Ranking szczoteczek sonicznych 2023 – rekomendowane modele szczoteczek elektrycznych
testowane produkty
testowane produkty 6
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 15
oceniane badania
oceniane badania 6
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 6789

Ranking szczoteczek sonicznych 2023 - rekomendowane modele szczoteczek elektrycznych

Piękny uśmiech i zdrowe zęby to coś, czego pragnie chyba każdy z nas. Aby to osiągnąć, wiele osób postanawia zainwestować w zaawansowaną szczoteczkę soniczną. Czym one jednak tak naprawdę są i jak działają? Na te i inne pytania postanowiliśmy opowiedzieć i przygotować ranking szczoteczek sonicznych. Jeśli więc zastanawiasz się jaką szczoteczkę soniczną wybrać, to zapraszamy do lektury. Nasz ranking szczoteczek sonicznych przygotowaliśmy w oparciu o badanie, w którym porównywaliśmy różne modele. Wyniki testu obrazuje poniższa tabela porównawcza.

Szczoteczki soniczne – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 6
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 15
oceniane badania
oceniane badania 6
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 6789

Co to jest szczoteczka soniczna?

szczoteczka elektryczna i szczoteczka zwykła

Szczoteczka soniczna to rodzaj elektrycznej szczoteczki do zębów, która emituje falę dźwiękową o ściśle określonym natężeniu, a jej główka drga z dużą częstotliwością, dochodzącą do 96 000 ruchów na minutę, czyli 1 600 ruchów na sekundę.

 

Jak działa szczoteczka soniczna?

Myjąc zęby tradycyjną szczoteczką, twoja ręka wykonuje w ciągu minuty maksymalnie około 600 ruchów. Wyobraź sobie, że twoja ręka porusza się 100 razy szybciej. To chyba najlepiej i najszybciej obrazuje zasadę działania szczoteczki sonicznej. Praca z tak dużą szybkością sprawia, że woda, pasta do zębów i ślina zostają mocno napowietrzone i zmieniają się w mikrobąbelki, które są w stanie dostać się do miejsc, do których standardowa szczoteczka, czy nawet zwykła szczoteczka elektryczna dotrzeć nie są w stanie. Szczoteczka soniczna emituje również słyszalną falę dźwiękową o częstotliwości 20 – 20000 Hz, która sięga do 4 mm poza włosie szczoteczki i ma działanie bakteriobójcze.

Pierwsze szczoteczki elektryczne powstały z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Zalety i zastosowanie

szczoteczka soniczna kobieta grafika mycie zębówTak jak szczoteczka elektryczna była unowocześnioną wersją tradycyjnej szczoteczki, tak szczoteczka soniczna jest unowocześnioną wersją szczoteczki elektrycznej. Nic więc dziwnego, że szczoteczka soniczna sprawdza się wszędzie tam, gdzie sprawdzały się starsze typy szczoteczek, a oprócz tego ma wiele dodatkowych zalet. Oto najważniejsze z nich:

 • Dokładność – mikrobąbelki tworzone przez szybko poruszającą się główkę szczoteczki sonicznej są w stanie lepiej usuwać gromadzącą się płytkę nazębną i dotrzeć w trudno dostępne miejsca, przez co czyszczenie jest dokładniejsze. Pomaga w tym również timer, w który szczoteczki soniczne są często wyposażone. Dzięki niemu jest nam łatwiej czyścić zęby wystarczająco długo.
 • Łagodność – pomimo tego, że główka szczoteczki sonicznej porusza się dużo szybciej niż tradycyjnej szczoteczki, to może być ona bardziej delikatna. Włosie szczoteczki sonicznej jest nieco dłuższe i wykonane z miękkiego silikonu, który tylko delikatnie obmywa szkliwo zęba. Dzieje się tak pod warunkiem, że główka nie jest dociskana zbyt mocno. Część modeli jest nawet wyposażona w czujnik, który to monitoruje.
 • Bezpieczeństwo – szczoteczki soniczne mogą być używane przez osoby noszące aparaty ortodontyczne. Duża częstotliwość drgań nie ma też negatywnego wpływu na implanty, czy plomby. Wbrew mitom szczoteczki soniczne nie uszkadzają również szkliwa zęba. O ich bezpieczeństwie może również świadczyć fakt, że nie ma przeciwwskazań do stosowania ich nawet u małych dzieci. soniczna szczoteczka dla dzieci różowa wodoodporna
 •  
 • Efektywność – szczoteczka soniczna wytwarza falę o zasięgu do 4 mm od końca włosia, która jest w stanie dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Jest więc bardziej efektywna od tradycyjnej szczoteczki, czy szczoteczki rotacyjnej, które to takiej fali nie wytwarzają. Lepsze rozprowadzenie pasty do zębów – szybko oscylująca główka szczoteczki sonicznej sprawia, że cząsteczki pasty do zębów są napowietrzane i zmieniają się w mikrobąbelki, które są w stanie dotrzeć do normalnie niedostępnych miejsc.
 • Wybielanie – fakt, że szczoteczka soniczna wydajnie usuwa płytkę nazębną i zanieczyszczenia w połączeniu z dobrą pastą wybielającą sprawia, że ten typ szczoteczki jest w stanie lepiej usuwać przebarwienia i w efekcie wybielać zęby. Wiele modeli, szczególnie tych bardziej zaawansowanych, jest nawet wyposażonych w specjalny tryb pracy, który dobiera parametry tak, żeby wybielanie było maksymalnie efektywne.

