Ranking kart graficznych 2023 – rekomendowane modele kart graficznych
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 29
oceniane badania
oceniane badania 7
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 5500

Ranking kart graficznych 2023 - rekomendowane modele kart graficznych

Karta graficzna jest niezbędna do odtwarzania obrazu w komputerach stacjonarnych i laptopach. Budując nowy komputer lub modernizując aktualny, trzeba zdecydować się na jej zakup. Wybór nie jest jednak prosty, bo przed podjęciem decyzji należy przeanalizować wiele parametrów i czynników. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, nasz ranking kart graficznych powinien okazać się pomocny. Wykonaliśmy szereg testów i porównań kart graficznych, których wyniki zebraliśmy w tabelach porównawczych. Sprawdź, które modele są rekomendowane i jaką kartę graficzną wybrać.

karty graficzne – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 29
oceniane badania
oceniane badania 7
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 5500

Co to jest karta graficzna?

Karta graficzna to bardzo ważny element komputera stacjonarnego lub laptopa. To podzespół komputerowy, który odpowiedzialny jest za wytwarzanie obrazu wyświetlanego na monitorze. Głównym zadaniem karty graficznej jest renderowanie obrazu poprzez przekształcanie danych w sygnał, który jest zrozumiały dla monitora. Im lepsza karta graficzna, tym lepszy i bardziej płynny obraz można uzyskać. Jej wydajność ma przede wszystkim ogromne znaczenie dla graczy i osób zajmujących się obróbką wideo, renderowaniem czy projektowaniem.

Jak działa karta graficzna?

montaż karty graficznej

Zasada działania karty graficznej jest dość złożona, ale zarazem łatwa do zrozumienia. Można to zobrazować na przykładzie firmy, która posiada własny wydział artystyczny. Kiedy zarząd firmy zdecyduje, że należy przygotować prawdziwe dzieło sztuki, wysyła zapytanie do działu artystycznego. Pracownicy działu decydują o tym, jak stworzą obraz, a następnie przenoszą go na papier. W efekcie przenoszą czyjś pomysł do rzeczywistości, przez co jest możliwy do podziwiania przez innych.

Karta graficzna działa na podobnych zasadach, bo procesor współpracując z oprogramowaniem, przesyła informacje o potrzebie wyświetlenia obrazu do karty graficznej. Karta graficzna decyduje, w jaki sposób wykorzystać piksele na ekranie do utworzenia obrazu. Następnie przesyła te informacje do monitora za pomocą kabla.

Do czego służy karta graficzna?

Karta graficzna oprócz podstawowego zastosowania, czyli wyświetlania obrazu, kojarzona jest przede wszystkim z gamingiem. Najlepsza karta graficzna do gier to element niezbędny każdego gamingowego peceta – trudno się z tym nie zgodzić. Nasz ranking kart graficznych zawiera dużą ilość tego typu kart. Zastosowań kart graficznych jest jednak kilka, a oto najpopularniejsze z nich:

  • projektowanie i renderowanie projektów 3D,
  • obróbka i konwersja filmów wideo,
  • wykorzystywanie w programach do uczenia maszynowego w celu zwiększenia wydajności i rozwiązywania trudnych algorytmów,
  • nagrywanie i edycja wideo,
  • wydajne koparki kryptowalut.

Rodzaje kart graficznych

Istnieją dwa główna typy kart graficznych: zintegrowane i dedykowane. Obydwa rodzaje są spotykane zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach i znalazły się w naszym zestawieniu kart graficznych. Rodzaje te różni przede wszystkim cena i wydajność, ale finalnie można zauważyć duże podobieństwo – wyświetlają obraz. W zależności od potrzeb i wymagań inny rodzaj karty spełni swoje zadanie lepiej, dlatego warto poznać trochę teorii na temat obu.

