Ranking wyciskarek wolnoobrotowych 2023 – rekomendowane modele wyciskarek wolnoobrotowych
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 24
oceniane badania
oceniane badania 9
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 5390

Ranking wyciskarek wolnoobrotowych 2023 - rekomendowane modele wyciskarek wolnoobrotowych

Ostatnio coraz modniejsze staje się picie zdrowych, własnoręcznie przyrządzonych soków. Taki sok jest świeży i ma o wiele więcej witamin niż soki kupowane w sklepach, a jego przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy posiadać w domu wyciskarkę wolnoobrotową, by w kilka minut wycisnąć pyszny i zdrowy sok z ulubionych owoców i warzyw. Wybór tych urządzeń jest spory, dlatego by dowiedzieć się jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać do swojej kuchni, przygotowaliśmy ranking, który może ułatwić dokonanie tego trudnego wyboru.

wyciskarki wolnoobrotowe – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 24
oceniane badania
oceniane badania 9
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 5390

Co to jest wyciskarka wolnoobrotowa?

Wyciskarka wolnoobrotowa to urządzenia elektryczne, przy pomocy którego jesteśmy w stanie w kilka chwil przygotować pyszny sok pełen witamin. Jak sama nazwa wskazuje, wyciskarka wolnoobrotowa wyciska z warzyw i owoców sok, a dzięki temu, że wrzucone produkty są bardzo wolno miażdżone, sok bogaty jest w minerały, witaminy oraz mikro i makroskładniki.

Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa?

sok z wyciskarki wolnoobrotowejUrządzenie działa na zasadzie prasy. Dzięki małej liczbie obrotów, które mieszczą się zazwyczaj w przedziale 40-80 obrotów na minutę, wyciskarka wyciska z wrzuconych do niej produktów pożywny sok. Przebieg testu pokazał, że za miażdżenie odpowiada wałek ślimakowy. Nie ma tu, jak w przypadku sokowirówek ostrzy bądź noży, które kroją wrzucone do nich produkty.

Badanie wyciskarek obrotowych wskazało także, że wszystko opiera się o pracę wałka ślimakowego, potocznie zwanego ślimakiem. Wyciśnięty sok jest odfiltrowany przez sito lub filtr, dzięki temu otrzymujemy czysty sok, bo miąższ wpada bezpośrednio do oddzielnego pojemnika. Gdy podczas wyciskania soku dojdzie do zablokowania wału ślimakowego, wystarczy uruchomić bieg wsteczny urządzenia, aby wypchnąć do góry to, co zablokowało pracę wyciskarki.

Zalety i zastosowanie wyciskarek wolnoobrotowych

Przygotowując zestawienie wyciskarek wolnoobrotowych, zwróciliśmy szczególną uwagę na ich zalety. Chcieliśmy wiedzieć, dlaczego to właśnie to urządzenie wybrać do robienia soku. Poniżej prezentujemy zalety, jakie udało nam się zauważyć, przeprowadzając test wyciskarek wolnoobrotowych.

Dostarcza soku bogatego w wartości odżywcze

Wyciskany sok zachowuje takie same witaminy i minerały jak owoce i warzywa, z których został zrobiony. Sok nie traci wartości odżywczych, ponieważ podczas jego wyciskania urządzenie nie niszczy struktury komórkowej zmiażdżonego produktu. Sok nie jest także napowietrzany ani podgrzewany w trakcie pracy urządzenia, dlatego nie traci swojej naturalnej barwy i gęstości. Plusem jest także fakt, że można go przechowywać w lodówce, bez obaw, że się zepsuje.

Wielofunkcyjność

Najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa to taka, która umożliwia nie tylko przygotowanie samodzielnie zdrowego soku. Niektóre modele tych urządzeń mogą pomóc w przygotowaniu na przykład makaronów, kremów, lodów, smoothie, ketchupu, masła orzechowego czy mleka roślinnego. Można kupić także takie modele, które kruszą lód bądź zetrą ziemniaki na placki ziemniaczane.

Wielkość

wyciskarka wolnoobrotowa witaminy z sokuUrządzenia, jak wykazało nasze porównanie wyciskarek wolnoobrotowych, są bardzo zgrabne i poręczne. Nie zajmują dużo miejsca, dlatego z łatwością zmieszczą się na blacie, żeby zawsze być pod ręką.

Każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie, z pewnością rozważał lub rozważa zakup tego sprzętu AGD. Przygotowana przez nas tabela porównawcza wyciskarek wolnoobrotowych prezentuje urządzenia z różnych półek cenowych, z różnymi funkcjami, po to, by z łatwością zobaczyć, jakie urządzenie do przygotowywania soków sprawdzi się w naszym domu.

Rodzaje wyciskarek wolnoobrotowych

Na potrzeby rankingu wyciskarek wolnoobrotowych, przeprowadziliśmy dokładny test produktu. Testowaliśmy różne rodzaje urządzeń, by zobaczyć, czym się od siebie różnią oraz jakie mają funkcjonalności. Próba wyciskarek wolnoobrotowych wyodrębniła kilka ich rodzajów, które zaprezentowaliśmy poniżej.

Podział ze względu na położenie wałka ślimakowego

Wyciskarki wolnoobrotowe pionowe

jaką wybrać wyciskarkę wolnoobrotowąW tym rodzaju wałek ślimakowy umieszczony jest pionowo. Dzięki temu wrzucone do wyciskarki produkty nie wymagają już ich popychania, ponieważ spadają ku dołowi. Wyciśnięcie soku jest szybsze niż w przypadku modelu poziomego. Dużym plusem jest szeroki otwór, do którego można wrzucić nawet niepokrojone owoce lub warzywa. Test praktyczny wyciskarki wolnoobrotowej pokazał także, że łatwo ją umyć i jest małych rozmiarów. Niektóre testowane urządzenia miały możliwość zamontowania dodatkowych przystawek, przez co można było je wykorzystać do zrobienia innych napojów i przekąsek.

Wyciskarka wolnoobrotowa pozioma

W tym rodzaju urządzenia wałek umiejscowiony jest, jak sama nazwa wskazuje – w poziomie. Przez to owoce lub warzywa trzeba powoli popychać do przodu za pomocą specjalnego popychacza, który znajduje się w zestawie. Przez powolne popychanie, cały proces robienia soku zdecydowanie się wydłuża.

Podział ze względu na ilość wałków ślimakowych

Wyciskarka wolnoobrotowa jednoślimakowa

właściwości soku z wyciskarki wolnoobrotowejJest to dobra wyciskarka wolnoobrotowa dla tych, którzy dopiero zaczynają wyciskać samodzielnie soki we własnym domu. Rodzaj ten składa się z jednego wałka ślimakowego, dlatego jest tańszy. Plusem jest też to, że w wersji pionowej sprzęt zajmuje mało miejsca, a jego dokładne umycie nie zabiera wiele czasu.

Wyciskarka wolnoobrotowa dwuślimakowa

Ten model wyciskarki wolnoobrotowej dobry będzie dla osób, które są bardziej wymagające, bo dzięki dwóm równoległym wałkom ślimakowym wyciska zdecydowanie większą ilość soku. Urządzenie świetnie radzi sobie z zieleniną, ponieważ wyciska z niej dosłownie wszystkie soki. Szybko i dokładnie miażdży twarde owoce i warzywa, dając nam duże ilości naturalnego napoju. Gorzej wypada natomiast, jeśli chodzi o soczyste i miękkie produkty. Minusem jest także trudniejsze jej wyczyszczenie. Wyciskarka wolnoobrotowa dwuślimakowa jest droższa i występuje tylko w wersji poziomej, dlatego zajmuje więcej miejsca.

Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę ze zdrowymi sokami własnej produkcji, to rynek dla nowych użytkowników rekomenduje wyciskarkę wolnoobrotową pionową z jednym wałkiem ślimakowym, ponieważ jej praca, jak i konserwacja, jest szybsza.

Na co zwrócić uwagę kupując wyciskarkę wolnoobrotową?

Przyglądając się sklepowym półkom ze sprzętem AGD, od razu zauważymy podobieństwo wyciskarek wolnoobrotowych. Nie jest łatwo zdecydować, jaką wyciskarkę kupić do swojej kuchni, dlatego przedstawimy ranking rzeczy, które, naszym zdaniem, powinno się wziąć pod uwagę, kupując to urządzenie.