Tworząc nasz ranking szczoteczek sonicznych przeprowadziliśmy badanie, którego celem było potwierdzenie, że każda szczoteczka w naszym porównaniu ma te wszystkie zalety.

Słowo soniczny, według słownika języka polskiego oznacza to samo co dźwiękowy.

Wielki przewodnik dla osób kupujących szczoteczkę soniczną

kobieta myjąca zęby szczoteczką sonicznąSzczoteczka soniczna to bez wątpienia dobra inwestycja w zdrowe zęby. Ma ona jednak swoje wady i pułapki, w które można wpaść podczas jej zakupu.

Największą wadą szczoteczek sonicznych jest ich cena. Najdroższe modele potrafią kosztować powyżej 2 tysięcy złotych. Dlatego przy wyborze musisz dobrze ocenić stosunek pomiędzy jakością a ceną.

Nie warto też kusić się na najtańsze modele za kilkadziesiąt złotych. Ich jakość pozostawia sporo do życzenia, a sposobu działania często nie można określić jako soniczny, bo ich główki nie

poruszają się dostatecznie szybko.

Radzimy Ci więc zastanowić się, czego wymagasz od swojej nowej szczoteczki i dobrać taki model, który spełni je najlepiej i nie będzie kosztował zbyt dużo. Mamy nadzieję, że w dokonaniu wyboru pomoże ci nasz ranking szczoteczek sonicznych.

Definicje

Szczoteczka soniczna to zaawansowany typ szczoteczki do zębów, są więc pewne pojęcia i parametry, które musisz znać i rozumieć, aby móc dokonać dobrego wyboru zakupowego. Najważniejszymi z nich są:

  • Czas pracy – parametr ten informuje cię, ile dni bez ładowania szczoteczka jest w stanie pracować przy normalnym użytkowaniu przez jedną osobę. Taka wiedza może się okazać przydatna podczas wyjazdów. Będziesz w stanie oszacować, czy musisz zabierać ze sobą ładowarkę, czy szczoteczka poradzi sobie bez ładowania. Czas pracy najtańszych modeli to około 7 dni, standardem jest 14, a droższe modele są w stanie wytrzymać bez ładowania cały miesiąc.
  • Ruchy soniczne – ten parametr informuje cię, ile ruchów w ciągu minuty wykonuje główka szczoteczki. Wpływa to bezpośrednio na wydajność. Im główka szczoteczki porusza się szybciej, tym lepiej radzi sobie z usuwaniem osadu i bakterii. Topowe modele są w stanie poruszać główką niemal 100 tysięcy razy na minutę. Zwykle w dobrych szczoteczkach parametr ten oscyluje w granicach 60 tysięcy drgań na minutę. Tańsze modele osiągają około 30 tysięcy ruchów na minutę i w przypadku szczoteczek sonicznych jest to w zasadzie minimum.
   biała szczoteczka soniczna w łazience przed umywalką

  • Programy mycia – są to tryby pracy szczoteczki. Przykładami programów są: codzienne czyszczenie, delikatne czyszczenie, wybielanie itp. Dzięki tej funkcji możesz zmieniać sposób działania szczoteczki w taki sposób, aby idealnie pasował on do czynności, którą wykonujesz i do kondycji twoich zębów i dziąseł.
  • Regulacja prędkości – ta funkcja działa podobnie do opisanych wcześniej programów mycia. Różnicą jest to, że w przypadku programów mycia prędkość jest predefiniowana, a z regulacją prędkości możesz ręcznie ustawić pożądaną prędkość pracy. Tak jak pisaliśmy wcześniej, wyższa prędkość oznacza lepszą wydajność, ale może się ona okazać niszcząca dla dziąseł. Dlatego osobom borykającym się z problemami z dziąsłami zalecamy korzystanie z niższych prędkości.

