Ranking suszarek do prania 2023 – najlepsze suszarki do prania
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 29
oceniane badania
oceniane badania 7
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 7340

Ranking suszarek do prania 2023 - najlepsze suszarki do prania

Coraz więcej osób kupuje suszarki do prania. Chodzi głównie o szybkość schnięcia, ponieważ ubrania są suche w trochę ponad godzinę. Idąc do sklepu, jest w czym wybierać, dlatego, by wiedzieć, jaka suszarka sprawdzi się w naszym domu, przeprowadziliśmy test, dzięki któremu prezentujemy ranking suszarek do prania.

suszarki do prania – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 29
oceniane badania
oceniane badania 7
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 7340

Co to jest suszarka do prania?

Suszarka do prania to urządzenie, które ma jedno główne zadanie, którym jest suszenie mokrego prania. Na pierwszy rzut oka sprzęt przypomina znane nam wszystkim pralki. Podobieństwo suszarek do prania względem pralek to nie tylko wygląd, ale także budowa. Jak pokazało nasze zestawienie suszarek do prania, wszystkie posiadają bęben, do którego wrzucamy mokre rzeczy. Budowa urządzenia różni się w zależności od rodzaju. Na rynku dostępne są modele z pompą ciepła, bez pompy oraz modele hybrydowe. W dalszej części artykułu szczegółowo omówimy, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje.

Jak działa suszarka do prania?

suszarka do prania bębnowa Samo wysuszenie rzeczy za pomocą suszarki jest bardzo proste. Aby mokre ubrania były suche, należy wrzucić je do bębna. Następnie zamykamy drzwiczki, a na intuicyjnym panelu wybieramy program, za pomocą którego chcemy wysuszyć pranie i włączamy. Brzmi banalnie, prawda? A jak to wygląda od strony technicznej?

Jak zwykle cała praca zaczyna się od silnika. To on swoją pracą napędza wszystkie podzespoły urządzenia. Badanie suszarek do prania zwróciło szczególną uwagę na takie elementy jak wentylator, wirnik i pasek napędowy. Dużą rolę obok silnika odgrywa właśnie ów pasek, ponieważ owija się na komorę bębna oraz rolkę napinającą. Po uruchomieniu suszarki, wirnik tak jak w przypadku pralki, wprawia w ruch pasek napędowy, który obraca bęben, rozpoczynając proces suszenia.

Przygotowując ranking suszarek do prania, sprawdziliśmy wszystkie rodzaje tego sprzętu AGD. Wynik testu, który przeprowadziliśmy na rzecz rankingu, pokazał, że to jak działa urządzenie, zależy od tego, jaką suszarkę do prania kupimy. Obecnie mamy do wyboru suszarkę bębnową, kondensacyjną i ewakuacyjną.

Zalety i zastosowanie suszarek do prania

To, że suszarka posiada wiele zalet, wiedzą doskonale ci, którzy już z niej korzystają. Jednak dla tych, którzy jeszcze nie są do końca pewni, czy to urządzenie będzie dla nich odpowiednie, przygotowaliśmy porównanie suszarek do prania oraz wykaz najważniejszych zalet, które naszym zdaniem powinna posiadać dobra suszarka do prania.

Szybkość schnięcia

tryby suszarki do praniaUbrania wrzucone do bębna suszarki schną bardzo szybko. W porównaniu do tradycyjnego suszenia na sznurkach, które zimą może trwać nawet cały dzień, można zobaczyć wielką różnicę. Test praktyczny suszarek do prania zaskoczył nas, ponieważ niektóre modele suszyły pranie w mniej niż godzinę. Średni czas trwania całego procesu to zazwyczaj około 3 godzin, wszystko zależy od tego, ile ubrań wrzuciliśmy do środka oraz jaki program wybierzemy.

Wolna przestrzeń i porządek

Susząc rzeczy za pomocą tego urządzenia oszczędzamy sporo miejsca, gdyż nie musimy rozkładać tradycyjnej metalowej suszarki. Suszarka do prania rekomendowana jest szczególnie osobom mieszkającym w małych mieszkaniach, gdzie każdy kawałek powierzchni jest cenny. Ponadto rozwieszone po kątach rzeczy nie zaburzają harmonii i wystroju wnętrza.

