Ranking ekspresów do kawy 2022 – rekomendowane modele ekspresów
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 13
oceniane badania
oceniane badania 8
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 1256

Ranking ekspresów do kawy 2022 - rekomendowane modele ekspresów

Ekspres do kawy staje się powoli standardowym elementem wyposażenia nowoczesnej kuchni. Na rynku mamy w związku z tym tak wiele różnych modeli, działających w różny sposób. Jest ich tyle, że można dostać zawrotu głowy. Dlatego postanowiliśmy przygotować ten artykuł. Opiszemy w nim zasadę działania podstawowych typów ekspresów do kawy, przedstawimy ich wady i zalety, wyjaśnimy kilka definicji związanych z tymi urządzeniami i przedstawimy 5 topowych marek produkujących ekspresy do kawy. Przeprowadziliśmy też test praktyczny, który pozwolił nam wyłonić najlepsze dostępne na rynku modele. Wynik naszego testu przedstawia poniższa tabela porównawcza.

Ekspresy do kawy – Ranking 2022

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 13
oceniane badania
oceniane badania 8
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 1256

Co to jest ekspres do kawy?

Z definicji ekspres do kawy to urządzenie, które w zautomatyzowany sposób zaparza kawę. Urządzenia te dzielą się na kilka podstawowych kategorii, których zasadę działania i zalety poznasz, czytając nasz ranking ekspresów do kawy.

Jak działa ekspres do kawy?

Ekspres do kawy działa poprzez zaparzanie zmielonych ziaren kawy. Może to zrobić na dwa podstawowe sposoby. Przelewając gorącą wodę przez zmielone ziarna kawy lub przepuszczając przez nie parę wodną pod ciśnieniem.

Oba te sposoby mają swoje zalety. Przelewanie gorącej wody pozwala na dłuższy kontakt wody z kawą, przez co ta ma większą zawartość kofeiny. Natomiast parzenie kawy pod ciśnieniem uwalnia z niej oleiste substancje, dzięki czemu kawa ma charakterystyczną piankę oraz niepowtarzalny smak i aromat.

Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspresy do kawy, w zależności od sposobu działania, dzielą się na dwa podstawowe typy:

Przelewowe

Zasada działania ekspresu przelewowego przypomina zaparzanie kawy w szklance z wykorzystaniem jednorazowego filtra. Ekspres przelewowy zwyczajnie automatyzuje ten proces.

Aby zaparzyć w nim kawę, musisz zamocować jednorazowy filtr, nasypać do niego porcję zmielonej kawy i wlać wodę. Ekspres zacznie przez kawę przelewać gorącą wodę, a gotowy napar znajdzie się w dzbanku pod filtrem. Przy tej metodzie parzenia woda ma długo kontakt z kawą, przez co napar ma dużą zawartość kofeiny. Ekspres przelewowy pozwala również zaparzać za jednym razem cały dzbanek kawy i zwykle utrzymuje ją ciepłą. Zalety te są często doceniane w biurach.

Ciśnieniowe

kawiarka ekspres ciśnieniowyDrugi podstawowy rodzaj ekspresów do kawy różni się tym od pierwszego, że kawa zaparzana jest pod ciśnieniem. Uzyskiwane jest to na różne sposoby, dlatego ekspresy ciśnieniowe dzielą się na kilka głównych kategorii:

 • Moka – nazywana również makinetką, kawiarką lub ekspresem dzbankowym, to mały dzbanek, który ciśnienie tworzy za sprawą gotującej się w nim wody, która to zamienia się w parę wodną i pod ciśnieniem parzy kawę. Można ją uznać za najprostszy typ ekspresu do kawy, ponieważ proces zaparzania dzieje się automatycznie, pomimo tego, że urządzenie nie ma żadnych ruchomych części. Polecamy ją szczególnie osobom ceniącym sobie tradycję i proste rozwiązania.
 • Ekspres kolbowy – w tym typie ekspresu ciśnieniowego zmieloną kawę umieszcza się w specjalnej kolbie, która to następnie umieszczana jest w podstawie ekspresu i jest przez nią przepuszczana para pod ciśnieniem. Używanie tego typu ekspresu wiąże się z koniecznością używania kawy mielonej lub samodzielne jej mielenie. Sam proces jest też bardziej czasochłonny niż w innych typach ekspresów. Kolbę należy bowiem odpowiednio napełnić, ubić i nadzorować proces parzenia. Po przygotowaniu kawy kolbę i ekspres należy wyczyścić i wysuszyć. Dlatego ten typ polecamy osobom, które chcą mieć kontrolę nad całym procesem, zależy im na najwyższej jakości i są w stanie poświęcić na to czas. O jakości kawy parzonej w ekspresie kolbowym niech świadczy fakt, że to właśnie ten typ króluje w kawiarniach. biała filiżanka pod ekspresem kolbowym
 • Ekspres automatyczny. Działa podobnie jak ekspres kolbowy, przy czym cały proces jest zautomatyzowany. Zadanie użytkownika ogranicza się do wlewania wody, wsypywania kawy ziarnistej i wyrzucania fusów. Ekspres sam mieli i zaparza kawę w wybrany przez użytkownika sposób. Ekspresy automatyczne są często wyposażone w dyszę do spieniania mleka. Jest to idealny wybór dla osób, które chcą napić się dobrej kawy, ale nie mają czasu na jej zaparzenie. Wygoda, którą daje ten rodzaj ekspresu, wiąże się niestety z wyższą ceną. Ekspresy automatyczne są najdroższym rodzajem domowych ekspresów do kawy.
 • Ekspres kapsułkowy. Okazuje się, że można stworzyć rodzaj ekspresu, którego obsługa jest jeszcze prostsza, niż ekspresu automatycznego. W przypadku ekspresu kapsułkowego zadanie użytkownika ogranicza się do zamontowania pełnej i usunięcia pustej kapsułki. W kapsułce znajduje się przygotowana wcześniej esencja kawy, a ekspres tylko ją w odpowiedni sposób rozcieńcza wodą. Ten rodzaj ekspresu jest przez wiele osób wyśmiewany jako zbytnie spłycenie procesu zaparzania, który dla wielu osób jest rodzajem rytuału. Nie można jednak odmówić mu prostoty i możemy być pewni, że ten typ wygra każdy ranking ekspresów do kawy, jeśli pod uwagę brana będzie głównie prostota obsługi.
Pierwsza moka została wynaleziona w 1933 roku przez włoskiego inżyniera Alfonso Bialettiego.

Zalety i zastosowanie

Ekspres do kawy ma oczywiście wiele zalet. Tutaj jesteśmy w stanie opisać zaledwie kilka z nich. Postaramy się jednak skupić na tych, które najczęściej pojawiają się w opiniach klientów i tych, które urzekły nas podczas testów.

 • Pyszna kawa, kiedy tylko chcesz – domowy ekspres do kawy pozwala cieszyć się pyszną kawą, kiedy tylko chcesz, nie musisz już iść do kawiarni, aby napić się idealnej kawy.robienie kawy w ekspresie ciśnieniowym kolbowym espressu
 • Oszczędność czasu – zaleta ta objawia się najmocniej przy ekspresach automatycznych. Dzięki nim możesz cieszyć się pyszną kawą już po jednym kliknięciu.
 • Możliwość zrobienia całego dzbanka mocnej kawy za jednym razem – jeśli to ta zaleta przemawia do ciebie najmocniej, to wybierz ekspres przelewowy, to on daje taką możliwość.
 • Wygoda – nie musisz być baristą, aby zrobić pyszną kawę. Wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z instrukcją.
 • Możliwość łatwiejszego porównania ziaren od różnych producentów z różnych krajów – zautomatyzowany proces zaparzania pozwala na zaparzenie identycznej filiżanki kawy za każdym razem. Możesz dzięki temu porównywać ziarna od różnych producentów i z różnych stron świata.
 • Spienianie mleka – wiele modeli ekspresów kolbowych i automatycznych jest wyposażonych w dyszę do spieniania mleka, dzięki której możesz przygotować różne rodzaje kaw mlecznych, jak latte, czy cappuccino.
Wartość rynku handlu kawą szacuje się na 100 mld dolarów i wyprzedza ją tylko handel ropą naftową.