szczoteczka z końcówkami łazienka

 • Czujniki – nowoczesne szczoteczki soniczne są wyposażone w sensory, dzięki którym szczoteczka jest w stanie sprawdzić swoją lokalizację, nacisk i inne parametry. Najważniejszym i najpopularniejszym czujnikiem jest czujnik nacisku. Pozwala on bowiem kontrolować, czy nie dociskasz szczoteczki zbyt mocno, co może doprowadzić do niepożądanych skutków.
 • Sygnalizator czasu mycia – funkcja ta pomaga w myciu zębów przez odpowiednio długi czas. Szczoteczka wyposażona w tę funkcję uruchamia timer i informuje cię, kiedy upływa wybrany przez ciebie czas mycia. Szczoteczki z sygnalizatorem czasu mycia polecamy szczególnie dzieciom, które czasem mają problem z myciem zębów wystarczająco długo i dokładnie.

5 topowych marek szczoteczek sonicznych

Obecnie szczoteczki soniczne produkuje wiele mniej lub bardziej renomowanych firm. Wybraliśmy dla ciebie 5 z nich. W naszej opinii są to firmy, które najbardziej zasługują na twoją uwagę. Firmami tymi są:

 • Philips
 • Panasonic
 • Xiaomi
 • Braun
 • Seysso
to renomowany, holenderski producent elektroniki użytkowej, który w swojej ofercie ma między innymi produkty do higieny jamy ustnej. Szczoteczki soniczne Philips już od lat cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników, a przez ekspertów są uważane za jedne z najlepszych na rynku. Ich oferta mieści w sobie szczoteczki z praktycznie każdej półki cenowej. Ceny ich szczoteczek sonicznych zaczynają się już od niecałych 200 złotych. Za tę cenę dostaniesz dobrze wykonaną szczoteczkę wyposażoną w czujnik nacisku, timer i baterię pozwalającą na do 14 dni korzystania na jednym ładowaniu. Im więcej funkcji potrzebujesz, tym ich szczoteczka będzie droższa. Ich topowe modele są wyposażone w kilka programów czyszczenia, aplikację mobilną ze sztuczną inteligencją, spersonalizowane porady i zaawansowane czujniki. Koszt takiego modelu od Philips to kwota oscylującą w granicach 1500 zł.
to japoński producent elektroniki, kiedyś najbardziej znany z produkcji aparatów fotograficznych i optyki. Dziś Panasonic ma bardzo szerokie pole działania i zajmuje się również produkcją szczoteczek sonicznych. Nie dziwi nas to, w końcu mają idealnie pasującą nazwę. W swojej ofercie posiadają znacznie mniej modeli niż opisywany wcześniej Philips, ale ich produkty cechują się ciekawym designem i dobrym stosunkiem jakości do ceny. Wadą ich szczoteczek może być natomiast stosunkowo niska, jak na szczoteczki soniczne, częstotliwość pracy. Większość ich modeli porusza główką 31 tysięcy razy na minutę, choć najtańsze modele, kosztujące nawet poniżej 200 złotych, poruszają główką 26 tysięcy razy na minutę. Najlepsze modele szczoteczek sonicznych od Panasonic są wyposażone w różne tryby pracy, baterię pozwalającą na około 3 tygodnie pracy oraz timer i kosztują ponad 700 złotych.
to stosunkowo nowa, bo powstała w 2010 roku firma najbardziej znana z produkcji budżetowych smartfonów. Firma jednak nie ogranicza się tylko do nich i tworzy wiele urządzeń wpisujących się do kategorii elektroniki użytkowej, w tym szczoteczek sonicznych. Ich szczoteczki, jak można się tego spodziewać, charakteryzują się niską ceną, więc niwelują największą wadę tego typu szczoteczki, a jednocześnie mają stosunkowo dobrą jakość. Ceny ich szczoteczek sonicznych nie przekraczają 200 zł i są dobrym wyborem dla osób dysponujących ograniczonym budżetem. Wadą szczoteczek sonicznych Xiaomi jest ich minimalistyczny, a tak naprawdę nudny wygląd i ograniczone funkcje.
ten niemiecki producent elektroniki użytkowej odbił się najmocniej w świadomości konsumentów swoimi produktami do pielęgnacji włosów. Nie jest to jednak jedyna branża, w której firma prężnie działa. Równie udane są ich szczoteczki soniczne. Produkują je we współpracy z firmą, która chyba każdemu kojarzy się z produktami do higieny jamy ustnej, czyli Oral B. Ich produkty plasują się na średniej półce cenowej i oscylują wokół 300 zł. Za tę cenę dostaniesz szczoteczkę drgającą stosunkowo wolno, bo 31 tysięcy razy na minutę i wyposażoną w różne tryby pracy.
to firma, która w odróżnieniu od tych opisanych wcześniej skupia się w 100 % na tworzeniu szczoteczek do zębów i kosmetyków. Ich produkty wyróżniają się dużą prędkością pracy. Nawet ich najprostsze modele, kosztujące w granicach 200 złotych. poruszają główką nawet 82 tysiące razy na minutę. Kolejną cechą szczoteczek Seysso jest duża bateria, pozwalająca na około 6 tygodni użytkowania bez ładowania. Wiemy już, że najtańszy model szczoteczki sonicznej Seysso to wydatek około 200 zł, ciekawe jest jednak to, że ich najdroższe modele są niewiele droższe i znacznie tańsze od topowych produktów innych marek i kosztują do około 800 zł. Topowe modele tej firmy osiągają zawrotne prędkości opisane na początku tego artykułu i wynoszące 96 tysięcy ruchów na minutę, czyli 1600 ruchów na sekundę.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczoteczka_soniczna 

