Ranking głośników Bluetooth 2023 – najlepsze głośniki bezprzewodowe
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 18
oceniane badania
oceniane badania 7
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 8620

Ranking głośników Bluetooth 2023 - najlepsze głośniki bezprzewodowe

Muzyka towarzyszy nam wszędzie, a wiele osób nie wyobraża sobie bez niej życia. Chcąc dzielić się swoimi ulubionymi kawałkami ze znajomymi czy to na grillu, imprezie lub spotkaniu, idealny do tego może okazać się bezprzewodowy głośnik Bluetooth. Nasuwa się jednak pytanie, jaki głośnik Bluetooth wybrać? Domyślamy się, że poszukiwania i wybór najlepszego głośnika Bluetooth może okazać się czasochłonny, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników, przygotowaliśmy ranking głośników Bluetooth, w którym wykonaliśmy testy i porównanie najciekawszych modeli dostępnych na rynku. Sprawdź nasze zestawienie, tabele porównawcze oraz analizy i wybierz najlepszy głośnik dla siebie.

Głośniki Bluetooth – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 18
oceniane badania
oceniane badania 7
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 8620

Co to jest głośnik Bluetooth?

głośnik bezprzewodowy bluetooth w kuchni na blacie przenośny

Klasyczne głośniki zwykle wymagają kabla, aby podłączyć je do urządzenia odtwarzającego dźwięk. Głośnik Bluetooth, w odróżnieniu od standardowych głośników, pozwala na bezprzewodowe odtwarzanie muzyki, audiobooków i wszelkich innych nagrań z urządzeń będących źródłem dźwięku i posiadających moduł Bluetooth. To wygodny sposób na przesyłanie muzyki np. z laptopa lub smartfona. Dźwięk odtwarzany przez tego typu urządzenia jest znacznie głośniejszy i lepszy jakościowo niż w przypadku wbudowanych głośników w smartfonie lub tablecie.

Jak działa głośnik Bluetooth?

Głośniki Bluetooth działają tak samo, jak typowe głośniki przewodowe, z małym wyjątkiem – różni je sposób, w jaki odbierają sygnał audio. Głośniki Bluetooth, jak sama ich nazwa wskazuje, odbierają sygnał audio bezprzewodowo za pomocą technologii Bluetooth, dzięki czemu eliminują ograniczenie sprzętowe w postaci okablowania. Wystarczy włączyć głośnik, następnie uruchomić funkcję Bluetooth na urządzeniu ze źródłem dźwięku, sparować je z głośnikiem i można cieszyć się muzyką w dowolnym miejscu.

Dlaczego warto kupić głośnik Bluetooth?

głośnik bezprzewodowy bluetooth przenośny kontrola dźwiękuGłośniki Bluetooth niosą ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim dla osób często bywających w plenerze, lubiących zabierać ze sobą swoją muzykę na spotkania i imprezy oraz dla osób, które nieustannie podróżują. Świetnie sprawdzą się również w przypadku oglądania filmów na laptopie, gdzie dźwięk wychodzący z wbudowanych głośników może okazać się niewystarczająco dobry. Możemy je zabrać na piknik, basen, plażę czy wypad w góry. W większości przypadków są to kompaktowe modele o niewielkich rozmiarach, które zmieszczą się do plecaka lub torebki.

Oprócz tego, że nie wymagają zasilania z gniazdka, ogromną zaletą głośników Bluetooth są możliwości, jeżeli chodzi o urządzenia, z jakimi możemy je łączyć. Wygodnie można je sparować z wieloma urządzeniami. Testowany przez nas głośnik Bluetooth z łatwością łączył się ze smartfonami, tabletami, przenośnymi odtwarzaczami muzyki, laptopami, a także z komputerami stacjonarnymi czy nawet nowszymi modelami telewizorów. Swoją funkcję spełnia wszędzie tam, gdzie potrzebujemy muzyki, a nie mamy dostępu do elektryczności.

Rodzaje głośników Bluetooth

Głośniki Bluetooth w naszym rankingu podzieliliśmy ze względu na rodzaj zasilania. Na rynku dostępne są modele zasilane sieciowo oraz akumulatorowe. Podobieństwo pomiędzy rodzajami jest bardzo duże, a główna różnica to mobilność wersji z akumulatorem.