Zintegrowane karty graficzne

karta graficzna w komputerzeZintegrowana karta graficzna to taka, w której procesor graficzny jest wbudowany w ten sam układ co procesor (CPU). Prościej rzecz ujmując, obraz w zintegrowanej karcie graficznej jest generowany bezpośrednio z procesora zamontowanego na płycie głównej. W takiej sytuacji nie ma potrzeby kupowania oddzielnej karty.

Z racji tego, że zintegrowana karta graficzna korzysta z pamięci RAM procesora, jej wydajność nie wypada najlepiej. Moc nowszych zintegrowanych układów graficznych jest z roku na rok coraz większa, jednak nadal polecane są głównie do codziennego użytku i pracy biurowej.

Dedykowane karty graficzne

Dedykowana karta graficzna, w odróżnieniu od zintegrowanej karty, jest całkowicie oddzielną od procesora konstrukcją i posiada własną, dedykowaną pamięć. Dedykowane karty graficzne zapewniają lepszą wydajność, ale zużywają przy tym więcej energii. Ich cena jest nieporównywalnie większą od zintegrowanych układów i znacznie częściej są spotykane w komputerach stacjonarnych niż laptopach. W naszym rankingu kart graficznych skupiliśmy się głównie na dedykowanych modelach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty graficznej?

karta graficzna w laptopieZakup karty graficznej wiąże się z koniecznością zdobycia podstawowej wiedzy w ich zakresie. Przed zakupem karty trzeba zadać sobie pytanie, do czego będzie służyła, jak i wykonać test praktyczny i badanie obudowy pod względem wymiarów i możliwości dopasowania w niej karty. Będąc bogatym w tę wiedzę, można spokojnie przejrzeć nasz ranking kart graficznych, dokonując porównania i wybrać tą najlepszą.

Przeznaczenie

Przed zakupem karty należy dobrze sprecyzować, do czego ma nam posłużyć. Jeżeli potrzebujemy karty do zwykłego wyświetlania obrazu, czyli do pracy biurowej, być może dobrym rozwiązaniem okaże się zintegrowana karta graficzna. Dedykowane karty graficzne sprawdzą się w przypadku, gdy będziemy z niej korzystać do regularnego gamingu. Dostępne są też specjalne modele kart graficznych do pracy w 3D i w programach do projektowania, takich jak AutoCAD.

Producent

Pod względem konstrukcji, chipsetu i układu wybór ograniczony jest do AMD i Nvidii, ale jednak w przypadku modeli niereferencyjnych, możliwości wyboru znacząco nam się poszerzają. W zależności od interesującego nas chłodzenia, designu, taktowania czy podkręconych zegarów możemy wybrać tę samą kartą od różnych producentów.

Kompatybilność

jaką kartę graficzną wybraćPrzed zakupem warto sprawdzić, czy karta graficzna będzie kompatybilna z naszą płytą główną (najczęściej wymagane jest gniazdo PCI-Express x16) i czy zapotrzebowanie na moc nie przerośnie naszego zasilacza.

Karta graficzna zazwyczaj wymaga podpięcia do zasilacza przez wtyczki 6-pin lub 8-pin, a nowsze modele potrzebują nawet kilku wtyczek. Dlatego, jeżeli kupujemy kartę do starszego komputera, warto zajrzeć do obudowy, sprawdzić ilość dostępnych tego typu wtyczek w zasilaczu i porównać z zapotrzebowaniem karty graficznej.

Kompatybilność tyczy się także proporcji wydajnościowej względem procesora. Mocna karta graficzna przy słabym procesorze może spowodować wąskie gardło, czyli tzw. bottleneck, gdzie karta graficzna nie będzie działała na 100% swoich możliwości.

Rozdzielczość

Przeciętny użytkownik komputera raczej nie musi zwracać uwagi na kwestię rozdzielczości, bo prawie każda konstrukcja obsługuje najczęściej spotykaną w monitorach rozdzielczość – Full HD. W przypadku jednak gdy kupujemy kartę graficzną do gry i zamierzamy wyświetlać obraz na monitorze 4K, warto sprawdzić, czy dana karta taką rozdzielczość obsłuży.

