Ranking nawilżaczy powietrza 2023 - polecane nawilżacze powietrza
Nawilżacz powietrza to z pozoru proste urządzenie do zwiększania wilgotności powietrza w pomieszczeniu, jednak na rynku mamy całą masę różnych modeli, działających na różnych zasadach. Przez to wybór odpowiedniego urządzenia może okazać się trudniejszy, niż mogło się to wydawać. Dlatego postanowiliśmy przygotować krótki poradnik podpowiadający jaki nawilżacz powietrza wybrać. W tym artykule znajdziesz również porównanie trzech różnych typów nawilżaczy, zestawienie pięciu topowych marek produkujących nawilżacze, test praktyczny oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Poniżej znajduje się tabela porównawcza z najlepszymi modelami w tym momencie dostępnymi na rynku.
Nawilżacze powietrza – Ranking 2023
Ostatnia aktualizacja:
Co to jest nawilżacz powietrza?
Nawilżacz powietrza, jak sugeruje jego nazwa, służy do zwiększenia wilgotności powietrza w pomieszczeniu, co z kolei ma pozytywny wpływ na zdrowie osób w nim przebywających. Problem suchego powietrza pojawia się najczęściej w okresie zimowym w ogrzewanych pomieszczeniach. Zbyt suche powietrze prowadzi do wysuszenia się błon śluzowych i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych.
Jak działa nawilżacz powietrza?
Zasada działania nawilżacza powietrza różni się w zależności od jego typu. Więcej na ten temat piszemy w dalszej części tego artykułu, ale w zasadzie sprowadza się do jednej prostej zasady. Nawilżacz powietrza sprawia, że woda z jego zbiornika zamieniana jest w parę wodną i jest przekazywana do otoczenia, przez co zwiększa się wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
Rodzaje nawilżaczy powietrza
Nawilżacze powietrza, które spotkasz na rynku, dzielą się na trzy podstawowe typy. Typy te różnią się od siebie zasadą działania. Są nimi:
Nawilżacze parowe
Jest to najbardziej podstawowy rodzaj nawilżacza powietrza. Zasada jego działania przypomina nieco czajnik elektryczny. Grzałka, w którą jest wyposażony, podgrzewa wodę w zbiorniku, przez co ta paruje i podnosi wilgotność powietrza. Zaletami tego typu nawilżacza jest zwykle niska cena oraz higiena pracy. Wysoka temperatura zabija bowiem drobnoustroje. Jest to więc idealny wybór dla osób z alergiami oraz dla osób, które obawiają się bakterii. Ten rodzaj ma również swoje wady. Są nimi przede wszystkim: duży pobór prądu oraz ryzyko poparzenia się nagrzaną obudową nawilżacza, wodą lub parą wodną. Test, czy może raczej eksperyment, który przeprowadziliśmy na kilku nawilżaczach tego typu pokazał, że pobór prądu jest kilkukrotnie wyższy niż w innych typach, a ryzyko poparzenia jest spore.
Nawilżacze ultradźwiękowe
W tym typie nawilżaczy twórcy zastosowali zupełnie inną zasadę działania. Nawilżacz ultradźwiękowy wykorzystuje dźwięk o bardzo wysokiej częstotliwości do rozbijania kropel wody na mikroskopijną mgiełkę, która następnie wypełnia pomieszczenie. Ten typ nawilżacza jest energooszczędny i pracuje bardzo cicho. Fale dźwiękowe, które emituje, są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Wadą tego rozwiązania jest jego obsługa. Można w nim bowiem stosować wyłącznie wodę demineralizowaną lub destylowaną. Jeśli więc zdecydujesz się na ten typ nawilżacza, to musisz liczyć się z tym, że będzie trzeba kupować wodę specjalnie do nawilżacza.
Nawilżacze ewaporacyjne
To typ nawilżacza działający w najbardziej naturalny sposób. W tym przypadku woda paruje sama. Jedyne co robi nawilżacz, to wymusza ruch powietrza nad zbiornikiem z wodą, tak aby wilgotne powietrze wychodziło do pomieszczenia, a w jego miejsce wpadało nowe, suche powietrze. Rozwiązanie to jest kompromisem pomiędzy dwoma wcześniej opisanymi typami. Ten typ nawilżacza nie pobiera dużej mocy, można w nim stosować wodę z kranu i działa stosunkowo cicho. Wadą jest natomiast mała wydajność. Naturalny proces parowania przebiega znacznie wolniej niż wymuszone parowanie, czy rozbijanie wody falą dźwiękową.
Zalety i zastosowanie
Stosowanie nawilżaczy powietrza w pomieszczeniach o obniżonej wilgotności ma wiele zalet i pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka. Najważniejszymi z nich są:
- Zapobiega występowaniu chorób układu oddechowego. Wysuszone błony śluzowe, które są skutkiem długiego przebywania w suchym pomieszczeniu, zwiększa ryzyko infekcji.
- Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób skóry. Niska wilgotność powietrza może powodować atopowe zapalenie skóry oraz łojotokowe zapalenie skóry.
- Zapobiega wypadaniu włosów. Opisane wcześniej choroby skóry mogą doprowadzić do wypadania włosów. Odpowiednia wilgotność pomaga w zachowaniu zdrowej skóry, a co za tym
idzie, ogranicza wypadanie włosów.
- Poprawia oddychanie. Wysuszona błona śluzowa gardła może również powodować problemy z oddychaniem i chrapanie.
- Zapobiega wystąpieniu syndromu suchego oka. Syndrom ten wywoływany jest przez między innymi przesuszone powietrze, a jego objawami jest drapanie, uczucie piasku pod powiekami, swędzenie, ból, światłowstręt i inne.
- Wyższa odczuwalna temperatura powietrza. Wilgotne powietrze wydaje się cieplejsze. Dzieje się tak, ponieważ w wilgotnych warunkach mniej potu odparowywuje ze skóry i w mniejszym stopniu ją schładza.
Test produktu, który przeprowadziliśmy, wykazał jednoznacznie, że wszystkie te zalety są możliwe do osiągnięcia, a dobry nawilżacz, którego ocena jest wysoka i ma dobre opinie, powinien mieć je wszystkie.
Wielki przewodnik kupującego nawilżacz powietrza
Jak już wiesz z poprzedniego akapitu, używanie nawilżacza powietrza ma wiele zalet. Są jednak aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu, aby dobrać taki produkt, który idealnie wpasuje się w twoje potrzeby i oczekiwania. Zanim więc zdecydujesz się na zakup, musisz poznać własne potrzeby.
Po pierwsze musisz sprawdzić powierzchnię pomieszczenia, w których chcesz nawilżyć powietrze, i dobrać taki model, który będzie miał odpowiednią wydajność.
Po drugie musisz zdecydować się, który typ wybrać. Jeśli więc masz w domu zwierzęta i/lub małe dzieci, to odradzamy nawilżacz parowy. Może on być bowiem dla nich niebezpieczny. Jeśli natomiast chcesz, aby nawilżacz działał, kiedy śpisz, to musisz wybrać model, który jest cichy, najlepiej sprawdzi się wtedy nawilżacz soniczny.
Przy wyborze nawilżacza ważne jest również to, czy cierpisz na jakieś alergie. Jeśli tak, to musisz wybrać nawilżacz, w którym zastosowany został odpowiedni filtr.
Definicje
Dokonując wyboru zakupowego, ważne są oczywiście opinie o nawilżaczu powietrza, ale ważne są również jego parametry. Najważniejszymi z nich są:
Zalecana lub maksymalna wielkość pomieszczenia
Jest to pierwszy i podstawowy parametr, jaki musisz sprawdzić przed dokonaniem decyzji zakupowej. Informuje cię on po prostu, jaka jest maksymalna lub zalecana wielkość pomieszczenia, w którym dany nawilżacz jest w stanie wydajnie pracować. Jeśli wybierzesz model, którego maksymalna wielkość pomieszczenia jest mniejsza od twojej sypialni, czy salonu, to może się okazać, że urządzenie nie będzie w stanie wystarczająco nawilżyć powietrza w twoim domu.
Wydajność
Jest to parametr podobny do opisywanej wcześniej zalecanej lub maksymalnej wielkości pomieszczenia. Opisuje on, ile metrów sześciennych powietrza nawilżacz jest w stanie przefiltrować, pracując na maksymalnej mocy w ciągu jednej godziny. W związku z tym, jest to bardziej precyzyjny parametr, dzięki niemu można wziąć bowiem pod uwagę nie tylko wielkość danego pomieszczenia, ale również jego wysokość. Wartość ta podawana jest w m3/h. Wydajność nawilżacza powietrza w zależności od modelu waha się od około 50 m3/h do nawet 1000m3/h przy najdroższych modelach. Generalnie im ta wartość jest wyższa, tym nawilżacz jest bardziej wydajny i jest w stanie obsłużyć większe pomieszczenie.
Moc
To wielkość fizyczna opisująca ilość wykonanej pracy w jednostce czasu. W praktyce wyższa moc jest bezpośrednio powiązana z wyższą wydajnością. Im wyższą wydajność ma dany oczyszczacz powietrza, tym większą pracę musi wykonać i pobrać więcej prądu. Wyższa moc będzie więc dla ciebie oznaczała wyższe rachunki za prąd. Parametr ten może się mocno wahać. Drogie nawilżacze soniczne pobierają nawet mniej niż 10 W, a tanie nawilżacze parowe to moc nawet powyżej 300 W.
