Ranking bieżni elektronicznych 2023
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 22
oceniane badania
oceniane badania 4
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 5643

Ranking bieżni elektronicznych 2023

Spacery i bieganie to najpopularniejsze metody dbania o kondycję. Są jednak zależne od pogody, bo deszcz czy śnieg mogą skutecznie popsuć plany treningowe. Na pomoc przychodzi bieżnia elektryczna, dzięki której można trenować bez wychodzenia z domu. Sprawdź nasz ranking bieżni elektrycznych, by dowiedzieć się, jaką bieżnię elektryczną wybrać.

Bieżnie do biegania – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 22
oceniane badania
oceniane badania 4
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 5643

 

Czym jest bieżnia elektryczna?

Bieżnia elektryczna przeznaczona jest do wykonywania treningu cardio – najczęściej w formie marszu lub biegania. To jeden z najpopularniejszych domowych sprzętów do ćwiczeń, który pozwala dbać o kondycję dosłownie przez cały rok. Dzięki bieżni elektrycznej nasza sesja treningowa może się bowiem odbyć bez względu na pogodę za oknem. Nie musimy się martwić o deszcz czy śnieg, bo trening możemy wykonać bez wychodzenia ze strefy komfortu w domowym zaciszu i to o dowolnej porze.

Jak działa bieżnia elektryczna?

Jak sama nazwa wskazuje, bieżnia elektryczna wymaga zasilania elektrycznego . Otrzymany prąd zasila silnik urządzenia, który następnie napędza pas biegowy bieżni, po którym możemy maszerować lub biegać.  W ustawieniach bieżni możemy w prosty sposób regulować prędkość przesuwania się pasa i dostosować ją do odpowiedniego dla nas tempa biegu. Możemy też skorzystać z wbudowanych programów i trybów, by przykładowo spalić konkretną ilość kalorii lub wykonać trening interwałowy. To jednak nie wszystko, bo nasze porównanie bieżni elektrycznych pokazało, że urządzenia te w większości posiadają o wiele więcej możliwości dostosowania. Umożliwiają m.in. ustawienie stopnia nachylenia bieżni, co przy odpowiedniej konfiguracji pozwala na symulację treningu górskiego.

Czy warto kupić bieżnię elektryczną?

Nie da się ukryć, że bieżnie elektryczne do najtańszych nie należą. To dość kosztowna inwestycja , dlatego też przed wyborem któregoś z modeli zasilających nasz ranking bieżni do domu, trzeba go solidnie przeanalizować i poznać podstawowe wady i zalety tych urządzeń.

Najważniejszą kwestią przemawiającą za zakupem bieżni elektrycznej jest całkowita niezależność treningu od tego, co się dzieje za oknem. Burza, kałuże, oblodzone chodniki czy zasypane śniegiem ścieżki zupełnie przestają nas interesować, bo bieganie czy marsz mogą odbyć się w przyjaznych warunkach w domu.

Bieganie na bieżni możemy w różny sposób urozmaicać, przykładowo włączając na telewizorze swój ulubiony serial czy film lub odpalając głośno muzykę. To także duża oszczędność czasu , bo bieżnie mamy cały czas pod nosem, przez co nie musimy poświęcać czasu na szykowanie się do wyjścia czy dojazd do miejsca treningu. Kwestia dojazdu to aspekt szczególnie ważny z perspektywy mieszkańców większych miast, gdzie smog i spaliny sprawiają, że bieganie po mieście często nie jest najlepszym pomysłem, przez co wiele osób wybiera się za miasto do pobliskiego lasku czy innego popularnego miejsca do biegania, czy spacerowania.

Kolejna ważna zaleta to kwestia zdrowia i bezpieczeństwa . Pas biegowy jest miękki i prosty, bez żadnych nierówności jak ma to miejsce na tradycyjnych ścieżkach do biegania. Nasz test bieżni elektrycznych wykazał, że to przekłada się na lepszą amortyzację podczas biegania, a co za tym idzie większe bezpieczeństwo stawów i mniejsze ryzyko kontuzji.

Wszystko ma jednak swoją cenę, bo bieżnie elektryczne bywają naprawdę drogie. Dodatkowo zajmują też sporo miejsca no i przede wszystkim zużywają prąd, czyli mają wpływ na wysokość rachunków. Jak wykazał nasz test praktyczny, niektóre modele bywają też niezwykle głośne, co podczas treningu może okazać się kłopotliwe nie tyle dla samego użytkownika bieżni, co dla reszty domowników.

