dron dla dziecka

W przypadku zakupu drona jako zabawki dla naszego dziecka warto wziąć pod uwagę, że niezależnie od rodzaju konstrukcji i wbudowanych systemów zabezpieczeń, drony są stosunkowo delikatnymi sprzętami. Jeśli dziecko jest młodsze czy po prostu dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze sterowaniem, najlepiej wybrać tańsze modele, pamiętając o tym, że mogą szybko wylądować na drzewie czy rozbić się o inne rzeczy. W przypadku zabawek dla dzieci z pewnością sprawdzą się drony z łatwą obsługą, intuicyjnym sterowaniem, dosyć długim czasem działania na jednym ładowaniu czy łatwo dostępnymi częściami zamiennymi. Nasz ranking dronów przedstawia różne modele dostosowane do rozrywki dla dzieci.

Dron do zdjęć

dron w mieście na tle budynkówW przypadku wyboru drona do zdjęć warto zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Jeśli chodzi o sam aparat, który będzie znajdował się na wyposażeniu sprzętu, powinien on posiadać jak najlepszą rozdzielczość, im wyższa, tym lepsze zdjęcia będziemy mogli wykonać. Kolejna sprawa to pojemność akumulatora, im większa tym dłuższy czas lotu na jednym ładowaniu i większa ilość zdjęć. Sterowanie również powinno być proste i umożliwiać nam odpowiednie ustawienie drona w celu uchwycenia pożądanego kadru.

Dobrze spisują się modele z padami, dzięki którym mamy pełną kontrolę nad urządzeniem. Przydatna okazuje się również funkcja automatycznego startu i lądowania. Jeśli chcemy robić wyraźne zdjęcia, pomocna będzie opcja stabilizacji obrazu. Na koniec pamiętajmy o odpowiedniej wielkości pamięci, która zapewni nam możliwość zapisania wystarczającej ilości zdjęć czy filmów. Nasze zestawienie dronów pozwala wybrać najlepszy sprzęt do robienia zdjęć.

Drony przemysłowe

Kolejny typ w naszym rankingu dronów to drony przemysłowe, wyspecjalizowane urządzenia, które są przeznaczone do użytku w branżach budowlanych, energetyce, ratownictwie czy rolnictwie. W zależności od ich wykorzystania, budowa drona może się nieco różnić. Przykładowo drony, które są wykorzystywane w ratownictwie, mogą być wyposażone w kamery z dużym zoomem optycznym, termowizją, noktowizją czy dalmierzem laserowym. Drony do innych zadań mogą dodatkowo posiadać akcesoria peryferyjne, jak czujnik smogu czy inne sensory do przetwarzania danych.

Hybrydowo-elektryczny Perimeter 8 w 2021 roku pobił rekord Guinnessa i przebywał w powietrzu przez 13 godzin, 3 minuty i 57 sekund. W tym czasie urządzenie pokonało aż 330 kilometrów. Poprzedni rekord ustanowiony przez firmę Metavista wynosił 12 godzin, 7 minut i 5 sekund.

Jak wybrać najlepszego drona?

Nasze porównanie dronów powstało po to, żeby ułatwić wybór odpowiedniego sprzętu i sprawić, żeby dron wpisywał się w wymagania, które są przed nim stawiane. Bardziej zaawansowane sprzęty nie są tanie, dlatego warto poświęcić chwilę na przegląd parametrów i istotnych cech, które powinno posiadać dobre urządzenie.

Zasięg drona

Najtańsze modele posiadają zasięg do kilkunastu metrów, natomiast profesjonalne sprzęty mogą latać nawet do kilku kilometrów. W przypadku amatorskiego sprzętu dobrze sprawdzi urządzenie z zasięgiem około 100 metrów. Jeśli wybieramy drona, warto również zwrócić uwagę na wbudowane systemy, które pozwalają na bezpieczny powrót urządzenia w sytuacji utraty zasięgu. Nasz test dronów przykłada do tego dużą uwagę.

Moc akumulatora

Od mocy akumulatora urządzenia zależy czas, przez jaki jesteśmy w stanie korzystać z drona bez ładowania. Oczywiście oprócz pojemności akumulatora, czas lotu jest uzależniony również od samej konstrukcji urządzenia, jego wagi, zastosowanego napędu, ilości wirników czy panujących warunków atmosferycznych. Podstawowe modele pozwalają nam na lot trwający kilkanaście minut, w modelach bardziej zaawansowanych będzie to nawet kilka godzin. Przeważnie w cięższych dronach stosowane są baterie o większej pojemności.

Systemy wspomagające

dron na tle bezchmurnego niebaSzczególnie w przypadku początkujących użytkowników, warto zwrócić uwagę na systemy, które będą w stanie pomóc nam w sterowaniu. Do momentu, kiedy samodzielnie nie nauczymy się dobrze sterować urządzeniem, przydatne mogą okazać się funkcje automatycznego startu i lądowania czy możliwość stabilizacji lotu, która przydaje się nie tylko dla amatorów, ale również podczas korzystania z drona w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Drony wyposażone w funkcję GPS pozwalają na powrót do miejsca startu nawet w przypadku utraty zasięgu, a także na odnalezienie naszego sprzętu w razie problemów.

Sterowanie dronem

Najczęściej mamy do dyspozycji dwa typy urządzeń, które mogą być sterowane za pomocą aplikacji, przykładowo zainstalowanej na smartfonie czy też przez specjalne pady, które wykorzystują łączność radiową. Istnieje również opcja obsługi urządzenia za pomocą pada i przesyłania obrazu na telefon w celu bardziej dokładnego sterowania urządzeniem. Eksperci polecają korzystanie z padów, sterowanie nie jest w tym wypadku proste i wymaga treningu, ale jeśli opanujemy tą zdolność, będziemy w stanie sterować również bardziej profesjonalnymi urządzeniami.