Poziom Głośności
Sprawdzając ten parametr, dowiesz się po prostu, jak głośno pracuje dany oczyszczacz powietrza. Najczęściej producenci podają minimalny i maksymalny poziom głośności urządzenia. Dla ciebie, jako użytkownika, najważniejszy jest ten drugi. Maksymalny poziom głośności jest bowiem osiągany, kiedy urządzenie pracuje z maksymalną mocą. Jeśli więc wybierzesz nawilżacz o niewielkiej wydajności, możesz się spodziewać, że często będzie pracował na maksymalnych obrotach. Wartość maksymalnego poziomu głośności jest podawana w decybelach (dB). Najczęściej wartość ta oscyluje w granicach 20-40 dB. Dla porównania szept to około 20 dB, 30 dB to tykanie zegara, 40 dB odpowiada głośności normalnej rozmowy, 50 dB to hałas, jaki zwykle panuje w biurach, a 60 dB to już hałas, jaki generuje działający odkurzacz. Polecamy więc wybierać nawilżacze, których maksymalny poziom głośności nie przekracza 50 dB. Głośniejsza maszyna może być bowiem irytująca. Jeśli natomiast planujesz umieścić nawilżacz w sypialni i spać, kiedy ten działa, to postaraj się znaleźć model, którego poziom głośności nie przekracza 30, a najlepiej 20 dB.
5 topowych marek nawilżaczy powietrza
Przeprowadzając nasze badanie, testowaliśmy urządzenia różnych marek. Podobieństwo między nimi było bardzo duże, a o tym, kim będzie zwycięzca testu, decydowały szczegóły. Testowany produkt musiał spełnić wszystkie postawione przez nas warunki, a przebieg testu był na bieżąco monitorowany. Możemy być więc pewni, że nasza analiza była możliwie obiektywna, a wynik testu sprawiedliwy. Nasza próba wyłoniła pięć marek, które w naszej opinii zasługują na sprawdzenie przez ciebie.
- Philips
- Xiaomi
- Stadler Form
- Ideal
- LIFAair
Linki:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nawil%C5%BCacz_powietrza
https://en.wikipedia.org/wiki/Humidifier
https://www.philips.pl/c-m-ho/oczyszczacz-i-nawilzacz-powietrza/nawilzacz-powietrza
https://www.mamalekarz.pl/katar-i-przeziebienie-u-malego-dziecka/
FAQ
Gdzie najlepiej zamontować nawilżacz powietrza?
To zależy od typu nawilżacza, na jaki się zdecydujesz. Jeśli wybierzesz przykładowo nawilżacz parowy, to musisz ustawić go w taki sposób, aby wydostająca się z niego gorąca para wodna nie zagrażała dzieciom, czy zwierzętom domowym. Musisz również pamiętać, aby postawić nawilżacz z dala od sprzętu elektronicznego i delikatnych mebli. Wilgotne powietrze może mieć na nie tragiczny w skutkach wpływ. Nie najlepszym pomysłem będzie również ustawianie nawilżacza obok kaloryfera. Ciepłe środowisko zmniejsza jego wydajność.
Czy nawilżacz powietrza jest bezpieczny
Nawilżacz powietrza używany zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją producenta jest w 100 % bezpieczny. Co więcej, powietrze o zalecanej wilgotności ma pozytywny wpływ na zdrowie i ogranicza ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych. Musisz jednak oczywiście pamiętać, że aby nawilżacz powietrza był bezpieczny, musi być użytkowany zgodnie z zaleceniami producenta.
Czy nawilżacz powietrza pomaga przy katarze?
Tak, ogrzewanie zimą pomieszczeń doprowadza do sytuacji, w której wilgotność powietrza w domach dramatycznie spada. To z kolei może doprowadzić do wysuszenia się śluzówki nosa i kataru. Większa wilgotność powietrza pomaga również w łagodzeniu objawów kataru. Śluzówka nosa jest dzięki temu lepiej nawilżona, a przebieg choroby łagodniejszy.
Jaki nawilżacz powietrza wybrać dla dziecka?
Tak jak pisaliśmy wcześniej, odpowiednia wilgotność powietrza ma pozytywny wpływ na zdrowie i zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób układu oddechowego. Jednak zbyt wysoka wilgotność może doprowadzić do rozwoju drobnoustrojów. Zalecana wilgotność powietrza dla dzieci nie powinna przez to przekraczać 60%. Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem nawilżacza dla dziecka, to najlepszy będzie taki, który jest w stanie monitorować aktualną wilgotność i sprawić, że nie przekroczy ona tej maksymalnej wartości.
Jak często wymieniać wodę w nawilżaczu powietrza?
Wodę w nawilżaczu powietrza należy wymieniać co przynajmniej 2-3 dni. W przeciwnym wypadku może dojść do pojawienia się trudnego w usunięciu kamienia i tworzą się warunki idealne do rozwoju grzybów i bakterii.