Ranking kosiarek spalinowych 2023 – porównanie modeli
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 22
oceniane badania
oceniane badania 5
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 3380

Ranking kosiarek spalinowych 2023 - porównanie modeli

Utrzymanie trawnika to nie lada wyzwanie. Może być to czynność pracochłonna i wymagająca dużego naszego wkładu i zaangażowania. Jednak producenci urządzeń ogrodniczych, podążając za rozwojem technologii, nieustannie przedstawiają szeroki wachlarz alternatyw wraz z wieloma udogodnieniami, które sprawiają, że pielęgnacja ogródka staje się przyjemnością. Poniższy artykuł przedstawia ranking kosiarek spalinowych, który znacznie uprości nam wybór w pełni dostosowanej kosiarki do naszych potrzeb oraz potrzeb naszego ogródka. Zestawienie zostało sporządzone na podstawie badania rynku marketingowego wiodących producentów urządzeń i maszyn ogrodniczych.

Kosiarki spalinowe – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 22
oceniane badania
oceniane badania 5
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 3380

Czym jest kosiarka spalinowa?

Kosiarka spalinowa jest to maszyna, która szybko i efektywnie przywrócić ład naszego trawnika bez użycia prądu elektrycznego i bez zbędnej plątaniny kabli pod nogami. Działająca za pomocą paliwa kosiarka spalinowa przystrzyże trawę według naszego upodobania. Obecnie dostępne modele wyposażone są w wiele praktycznych funkcji, które wykraczają poza samo koszenie lub znacznie je ułatwiają. Funkcja mulczująca, o której będzie mowa w dalszej części tego artykułu świetnie użyźni glebę, a napęd zamontowany w kosiarce ułatwi jej manewrowanie.

Jak działa kosiarka spalinowa?

mężczyzna koszący trawę kosiarką spalinowąPopularne dziś na rynku kosiarki spalinowe zazwyczaj posiadają ręczny rozruch. Oznacza to, że kosiarka posiada linkę zakończoną uchwytem dla lepszego chwytu. Aby rozpocząć koszenie musimy podpompować paliwo do gaźnika i włączyć ssanie. Wówczas nasza kosiarka jest gotowa do pracy.

Chętnie wybierane są kosiarki z elektrycznym rozruchem, dzięki czemu wystarczy tylko nacisnąć przycisk, który uruchamia naszą kosiarkę. Do kosiarek z elektrycznym rozruchem należą również te posiadające stacyjkę. Należy przekręcić kluczyk, aby rozpocząć koszenie.

Rodzaje kosiarek spalinowych

Aby wybór optymalnej kosiarki spalinowej, która spełnia nasze oczekiwania był trafny, przed sprawdzeniem jej danych technicznych, które często zestawione są w rankingach i tabelach porównawczych, warto spojrzeć na rodzaje kosiarek spalinowych, które wymieniamy poniżej.

Kosiarka spalinowa bębnowa

Kosiarka spalinowa bębnowa, inaczej nazywana wrzecionową, świetnie sprawdzi się do pielęgnacji trawników dekoracyjnych. Posiada ona obrotowy nóż ze spiralnie osadzonymi ostrzami, które tną trawę jak nożyce. Dzięki kosiarce bębnowej otrzymamy estetyczne efekty przy niewielkim wysiłku.

Nie poleca się jednak kosiarki bębnowej przy wysokich i średnich trawach. Sprawdzi się ona najlepiej na trawnikach, które są dość często przycinane. Nie ułatwi ona również sprawy na nierównych terenach. Za jakość pracy kosiarki odpowiada nóż dolny i jego prawidłowe ustawienie. Należy tu jednak wspomnieć, że nóż ten łatwo uszkodzić lub zmienić jego położenie, natrafiając na ukryte w trawie przeszkody.

Kosiarka spalinowa rotacyjna

Kosiarka spalinowa rotacyjna jest najpopularniejszym rodzajem kosiarki. Posiada ona jeden nóż z dwoma ostrzami, które obracają się i ścinają trawę. Ważnym aspektem jest prawidłowo wyważony nóż. Rozwiązanie kosiarki spalinowej rotacyjnej należy do mniejszych wydatków niż w przypadku kosiarki spalinowej bębnowej. Świetnie sprawdzi się ona na trawach wysokich oraz średnich.