Rodzaje bieżni elektrycznych

Na rynku dostępne mamy dwa podstawowe rodzaje bieżni elektrycznych: z możliwością złożenia i bez tej możliwości. Przygotowany przez nas ranking bieżni elektrycznych to zestawienie, w którym zawarliśmy wszystkie topowe modele, więc można znaleźć w nim obydwa rodzaje. Przed zakupem warto zatem zgłębić wiedzę na temat tego, co oferuje każdy z nich.

Składane

Najpopularniejszy rodzaj bieżni elektrycznej. Budowa składanej bieżni najczęściej obejmuje pas biegowy, ramę i podłokietniki. Konstrukcja pozwala na szybkie złożenie ramy i podłokietników, dzięki czemu bieżnię możemy z łatwością przenieść w dowolne miejsce. Przebieg testu pokazał, że składane bieżnie elektryczne najlepiej sprawdzą się w przypadku małych powierzchni , gdzie po skończonym treningu sprzęt można w prosty sposób złożyć i przykładowo schować za szafę, by nie zajmował miejsca użytkowego. Do mniejszych powierzchni polecane są również modele w ogóle bez ramy. Oferują jednak mniejszy zakres funkcji.

Bez możliwości składania

Zdecydowanie mniej popularny rodzaj bieżni, jeśli chodzi o zastosowanie domowe. W tego typu bieżniach można zauważyć duże podobieństwo do modeli składanych – wyglądają podobnie i cechują się podobnymi funkcjonalnościami. Kluczową różnicą jest jednak konstrukcja , której zwyczajnie nie da się złożyć. Ramy, podłokietniki i podstawa z pasem są połączone ze sobą na stałe. Wykonane przez nas porównanie bieżni elektrycznych pokazało, że przeważnie są to modele wyposażone w duży komputer i posiadają szeroką gamę funkcji. Najczęściej można spotkać je w sieciowych klubach fitness.

INFOBOX: Bieżnia elektryczna, obok wygody i komfortu biegania, zapewnia też większe bezpieczeństwo, bo biegając po miękkim i prostym pasie biegowym ryzyko kontuzji jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku tradycyjnego biegania.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem bieżni elektrycznej?

Zakup bieżni elektrycznej to niemały wydatek, dlatego wiąże się z koniecznością wykonania analizy kilku kluczowych kwestii. Na co zatem zwrócić uwagę, by wybór był w pełni satysfakcjonujący i udany? W naszym rankingu bieżni elektrycznych podpowiadamy, co dokładnie wymaga sprawdzenia przed zakupem i na co zwracać uwagę podczas przeglądania tabel porównawczych kolejnych bieżni.

Silnik

Serce bieżni elektrycznej to silnik, dlatego trzeba zadbać o to, by był mocny i niezawodny. Zapotrzebowanie na moc jest zależne od tego, jak szybko i jak często biegamy . W kwestii niezawodności warto wiedzieć, że im częściej biegamy na bieżni i robimy to regularnie blisko górnego zakresu prędkości, tym bieżnia szybciej się zużywa.

Konstrukcja i waga

Jeśli chcemy, by bieżnia była stabilna i wytrzymała, musimy wybrać model, który będzie zbudowany na ramie ze stali. Wpłynie to oczywiście na większą wagę urządzenia, ale jednocześnie zapewni lepszy komfort biegania , bo im bieżnia jest cięższa, tym jest bardziej stabilna podczas treningu.

Pas biegowy

Musi być wykonany z dobrego materiału i bez przesadzonej amortyzacji. Długość i szerokość pasa biegowego musi być dopasowana do naszej sylwetki, a przede wszystkim do naszego wzrostu. Zbyt krótki pas może bowiem powodować duży dyskomfort podczas biegania, a wręcz wypadanie poza bieżnię.

Wymiary bieżni

Na wymiary bieżni musimy zwrócić szczególną uwagę, jeśli mamy ograniczoną ilość miejsca, gdzie chcemy usytuować nasze urządzenie. Warto pamiętać, że bieżnia to nie tylko pas biegowy, dlatego dokładne wymiary całego urządzenia należy sprawdzić, zagłębiając się w specyfikację danego modelu. Najlepiej wziąć miarkę, zmierzyć obszar gdzie ma znaleźć się bieżnia i porównać wyniki z danymi ze specyfikacji.