Pielęgnacja ubrań

Wśród wielu osób utarł się mit, że sprzęt ten niszczy ubrania. Jednak opinie o suszarce do prania, jak i informacje od producentów tych urządzeń, mówią zgoła co innego. Nowoczesne modele wyposażone są w najnowsze technologie, które mają na celu chronić odzież. Dzięki suszeniu w suszarce ubrania, szczególnie te z wełny, nie mechacą się, a meszek samoistnie się usuwa. Ponadto ubrania są miękkie i przyjemne w dotyku.

Przyjemny zapach

suszarka do prania suszenie praniaTen, kto ma małe mieszkanie, doskonale wie, że musi zgrać robienie prania ze swoim menu. Suszenie prania i smażenie ryby czy gotowanie kalafiora to nie najlepszy pomysł, bo ubrania bardzo szybko pochłaniają brzydkie zapachy. Eksperyment suszarek do prania jednoznacznie pokazał, że rzeczy wyciągnięte z urządzenia są suche i pachnące.

Rodzaje suszarek do prania

Realizując test suszarek do prania, wyodrębniliśmy trzy rodzaje urządzeń. Ich różnice są duże, przede wszystkim różnią tym, jak pracują, czyli w jaki sposób suszą nasze ubrania oraz tym ile kosztują. Nasza tabela porównawcza suszarek do prania uwzględniła zarówno suszarki kondensacyjne, jak i ewakuacyjne, inaczej nazywane wywiewnymi.

Suszarka kondensacyjna

To najczęściej wybierany rodzaj suszarki. Jest to spowodowane tym, że nie ma konieczności podłączania jej do kanału wentylacyjnego. Można ją postawić w dowolnym miejscu, ponieważ wyposażona jest w specjalny zbiornik na skraplającą się parę wodną, który należy systematycznie opóźniać bądź też można ją podłączyć bezpośrednio do instalacji kanalizacyjnej. Woda zbiera się, gdyż wilgoć z prania odprowadzana jest przez element zwany wymiennikiem, który schładza powietrze, tworząc parę wodną, która się skrapla. Przebieg testu suszarek do prania pokazał także, że obsługa, jak i montaż sprzętu jest bardzo prosty.

Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła

Rodzaj ten działa tak samo, jak suszarka kondensacyjna, jednak w tym przypadku, za pomocą pompy ciepła uzyskujemy zamknięty obieg. Dzięki temu urządzenie nie traci ciepła, co skutkuje mniejszym zużyciem energii.

Suszarki ewakuacyjne

suszarka do prania pojemnośćTen rodzaj potocznie nazywany jest wywiewnym. Wszystko przez to, że urządzenie należy podłączyć do wentylacji, po to by mogło pobierać powietrze potrzebne do suszenia. Oprócz tego test produktu pokazał, że te suszarki muszą odprowadzać na zewnątrz parę wodną, która zmienia się w wodę. Przypomina to trochę pracę klimatyzatorów. Z racji trudnej i kosztownej instalacji, rodzaj ten jest bardzo rzadko wybierany. Jednak testowana suszarka do prania może pochwalić się ceną, bo cena jest zdecydowanie niższa niż cena suszarki kondensacyjnej.

Na rynku istnieje urządzenie hybrydowe takie jak pralko-suszarka, która robi pranie oraz je suszy. Sprzęt ten zajmuje mało miejsca i jest tańszy niż dwa osobno kupowane urządzenia. Jednak jak pokazuje ranking suszarek, pralko-suszarka jest mniej efektywna, a jej wsad prania jest większy niż możliwy załadunek suszenia, dlatego i tak nie wysuszymy wszystkiego za jednym podejściem.

Na co zwrócić uwagę kupując suszarkę do prania?