Głośniki Bluetooth z zasilaniem sieciowym

To głośniki stacjonarne przeznaczone do korzystania w domu, które do funkcjonowania wymagają źródła zasilania w postaci gniazdka z prądem. Sprawdzą się idealnie jako przenośny odtwarzacz dźwięków w obrębie mieszkania lub domu, gdzie mamy dostęp do elektryczności.

Głośniki Bluetooth akumulatorowe

Są to głośniki zasilane przez wbudowany w urządzenie akumulator, który wymaga co pewien czas ładowania. Akumulatory w zależności od modelu wystarczają na kilka lub nawet kilkanaście godzin nieustannego działania. Ten rodzaj głośników Bluetooth to kwintesencja mobilności, ponieważ można je przenieść w dowolne miejsce.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem głośnika Bluetooth?

Nasz ranking głośników Bluetooth zbiera w jednym miejscu najlepsze dostępne na rynku modele, ale rekomendowany głośnik może się różnić w zależności od potrzeb indywidualnych, takich jak przeznaczenie, rozmiar czy głośność. Przed zakupem nowego głośnika Bluetooth warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które wymagają sprawdzenia.

Przeznaczenie

Pierwsza ważna kwestia, jaką trzeba rozważyć przed zakupem głośnika Bluetooth to jego przeznaczenie, czyli gdzie będziemy go używać. Warto pamiętać, że bezprzewodowość tego typu urządzenia odnosi się do komunikacji z nim, a niekoniecznie do kwestii jego zasilania. Na rynku dostępne są zarówno modele akumulatorowe, jak i sieciowe, dlatego należy dokładnie sprecyzować, w jakich warunkach głośnik będzie używany i na podstawie tego wybrać odpowiedni typ urządzenia.

Producent

Marka JBL to praktycznie synonim głośnika bezprzewodowego, ale na rynku dostępne są także urządzenie od innych firm. Nasz ranking głośników Bluetooth zawiera porównanie najchętniej wybieranych przez klientów producentów, a w dalszej części naszego testu przedstawiliśmy pokrótce charakterystykę każdego z nich.

Design

głośnik design czarny geometryczny

Gdy wybór padł na głośnik akumulatorowy i w planach mamy zabierać go ze sobą w plener, warto zadbać o jego prezencję. To samo tyczy się modeli stacjonarnych – dobrze jest przeanalizować, czy dany głośnik wkomponuje się we wnętrze mieszkania. Design to oczywiście kwestia gustu, ale warto wybierać modele w uniwersalnym i ponadczasowym stylu, który jest kompromisem pomiędzy najnowszymi trendami a klasyką.

Łatwość obsługi

Głośnik to proste urządzenie, a komunikacja Bluetooth nie jest najnowszym osiągnięciem technologii, bo jest z nami od dawna i pewnie większość osób miała z nią kiedyś styczność. Dlatego warto wybierać modele proste w obsłudze, które nie wymagają zapoznania się z długimi instrukcjami – intuicyjność przede wszystkim. Jak wykazał nasz test produktu, dużą zaletą jest dostępność dedykowanej aplikacji mobilnej do sterowania głośnikiem.

Wielkość

To indywidualna kwestia powiązana w pewnym sensie z przeznaczeniem głośnika. Kompaktowy, mały głośnik Bluetooth sprawdzi się w przypadku częstego przemieszczania i przenoszenia urządzenia, a do domowych spotkań i stacjonarnego użytku lepiej nada się większe urządzenie o wyższej mocy.

Wytrzymałość

Zamierzasz zabierać głośnik w podróż i regularne wyprawy? Warto sprawdzić kwestię wytrzymałości, wagę i z czego wykonana jest obudowa. Najlepiej, żeby odbudowa wykonana była z solidnych materiałów, dzięki czemu urządzenie będzie odporne na uderzenia, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Świetnie jeśli producent głośnika gwarantuje wodoodporność, wtedy bez obaw można zabierać go na plażę czy basen, a nieoczekiwane sytuacje jak nagły deszcz nie będą większym problemem.