Jak wybrać kosiarkę?

Przed przystąpieniem do zakupu kosiarki spalinowej, pomocne będzie, aby sporządzić ocenę terenu oraz zastanowić się nad głównymi jej celami. Poniżej została zawarta lista pytań, która powinna rozwiać wątpliwości.

 • Jaką powierzchnię kosiarka ma obsłużyć?
 • Czy teren jest równy czy wyboisty i pofałdowany?
 • Jak często mamy zamiar używać kosiarki?

Odpowiadając na powyższe pytania znacznie ułatwimy sobie wybór najlepszej dla nas kosiarki, który będzie w stu procentach odpowiadał potrzebom naszego trawnika, oraz nie przysporzy nam trudu w jego pielęgnacji.

Zalety i wady kosiarek spalinowych

W dalszej części artykułu przedstawimy zalety oraz wady korzystania z kosiarki spalinowej przygotowane na podstawie przeprowadzonych testów.

Zalety:

 • są kosiarkami uniwersalnymi, poradzą sobie zarówno z wielkimi powierzchniami jak i małymi,
 • dobrze radzą sobie w przypadku mokrej lub wysokiej trawy,
 • daleki zasięg, nieograniczony kablem,
 • ciągła i nieprzerwana praca.

Wady:

 • mimo że cena jest porównywalna do kosiarek z akumulatorem, jednak trzeba doliczyć dodatkowe koszty paliwa,
 • duże gabaryty, które powodują brak swobody manewrowania,
 • emitują spaliny,
 • ich praca jest głośna,
 • wymaga konserwacji i częstego czyszczenia.

Czym się kierować podczas zakupu?

silnik kosiarki spalinowejZakup kosiarki spalinowej może przysporzyć bólu głowy. W marketach ogrodniczych bowiem znajduje się szeroki asortyment różnych marek oraz parametrów. Przed zakupem warto jest przeanalizować zestawienia parametrów kosiarek w tabelach porównawczych oraz przeprowadzić test praktyczny jeśli jest to możliwe. Poniżej opiszemy główne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie.

Moc

Moc wpływa na efektywność pracy kosiarki. Należy dobrać moc kosiarki w odniesieniu do powierzchni, którą mamy zamiar kosić oraz częstotliwość, z jaką będziemy wykonywać tę czynność. Im większa moc silnika, tym kosiarka będzie masywniejsza, ale również jej praca będzie bardziej efektywna i szybsza. Przy dużych murawach, gęsto porośniętych trawą, potrzebna będzie kosiarka o większej mocy. Jeśli dysponujemy małą lub średnią wielkością terenu lub planujemy kosić trawnik regularnie i często, wtedy niższe moce będą dla nas odpowiednie. Natomiast, gdy planujemy kosić trawnik rzadziej, to wyższa moc sprawi, że praca naszej kosiarki będzie optymalna. Obecnie na rynku kosiarki spalinowe posiadają moce od 4.5 do 6.5 KM.

Silnik

Na obecnym rynku możemy znaleźć kosiarki o dwóch, różnych typach silnika. Są to silniki dwusuwowe oraz czterosuwowe.kosiarka spalinowa ścinająca rośliny

Dwusuwowy

Jest to silnik o dużej mocy, mimo to kosiarki z tym silnikiem należą do lekkich, dzięki czemu kosiarka spalinowa z silnikiem dwusuwowym świetnie sprawdzi się na terenach pofałdowanych i wymagających wkładu wysiłku. Silnik dwusuwowy do pracy potrzebuje mieszanki oleju i benzyny. Kosiarki z tym silnikiem powodują dużo hałasu oraz są szkodliwe dla środowiska, ponieważ emitują znacznie więcej spalin niż w przypadku kosiarki czterosuwowej.