To jaką suszarkę do prania wybrać nie jest prostym zadaniem, ponieważ na rynku mamy wielu producentów, którzy zachęcają nas do swoich modeli poprzez nowe funkcjonalności i technologie. Aby ułatwić ten wybór, stworzyliśmy zestawienie najważniejszych cech, które naszym zdaniem powinna zawierać najlepsza suszarka do prania.

Pojemność bębna

pranie z suszarki

Trzeba wiedzieć, że bębna nie można naładować do pełna, tak jak jest to możliwe w pralce. W suszarce potrzebna jest wolna przestrzeń, po to by powietrze mogło dostać do wszystkich ubrań, aby je wysuszyć. Jak pokazuje nasza analiza suszarek do prania, lepiej wybrać model z większym bębnem, by nie musieć suszyć prania na kilka razy.

Ilość programów suszenia

Czas trwania suszenia zależy od tego, jaki program dobierzemy. Dobór odpowiedniego programu jest pomocny także wtedy, gdy chcemy zadbać o swoje ubrania, ponieważ w zależności od tego, jaki materiał wrzucimy, od tego będzie zależeć temperatura suszenia.

Dodatkowe funkcje

Producenci prześcigają się w dodawaniu do swoich urządzeń funkcji, które mają nam ułatwić robienie prania, w tym także suszenia. Dlatego nowe modele mają wiele dodatkowych opcji i czujników, aby pranie było odpowiednio wysuszone, a odzież miękka, gładka i bezpieczna.

Zużycie energii

pojemnik na wodę w suszarce do praniaKupując suszarkę, trzeba zwrócić uwagę także na zużycie prądu. Choć niektóre urządzenia mają nawet kilkugodzinny program suszenia, to rachunek za prąd wcale nie musi być duży. Nasz ranking suszarek do prania pokazuje, że producenci stawiają na urządzenia z wyższą klasą energetyczną, przez co rachunki za prąd będą niższe. Jeśli chcemy mieć małe zużycie prądu, to najlepszą suszarką do prania będzie ta z pompą ciepła, ponieważ poprzez zamknięty obieg ciepła zużywa mniej energii.

Czym kierować się kupując suszarkę do prania?

Zbiornik

Znajduje się w modelach kondensacyjnych. To właśnie tu odprowadzana jest woda, która powstaje na skutek skroplenia pary wodnej. Zbiornik należy systematycznie opróżniać, najlepiej, żeby był pojemny, ponieważ to gwarantuje nam, że nie będziemy musieli opróżnić go podczas pracy urządzenia.

Czujniki wilgoci

Dostosowuje suszenie odzieży do poziomu wilgotności, jaki mają ubrania znajdujące się w suszarce. Dzięki niemu wiemy, czy rzeczy są już suche. Test suszarek do prania pokazał, że dzięki inteligentnemu dobieraniu temperatury, można oszczędzać również energię elektryczną.

Redukcja zagnieceń

suszarka do prania jak czyszcićTo funkcjonalność, która wygładza znajdujące się w bębnie ubrania. Dzięki niej nie ma konieczności prasowania niektórych materiałów, ponieważ proces suszenia kończy się dmuchnięciem do bębna zimnego powietrza, które usuwa nieestetyczne zagniecenia.

Pompa ciepła

To element suszarki, który działa podobnie jak sprężarka w lodówkach. Wbudowanie pompy ciepła zamyka obieg powietrza, dzięki temu ciepło nie ucieka na zewnątrz. W skrócie mówiąc, cały czas wykorzystujemy jedno i to samo skraplające się powietrze.

Filtr kłaczków

To filtr umiejscowiony od wewnętrznej strony drzwiczek. Filtr ma zadanie wyłapać zanieszczyszczenia, włókna, nitki, kłaczki i inne paprochy, które mogą pojawić się podczas suszenia, dlatego znajduje się w każdym rodzaju suszarki. Aby urządzenia dobrze pracowało, należy go regularnie czyścić.

