Ranking robotów sprzątających 2023 – najlepsze odkurzacze automatyczne
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 24
oceniane badania
oceniane badania 4
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 2400

Ranking robotów sprzątających 2023 - najlepsze odkurzacze automatyczne

Rozważając zakup robota sprzątającego trzeba się sporo nagłowić, bo wybór nie należy do najprostszych ze względu na ilość tego typu urządzeń na rynku oraz związany z nimi dynamiczny rozwój innowacji. Nasuwa się więc pytanie: jaki robot sprzątający wybrać? W tym celu przygotowaliśmy ranking robotów sprzątających, w ramach którego dokonaliśmy porównania kluczowych aspektów specyfikacji z perspektywy kupującego – siły ssania, czasu pracy, pojemności czy dostępnych czujników.

Roboty sprzątające – Ranking 2023

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 24
oceniane badania
oceniane badania 4
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 2400

Co to jest robot sprzątający?

Robot sprzątający to inteligentne urządzenie, które służy do czyszczenia różnych powierzchni na różne sposoby. W zależności od rodzaju robota może być stosowany jako doskonała alternatywa dla odkurzacza, mopa lub myjki do okien. W porównaniu do klasycznych odpowiedników różni go przede wszystkim obecność licznych czujników, kamer i specjalnego oprogramowania, które umożliwiają mu bezprzewodową i samodzielną pracę.

Wraz z robotem w zestawie zazwyczaj znajduje się stacja dokująca, czyli baza, do której robot wraca po pracy, aby naładować akumulator. Roboty sprzątające są niewielkich rozmiarów, a ich kształt w większości przypadków to okrąg lub trójkąt, co wcale nie jest przypadkiem, bo jak pokazał nasz test, znacząco wpływa na ergonomię urządzenia, minimalizując problemy z obijaniem się o meble i niwelując ryzyko utknięcia w ciasnym zakamarku.

Jak działa robot sprzątający?

Nim robot ruszy eksplorować i sprzątać nasze mieszkanie, trzeba go zaprogramować. W zależności od modelu robota można to zrobić przy użyciu pilota lub dedykowanej aplikacji mobilnej. Trasę sprzątania można zaplanować ręcznie lub skorzystać z domyślnych trybów pracy. Robotem możemy także sterować zdalnie, a w ramach pełnej automatyzacji mamy możliwość przygotowania harmonogramu pracy, czyli ustalić, w jakich konkretnych dniach i godzinach robot automatycznie ruszy do pracy, nawet podczas naszej nieobecności.

Robot porusza się samodzielnie i bezprzewodowo po wyznaczonej przez nas trasie. Dzięki kamerom i czujnikom planuje sobie trasę, rozpoznaje otoczenie i omija przeszkody. Mobilność zapewniają mu obrotowe kółka. Po zakończonym sprzątaniu robot sam namierzy i wróci do stacji dokującej, by się do niej wpiąć, w niektórych przypadkach opróżnić z zebranych zanieczyszczeń i rozpocząć ładowanie akumulatora przed kolejnym sprzątaniem.

Zastosowanie robotów sprzątających i ich zalety

Robot sprzątający znajdzie swoje zastosowanie praktycznie wszędzie, gdzie wymagana jest konserwacja powierzchni w postaci odkurzania, mycia czy mopowania. Idealnie sprawdzi się na płytkach w kuchni lub łazience albo na panelach w salonie. Poradzi sobie także z wykładzinami i tradycyjnymi dywanami, a w niektórych przypadkach – jak wykazał nasz test praktyczny – nawet tymi długowłosymi.

Nasza analiza robotów sprzątających pokazała, że prawdziwe korzyści można odczuć w przypadku wykorzystania robota w pomieszczeniach o dużej powierzchni, gdzie pozwoli zaoszczędzić dużo czasu i sił. Robotom niestraszne są zagospodarowane pomieszczenia, bo sprawnie rozpoznają otoczenie i bez problemu omijają meble, stoły czy inne przeszkody.

Przed zakupem warto jednak sprawdzić nasz ranking robotów sprzątających i dowiedzieć się, jakie są możliwości danego robota i czy jego potencjał zostanie w pełni wykorzystany w naszym domu lub mieszkaniu. Oto kilka kluczowych zalet porównanych przez nas robotów sprzątających:

  • pełna automatyzacja sprzątania pozwala na utrzymanie porządku bez naszej ingerencji,
  • regularna praca robota ma korzystny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu,
  • duża oszczędność czasu w przypadku większych pomieszczeń jak np. domy o dużym metrażu,
  • modernistyczny wygląd robota i stacji dokującej pozwoli wkomponować się w każde otoczenie,
  • hybrydowe jednostki mogą jednocześnie odkurzać i myć,
  • odkurzają ciszej od klasycznych odkurzaczy,
  • zajmują mało miejsca i są łatwe w obsłudze.