Czterosuwowy

Kosiarka spalinowa posiadająca silnik czterosuwowy potrzebuje do pracy tylko czystej benzyny bezołowiowej i dzięki temu wytwarza mniej spalin. Do osobnego wlewu wlewa się olej. Jednak jest dużo cięższa i mniej mobilna niż w przypadku kosiarki spalinowej z silnikiem dwusuwowym oraz nie sprawdzi się na terenach wyboistych i nierównych.

Napęd

Z napędem

napęd kosiarki spalinowejKosiarki z napędem są dużo bardziej funkcjonalne i łatwe w obsłudze. Wysiłek fizyczny, jaki musimy włożyć w skoszenie trawnika, jest o wiele mniejszy, ponieważ w przypadku kosiarek spalinowych z napędem tylko ją prowadzimy, zamiast pchać tak jak w przypadku kosiarek bez napędu. Szczególnie przydatną przy nierównych terenach będzie kosiarka z napędem na tylne koła. Zazwyczaj są one znacznie większe od przednich kółek, dzięki czemu swobodnie porusza się po pofałdowanych terenach.

Bez napędu

Kosiarki spalinowe bez napędu są tańsze i lżejsze oraz bardziej zwrotne i mobilne. Łatwiej nimi kierować i precyzyjnie skosić element murawy, który chcemy. Musimy jednak włożyć siłę w jej pchanie. Takie kosiarki znakomicie sprawdzą się przy małych terenach, dzięki temu koszenie nie będzie tak męczące. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten rodzaj kosiarki, warto jest zwrócić uwagę na koła. Najlepsze będą duże koła, które sprawdzą się przy nierównych powierzchniach i mocno pofałdowanym terenie, ale również przyniosą komfort w prowadzeniu. Warto wybierać koła metalowe, które, w przeciwieństwie do kół z tworzyw sztucznych, są bardziej odporne i wytrzymałe. Koła powinny być wyposażone w gumę oraz łożyska.

Funkcja regulacji wysokości trawy

Funkcja regulacji wysokości koszenia trawy jest przydatna szczególnie w koszeniu dekoracyjnym. Daje to precyzję oraz zamierzone efekty. Obecne modele kosiarek spalinowych posiadają regulację wysokości w przedziale od 2cm do 10cm. Jeśli zdecydujemy się na kosiarkę z dolnych półek, ustawianie parametrów wysokości koszenia będzie dość czasochłonne, bowiem każde kółko kosiarki trzeba będzie z osobna regulować. W przypadku kosiarek spalinowych z wyższych półek regulacja jest mechaniczna, dzięki czemu wszystkie cztery koła regulują się w tym samym czasie.

Szerokość koszenia

Jeśli posiadamy dużą powierzchnię murawy, na pewno znaczącym parametrem będzie szerokość koszenie, czyli zasięg noży naszej kosiarki za jednym pociągnięciem. Im większy zasięg noży tym lżejsza i szybsza praca pielęgnacyjna naszego trawnika. Jednak szerokie koszenie będzie utrudnieniem w przypadku powierzchni małych oraz trudno dostępnych z powodu rabatek i krzewów.

Pojemność kosza

kosiarka spalinowa, mężczyzna ścinający trawnikKosiarki spalinowe obecne na rynku posiadają trzy rodzaje wyrzutu skoszonej trawy. Należy do nich: wyrzut do kosza, wyrzut boczny oraz wyrzut tylny bez kosza. Wyrzut do kosza pozwala na szybkie usunięcie skoszonej trawy do kompostownika. Pozostałe dwie formy wyrzutu wymagają od nas dodatkowej pracy fizycznej w formie grabienia, o ile kosiarka nie posiada systemu rozdrabniania. Dziś kosiarki posiadają wielolitrażowe kosze, które wystarczają nawet na skoszenie całego terenu za jednym opróżnieniem kosza. Najczęściej dostępnym litrażem wśród koszy na ściętą trawę jest 40l i 60l. Im większy kosz, tym bardziej wygodna i krótsza pielęgnacja murawy, jednak kosiarki z dużym koszem są raczej mało zwrotne. Są to zazwyczaj kosiarki o masywnych rozmiarach.