Aby urządzenie służyło nam dłużej warto je regularnie czyścić, szczególnie zamontowane filtry. Nie należy również przepełniać bębna

Marki suszarek do prania

Przygotowując porównanie suszarek do prania wzięliśmy pod uwagą najpopularniejszych producentów, różne przedziały cenowe oraz parametry. Wyłonienie zwycięzcy testu nie jest łatwe, ponieważ marki co rusz wprowadzają nowe funkcjonalności. Nasz ranking suszarek do prania to urządzenia najpopularniejszych producentów, ale nie tylko.

  • AEG
  • Beko
  • Candy
  • Electrolux
  • Samsung
To niemiecka marka, która została założona w 1883 roku. Od samego początku produkty tego producenta ukierunkowane były na innowacje, mające pomóc w domowych czynnościach. Znajdziemy tu sprzęt elektryczny, taki jak piekarniki, kuchenki, zmywarki, odkurzacze, lodówki, pralki i oczywiście suszarki. Suszarki od AEG charakteryzują się unikalnym wzornictwem i stylem. Urządzenia posiadają najnowsze czujniki, dzięki temu ubrania są równomiernie i dokładnie wysuszone. Dużym plusem jest także specjalna aplikacja MY AEG CARE, za pomocą której możemy wybrać rekomendowany program suszenia dla naszych rzeczy.
To marka, która od samego początku kojarzona jest z najlepszym sprzętem AGD. Doskonała jakość i innowacyjne rozwiązania idą w parze z rozsądną ceną, co przekłada się na pozytywne opinie klientów. Beko oferuje suszarki skrojone pod potrzeby każdego klienta. Znajdziemy tu małe modele Beko Slim, które zmieszczą się nawet w najmniejszym pomieszczeniu, a pomieszczą całkiem sporo rzeczy, dzięki dużej ładowności. Można je również postawić na pralce. Dla tych, co mają więcej miejsca, oczywiście dostępne są także modele większych rozmiarów. Urządzenia tej marki są energooszczędne, ponieważ posiadają najwyższą klasą energetyczną, czyli A+++ oraz pompy ciepła. Ponadto oszczędne zużycie prądu zapewnia wydajny i mocny inwerterowy silnik.
To włoska firma, która w swojej ofercie posiada szeroki asortyment sprzętów AGD. Producent znany jest na rynku już od 1945 roku, wtedy to zaprezentował swoją pierwszą pralkę. W Europie marka znana jest również pod nazwą Hoover. W ofercie włoskiego producenta znajdziemy inteligentne urządzenia, które potrzebne są w każdym domu. Test suszarek do prania pokazał, że suszarki od firmy Candy to nowoczesne technologie, elegancki i ponadczasowy włoski design, oraz rozsądna cena. Ponadto urządzenia posiadają dużą pojemność załadunku, liczne programy suszenia, którymi można sterować z poziomu dedykowanej do suszarki specjalnej aplikacji Candy.
Ten szwedzki producent już na dobre zadomowił się w naszych domach, a sprawdzenie suszarek do prania tej marki to sama przyjemność. Urządzenia Electrolux to przede wszystkim dbałość o naszą odzież. Suszarki wyposażone są w najnowsze technologie i czujniki, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo wszystkich rodzajów tkanin. Od jedwabiu przez kurtki puchowe, a nawet kołdry. Materiały nie tracą swojej jakości i sprężystości, a w dotyku są przyjemne i miękkie. Test suszarek do prania pokazuje, że urządzenia dostosowują temperaturę suszenia, są energooszczędne, kompaktowe i co najważniejsze proste w obsłudze.
Ta koreańska firma, działająca od 1969 roku, wiedzie prym na wielu płaszczyznach związanych z elektroniką. Nieważne czy to smartfony, telewizory, lodówki czy pralki — wszystkie produkty od Samsunga wyposażone są w najnowsze rozwiązania technologiczne. Dlatego ocena suszarek do prania tej marki też jest bardzo wysoka. Urządzenia posiadają pompę ciepła, ponieważ producent stawia na oszczędne zużycie prądu, dzięki temu rachunki za prąd nie wzrosną. Inteligentny i prosty w obsłudze panel kontrolny z bogactwem programów do suszenia sprawia, że robienie prania w mieszkaniu to łatwizna i wygoda.

Czy suszarka do prania może skurczyć ubrania?