Materiał wykonania

wyciskarka ślimakowaZazwyczaj sprzęt ten wykonany jest z plastiku, jednak każdy producent oferuje plastik innej jakości. Pamiętajmy, że chodzi nam o nasze zdrowie, dlatego tworzywo powinno być bezpieczne i wolne od szkodliwych bisfenoli. Dobrze, gdy jego jakość poparta jest odpowiednimi certyfikatami. Ponadto trzeba pamiętać, że plastik gorszej jakości szybciej może się zarysować i ulec uszkodzeniu.

Moc silnika

Jak w każdym urządzeniu elektronicznym należy zwrócić uwagę na moc silnika. Mocny silnik przyda się szczególnie wtedy, gdy soki będziemy robić z twardych warzyw. Jego praca będzie płynniejsza, przez co wyciskarka wolnoobrotowa będzie nam dłużej służyć.

Dodatkowe funkcje

Przygotowując ranking wyciskarek wolnoobrotowych, zauważyliśmy, że niektóre modele urządzeń mają dodatkowe funkcje. Funkcję te przydatne są, wtedy gdy planujemy korzystać z wyciskarki wolnoobrotowej nie tylko, by robić sok. Dzięki dodatkowym funkcjonalnościom, jak pokazał nasz eksperyment, możemy przyrządzić bardzo dużo pysznych koktajli, lodów, przeciery i wiele innych zdrowych i naturalnych przekąsek.

Łatwość czyszczenia

wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówkaWiększości osób odechciewa się robienia soków, gdy myślą o myciu wszystkich elementów urządzenia. Dlatego najlepiej wybrać taki model wyciskarki wolnoobrotowej, który łatwo się rozmontowuje, a jego czyszczenie nie będzie uciążliwe.

Czym kierować się kupując wyciskarkę wolnoobrotową?

Ślimak

To właśnie ten element miażdży wrzucone do niego owoce i warzywa. Może być wykonany z plastiku, ultemu lub ceramiki. Im odporniejsze i twardsze tworzywo, tym lepiej, ponieważ wałek ślimakowy, obracając się, lepiej będzie wyciskał sok z produktów.

Sito

Wyciśnięty sok przelatuje przez sito, które działa jak filtr. Jego rolą jest nadanie gęstości i klarowności. To jaką konsystencję będzie miał sok zależy od tego, jak gęsto rozłożone są otwory sita. Im gęstsze, tym sok jest czystszy. Zazwyczaj sito wykonane jest ze stali nierdzewnej, po to, by nie zaszło rdzą przy kontakcie z owocami i warzywami.

Pojemnik oraz dzbanek

Do dzbanka spływa świeży sok z owoców, które wrzuciliśmy do podajnika, natomiast pojemnik jest po to, by wpadały tam resztki z wyciśniętych produktów. Duży dzbanek i pojemnik przyda się, gdy za jednym podejściem chcemy wycisnąć dużą ilość soku. Dzięki większej pojemności nie ma konieczności podstawiania dodatkowych pojemników i szklanek na sok oraz powstałą miazgę.

Bieg wsteczny

Niektóre wyciskarki, szczególnie te poziome, posiadają bieg wsteczny, który umożliwia najprościej mówiąc – wycofanie z zaklinowanego ślimaka produktu. Jeżeli urządzenie się zablokowało, to wystarczy, jak pokazuje nasza analiza wyciskarek wolnoobrotowych, włączyć ten tryb, aby produkt mógł powoli i wstecz wyjść na zewnątrz.

Podajnik

To otwór, przez który wrzucamy warzywa i owoce do zmiażdżenia. Większy otwór podajnika zdecydowanie ułatwia zrobienie soku, ponieważ można wrzucić kilka produktów jednocześnie oraz nie ma potrzeby ich wcześniejszego krojenia na mniejsze kawałki. Podajnik umiejscowiony pionowo nie wymaga popychania produktów, dlatego nie ma potrzeby stania przy wyciskarce wolnoobrotowej podczas jej pracy.