https://www.philips.pl/c-m-pe/soniczne-szczoteczki-do-zebow

https://www.panasonic.com/pl/consumer/pielegnacja-ciala-learn/dla-kobiet/kup-szczotecz ke-lub-irygator.html

FAQ

Czy szczoteczka soniczna wybiela zęby?

Dzięki dużej częstotliwości pracy szczoteczka soniczna w połączeniu z dobrą pastą wybielającą jest w stanie wybielić zęby. Część szczoteczek sonicznych jest nawet wyposażona w specjalny tryb do wybielania zębów. Szczoteczka pracuje wtedy z maksymalną mocą, aby usunąć jak najwięcej płytki nazębnej i przebarwień. Musisz mieć jednak na uwadzę, że tak intensywne czyszczenie może doprowadzić do uszkodzenia dziąseł.

Czy szczoteczka soniczna usuwa kamień nazębny?

Niestety nie. Kamień nazębny jest zbyt twardy, żeby mogły usunąć go jakiekolwiek domowe urządzenia. Dlatego jeśli widzisz, że na twoich zębach pojawił się kamień, to udaj się na wizytę do specjalisty.

Czy szczoteczka soniczna niszczy szkliwo?

Odpowiednio używana szczoteczka soniczna nie niszczy szkliwa, co potwierdzają badania kliniczne przeprowadzone przed dopuszczeniem ich na rynek. Ważne jest jednak, aby szczoteczkę soniczną tylko delikatnie przyłożyć do zębów, a nie dociskać. Jest to na tyle ważne, że część modeli jest wyposażona w czujnik kontrolujący siłę docisku.

Dlaczego szczoteczka soniczna jest lepsza od zwykłej szczoteczki elektrycznej?

Szczoteczka soniczna pracuje z dużo większą częstotliwością niż tradycyjna szczoteczka elektryczna. Pozwala jej to skuteczniej rozbijać płytkę nazębną i usuwać zanieczyszczenia. Szczoteczki soniczne oprócz drgań emitują również falę dźwiękową o słyszalnej częstotliwości od 20 do 20 000 Hz. Taka fala dźwiękowa rozbija łańcuchy bakterii, co z kolei poprawia higienę jamy ustnej. Można więc powiedzieć, że szczoteczka soniczna jest udoskonaleniem szczoteczki elektrycznej i jest od niej lepsza.

Czy dzieci mogą myć zęby szczoteczką soniczną?

Jak najbardziej mogą. Na rynku jest cała masa produktów, które zaprojektowane są z myślą o dzieciach. Szczoteczki takie mają nieco inny kształt, mniejszą główkę z delikatnym włosiem i oscylują z nieco mniejszą prędkością, aby nie podrażnić wrażliwych, dziecięcych dziąseł.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...