Nośność

Kwestia, która wymaga szczególnej uwagi w przypadku osób otyłych i umięśnionych. Zbyt duże obciążanie bieżni może skrócić jej żywotność. By sprawdzić, czy dany model będzie dla nas odpowiedni, musimy zrobić mały eksperyment, czyli wejść na wagę i porównać otrzymany wynik z widełkami wagowymi w specyfikacji modelu.

Składanie

Jeśli nie chcemy, by bieżnia cały czas zajmowała miejsce w mieszkaniu, musimy wybrać model z funkcją składania. Dzięki temu po każdym treningu możemy błyskawicznie ją złożyć i przechowywać gdziekolwiek chcemy. Wybierając bieżnię składaną, warto też spojrzeć jaki mechanizm składania zastosował producent. Najlepiej wybrać model z siłownikiem.

Gwarancja

Bardzo ważna kwestia w przypadku tego typu urządzeń. Dobra bieżnia elektryczna powinna posiadać co najmniej 2 lata gwarancji, która zapewnia dojazd serwisu do klienta i obejmuje wszystkie części eksploatacyjne.

Wyposażenie

W przypadku wyposażenia bieżni elektrycznej warto rozważyć zakup urządzenia z wyświetlaczem. Świetnie sprawdzą się też dodatki, takie jak gniazdo słuchawkowe czy nawiew. Przydatne mogą okazać się również sloty umożliwiające postawienie bidonu z piciem i urządzenia mobilnego.

Programy

Dostępność dużej ilości programów to możliwość szybkiego rozpoczęcia treningu i szansa na jego urozmaicenie. Oprócz predefiniowanych programów dobrze, gdy bieżnia posiada funkcję, która umożliwi nam tworzenie własnych programów, które można zapisać i wykorzystać w kolejnych treningach.

Dodatkowe funkcje

Najbardziej przydatna dodatkowa funkcja to możliwość łączenia się z bieżnią przez Bluetooth. Dzięki temu możemy sparować nasz smartfon z bieżnią i korzystać z możliwości, jakie oferują aplikacje treningowe.

Jak wybrać najlepszą bieżnię elektryczną?

Najlepsza bieżnia elektryczna to taka, która idealnie wpasuje się w nasz plan treningowy . Zatem inny model będzie rekomendowany dla niedzielnego biegacza, a inny dla osoby biegającej praktycznie codziennie, która ma jasno ustalone cele biegowe. Niemniej jednak nasz ranking bieżni elektrycznych i zwycięzca testu wyraźnie pokazują, jaka bieżnia jest optymalnym wyborem i że niektóre funkcje i parametry są bardzo istotne bez względu na poziom zaawansowania użytkownika.

Moc silnika

Silnik to podstawowy element bieżni elektrycznej, a jego moc determinuje to, jak szybko jesteśmy w stanie biec po jej pasie oraz jak długo nam posłuży. W specyfikacji producenci zazwyczaj zamieszczają dwa parametry mocy – moc maksymalną i moc ciągłą. Przy zakupie powinniśmy się zainteresować przede wszystkim tą drugą. Test bieżni elektrycznych pokazał, że minimalna moc silnika, która umożliwia standardowy bieg, to od 2 KM wzwyż.

Zakres prędkości

Im większe możliwości co do regulacji prędkości, tym nasz trening może być bardziej zróżnicowany. Nie ma też jednak co przesadzać i najlepiej dostosować ten parametr do swoich możliwości i potrzeb treningowych. Wykonane przez nas badanie pokazało, że optymalny zakres prędkości to 1 – 16 km/h.

Wymiary pasa biegowego

Im pas biegowy jest dłuższy i szerszy, tym wygodniej będzie się na nim biegało. Wszystko jest jednak zależne od tego, ile miejsca jesteśmy w stanie wygospodarować na bieżnię. Jak pokazał wynik testu bieżni elektrycznych, minimalne wymiary, które powinny zagwarantować komfortowe bieganie, to 130 cm długości i 45 cm szerokości.

Amortyzacja

Amortyzacja w bieżni nie powinna być zbyt duża. Miękkość bieżni może być wręcz oznaką, że jest ona słabej jakości. Najlepszym wyborem będzie zatem bieżnia z twardą nawierzchnią . Dodatkową amortyzację zawsze możemy sobie zapewnić odpowiednimi butami do biegania.

Regulacja nachylenia pasa bieżni

Regulacja kąta nachylenia w bieżni to świetna opcja, by urozmaicić swój trening biegowy, zatem jej dostępność jest zdecydowanie polecana. Nasza próba pokazała, że optymalny zakres regulacji, który pozwoli uzyskać przyjemny efekt symulacji treningu w górach, to 0 – 15%. Warto też wiedzieć, że regulacja kąta w bieżni może odbywać się manualnie lub automatycznie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest automatyczna regulacja.