Im wyciskarka wolnoobrotowa ma mniej obrotów ślimaka tym lepiej, gdyż powstały sok ma więcej substancji odżywczych, w tym enzymów i witamin. Wynik testu pokazał, że najlepsze są te z obrotami od 40 do 60 obrotów na minutę.

Marki wyciskarek wolnoobrotowych

Opinie o wyciskarce wolnoobrotowej różnią się, w zależności od tego, na jaki jej rodzaj, przedział cenowy i producenta się zdecydujemy. Przygotowując nasz test oraz ranking wyciskarek wolnoobrotowych wzięliśmy pod uwagę marki, które w swojej ofercie mają różne modele.

  • Hurom
  • MPM
  • Panasonic
  • Philips
  • Tefal
Marka, która powstała w 2009 roku w Korei Południowej, jednak jej początki sięgają już 1974 roku. Wtedy firma stawiała swoje pierwsze kroki, tworząc drobny sprzęt AGD pod nazwą Dong Ah Industry. Obecnie Hurom to światowy lider w produkcji najwyższej jakości wyciskarek wolnoobrotowych. Urządzenia tej marki spełniają wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ są wykonane z tworzyw wolnych od BPA, ponadto nie posiadają w swoich elementach ostrych noży. Sprzęt wykonany jest z ultemu oraz stali nierdzewnej, dzięki temu jest bardzo wytrzymały, tak samo jak twardy i niezawodny silnik indukcyjny. Producent informuje, że urządzenia są wygodne w użytkowaniu, przez co szybko przygotujemy zdrowy i bogaty w witaminy sok
Znana polska firma mająca w ofercie duży wybór sprzętu AGD. Marka powstała w 1989 roku, zaczynając działalność od drobnego sprzętu AGD, który potrzebny jest w każdym domu. W ofercie dostępne były urządzenia i akcesoria do kuchni, domu oraz do pielęgnacji ciała. Z biegiem lat oferta się powiększała, a w 2008 roku MPM wkroczyło na rynku z ofertą chłodziarek, pralek oraz kuchni gazowych. Urządzenia tego producenta cenione są za bardzo dobrą jakość i przystępną cenę. Wyciskarki wolnoobrotowe marki MPM oferują klientom duże możliwości dzięki dodatkowym funkcjom, niezawodność, bezpieczeństwo oraz zdrowe i klarowne soki, pełne naturalnego bogactwa.
Znana na całym świecie marka, obecnie dostępna w ponad 35 krajach Europy i Wspólnoty Niepodległych Państw. Siedziba firmy mieści się w Holandii, a dokładniej w Amsterdamie. Od samego początku marka skupiła się, produkując swój sprzęt, na tym, by zapewnić ludziom lepszy standard życia. Oferowany sprzęt ma pomóc w codziennym życiu, a także dostarczyć chwili przyjemności. W ofercie Panasonic znajdziemy przede wszystkim telewizory, aparaty, telefony, sprzęt do pielęgnacji oraz małe AGD, a w tym nowoczesne wyciskarki wolnoobrotowe, które są wydajne, ciche i bardzo proste w obsłudze.
Znana firma, która jest globalnym liderem, jeśli chodzi o dziedzinę technologii w sektorze ochrony zdrowia. Marka obrała sobie za cel poprawę naszego zdrowia oraz jakości życia. Firma Antona Philipsa pojawiła się w Polsce już w 1921 roku i od tamtej pory nieprzerwanie oferuje nam swoje innowacyjne produkty. W ofercie tego producenta znajdziemy między innymi: monitory, telewizory, odtwarzacze audio, sprzęt do pielęgnacji, produkty dla matki i dziecka oraz sprzęt AGD do kuchni. Nie mogło tu oczywiście zabraknąć solidnych i kompaktowych wyciskarek wolnoobrotowych, przy pomocy których przyrządzimy zdrowe soki.
Francuski producent, który powstał w 1956 roku, dlatego jego sprzęt od lat gości w domach na całym świecie. W ofercie tej marki znajdziemy innowacyjny sprzęt, który sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym. Przy jego pomocy, każda czynność jest o wiele przyjemniejsza. Dostępne są tu produkty do prasowania, sprzątania, gotowania, pieczenia przygotowania posiłków, dlatego też można kupić tu wydajne i nowoczesne wyciskarki wolnoobrotowe. Przy pomocy urządzeń od marki Tefal jesteśmy w stanie wycisnąć w kilka chwil i bez wysiłku, zdrowy i orzeźwiający sok.