Technologie

Kiedy mamy jasno sprecyzowany cel użycia karty, dobrze jest zainteresować się tematem zastosowanych w danej karcie graficznej technologii. Warto choćby sprawdzić, czy karta jest kompatybilna z VR i obsługuje ray tracing. Dobra karta graficzna od AMD powinna posiadać AMD FreeSync, a niektóre karty Nvidia wyposażone są NVIDIA GPU Boost 3.0 lub NVIDIA GameStream.

Wymiary

najlepsza karta graficznaWarto wiedzieć, że nie każda karta wejdzie do każdej obudowy. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić dokładne wymiary karty graficznej – przede wszystkim jej wysokość oraz długość – a następnie porównać wyniki z wymiarami obudowy, w której karta finalnie ma się znaleźć. Producenci obudów w specyfikacji często podają informacje na temat tego, jak wysokie karty dana obudowa jest w stanie obsłużyć.

Gwarancja

Komputer nie jest bardzo awaryjnym urządzeniem, jeśli chodzi o podzespoły, ale jednak wszystko może się zdarzyć i nasza karta graficzna może po prostu „paść” z dnia na dzień. W związku z tym warto zadbać o to, aby gwarancja na urządzenie była jak najdłuższa i uprawniała do wymiany karty na nową w razie ewentualnych problemów i wad. Warto również pamiętać, że dostępne są dwa rodzaje gwarancji – sprzedawcy i producenta.

Ważną czynnością przed zakupem karty graficznej jest sprawdzenie wymiarów obudowy i porównanie ich do rozmiarów karty graficznej. Nie każda karta graficzna zmieści się do każdej obudowy.

Czym kierować się przy wyborze karty graficznej?

Najważniejsze parametry techniczne kart graficznych to na szczęście w głównej mierze cyferki i liczby, których wartość decyduje o przewadze jednego modelu nad drugim.

Klasycznie już przygotowaliśmy 5 kluczowych parametrów specyfikacji, które wzięliśmy pod uwagę, wykonując test i tworząc nasz ranking kart graficznych. Wiedza zawarta niżej powinna ułatwić analizę naszego porównania kart oraz pomóc w podjęciu wyboru.

Ilość i rodzaj pamięci RAM

Karty graficzne wyposażone są we własną pamięć, która pozwala im na wykonywanie różnych operacji. Pamięć wideo jest wyrażana w gigabajtach, a na rynku dostępnych jest ich kilka rodzajów. Obecnie najpopularniejszy i najbardziej polecane rodzaje pamięci to GDDR5 i GDDR6. Nasza próba wykazała, że cechują się one szybkością, wydajnością i pobierają stosunkowo mało prądu.

W kwestii pamięci RAM karty graficznej należy pamiętać, że od jej ilości będzie zależała wydajność i sprawność w grach. Wybierając zatem ilość pamięci RAM, należy kierować się prostą dewizą – im więcej, tym lepiej. Nasz ranking kart graficznych pokazuje, że minimum, jakie powinna posiadać najlepsza karta graficzna to ponad 4 GB, a w przypadku zwycięzcy testu będzie to nawet do 24 GB.

Magistrala pamięci RAM

parametry karty graficznejSzerokość magistrali pamięci to ważna kwestie przy zakupie karty graficznej. Określa ona, ile bitów jest wysyłanych podczas jednego taktu zegara. Im szersza magistrala tym występują mniejsze straty wydajności pamięci RAM. Do standardowego grania polecane są najczęściej spotykane magistrale 128-bitowe. Jednak jak wykazał przebieg testu kart graficznych, warto rozważyć wybór szerszych magistrali – 192 lub 256 bitów.