INFOBOX: Minimalna moc ciągła silnika w bieżni elektrycznej, która zagwarantuje komfortowe bieganie, to 2 KM.

Najpopularniejsi producenci bieżni elektrycznych

Rozważając zakup bieżni elektrycznej, już na starcie warto wyeliminować modele od niesprawdzonych, szemranych marek . By zagwarantować sobie udany zakup, najlepiej wybrać bieżnię elektryczną od renomowanego producenta. To da nam gwarancję najlepszych wrażeń treningowych i co najważniejsze zapewni, że nasza bieżnia nie rozsypie się po tygodniu.

  • CITYSPORTS
  • Nero Sports
  • BLBK
  • Gymrex
  • HOMCOM
To jeden z bardziej szanowanych producentów profesjonalnych bieżni na rynku. Marka jest niezwykle popularna na świecie i w swojej ofercie ma zarówno składane bieżnie elektryczne z ramą, jak i bieżnie płaskie bez ramy. Produkty CITYSPORTS są znane z wysokiej jakości wykonania i choć na pierwszy rzut oka większość modeli wygląda dość banalnie, to w gruncie rzeczy są to niesamowicie użyteczne urządzenia i co najważniejsze dostępne w świetnej cenie. Modele bieżni elektrycznych CITYSPORTS charakteryzują się również bardzo dobrą kulturą pracy. Pod względem cichej pracy zasilają niejeden branżowy ranking bieżni elektrycznych, plasując się w nich na czołowych miejscach.
Firma z Wielkiej Brytanii, która funkcjonuje w branży od 2004 roku. To doskonale znana na całym świecie marka, która w swojej ofercie posiada spory asortyment elektronicznych urządzeń, takich jak hulajnogi, deskorolki czy bieżnie elektryczne. Dostępne modele bieżni elektrycznych Nero Sports to przeważnie modele składane, wyposażone w wyświetlacz LCD i szereg dodatkowych funkcji. Klienci cenią bieżnie Nero Sports przede wszystkim za atrakcyjny stosunek jakości do ceny, a także za ich świetną jakość wykonania oraz niewielki hałas, jaki generują podczas pracy. Bieżnie Nero Sports charakteryzują się również bardzo ciekawym designem.
Marka, która aktualnie cieszy się niewielką rozpoznawalnością w Polsce, ale na świecie już jakiś czas temu zdobyła dość dużą popularność. Oferta BLBK pod względem bieżni elektrycznych jest niewielka, ale to nie stanęło na przeszkodzie, by testowany przez nas model FG1001 stał się prawdziwym hitem sprzedażowym. Budżetowy model bieżni elektrycznej oferuje wszystko, co powinno mieć solidne urządzenie tego typu, a do tego jego cena względem dostępnych funkcji i jakości wykonania jest bardzo atrakcyjna, a wręcz konkurencyjna na rynku. Klienci wskazują, że bieżnia elektryczna BLBK oferuje proste przechowywanie, cichą pracę silnika, dużą wytrzymałość i wygodne sterowanie za pomocą pilota.
Gymrex to firma z ogromnym doświadczeniem w branży sportowej, która od lat oferuje najwyższej jakości sprzęt fitness do użytku domowego. Potwierdzeniem tego mogą być opinie o bieżniach elektrycznych marki Gymrex , które jasno stwierdzają, z jakiej jakości produktem mamy do czynienia. Przede wszystkim bieżnie Gymrex to profesjonalny sprzęt, który wyróżnia się dostępnością innowacyjnych funkcji, a także świetnym designem i wykończeniem. Konsumenci jednoznacznie wskazują, że są to urządzenia bardzo wytrzymałe i solidne, które spokojnie spełniają deklaracje co do wagi użytkownika. Modele, takie jak GR-MG31 czy GR-HG12 cieszą się ogromnym zainteresowaniem i popularnością, o czym mogą świadczyć pozytywne oceny klientów.
Popularny w Polsce producent bieżni elektrycznych, które zyskały przychylność klientów przede wszystkim dzięki prostemu designowi. Za wręcz banalną konstrukcją bieżni HOMCOM kryją się świetne urządzenia, które cechują się dużą wytrzymałością, możliwościami pod względem funkcji, wysoką jakością wykonania i cichą pracą. Wszystko to przy zachowaniu bardzo dobrego kompromisu pomiędzy jakością a rozsądną ceną. W asortymencie HOMCOM znajdziemy wiele różnych modeli bieżni elektrycznych, które oprócz designu łączy jeszcze dostępność wielu wbudowanych programów i kompaktowe wymiary, które umożliwiają postawienie bieżni nawet w niewielkich mieszkaniach. Dodatkowo klienci informują, że większość modeli jest bardzo prosta w składaniu i przechowywaniu.