Czyszczenie i konserwacja wyciskarki wolnoobrotowej

Korzystanie z urządzenia wiąże się oczywiście z jego czyszczeniem. Dokładne mycie po każdym użyciu jest konieczne z racji higienicznych, ponieważ nie chcemy korzystać z brudnych elementów, gdyż może to grozić rozstrojem żołądka. Jest ono także niezbędne po to, by sprzęt dłużej i bezawaryjnie nam służył. Zaschnięte plamy soku lub przyklejone do elementów resztki miąższu mogą utrudniać dokładne składanie urządzenia oraz blokować jego pracę.

Elementy, które należy zdemontować i dokładnie umyć to ślimak, popychacz, sito, pojemnik na sok, wytłoki oraz komorę wsadową. Zazwyczaj producenci zalecają mycie tych elementów ręcznie pod czystą, letnią i bieżącą wodą. Oczywiście do mycia można użyć płynu do naczyń. Każdą część należy umyć z osobna i pozostawić do całkowitego wysuszenia. Najlepiej nie odkładać mycia na później, bo zaschnięte elementy czyści się o wiele trudniej.


Bardzo często do kupowanego urządzenia producenci dołączają specjalną szczotkę do czyszczenia sita, która umożliwia jego dokładne umycie. Nowe modele testowanych wyciskarek wolnoobrotowych wyposażone są także w bardzo pomocną funkcję, którą jest wstępne mycie. Dzięki tej opcji można szybko przepłukać wyciskarkę wolnoobrotową, jednak mimo wszystko, konieczne jest oddzielne mycie wszystkich elementów składowych urządzenia.
Bywa też tak, że kolorowe warzywa i owoce zabarwiają nasze urządzenie, więc aby pozbyć się przebarwień, elementy można myć roztworem wody z sodą oczyszczoną bądź kwaskiem cytrynowym. Produkty te mają naturalne właściwości odbarwiające, a co najważniejsze są bezpieczne dla naszego zdrowia.
Warto pamiętać, że nie powinno się myć elementów wyciskarki w zmywarce.

Źródła:

https://agataberry.pl/

http://szpinakrobibleee.pl/

https://zielonekoktajle.blogspot.com/

https://hurom.pl/

https://www.philips.pl/

FAQ

Jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać?

Wszystko zależy od tego, jak często i jakie ilości soku chcemy otrzymać. Wybór i ocena wyciskarki wolnoobrotowej zależy zazwyczaj od jej wydajności, efektywności i szybkości pracy. Aby porównać te parametry, warto przejrzeć aktualne testy i rankingi wyciskarek.

Czy elementy wyciskarki wolnoobrotowej można myć w zmywarce?

Nie należy myć elementów urządzenia w zmywarce, ponieważ przez wysoką temperaturę gumowe uszczelki mogą ulec uszkodzeniu. Zaleca się ręczne mycie wszystkich elementów.

Jak długo można przechowywać wyciśnięty za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej sok?

Sok otrzymany za pomocą tego urządzenia może stać w lodówce do 72 godzin. Jest to zdecydowanie dłużej niż sok wyciśnięty w sokowirówce, bo taki należy wypić w ciągu tej samej doby.

Ile kosztuje wyciskarka wolnoobrotowa?

Zakres cenowy tych urządzeń jest spory, wszystko zależy od jego rodzaju, dodatkowych funkcji, materiału, z jakiego jest wykonana, wielkości oraz wyboru producenta. Jeżeli szukamy tańszego modelu, to zwycięzcą testu jest wyciskarka wolnoobrotowa pionowa.

Wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka?

Jeżeli zależy nam, aby otrzymany sok zachował swoje drogocenne witaminy, minerały i enzymy to najlepszym wyborem będzie wyciskarka wolnoobrotowa. Podczas wyciskania soku nie dochodzi do napowietrzenia oraz podgrzania, dzięki temu otrzymany napój nie traci swoich zdrowotnych właściwości.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...