Taktowanie

Częstotliwość taktowania rdzenia i pamięci to bardzo ważne parametry podczas porównywania tego samego rodzaju kart w różnych niereferencyjnych modelach. Taktowanie bezpośrednio odpowiada za moc obliczeniową karty graficznej i decyduje o tym, czy będzie ona wydajna. Większość kart graficznych ma możliwość podkręcania zegarów, czyli tzw. overclockingu (w skrócie OC). Producenci modeli niereferencyjnych kart graficznych często podbijają nieznacznie zegary, żeby zachęcić klientów do zakupu – wtedy w nazwie produktu możemy znaleźć skrót OC. Warto pamiętać, że OC karty można również wykonać we własnym zakresie.

Test produktu, który przeprowadziliśmy na potrzeby naszego rankingu kart graficznych, bardzo wyraźnie pokazał, że wyższe taktowania rdzenia i pamięci realnie skutkują lepszą wydajnością w grach i programach benchmarkowych.

Wyjścia wideo

Bardzo ważną kwestią, która bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania, jest zarówno ilość, jak i rodzaj dostępnych złączy w karcie, czyli wyjść wideo. Nasze porównanie kart graficznych pokazało, że najlepsze modele posiadają przede wszystkim wyjścia HDMI, DisplayPort i DVI. Podobnie wykazują oceny i opinie o kartach graficznych wystawiane przez graczy. Coraz rzadziej spotykane jest wyjście VGA, które stosowane jest raczej tylko w monitorach starszego typu.

Przy analizie wyjść wideo trzeba też wziąć pod uwagę ilość monitorów, jakie zamierzamy podłączyć oraz posiadane kable – choć w przypadku niekompatybilności zawsze można skorzystać z przejściówki. Możemy napotkać spory problem, jeżeli chcemy podłączyć dwa monitory do karty graficznej przez HDMI, a karta posiada zaledwie jedno złącze.

Chłodzenie

producenci kart graficznychKarta graficzna podczas pracy generuje ciepło, a utrzymywanie się przez dłuższy czas wysokiej temperatury prowadzi do throttlingu i spadku wydajności. Na rynku dostępne są dwa rodzaje chłodzenia kart graficznych – aktywne i pasywne.

Różnica polega na tym, że aktywne chłodzenie to konstrukcja z radiatorem i dołączonymi wentylatorami, które „aktywnie” odprowadzają ciepło na zewnątrz. Chłodzenie pasywne to zaś sam radiator z pastą termoprzewodzącą. Chłodzenie aktywne jest znacznie głośniejsze niż chłodzenie pasywne, ale też o wiele bardziej wydajne. Nasz eksperyment pokazał, że chłodzenie aktywne jest znacznie lepszym wyborem, nawet mimo generującego się hałasu.

Przed zakupem warto sprawdzić, czy karta posiada tryb Boost lub Turbo, który umożliwia automatyczne zwiększanie taktowania w przypadku większego obciążenia. Poszukując modeli z wyższym taktowaniem, warto też zwrócić uwagę na lepsze chłodzenie, bo wydajniejsza praca powoduje zwiększone wytwarzanie ciepła.

Popularni producenci kart graficznych

Na rynku kart graficznych pod względem producentów panuje pełna dominacja dwóch firm – AMD i NVIDIA. Karta graficzna, która wychodzi z fabryk tych dwóch gigantów, nosi miano referencyjnej. Referencyjna karta graficzna to podstawowa konstrukcja producenta, wykonana bezpośrednio przez AMD lub NVIDIA i posiada specyfikację dokładną ze specyfikacją, jaką przedstawił producent w dniu premiery.

Na rynku jednak próżno szukać modeli referencyjnych, bo po pierwsze – jest ich bardzo mało, a po drugie – dość mocno kuleją pod względem chłodzenia czy designu. W tym miejscu pojawiają się firmy, które lekko modyfikują bazową konstrukcję kart graficznych, instalując do nich customowe chłodzenia, podkręcając zegary i zamykając finalnie kartę w designerskiej obudowie, nadają jej charakteru i przyjemnego dla oka wyglądu.