Funkcja rozdrabniania

Zwana inaczej funkcją mulczowania to wielokrotne łamanie źdźbła trawy skoszonej, która jest wyrzucana z kosiarki i pełni funkcję nawozu. Kosiarki z systemem rozdrabniania nie posiadają kosza i należą do wysokobudżetowych maszyn. Dzięki drobno rozdrobnionej trawie nawóz pozostawiony na murawie świetnie odżywia i zagęszcza trawnik.

Obudowa

Kosiarki dostępne obecnie na rynku pojawiają się w trzech rodzajach obudowy – tworzywo sztuczne, stal, aluminium. Poniżej zaprezentujemy wady i zalety każdej z nich.

Tworzywo sztuczne

Tworzywo sztuczne jest popularną obudową w kosiarkach niskobudżetowych. Kosiarka z taką obudową jest lekka i zwrotna. Sprawdza się na nierównym terenie i sięga miejsc trudno dostępnych, ponieważ jest stosunkowo mniejsza od pozostałych dwóch. Niestety na tym jej zalety się kończą. Plastikowa obudowa kosiarki jest podatna na zniszczenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę.

Stal

Stalowa obudowa jest najpopularniejszym i najchętniej wybieranym rodzajem obudowy. Jest ona odporna na zniszczenia mechaniczne i korozję, co zapewnia dłuższą żywotność naszej kosiarki. Jest ciężka i dość masywna, dlatego ciężko jest nią przycinać trawnik w celach dekoracyjnych. Na powierzchniach nierównych może sprawiać kłopoty z manewrowaniem.

Aluminium

Obudowa stworzona z aluminium wiąże ze sobą efektywność koszenia z jego wygodą. Kosiarki z aluminiowym wykończeniem należą do jednych z najdroższych, jednak odpłaca się to fachowym przycinaniem murawy wraz z szybkością i wygodą, bowiem te kosiarki są mobilne i lekkie. Świetnie sprawdzą się na nierównym terenie oraz w miejscach trudno dostępnych. Jeśli mamy zamiar przycinać nasz trawnik regularnie i chcemy oszczędzić sobie czasu i kłopotu z przenoszeniem ciężkich stalowych kosiarek, to będzie wybór dla nas.

Aby dopasować kosiarkę do potrzeb naszego trawnika ważne jest, by przed przystąpieniem do zakupu sprawdzić najważniejsze jej parametry. Umożliwiają to rankingi i porównanie kosiarek spalinowych, które zostały starannie przygotowane na podstawie testów praktycznych . Do najważniejszych danych technicznych należą: moc silnika, napęd, obudowa i kółka, funkcja wysokości koszenia, litraż kosza, waga oraz mobilność. Dzięki temu będziemy w pełni zadowoleni z możliwości, zastosowania oraz efektów naszej kosiarki.

Informacje na temat wiodących marek kosiarek spalinowych

NAC

Jest to wiodąca firma narzędzi ogrodniczych, która cieszy się powodzeniem wśród ogrodników i rolników. Kosiarki spalinowe NAC posiadają dobre parametry oraz większość modeli jest wyposażona w dodatkowe funkcje takie jak: rozdrabnianie, ustawienie wysokości koszenia, regulację rączki dla większego komfortu manewrowania oraz wiele innych.

Makita

Firma ta oferuje bogatą i różnorodną ofertę narzędzi i urządzeń ogrodowych. Ich kosiarki spalinowe posiadają ciekawe opcje i funkcje, które sprawią, że koszenie trawnika stanie się prostsze i szybsze.

Honda

Japońska marka Honda, która znana jest z produkcji różnego zastosowania silników, również do kosiarek, wprowadziła na rynek dobrej jakości kosiarki spalinowe o ponadprzeciętnych parametrach. W wielu maszynach znaleźć można rozmaite funkcje oraz wyposażenie, które ułatwia pracę ogrodniczą i utrzymuje starannie przystrzyżone tereny.

Oleo-Mac

To włoska firma, która oferuje szeroki wybór dobrych i efektywnych kosiarek spalinowych z wysokiej półki. Większość dostępnych modeli wyposażona jest w różnorodne funkcje, które ułatwiają utrzymanie zadbanego trawnika. Producent Oleo-Mac postarał się również o najlepsze parametry kosiarki.