Definicje

dron wykorzystywany w rolnistwie nawadniający rośliny na poluW naszym zestawieniu dronów, a także specyfikacji technicznej dronów możemy znaleźć poniższe definicje:

  1. Żyroskop – wynaleziony w 1852 roku przez Jeana Foucaulta, urządzenie służące do utrzymywania lub pomiaru orientacji przestrzennej, które działa na zasadzie zachowania momentu pędu.
  2. Gimbal – elektroniczne urządzenie wykorzystywane w dronach (i nie tylko) do stabilizowania nagrań czy zdjęć. Posiada silniki i żyroskop, dzięki czemu jest w stanie poziomować kamerę w kilku osiach.
  3. Micro SD – pomniejszona wersja karty SD – nośnika pamięci, której wymiary to 11x15x1mm. Umożliwia zapis zdjęć oraz filmów wykonywanych za pomocą drona.

5 topowych marek dronów

  • Autel
  • DJI
  • Xiaomi
  • Syma
  • Parrot
– Autel Robotics z siedzibą w Shenzen specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz sprzedaży dronów do zastosowań komercyjnych i konsumenckich. W ofercie firmy znajdziemy wiele modeli dronów, które doskonale nadają się zarówno o fotografii jak i filmów lotniczych. Ceny urządzeń tej firmy zaczynają się na 3 tysiącach złotych, aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
– SZ DJI Technology Co., Ltd., chińskie przedsiębiorstwo technologiczne, specjalizujące się głównie w produkcji dronów – bezzałogowych statków powietrznych do wideografii i fotografii lotniczej, a także produkcją kamer sportowych, gimbali czy systemów napędowych. W ofercie firmy znajdziemy szeroką gamę dronów od mini sprzętów jak DJI Mini SE w cenie o 149zł jak i zaawansowane sprzęty w cenie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aktualne ceny dronów tej firmy znajdziesz w naszym porównaniu dronów.
– chińskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Pekinie, którego głównym profilem działania jest produkcja i sprzedaż smartfonów, a także elektroniki użytkowej. W przypadku dronów mamy do dyspozycji takie modele jak Xiaomi Fimi X8 Mini Pro w cenie około 2 tysięcy złotych czy Xiaomi Fimi X8 Se 2022 w cenie około 3 tysięcy złotych.
– Guangdong Syma Model Aircraft Industrial Co., Ltd. z siedzibą w Chinach zajmuje się przede wszystkim produkcją wysokiej jakości quadcopterów i dronów. W ofercie firmy znajdziemy stosunkowo tańsze modele dronów, które świetnie nadają się dla najmłodszych fanów statków powietrznych czy amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z dronami.
– to francuskie przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w produkcji dronów. Wcześniej firma zajmowała się także produkcją sprzętu bezprzewodowego. W ofercie firmy znajdziemy przede wszystkim zaawansowane drony, stworzone dla profesjonalistów w takich dziedzinach jak nieruchomości, rolnictwo, budownictwo czy inspekcja techniczna. Parrot dostarcza także drony dla wojskowości.

Odnośniki:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezza%C5%82ogowy_statek_powietrzny

https://www.dji.com/pl

https://www.symatoys.com/

FAQ

Dlaczego dron ucieka?

Problem ucieczki drona - utraty kontroli nad urządzeniem może występować w momencie, gdy połączenie kontrolera z dronem jest w jakiś sposób zakłócone lub przerwane. Zakłócenia mogą powstawać przez nadajniki radiowe czy interferencje magnetyczne. Ucieczka drona może być również spowodowana problemem z działaniem silników czy też błędów w oprogramowaniu urządzenia.

Dlaczego dron nie chce się wznieść?

Powodów może być kilka, jeśli pierwszy raz korzystasz z urządzenia po jego montażu, możliwe, że skrzydła zostały nieprawidłowo zamontowane. Sprawdź oznaczenia na śmigłach i belkach i napraw problem. Jeśli dron wcześniej działał prawidłowo należy przyjrzeć się elementom silnika, czy też w jakim stanie są przewody. Czasami zdarza się również awaria elektroniki, w takim wypadku najlepiej zgłosić się do dobrego serwisu.

Gdzie można latać dronem?

Z ustawy Prawo lotnicze wynika, że można latać dronem w dowolnym miejscu, jeśli jego masa nie przekracza 250 g. Oczywiście mamy tu pewne wykluczenia jak przykładowo teren lotniska, gdzie nie możemy przeprowadzać żadnych lotów. W przypadku większych urządzeń konieczne będą do uzyskania specjalne pozwolenia oraz zdanie egzaminu.

Jaki dron bez pozwolenia?

Obecne przepisy mówią, że bez pozwolenia można korzystać z dronów o wadze do 250 gramów, które nie posiadają kamery. Jeśli dron posiada kamerę i waży poniżej 250 gramów wystarczy go jedynie zarejestrować. Jeśli dron będzie cięższy wymagane będzie wykonanie testu on-line oraz zdania testu.

Jak długo działa bateria w dronie?

Żywotność baterii jest uzależniona od konstrukcji urządzenia, jego wagi, warunków, w których urządzenie funkcjonuje. Przeważnie podstawowe modele mogą działać na jednej baterii od kilku minut do kilku godzin. Średniej jakości sprzęt pozwala na zabawę mniej więcej przez 30 minut. Możemy wyposażyć się w kilka baterii i wymieniać je w celu przedłużenia korzystania z urządzenia.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...