Udogodnienia

głośnik outdoor niebieski na dworze w terenie

Obok podstawowych kwestii i parametrów, dobrze jest sprawdzić jakie funkcje dodatkowe oferuje urządzenie. Dobry głośnik Bluetooth powinien posiadać wzmocnioną obudowę, wbudowany port USB, dedykowaną aplikację mobilną, funkcję wzmacniacza i funkcję szybkiego ładowania. Ciekawymi dodatkami mogą okazać się także czytnik kart pamięci, możliwość łączenia wielu głośników, redukcja szumu i echa czy funkcja Powerbank.

Nie każdy głośnik Bluetooth jest mobilny i przenośny. Jego bezprzewodowość odnosi się do komunikacji z telefonem, tabletem czy innym urządzeniem, a nie do sposobu zasilanie. Głośniki Bluetooth to także urządzenia stacjonarne, wymagające zasilania z gniazdka. Warto o tym pamiętać przy wyborze.

Jak wybrać najlepszy głośnik Bluetooth?

Zastanawiasz się, jaki głośnik Bluetooth będzie najlepszym wyborem? Bez wątpienia taki, który odtwarza muzykę w wysokiej jakości, jego głośność maksymalna jest zadowalająca, deszcz nie jest mu straszny, a przy tym cena nie przyprawia o ból głowy. Chcesz jednak poznać rekomendowaną specyfikację?

Poniżej przedstawiamy kluczowe parametry, które wzięliśmy pod uwagę, tworząc nasz ranking głośników Bluetooth i polecamy wszystkim czytelnikom kierować się nimi przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Parametry poszczególnych modeli znajdują się również w naszych tabelach porównawczych.

Pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia to jeden z ważniejszych parametrów, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze głośników Bluetooth. W szczególności jeśli planujemy korzystać z urządzenia w domu. Parametr ten informuje nas o zakresie częstotliwości, gdzie dolna wartość odpowiada za tony niskie, a górna za tony wysokie – zakres daje nam podgląd na jakość dźwięku generowanego przez urządzenie. Warto dodać, że najczęściej spotykane pasmo przenoszenia w przypadku słuchawek wynosi 20 Hz – 20 000 Hz i taki też zakres uznaje się za optymalny.

Porównanie głośników Bluetooth jasno pokazuje, że urządzenia te oferują mniejszy zakres częstotliwości. To za sprawą tego, że nie są one nastawione bezpośrednio na osiągnięcie najczystszej możliwej jakości dźwięku. Zatem jak wykazał nasz eksperyment, szukając głośnika Bluetooth do stacjonarnego użytku w domu, warto wybrać urządzenie z dużym zakresem częstotliwości, a w przypadku gdy głośnik będzie używany w terenie, nie jest to aż tak ważne.

Moc

głośnik bluetooth w wodzie wodoodporny czarny średni wodoszczelnyTo parametr, który przedstawia jakie natężenie dźwięków wytwarza dany głośnik. Jeśli zależy nam, żeby nasz głośnik grał głośno, to powinniśmy zdecydowanie zainteresować się mocą urządzenia. Jak pokazała nasza próba, im większa moc głośnika wyrażona w watach (W), tym głośniej możemy słuchać ulubionej muzyki. W tym przypadku rozmiar głośnika często idzie w parze z mocą, bo mniejsze urządzenie oferują mniejszą moc, a większe analogicznie większą.

Podczas przebiegu testu głośników Bluetooth udało nam się wykazać, że optymalna wartość, która umożliwi komfortowe słuchanie muzyki w pomieszczeniu z kilkoma osobami bez większego gwaru, jest moc około 10 W. Badanie wykazało, że jednak w przypadku grilla, imprezy lub wydarzeń ze znaczną ilością osób, taka moc może okazać się niewystarczająca i lepszym wyborem będzie głośnik z mocą oscylującą wokół wartości 30 W. Nasz ranking głośników Bluetooth zawiera urządzenie o różnej mocy i z pewnością uda się w nim odnaleźć odpowiednio mocne urządzenie.