Rodzaje robotów sprzątających

Wszystkie roboty sprzątające łączy podobieństwo wizualne, ale ze względu na ich funkcje i zastosowanie można podzielić je według wielu kryteriów. Przygotowany przez nas ranking robotów sprzątających zawiera porównanie pod kątem metody sprzątania.

Jak wykazały nasze badania, największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim roboty odkurzające, ale na rynku dostępne są także modele hybrydowe – łączące odkurzanie z mopowaniem – oraz roboty do mycia okien.

Robot odkurzający

Najbardziej popularna grupa robotów, która w pełni może zastąpić klasyczny odkurzacz. Praca robotów odkurzających polega na zbieraniu kurzu, piasku, włosów, pyłów, sierści i innego rodzaju suchych zanieczyszczeń z takich powierzchni jak dywany, płytki czy panele. To zazwyczaj urządzenia o małym rozmiarze i wyposażone w szczotki boczne, zgarniające wszystkie zabrudzenia do środka robota, gdzie znajduje się głowica i system zasysający. W naszym rankingu można znaleźć najlepsze roboty odkurzające.

robot sprzątający ranking

Robot mopujący

„Automatyczne mopy” to roboty, które sprzątają powierzchnie na mokro. Zazwyczaj wyposażone są w specjalny zbiornik i spryskiwacz, który nawilża powierzchnię oraz nakładkę mopującą – jednokrotnego lub wielokrotnego użytku – która równocześnie obrotowym ruchem ją przeciera. Robot mopujący sprawdzi się na każdej gładkiej powierzchni i z powodzeniem może zastąpić czasochłonne sprzątanie przy użyciu standardowego mopa.

Robot odkurzająco-mopujący

Czyli tzw. robot hybrydowy lub 2w1, który łączy w sobie funkcje robota odkurzającego i mopującego. Takie połączenie pozwala na jednoczesne sprzątanie powierzchni i jej mopowanie. Wyposażony jest w zbiornik na wodę i nakładkę mopującą, a dodatkowo posiada także szczotki zgarniające. Roboty hybrydowe charakteryzują się nieco większymi gabarytami w porównaniu do innych robotów, co może skutkować problemami z czyszczeniem trudniej dostępnych miejsc.

Testy pokazały, że urządzenie próbując pogodzić ze sobą te dwie funkcje, często niesie przy tym kilka niepożądanych efektów jak np. gorsza jakość odkurzania lub pozostawianie na powierzchni zabrudzeń z nakładki mopującej.

Robot do szyb

To grupa robotów, która sprawdzi się przy czyszczeniu nieco innych powierzchni niż poprzednicy. Takie urządzenie z powodzeniem możemy wykorzystać do umycia okien, luster, kabin prysznicowych, paneli szklanych czy płytek w łazience. W odróżnieniu od innych robotów, które są okrągłe, ta grupa robotów jest zazwyczaj kwadratowa i jest wyposażona w silnik próżniowy, który po uruchomieniu, a następnie przyłożeniu do okna powoduje, że urządzenie przyczepia się do szyby.

Roboty sprzątające to nie tylko automatyczne odkurzacze. Na rynku dostępne są także modele mopujące, hybrydowe odkurzająco-mopujące oraz specjalne roboty do mycia szyb.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem robota sprzątającego?

Mimo tego, że działanie wszystkich robotów sprowadza się do ogólnego sprzątania, to dostępne na rynku modele mogą znacząco różnić się między sobą funkcjami i specyfikacją, a przewaga niektórych z nich ma wpływ na nasz ranking robotów sprzątających. Dlatego przed zakupem robota warto poświęcić chwilę, dokonać porównania i zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Jakość wykonania

Przede wszystkim ważną rzeczą jest jakość wykonania, czyli sprawdzenie, z jakiego materiału został wyprodukowany robot oraz jakie podzespoły zostały umieszczone w jego wnętrzu.

Aplikacja mobilna

Kolejną kwestią, którą cechuje się dobry robot sprzątający to aplikacja mobilna. Możliwość zarządzania robotem z poziomu telefonu to ogromna wygoda i ułatwienie.

Wymiary

To bardzo ważne, aby przed zakupem dokładnie przeanalizować, gdzie zamierzamy postawić robota wraz ze stacją dokującą oraz jakie są jego dokładne wymiary, a szczególnie wysokość – wtedy dokładnie wiemy, pod które meble dostanie się robot.