Wielki przewodnik dla osób kupujących ekspres do kawy

włoska kawiarka ekspres do kawy ciśnieniowyNasz ranking ekspresów do kawy stara się skupiać na zaletach i przekonać cię do zakupu tego urządzenia. Jednak ekspresy do kawy nie mają samych zalet i są rzeczy, na które trzeba uważać przy zakupie.

ekspres przelewowy z filtremPo pierwsze cena. Na rynku jest cała masa modeli i łatwo dać się skusić na model, który wygląda na bardziej zaawansowany, bo ma przykładowo wyświetlacz, ale tak naprawdę oferuje te same funkcje co znacznie tańsze urządzenie. Dobrym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest zakup używanego ekspresu. Ekspres z OLX, czy zakupiony od serwisu potrafi być kilkukrotnie tańszy od nowej maszyny, a dodatkowo dzięki temu generujesz mniejszy wpływ na środowisko naturalne.

Po drugie ważne jest, aby dobrać odpowiedni typ ekspresu. Jeśli więc zależy ci na najlepszej jakościowo kawie i jesteś w stanie poświęcić trochę czasu na jej przygotowanie, to wybierz ekspres kolbowy. Jeśli zależy ci, żeby łatwo zrobić cały czajnik mocnej kawy i móc ją popijać przez cały poranek, to wybierz ekspres przelewowy. Jeśli natomiast szukasz czegoś pomiędzy, czyli zależy ci na dobrej kawie, ale nie chcesz tracić zbyt dużo czasu na jej przygotowanie, to wybierz ekspres automatyczny, który sam zmieli ziarna i zaparzy kawę, a bardziej zaawansowane modele są nawet w stanie automatycznie spienić mleko.

Definicje

wyświetlacz automatyczny ekspres do kawy

Moc – parametr ten określa ile energii zużywa dany model. Możesz się spodziewać, że bardziej skomplikowane modele, szczególnie te w pełni

zautomatyzowane, będą miały większą moc, a co za tym idzie, będą w większym stopniu wpływały na twój rachunek za prąd.

Ciśnienie – ten parametr ma zastosowanie wyłącznie w przypadku ekspresów ciśnieniowych. Podawany jest w Barach [bar]. Jeden Bar to prawie takie ciśnienie, jakie na co dzień wywiera na nas atmosfera. Ekspresy niskociśnieniowe pracują zwykle przy ciśnieniu około 3,5 bara. Domowe ekspresy, czy to kolbowe, czy automatyczne to już ciśnienie około 15 bar, a więc 15 razy wyższe niż to, które nas na co dzień otacza.

Pojemność zbiorników na wodę, kawę, fusy i mleko – podawana w mililitrach lub litrach pojemność określa, jak duże są zbiorniki na wodę, kawę, fusy i mleko. Im te zbiorniki są większe, tym ekspres bardziej bezobsługowy.