Złącza

Przy wyborze należy przyjrzeć się jakie porty i złącza oferuje dane urządzenie. Dobry głośnik Bluetooth powinien posiadać przede wszystkim złącze USB, umożliwiające jednoczesne słuchanie muzyki i ładowanie smartfonu, czyli powinien pełnić funkcję powerbanka. Ważnym elementem są złącza audio – jack 3,5 mm (duży jack) lub mini jack, dzięki czemu można podłączyć do urządzenia np. słuchawki. Wejście na karty SD lub microSD to także bardzo istotne udogodnienie, bo umożliwia słuchanie muzyki bez parowania głośnika ze smartfonem, tylko bezpośrednio z pamięci głośnika. Jak wykazał nasz test głośników Bluetooth, klienci cenią również dostępność złącza AUX, które umożliwia podpięcie kablem smartfona lub innego urządzenia audio, bezpośrednio do głośnika.

Zasilanie i czas pracy

głośnik wodoszczelny w kabinie prysznicowejNasz ranking wyraźnie pokazuje, że najlepszy głośnik Bluetooth powinien łączyć w sobie dwie cechy – być zarówno bezprzewodowy, jak i przenośny. Dlatego rekomendowany głośnik Bluetooth to model z zasilaniem akumulatorowym, który sprawdzi się jako urządzenie stacjonarne w domu lub mieszkaniu, a jednocześnie w każdej chwili może zostać zabrane do plecaka w trasę i używane jako głośnik mobilny. Oczywiście tak jak już wspomnieliśmy wcześniej w naszym materiale, głośniki z zasilaniem sieciowym to także dobry wybór, ale tylko w przypadku zastosowania stacjonarnego. Nasz test praktyczny pokazał, że głośniki akumulatorowe to świetny kompromis.

Kolejna ważna kwestia to czas pracy na baterii. Jeśli chcemy zabrać urządzenie ze sobą na plażę lub w plener, musi być w stanie pracować bez ładowania jak najdłużej. Nasz ranking pokazał, że dobry głośnik Bluetooth powinien wytrzymać na baterii przynajmniej 8-10 godzin. Od modeli z wyższej półki możemy spodziewać się nieprzerwanej pracy nawet przez kilkanaście godzin, a w przypadku zwycięzcy testu – nawet w okolicach 24 godzin.

Efektywność

Efektywność to odzwierciedlona w postaci liczby sprawność przetwarzania mocy elektrycznej głośnika na moc akustyczną, czyli dźwięk, który do nas dociera z urządzenia. Im większa efektywność, tym głośnik będzie bardziej energooszczędny, a to pozwoli na dłuższy czas pracy podczas słuchania muzyki poza domem. Nasze porównanie pokazało, że optymalna efektywność głośnika Bluetooth powinna oscylować w granicach 80-90 dB.

Pasmo przenoszenie w głośnikach Bluetooth to zakres częstotliwości, w których głośnik radzi sobie „skutecznie”. Moc głośnika odpowiada za jego maksymalną głośność.

Najpopularniejsze firmy produkujące głośniki Bluetooth

Pozytywne opinie o głośnikach Bluetooth oraz rozwój technologiczny i zapotrzebowanie na tego typu sprzęt sprawiły, że spora część znanych marek elektronicznych zdecydowała się włączyć te urządzenia do swoich ofert. W naszym rankingu głośników Bluetooth porównaliśmy modele od najchętniej wybieranych i posiadających najlepszą ocenę producentów.