Regulacja intensywności mopowania

Wybierając robota mopującego warto upewnić się, czy posiada tę funkcjonalność, bo pozwala ona na wysoką skuteczność czyszczenia, nawet przy większych zabrudzeniach.

Sprzątanie wybranych pomieszczeń

W nagłej potrzebie, bardzo użyteczną funkcją jest możliwość błyskawicznego zlecenia robotowi sprzątania tylko w wybranym pomieszczeniu.

Pojemność akumulatora

Większy akumulator zapewni dłuższy czas nieprzerwanego cyklu sprzątania na jednym ładowaniu. Warto też zapoznać się z deklarowanym czasem ładowania akumulatora.

Akcesoria

Przed zakupem wybranego modelu warto sprawdzić, czy robot w zestawie posiada jakieś dodatkowe akcesoria takie jak wirtualna ściana, czy zapasowe filtry i szczotki.

Czym kierować się przy wyborze?

Klasycznie już każdy nasz test produktu opieramy o listę wybranych pięciu najważniejszych parametrów, pod których kątem ów produkt jest testowany. Parametry te mają wpływ na wynik testu i finalnie decydują o tym, który robot jest przez nas rekomendowany oraz gdzie plasuje się w naszym rankingu robotów sprzątających. Kierowanie się tymi wytycznymi polecamy również wszystkim naszym czytelnikom.

Siła ssania

Moc ssania determinuje to, czy robot poradzi sobie z trudnymi zabrudzeniami powierzchni, czy uporczywym usuwaniem sierści z dywanów. Duża siła ssania to gwarancja wydajnej i efektywnej pracy robota, a jak wykazał nasz eksperyment, optymalna jej wartość powinna mieścić się w granicach od 1800 do 3000 Pa.

Czas pracy na jednym ładowaniu

Jak wykazał nasz test robotów sprzątających, optymalny czas sprzątania na jednym ładowaniu wynosi między 60 a 120 minut. W takim czasie urządzenie jest w stanie bardzo dokładnie odkurzyć i umyć większość mieszkań i domów. Modele umożliwiające nieprzerwaną pracę przez ponad 120 minut pozwolą na sprzątanie pomieszczeń o bardzo dużej powierzchni. Warto o tym pamiętać np. w przypadku wybierania robota do mniejszych mieszkań – tak długi czas pracy, jak 120 minut może okazać się przerostem formy nad treścią.

Czas ładowania

Czas ładowania akumulatora to jeden z najważniejszych parametrów w naszym rankingu robotów sprzątających. Jak pokazują nasze testy i próby, standardowy robot sprzątający po powrocie do stacji dokującej, potrzebuje spędzić w niej nawet kilka godzin, aby w pełni naładować swój akumulator. Czas ładowania dostępnych modeli na rynku waha się między 150 a 300 minut.

Pojemność zbiornika

Średnia pojemność zbiornika w robotach na rynku waha się między 400 a 600 ml, gdzie roboty ze zbiornikiem powyżej 600 ml można śmiało określić jako wykraczające poza normę. Zbiornik o takiej pojemności potrafi zmieścić kurz i zanieczyszczenia nawet z kilku sesji sprzątania. Zbiorniki o pojemności poniżej 500 ml sprawdzą się doskonale w niewielkich mieszkaniach.

Nawigacja i czujniki

sprzatanie kafli przez robot sprzatajacy rankingNawigacja i dostępność w robocie sprzątającym dużej ilości czujników to bardzo ważny aspekt, który determinuje wysoką ocenę i pozycję w naszym rankingu. Zaawansowany laserowy system nawigacji składający się z kamer i czujników to kluczowy element nowoczesnego robota sprzątającego, dzięki któremu urządzenie dokładnie orientuje się w przestrzeni, pamięta układ danego pomieszczenia i sprawnie porusza się po powierzchniach, zapewniając wydajne i płynne sprzątanie.

Jak pokazał przebieg testu totalne minimum, jakie powinien posiadać rekomendowany robot sprzątający pod względem czujników to:

  • czujnik zbliżeniowy tzw. antykolizyjny, dzięki któremu robot skutecznie omija przeszkody;
  • czujnik uskoku podłoża, dzięki któremu robot zatrzyma się przed schodami i innymi spadkami terenu;
  • czujnik kurzu, który pozwala na efektywniejsze sprzątanie miejsc bardziej zabrudzonych.

Oprócz wyżej wymienionych warto polować na roboty z czujnikiem zapobiegającym zaplątaniu się w kable i czujnikiem krawędzi.