Nasz ranking kart graficznych to przede wszystkim modele niereferencyjne, dlatego obok głównych producentów kart, przedstawimy także pokrótce sylwetki najpopularniejszych producentów jednostek niereferencyjnych.

  • Nvidia
  • AMD
  • Asus
  • Gigabyte
  • MSI
Nvidia to amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Santa Clara w USA, które jest jednym z największych producentów procesorów graficznych na świecie. Firma została założona w 1993 roku i szybko stała się liderem pod względem tworzenie układów scalonych, przeznaczonych na rynek komputerowy. Karty graficzne do komputerów PC to główna branża, w której operuje firma. Seria kart GeForce od Nvidii to znaczna część całego światowego rynku kart graficznych i firma pod tym względem jest liderem. Nvidia zajmuje się także produkcją opartych na androidzie własnych konsol pod nazwą Nvidia Shield. Układ scalony Nvidia Tegra znalazł się w takich urządzeniach jak Nintendo Switch.
Advanced Micro Devices, czyli w skrócie AMD, zostało założone w 1969 roku. To globalna firma specjalizująca się w produkcji urządzeń półprzewodnikowych, wykorzystywanych do przetwarzania danych w komputerach. Siedziba firmy AMD znajduje się w Santa Clara w Kalifornii. Firma jest głównym dostawcą mikroprocesorów (chipów komputerowych). Firma produkuje również pamięci flash, procesory graficzne, zestawy układów scalonych do płyt głównych oraz różnorodne komponenty wykorzystywane w elektronice użytkowej. AMD jest jednym z dwóch czołowych producentów kart graficznych na świecie. Karty graficzne od AMD wraz z serią Radeon na czele to wybór wielu graczy, ze względu na względnie niską cenę i wysoką wydajność.
ASUS to międzynarodowa firma z siedzibą na Tajwanie, która powstała w 1989 rok i zatrudnia ponad 17 000 pracowników. Firma zajmuje się sprzętem komputerowym i elektroniką użytkową. ASUS to jeden z liderów na świecie pod względem produkcji płyt głównych i sprzętu do gier. Znajduje się też w ścisłej czołówce, jeżeli chodzi o produkcję laptopów do gier. ASUS to także uznany producent niereferencyjnych modeli kart graficznych, które cenią sobie przede wszystkim gracze. Modele kart od ASUS są wydajnie chłodzone i często dostępne z podkręconymi zegarami w wersji OC. ASUS znany jest również z rozwoju produktów wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.
Gigabyte to tajwańskie przedsiębiorstwo, które powstało w 1986 roku. Firma zajmuje się produkcją sprzętu komputerowego, w tym płyt głównych oraz kart graficznych. Gigabyte produkuje karty graficzne, opierając się o konstrukcje firm Nvidia i AMD, a wychodzące z fabryk Gigabyte GPU to dobrze chłodzone modele z podbitymi fabrycznie zegarami. Gigabyte produkuje także urządzenia peryferyjne do komputerów PC, takie jak myszki i klawiatury. W ofercie firmy znajdują się też akcesoria do laptopów, serwerów i innych urządzeń sieciowych. Gigabyte słynie z dużych możliwości, jeżeli chodzi o overclocking. Zarówno płyty główne, jak i karty graficzne mają duży potencjał do podkręcania, przy zachowaniu dobrych temperatur.
Micro-Star International, czyli MSI, to tajwańskie przedsiębiorstwo informatyczne, założone w 1986 roku. Siedziba firmy mieści się na Tajwanie w Nowym Tajpej. MSI projektuje i produkuje sprzęt komputerowy oraz powiązane z nim różnego rodzaju produkty i usługi. Firma zajmuje się również produkcją kart graficznych, bazujących na konstrukcjach od AMD i NVIDIA. Cechuje je wysoka jakość chłodzenia i fabrycznie podkręcone taktowania. MSI posiada jedno z najlepszych autorskich chłodzeń kart graficznych – Twin Frozr.