  • Soundcore
  • Sony
  • Marshall
  • JBL
  • W-King
  • Bose
Soundcore to dość młoda marka, bo powstała w 2018 roku. Zaplecze firmy jest jednak bardzo solidne, ponieważ jest to sub marka doskonale znanej i renomowanej w branży firmy – Anker. Urządzenia Soundcore to przede wszystkim solidne wykonanie, z wykorzystaniem nowoczesnych, a zarazem sprawdzonych rozwiązań. Głośniki tej firmy cechują się bardzo dobrą jakością dźwięku, a przy tym zachowują dość niską i atrakcyjną cenę. Soundcore zdobyło sobie przychylność klientów nie tylko wysokiej jakości sprzętem, ale także totalnym brakiem tajemnic wobec kupujących. Specyfikacja urządzeń Soundcore jest bowiem zawsze bardzo dokładnie przygotowana i zawiera nawet najbardziej szczegółowe informacje na temat produktu.
Sony to japoński producent elektroniki użytkowej, który jest znany przede wszystkim z produkcji jednej z najlepiej sprzedających się na świecie konsol do gry – Sony PlayStation. Na rynku głośników mobilnych firma radzi sobie równie dobrze, bo produkty marki Sony są bardzo chętnie wybierane przez klientów na całym świecie. Jakość dźwięku i wykonania stoi na wysokim poziomie, jednak jak to w przypadku Sony często bywa, problemem może okazać się cena. Na głośniki od Sony często trzeba przygotować sporo więcej pieniędzy niż na urządzenia konkurencji. Choć w ich ofercie może znaleźć także kilka budżetowych modeli, to głośniki Bluetooth od Sony polecamy raczej osobom zdecydowanym, które dokładnie wiedzą czego od urządzenia wymagają.
Marshall, a dokładnie Marshall Amplification to brytyjskie przedsiębiorstwo, które produkcją urządzeń audio zajmuje się od początków lat 60. XX wieku. Głośniki Bluetooth od Marshall to w głównej mierze kompaktowe urządzenia, oferujące świetnej jakości dźwięk i bardzo długi czas odtwarzania. W ich urządzeniach możemy spotkać taką zaawansowaną technologię jak True Stereophonic, która zapewnia czyste, pełne i wielokierunkowe brzmienie. Głośniki Marshall to zazwyczaj wytrzymała konstrukcja, odporna na uszkodzenia mechaniczne. Głośniki Bluetooth Marshall charakteryzują się małymi rozmiarami, zachowując przy tym odpowiednią moc. Pod względem ceny nie wypadają również najgorzej, bo jest to zazwyczaj racjonalna kwota, adekwatna do jakości oferowanego sprzętu.
JBL to marka, której zapewne nie trzeba przedstawiać osobom śledzącym branżę. Amerykański producent sprzętu audio na rynku istnieje od 1946 i od samego początku w swojej działalności skupia się na tworzeniu wysokiej jakości głośników – na początku stacjonarnych, a aktualnie przenośnych. Głośniki Bluetooth JBL to przede wszystkim modele akumulatorowe, które cechują się bardzo pojemną baterią, pozwalającą na długi czas pracy. Świetna jakość dźwięku, wytrzymałość i wodoodporność to tylko kilka z zalet, które klienci cenią w urządzeniach marki JBL. Większość modeli głośników JBL można obsługiwać przy użyciu autorskiej aplikacji mobilnej – JBL Portable, która jest dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS.
W-King to marka powstała w 2004 roku, należąca do Shenzhen Weiking Technology. To jeden z czołowych producentów głośników Bluetooth na świecie. Specjalny zespół badawczo-rozwojowy W-King skrupulatnie bada i analizuje potrzeby klientów z zakresu głośników bezprzewodowych i na ich podstawie przygotowuje swoją ofertę urządzeń. Głośniki Bluetooth W-King charakteryzuje przede wszystkim jakość wykonania, którą zapewnia wykorzystanie zaawansowanych urządzeń produkcyjnych i najnowszych technologii. Klienci cenią głośniki Bluetooth W-King ze względu na ich świetną jakość dźwięku oraz charakterystyczny design. Założeniem marki W-King jest wypuszczanie każdego roku około 5 nowych modeli głośników Bluetooth, dzięki czemu klienci mogą liczyć każdego sezonu na innowacyjne, nowoczesne urządzenia.
Bose to amerykański producent sprzętu audio, działający w branży od 1964 roku. Firma stawia na jakość dźwięku, dbałość o najmniejsze detale wizualne oraz wytrzymałość. Głośniki Bluetooth marki Bose charakteryzują się dużym zakresem pasma przenoszenia oraz dość sporą mocą przy małych gabarytach urządzeń. Klienci cenią sobie w głośnikach Bose wyrazisty i czysty dźwięk oraz bardzo długi czas pracy na baterii, zachowując przy tym rozsądną cenę. Głośniki Bose to bardzo intuicyjne, łatwe w obsłudze urządzenia, które nie wymagają od użytkownika znacznej wiedzy technicznej. Dedykowana aplikacja mobilna Bose Connect zapewnia pełną kontrolę nad urządzeniem i dostosowanie ustawień według osobistych preferencji.