Niektóre roboty sprzątające wyposażone są w funkcję automatycznego opróżniania pojemnika. W takiej sytuacji nie ma potrzeby ręcznego opróżniania pojemnika, bo chwile po tym, jak robot wepnie się do stacji dokującej, wszystkie zanieczyszczenia zostaną przekazane do pojemnika w bazie.

Popularne marki robotów sprzątających

Nasze zestawienie robotów sprzątających zawiera urządzenia od najlepszych producentów w branży. W większości są to renomowane marki, które zajmują się tym od wielu lat i cały czas udoskonalają gamę swoich inteligentnych produktów. Ranking robotów sprzątających pomoże wybrać najlepszego producenta.

Roborock

Marka Roborock powstała w czerwcu 2014 roku pod nazwą Beijing Roborock Technology Co., Ltd i specjalizuje się w badaniach, produkcji oraz rozwoju robotów i innych urządzeń sprzątających. Markę Roborock można określić mianem trendsettera w branży robotów sprzątających, bo pojawiające się w ich produktach nowe funkcjonalności okazują się często wielkim przełomem. Firma w swoich urządzeniach wykorzystuje najnowsze technologie i za każdym razem wprowadza szereg innowacji. Roborock to dobrze znana marka, której roboty znajdują się w wielu polskich domach.

Warto zaznaczyć, że głównym udziałowcem w Roborock jest gigant Xiaomi, który obok kapitału wniósł do marki także swoje autorskie oprogramowanie do zarządzania inteligentnymi urządzeniami domowymi – Xiaomi Home.

iRobot

Marka iRobot to jedno z największych przedsiębiorstw na świecie, działające w branży robotyki. Firma została założona w 1990 roku przez pracowników Massachusetts Institute of Technology – zapaleńców i wizjonerów w zakresie robotyki. Od początku jej istnienia marka sprzedała ponad 25 milionów robotów klientom z całego świata. Roboty iRobot były inspiracją dla NASA do stworzenia pierwszych łazików kosmicznych. Firma iRobot była także prekursorem, jeśli chodzi praktyczne roboty domowe – seria Roomba okazała się prawdziwą innowacją i furtką do tworzenia coraz to inteligentniejszych urządzeń sprzątających. Roboty iRobot to cenione w branży urządzenia, które oprócz prywatnych domów znalazły także swoje miejsce w amerykańskiej armii i szpitalach.

Lenovo

Lenovo to chińskie przedsiębiorstwo, które powstało w 1984 roku. Firma znana jest głównie z produkcji laptopów, tabletów czy smartfonów. Lenovo oferuje także produkty i różne rozwiązania z zakresu Smart Home, w tym roboty sprzątające. Roboty od Lenovo zyskały przychylność klientów ze względu na ich dłuższy czas pracy i autorskie funkcje. Urządzenia z serii T1 na rynku są już od dłuższego czasu, a nadal cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Mimo tego, że Lenovo nie skupia swojej oferty na robotach sprzątających, to produkty te utrzymują stały poziom jakości i goszczą w wielu polskich domach.

Tefal

Firmy Tefal nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. Francuskie przedsiębiorstwo istnieje od 1956 roku, zajmując się nieprzerwanie od tamtego czasu produkcją artykułów gospodarstwa domowego. Idąc z duchem czasu i innowacji firma wypuściła własne inteligentne urządzenia do sprzątania. Roboty X-plorer od Tefal to częsty wybór klientów ze względu na bogate wyposażenie pod względem czujników i często bardzo konkurencyjne parametry. Ciekawostką jest to, że w ofercie Tefal znajdują się rzadko spotykane roboty 4w1. Warto też dodać, że przy zakupie robota sprzątającego Tefal, przez 10 lat od momentu kupna, firma zapewnia dostęp do części wymiennych danego robota.

Viomi

Viomi to firma, która powstała w 2015 roku i zajmuje się tworzeniem rozwiązań na potrzeby inteligentnego gospodarstwa domowego. W swojej działalności firma skupia się na transformacji tradycyjnego przemysłu AGD i produkcji inteligentnych urządzeń sprzątających – w tym także robotów – wykorzystując przy tym najnowsze technologie. Autorska platforma IoT @ Home pozwala na integrację z siecią i połączenie wszystkich urządzeń Viomi, tworząc tym samym inteligentne mieszkanie.

Viomi podjęła współpracę z Xiaomi, uzyskując bardzo duże wsparcie technologiczne od chińskiego potentata. Dzięki takiej kooperacji, roboty sprzątające Viomi należą do ekosystemu Xiaomi, przez co grono odbiorców znacznie się powiększyło.