Jak prawidłowo biegać na bieżni elektrycznej?

Zapewne każdy z nas nieraz widział w internecie filmiki, na których osoby nieumiejętnie korzystają z bieżni elektrycznej, co zazwyczaj kończy się gwałtownym zsunięciem się z pędzącego pasa biegowego bieżni i przykrym upadkiem. By uniknąć takich sytuacji, trzeba zdać sobie sprawę, że bieganie na bieżni elektrycznej nie jest aż tak proste, jak mogłoby się wydawać. Po zakupie urządzenia trzeba zatem nauczyć się z niego poprawnie korzystać.

Przede wszystkim, podobnie jak każdy tradycyjny trening biegowy, tak i trening na bieżni elektrycznej należy poprzedzić rozgrzewką . Odpowiednie ćwiczenia rozciągające pozwolą zminimalizować ryzyko kontuzji. Gdy jesteśmy już gotowi i rozgrzani możemy przejść do meritum, czyli biegania. Warto pamiętać, by nie stać na pasie biegowym w momencie, gdy go uruchamiamy – pozwoli to uniknąć sytuacji z ww. śmiesznych filmików. Na pas powinniśmy wejść, dopiero gdy widzimy, że porusza się on z odpowiednią dla nas prędkością. W tym celu, zanim wskoczymy na pas, warto ręcznie dostosować jego prędkość.

Gdy jesteśmy już gotowi, możemy wejść na pas i rozpocząć nasz trening. Na tym etapie możemy jeszcze dokładniej dostosować preferowaną prędkość poruszania się lub też skorzystać z wbudowanych programów. Trzeba też pamiętać o poprawnej sylwetce. Przede wszystkim należy wiedzieć, że podczas biegania na bieżni elektrycznej opieranie się o ramę i podłokietniki nie jest zalecane. Biegamy wyprostowani i nie patrzymy na stopy. Głowa powinna być wręcz lekko uniesiona do góry. Mięśnie brzucha powinny być odpowiednio spięte, co pozwoli nieco odciążyć kręgosłup. Warto też pamiętać, że bieg z pięty to najbardziej polecana technika biegu na bieżni elektrycznej.

 

Źródło:

https://planbieganie.pl/blog/bieznia-elektryczna-czy-warto/

https://www.redbull.com/pl-pl/bieganie-dwor-pole-silownia-bieznia-magnetyczna-zalety-wady

https://www.womenshealth.pl/fitness/Bieznia-jak-biegac-prawidlowo,8623,1

FAQ

Czy bieżnia elektryczna pobiera dużo prądu?

Przy prędkości około 10 km/h zużycie prądu może wynosić w granicach 400 – 700 W na godzinę.

Czym różni się bieżnia elektryczna od magnetycznej?

Bieżnia elektryczna wyposażona jest w silnik elektryczny, który dzięki zasilaniu prądem napędza pas biegowy. Bieżnia magnetyczna wymaga do rozruchu energii wytworzonej przez nasze mięśnie.

Czy bieżnia elektryczna wymaga konserwacji?

Czy bieżnia elektryczna wymaga konserwacji? Regularna konserwacja w formie smarowania powierzchni pod pasem biegowym jest zdecydowanie zalecana. Może wydłużyć żywotność podzespołów i całej bieżni. Smarowanie zaleca się przeprowadzać co około 30 godzin pracy urządzenia.

Jak długi powinien być pas biegowy bieżni elektrycznej?

Optymalna długość pasa biegowego zależy od wzrostu. Dla osób poniżej 170 cm wzrostu wystarczający będzie pas o długości 130 cm. Dla wyższych osób zalecane minimum to 140 cm.

Czy bieganie na bieżni elektrycznej jest bezpieczne dla stawów?

Tak, jest nawet bezpieczniejsze niż bieganie w terenie, bo siła wychodząca z nóg podczas biegania jest absorbowana przez pas biegowy, co sprawia, że stawy nie są aż tak obciążane, jak w przypadku biegania w terenie.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...