5 topowych marek ekspresów do kawy

 • De’Longhi
 • Saeco
 • Krups
 • Bosch
 • Philips
ta powstała w 1902 roku włoska firma rozpoczęła swoją działalność od produkcji opalanych drewnem pieców grzewczych. Systemy grzewcze są do dziś częścią działalności tej firmy, choć dziś jest znana głównie z produkcji sprzętu kuchennego. Najważniejszą gałęzią firmy jest produkcja ekspresów i akcesoriów do kawy. Najtańsze ekspresy tej marki to ekspresy kapsułkowe, choć musisz pamiętać, że niski koszt zakupu takiego ekspresu szybko zrównoważy się poprzez konieczność zakupu kapsułek. Ten typ ekspresu tej włoskiej marki możesz mieć już za niecałe 300 zł. Typowe ekspresy automatyczne De’Longhi kosztują około 2500 – 3000 zł.
to kolejny włoski producent ekspresów do kawy na naszej liście. Ta założona w 1981 roku firma od początku skupia się na tworzeniu ekspresów do kawy do użytku domowego. Lata działania doprowadziły do sytuacji, w której wiele osób, myśląc o ekspresie do kawy, widzi przed oczami tę markę. Ich produkty charakteryzują się niezawodnością, intuicyjnym sterowaniem oraz tym, że parzą doskonałą kawę. Nieco do życzenia pozostawiać może wygląd ich produktów, który nie każdemu przypada do gustu. Nie zmienia to jednak faktu, że to ekspresy Saeco są uznawane za najlepsze jakościowo ekspresy domowe. Wraz z jakością idzie jednak cena. Najtańszy ekspres automatyczny tej marki to wydatek sporo przekraczający 2500 zł. Ekspresy te są jednak popularne na rynku wtórnym, co jest kolejnym dowodem jakości i długowieczności maszyn Saeco.
to kolejna firma, która skupia się na ekspresach do kawy i innych akcesoriach z nią związanych. Tworzą oni ekspresy wszystkich typów, od przelewowych do w pełni automatycznych. W swojej ofercie mają urządzenia w różnych cenach. Ekspres kapsułkowy tej niemieckiej formy możesz kupić już za nieco ponad 200 zł, ale możesz też wybrać w pełni automatyczny ekspres, którego cena przekroczy 4000 zł. Bosch – ten ogromny koncern został założony już w 1886 roku w Niemczech. Obecnie zatrudnia około 4000 pracowników. Produkcja ekspresów do kawy jest tylko niewielką gałęzią działania tego giganta. Mimo tego są w stanie produkować ekspresy, które jakością dorównują liderom na rynku i mają przy tym ciekawy i nowoczesny wygląd. Wybór tej marki polecamy osobom, które decydują się na zakup ekspresu kapsułkowego, bo to właśnie na tym typie ekspresów skupia się ta niemiecka marka.
ten ogromny koncern został założony już w 1886 roku w Niemczech. Obecnie zatrudnia około 4000 pracowników. Produkcja ekspresów do kawy jest tylko niewielką gałęzią działania tego giganta. Mimo tego są w stanie produkować ekspresy, które jakością dorównują liderom na rynku i mają przy tym ciekawy i nowoczesny wygląd. Wybór tej marki polecamy osobom, które decydują się na zakup ekspresu kapsułkowego, bo to właśnie na tym typie ekspresów skupia się ta niemiecka marka.
ten holenderski gigant tworzy elektronikę użytkową każdego rodzaju, w tym ekspresy do kawy. Philips skupia się głównie na ekspresach automatycznych. Ich modele nie mają może tak ugruntowanej pozycji na rynku jak urządzenia wcześniej opisywanych firm, ale charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Ekspres automatyczny Philips kupisz za mniej niż 1500 zł, a za mniej niż 2000 dostaniesz model, który automatycznie spienia mleko.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekspres_do_kawy

https://www.delonghi.com/pl-pl

https://saeco.com/pl-PL/granaroma/granaroma/

FAQ

Czy ekspres do kawy pobiera dużo prądu?

Pomimo tego, że wiele ekspresów ma moc przekraczającą tysiąc wat, to zwykle nie pracują one długo, więc nie są w stanie pobrać dużo prądu. Zwykle miesięczny koszt prądu pobieranego przez ekspres do kawy nie przekracza 10 zł.

Czy ekspres do kawy można odkamienić octem?

Tak można i wiele osób tak robi, ale nie zalecamy tego. Najlepszym środkiem do odkamieniania ekspresów są dedykowane płyny. Korzystanie z niezalecanych rozwiązań może skutkować uszkodzeniem ekspresu, którego nie obejmuje gwarancja producenta.

Dlaczego ekspres do kawy jest drogi?

Ekspresy do kawy, szczególnie te automatyczne, to stosunkowo skomplikowane urządzenia i w związku z tym muszą sporo kosztować. Jeśli zakup nowego urządzenia mógłby zbytnio nadszarpnąć twój domowy budżet, to zastanów się nad kupnem używanego urządzenia. Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale również zachowasz się ekologicznie.

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Proces odkamieniania różni się w zależności od konkretnego modelu. Dlatego musisz sprawdzić instrukcję obsługi twojego urządzenia. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, to zastąp wodę mieszanką wody i środka odkamieniającego lub mieszanką octu i wody w proporcjach 1:2 i uruchom ekspres. Na koniec nie zapomnij przepłukać go czystą wodą.

Czy ekspres do kawy można wrzucić w koszty?

Jeśli nawet pośrednio wiąże się on z przychodami, a jego wartość nie przekracza 10 tys. zł to tak. W praktyce oznacza to, że nie musisz prowadzić kawiarni i sprzedawać kawy, aby móc wrzucić ekspres w koszty. Wystarczy, że korzystają z niego twoi pracownicy lub wykorzystujesz go na potrzeby spotkań z klientem.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...