Hortmasz

Jest to rekomendowana firma, która od lat zajmuje się dystrybucją urządzeń i maszyn ogrodniczych. Oferują ona szeroki wybór kosiarek spalinowych, ich części oraz artykułów wyposażenia. Od lat firma Hortmasz stara się spełnić najwyższe oczekiwania klientów. Kosiarki pod marką Hortmasz wyposażone są w wysokiej jakości silniki wiodących producentów.

Jak zadbać o kosiarkę spalinową?

Aby zadbać o naszą kosiarkę i przedłużyć jej żywotność oraz bezproblemowe użytkowanie, należy spełnić kilka konserwacyjnych czynności, aby inwestycja w formie dobrej kosiarki się nam opłaciła.

Po każdym koszeniu należy kosiarkę starannie opróżnić. Tyczy się to nie tylko kosiarek wyposażonych w kosz na ściętą trawę, ale również tych, które posiadają system mulczujący lub wyrzut boczny i tylny. Należy zawsze sprawdzić, czy skoszona trawa nie dostała się w pobliże silnika, ponieważ może to powodować utrudnioną jego pracę, oraz w najgorszym wypadku, całkowite zniszczenie maszyny.

Należy regularnie wymieniać benzynę. Jej właściwości utrzymują się tylko przez około 30 dni. Jeśli nie zamierzamy używać naszej kosiarki dość regularnie, rekomenduje się zainstalowanie stabilizatora paliwa w kosiarce, dzięki któremu wydłużymy żywotność paliwa w kosiarce i zadbamy o to, by w procesie degradacji paliwa powstające osady i substancje niebezpieczne dla silnika naszej kosiarki go nie zniszczyły. Trzeba również zadbać o prawidłowy poziom oleju w naszej kosiarce, by nie zatrzeć w niej silnika, co wiąże się z wysokimi kosztami naprawy lub wymiany.

Kolejnym aspektem, o którym trzeba pamiętać, jest regularne sprawdzanie i czyszczenie filtra powietrza. Niektóre kosiarki wyposażone są w filtr gąbkowy, który jest łatwy w czyszczeniu. Należy tylko wypłukać go pod wodą. W przypadku filtra papierowego nadmiar brudu najlepiej jest zassać odkurzaczem, a w przypadku mocnych zabrudzeń – wymienić filtr na nowy.

Zalecenia producenta w kwestii czyszczenia oraz wymiany części zostały zawarte w instrukcji obsługi oraz instrukcji konserwacji, z którymi warto się zapoznać przed przystąpieniem do koszenia.

Jakość koszenia oraz żywotność kosiarki spalinowej w dużej mierze zależy od jej konserwacji i regularnego czyszczenia. Wszystkie niezbędne informacje znajdziemy w dołączonej do produktu ulotce lub instrukcji obsługi. Kosiarki spalinowe należy czyścić i sprawdzać jej części po każdym użyciu, w szczególności jeśli zdecydowaliśmy się na koszenie mokrej trawy. Warto cyklicznie ostrzyć noże, wymieniać olej oraz poddawać kosiarkę odpowiedniemu serwisowaniu.

Ciekawe linki i źródła

https://www.mgprojekt.com.pl/blog/kosiarka-spalinowa/#kosiarka-spalinowa-zalety-i-wady

https://www.hortmasz.pl/eShop/Default.aspx

https://www.mojahonda.pl/kosiarki-honda/izy-hrg?gclid=Cj0KCQiAmpyRBhC-ARIsABs2EAq2_XBhGFxyHBydul2lYbP2S2A0qQgoSXQxfNZ4bwC3r_TZ5eUU6jYaAuJFEALw_wcB

https://www.makita.sklep.pl/kosiarki-spalinowe-c-123_58_132.html

FAQ kosiarki spalinowe

Dlaczego kosiarka spalinowa nie chce się włączyć, pracuje nierówno, wyłącza się samoistnie?