Chyba każdy słyszał choć raz, że suszarka do prania podczas suszenia kurczy ubrania. Jest to bowiem jeden z popularniejszych mitów, dotyczących tych urządzeń. Co najdziwniejsze tezy, że wysoka temperatura suszenia może powodować kurczenie ubrań, głoszą ci, co nie korzystają z tych urządzeń.

Słysząc informacje, że naszym ubraniom grozi kurczenie, można się zniechęcić. Jednak opinie o suszarkach do prania osób, które na co dzień z nich korzystają, przeczą temu twierdzeniu. Faktem jest, że ubrania w elektrycznej suszarce suszone są dzięki wysokiej temperaturze. Ubrania jednak nie skurczą się, jeśli przed włączeniem urządzenia wybierzemy odpowiedni program. Każde ubranie posiada metkę, na której znajdują się wskazówki producenta, jak należy prać i suszyć odzież. Jeśli będziemy stosować się do tych zaleceń, to naszym ubraniom nic nie grozi.

Ponadto producenci wyszli naprzeciw naszym obawom, dlatego w nowych modelach można suszyć ubrania również w niskich temperaturach. Próba suszarek do prania pokazała, że modele z pompą ciepła pracują w niższych temperaturach. Ta temperatura waha się między 45 a 50 stopni, czyli jest to tyle samo stopni, w ilu robimy pranie. Wiele modeli dostępnych obecnie na rynku ma specjalne programy suszenia do delikatnych tkanin, które zapewniają właśnie niską temperaturę i małe obroty. Temperaturę suszenia możemy regulować także za pomocą panelu sterującego oraz dedykowanej aplikacji, która często posiada wskazówki i poradniki na temat prawidłowego suszenia prania.

Źródło:

https://niebalaganka.pl/suszarka-bebnowa-po-dwoch-latach/

https://mamagerka.pl/suszarka-bebnowa-do-ubran-warto-czy-za-drogo/

https://porzadnicka.pl/blog/suszarka-bebnowa-czy-warto-w-nia-inwestowac/

https://www.sposobynazycie.pl/suszarka-do-ubran-nie-musi-stac-w-lazience-gdzie-ja-ustawic/

https://www.beko.com/pl-pl

https://www.candy-home.com/pl_PL/

https://www.electrolux.pl/

FAQ

Ile trwa suszenie w suszarce?

Długość suszenia zależy od tego, jak dużo ubrań włożyliśmy do bębna oraz jak bardzo było ono mokre. Jak pokazał test suszarek do prania, wszytko zależy także od modelu urządzenia. Nowsze suszarki posiadają programy, w których suszenie może zająć około godziny, jednak standardowy czas trwania suszenia, to zazwyczaj około 3 godzin.

Czy suszarka do prania jest bezpieczna dla ubrań?

Suszenie ubrań w suszarce jest bezpieczne dla naszych ubrań, jeśli będziemy przestrzegać zaleceń producenta, które znajdują się na metce. Nowe modele urządzeń wyposażone są w specjalne programy i funkcjonalności, które dodatkowo pomagają zachować piękny wygląd naszych ubrań.

Czy suszarka do prania jest przydatna?

Urządzenie świetnie sprawdzi się w mieszkaniach, gdzie nie ma miejsca, aby rozkładać tradycyjne suszarki, które zabierają bardzo dużo przestrzeni i wyglądają nieestetycznie.

Ile kosztuje suszarka do prania?

Przedział cenowy tych urządzeń jest bardzo zróżnicowany. Ceny zaczynają się już od około 1000 zł i pną się w górę. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj suszarki oraz producenta wybierzemy. Nasz ranking suszarek do prania prezentuje modele z różnymi funkcjonalnościami oraz cenami.

Czy suszarka zużywa dużo energii elektrycznej?

Nowe modele wyposażone są w energooszczędne klasy oraz pompy ciepła, dzięki temu urządzenia nie pobierają dużo energii. Suszarka z pompą ciepła jest o 50% bardziej energooszczędna w porównaniu z tradycyjną suszarką.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...