Czy sieć Wi-Fi może zakłócić działanie głośnika Bluetooth?

Przygotowując nasz ranking głośników Bluetooth, natknęliśmy się na sporo zapytań od osób planujących zakup takiego urządzenia – Co jeśli w domu mam sieć Wi-Fi? Czy mój głośnik Bluetooth nie będzie miał problemu z odtwarzaniem muzyki? Czy przepustowość Internetu spadnie podczas działania głośnika?

To, że Bluetooth i Wi-Fi wzajemnie się zakłócają to jeden z najpopularniejszych mitów, w który ślepo wierzą ludzie, a komentarze w Internecie utrwalają ich w tym przekonaniu. Zatem uspokajamy – nie, Bluetooth i Wi-Fi w żaden sposób nie zakłócają siebie nawzajem. Jak każda technologia bezprzewodowa, Bluetooth jest oparty na falach radiowych – w głównej mierze działa na częstotliwości radiowej 2,4 GHz. Gdyby tak się zastanowić to praktycznie wszystko, co jest połączone za pomocą fal radiowych – od inteligentnej kuchenki mikrofalowej po routery Wi-Fi – działa na tym samym poziomie częstotliwości. Oznacza to, że jeśli dwa urządzenia będą próbowały korzystać z tego samego sygnału w tym samym czasie i na tym samym obszarze to możliwość wystąpienia zakłóceń jak najbardziej istnieje.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że po raz kolejny nowoczesna technologia uratowała sytuację. Nowoczesne głośniki Bluetooth są produkowane z adaptacyjną zmianą częstotliwości. Oznacza to, że gdy dwa urządzenia, takie jak głośnik Bluetooth i router Wi-Fi, próbują korzystać z tej samej częstotliwości, sygnał automatycznie przekierowany jest na inną częstotliwość. Oznacza to, że sygnał z jednego urządzenia nie zakłóca pracy drugiego. Przejście odbywa się płynnie, dzięki czemu nie występuje spadek jakości dźwięku odtwarzanej muzyki na naszym głośniku, ani też nie ma to żadnego negatywnego wpływu na prędkość i stabilność Internetu.

Źródła:

https://pl.jbl.com/

https://www.sony.pl/

https://www.bose.pl/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bluetooth

FAQ

Czy da się podłączyć głośnik Bluetooth do komputera stacjonarnego?

Tak, do połączenia wymagany jest wbudowany w płytę główną komputera moduł Bluetooth.

Czym różnią się głośniki Bluetooth od głośników Wi-Fi?

Głośniki Wi-Fi wymagają połączenia z aktywną z siecią Wi-Fi zarówno głośników, jak i źródła dźwięku. Głośniki Bluetooth łączą się bezpośrednio ze źródłem dźwięku.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na moc głośników Bluetooth?

Moc decyduje o natężeniu dźwięku wyjściowego i całkowitym czasie pracy. Im większy rozmiar i moc głośnika tym urządzenie zapewnia większą głośność. Jeśli planujesz urządzić imprezę, musisz wybrać większy głośnik o dużej mocy.

Czy pojemność akumulatora jest ważna przy wyborze głośnika Bluetooth?

Pojemność akumulatora nie jest wystarczająca do podjęcia decyzji, bo jest zależna od zapotrzebowania głośnika na moc. W wyniku testu widać, że przy wyborze lepiej kierować się całkowitym czasem pracy na akumulatorze sugerowanym przez producenta.

Czy głośnik Bluetooth może być cały czas podłączony do gniazdka?

Ciągłe ładowanie głośnika, nawet gdy bateria jest w pełni naładowana, może doprowadzić do przegrzania, powolnego zmniejszania pojemności i uszkodzenia baterii.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Liczba ocen 1. Średnia 5,00 na 5)
Loading...