Firma zajmuje się także produkcją laptopów, komputerów stacjonarnych, płyt głównych, komputerów All-in-One, serwerów, urządzeń peryferyjnych i wielu innych urządzeń i komponentów, związanych z branżą komputerową.

Co w nazwie karty oznacza fraza OC?

Przeglądając katalogi kart graficznych w różnych sklepach internetowych, można zauważyć, że z nazwy produktu możemy się o niej dowiedzieć praktycznie wszystkiego. Zazwyczaj znajduje się tam nazwa producenta, nazwa serii kart, model, pamięć RAM, rodzaj pamięci i na końcu często spotykane i tajemnicze – OC. Czym jest OC?

OC to skrót od ang. overclocked, czyli tłumacząc na język polski – podkręcony. Zatem w gwarze komputerowej OC w nazwie karty graficznej oznacza, że dany model został przez producenta fabrycznie podkręcony o pewną wartość. Mowa tutaj o taktowaniach na rdzeniu i pamięci karty graficznej, o których wspominaliśmy w materiale.

Zagadkę mamy już w zasadzie rozwiązaną, pozostała jedynie kwestia rozwinięcie czym w jest podkręcenie karty graficznej. Ogólnie rzecz biorąc, polega to na takim zmodyfikowaniu oprogramowania i komponentów przez producenta, by działały one lepiej i wydajniej niż ich standardowe odpowiedniki. Lepiej jednak zobrazuje to przykład.

Weźmy kartę graficzną od „zielonych” – testowany produkt to GeForce RTX 3050 o bazowym zegarze rdzenia. Standardowe wartości pozwalają osiągnąć 100 fps-ów (klatek na sekundę) w losowej grze. Jeśli jednak podkręcimy zegary o odpowiednią wartość, będziemy w stanie uzyskać 120 klatek na sekundę. Osiągniemy zatem wydajność większą o 20%, nie ruszając się z miejsca, jedynie przesuwając suwaki… bo tak, do overclockingu wystarczy stworzone do tego oprogramowanie, nie ma potrzeby fizycznej ingerencji.

Warto jednak pamiętać, że podkręcone komponenty generują zazwyczaj więcej ciepła niż stockowe odpowiedniki, więc przed overclockingiem należy zaopatrzyć się w jednostkę z dobrym, aktywnym chłodzeniem. Nie polecamy też podkręcania na własną rękę, w tym celu należy skorzystać ze specjalistycznych poradników.

Źródło:

https://www.nvidia.com/pl-pl/
https://www.amd.com/pl/partner
https://pl.msi.com/
https://forum.pclab.pl/

FAQ

Czy karta graficzna zwiększy wydajność komputera?

W przypadku, gdy mamy zintegrowaną kartę i wymieniamy ją na dedykowaną to tak, w takiej sytuacji, szczególnie w grach powinna być zauważalna lepsza wydajność pracy.

Czy karta graficzna będzie pasować do każdego komputera?

Nie, karty graficzne mają pewne cechy wspólne, jednak mogą się różnić rozmiarem czy gniazdem instalacji. To sprawia, że mogą nie być kompatybilne ze wszystkimi płytami głównymi i obudowami.

Czy mogę wymienić kartę graficzną w moim laptopie?

Ogólnie rzecz biorąc, nie. Laptopy z dedykowanymi kartami graficznymi mogą posiadać układ graficzny przylutowany bezpośrednio do płyty głównej. Modernizacja karty graficznej oznaczałaby konieczność wymiany całej płyty głównej.

Gdzie w komputerze znajduje się karta graficzna?

W większości przypadków karta graficzna to prostokątny element wystający prostopadle z płyty głównej i znajdujący się mniej więcej w połowie wysokości komputera.

Jak sprawdzić jaką mam kartę graficzną i jakie są jej parametry?

Najlepszym rozwiązaniem będzie pobranie darmowego programu GPU-Z. To świetne narzędzie systemowe, które dokładnie pokaże nam wszystkie informacje o naszej karcie graficznej.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...