Konserwacja oraz czyszczenie robotów sprzątających

Gdy wybór został już dokonany, a nowy robot sprzątający zasilił grono urządzeń sprzątających w naszym mieszkaniu, warto dowiedzieć się, w jaki sposób o niego zadbać, aby działał jak najdłużej. Roboty sprzątające to inteligentne urządzenie, które większość czynności wykonują samodzielnie i nie wymagają od nas większej ingerencji, a ich konserwacja i czyszczenie nie są skomplikowane – liczy się przede wszystkim właściwa obsługa.

Podczas przebiegu testu robotów sprzątających na potrzeby naszego porównania i rankingu bardzo wyraźnie zauważyliśmy, że szczotki robota należy czyścić regularnie i dokładnie – pozwoli to zachować efektywność pracy robota przez długi okres. Warto zapoznać się z instrukcją obsługi danego robota, aby dokładnie poznać, o które elementy eksploatacyjne należy zadbać najbardziej.

W przypadku robota mopującego i jednorazowych nakładek konserwacja jest banalnie prosta, bo nie ma potrzeba ich czyszczenia, a po zakończeniu mycia wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, by nakładka wylądowała prosto w koszu na śmieci.

Ważną kwestią jest również systematyczne opróżnianie zbiornika na kurz w robocie, który powinien nas automatycznie poinformować, gdy ten zostanie zapełniony. W przypadku stacji dokujących z automatycznym opróżnianiem nie będzie takiej potrzeby, bo robot zaraz po zadokowaniu wejdzie w tryb opróżniania i przekaże wszystkie zanieczyszczenia do pojemnika w stacji dokującej, który często ma bardzo dużą pojemność i może pomieścić znaczną ilość brudów.

Bardzo ważnym elementem konserwacji robota sprzątającego jest regularna wymiana filtra – w przypadku nowszych modeli robotów możemy liczyć na czujnik, który informuje nas o konieczności wymiany. Nasz ranking robotów sprzątających zawiera urządzenia, które w większości przypadków są wyposażone w filtr HEPA, zatrzymujący małe cząsteczki i pozwalający utrzymać sierść czy włosy w specjalnym zbiorniczku, co ma pozytywny wpływ zarówno na użytkowników, jak i funkcjonowanie robota. Filtry zalecamy wymieniać co około dwa miesiące, ale najlepiej robić to zgodnie z zaleceniami producenta.

Ciekawe linki i źródła

https://infoprodukt.pl/articles/show/33800
https://www.irobot.com/
https://www.roborock-poland.pl/
https://www.tefal.pl/
https://viomi-polska.pl/

FAQ roboty sprzątające

Czy warto kupić robota sprzątającego w 2023 roku?

Z technologicznego punktu widzenia jak najbardziej. Trzeba jednak się zastanowić, jaka jest cena naszej wygody i czy funkcjonalność danego robota znajdą zastosowanie w naszym mieszkaniu. Najlepiej przeczytać nasz artykuł i poznać opinie o robotach sprzątających innych użytkowników, aby podjąć rozsądną decyzję we własnym zakresie.

Czy roboty sprzątające są głośne?

Roboty sprzątające generują pewien hałas, ale nie jest on zbyt uciążliwy. Średnia głośność podczas pracy robotów dostępnych na rynku wynosi około 60 dB, czyli tyle ile normalna rozmowa pomiędzy dwojgiem ludzi.

Czy robot sprzątający odkurzy dywan?

Roboty posiadają zazwyczaj gumowe szczotki, które dostosowują się do powierzchni, na której pracują, więc nie ma problemu, gdy urządzenie napotka dywan lub wykładzinę – spokojnie wjedzie na taki teren i go odkurzy.

Czy robot sprzątający zastąpi w moim domu odkurzacz?

Robot sprzątający w pełni może zastąpić klasyczny odkurzacz, zatem ręczne odkurzanie nie będzie już potrzebne.

Czy do pracy robota sprzątającego wymagana jest sieć Wi-Fi?

Większość robotów może pracować w trybie offline, bez aktywnego połączenie z internetem. Jednak w takim przypadku sterowanie robotem z poziomu telefonu może być niemożliwe, a robota trzeba uruchomić ręcznie.

Czy każdy robot sprzątający posiada aplikację mobilną na telefon?

Nie wszystkie roboty mają dedykowaną aplikację do sterowania robotem z poziomu urządzenia mobilnego. Zdarza się, że robotem możemy sterować jedynie z poziomu dostarczonego w zestawie pilota.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...