Być może kosiarka nie posiada wystarczającej ilości paliwa do pracy lub zbyt niski poziom oleju. Powodem nierównej pracy lub brak rozruchu kosiarki mogą być uszkodzenia mechaniczne lub zabrudzenia. Najczęstszymi przyczynami są: zapchany przewód paliwowy, zbyt zabrudzony filtr powietrza lub zabrudzenia w paliwie.

Jakie wybrać paliwo, a jaki olej do kosiarki spalinowej?

Kosiarka spalinowa potrzebuje do pracy regularnej benzyny bezołowiowej, którą możemy z łatwością dostać na stacji paliw. Nie ma różnicy pomiędzy Pb95, a Pb98 poza różnicą w cenie. Informację o oleju zawiera dołączona do kosiarki instrukcja obsługi lub dane techniczne. Mogą to być oleje syntetyczne lub mineralne. W przypadku kosiarek, które posiadają dwusuwowy silnik, olej musi być z domieszką rozpuszczalnika.

Czy kosiarka spalinowa może kosić mokrą trawę?

Kosiarka spalinowa radzi sobie z koszeniem mokrej trawy, lecz nie jest to zalecane. Mokra trawa może osadzać się na nożach, obudowie lub dostać się do silnika i pod pasek napędowy. Może to uszkodzić maszynę i spowodować drogą naprawę. Jeśli zdecydujemy się na koszenie trawy po deszczu lub zroszonej wodą, należy dokładnie oczyścić kosiarkę po zakończeniu pracy.

Ile kosztuje kosiarka spalinowa?

Przedział cenowy kosiarek spalinowych jest szeroki, bo od 500-9000 zł. Wyższa cena wiąże się lepszymi wbudowanymi funkcjami oraz komfortem użytkowania i żywotnością naszej maszyny.

Ile kosztuje serwis kosiarki spalinowej?

Aby nasza kosiarka spalinowa zawsze pracowała bez zarzutu, warto jest przynajmniej raz w sezonie poddać ją specjalnemu serwisowi kosiarek. Ceny poszczególnych usług wahają się w zależności od marki naszej kosiarki. Wymiana oleju, świec lub filtra to koszt ok. 10-20 zł. Wymiana paska napędowego to wydatek do ok. 45 zł, natomiast ostrzenie noży lub ich wymiana to koszt do ok. 90 zł.

Jaka kosiarka jest lepsza: elektryczna czy spalinowa?

Wybór odpowiedniej kosiarki jest uzależniony od sposobu jej użycia, rozmiaru i ukształtowania terenu oraz umiejscowienia gniazda elektrycznego, jeśli zapatrujemy się na zakup kosiarki elektrycznej. Warto pamiętać, że podpięcie do gniazdka elektrycznego wiązać może się z niebezpieczeństwem plączącego się kabla pod nogami. Kosiarka spalinowa nie posiada tego problemu, jednak jest ona bardziej szkodliwa dla środowiska z powodu emisji spalin oraz jest głośniejsza podczas pracy.

Dlaczego kosiarka kopci?

Przyczyn kopcenia kosiarki spalinowej może być kilka. Często wydzielanie ciemnego dymu spowodowane jest zatarciem silnika, zalaniem tłoku lub zabrudzeniem filtra powietrza.

Jakie są wiodące marki silników kosiarek spalinowych?

Do najpopularniejszych marek silników kosiarek spalinowych należą silniki: Hondy, Loncin i Briggs&Stratton.

Dlaczego kosiarka nie zbiera trawy do kosza?

Jedną z przyczyn może być zbyt wysoka trawa, z którą nasza kosiarka spalinowa nie daje sobie rady z powodu jej innych zastosowań. Trawa również może być zbyt mokra i miękka, by noże kosiarki sobie z nimi poradziły. Przyczyną mogą być również tępe noże lub ich uszkodzenie.

Z jaką częstotliwością obracają się noże w kosiarce spalinowej rotacyjnej?

Ten parametr uzależniony jest od ilości koni mechanicznych, zazwyczaj jednak oscyluje on w granicach 2500-3000 obrotów na minutę.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...