Ranking pralek 2023 - rekomendowane modele pralek
Wybór odpowiedniej pralki nie jest wcale taki prosty. Wystarczy przejrzeć ofertę sklepów z tymi urządzeniami, by zobaczyć ilość modeli oferowanych na rynku. Każde urządzenie posiada inne funkcjonalności i parametry, dlatego stworzyliśmy ranking pralek, po to, by ułatwić podjęcie tej ciężkiej decyzji. Przygotowując nasz test pralek, wzięliśmy pod uwagę programy, dodatkowe funkcje, klasę energetyczną oraz wiele innych, najważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę.
Pralki – Ranking 2023
Ostatnia aktualizacja:
Co to jest pralka?
Pralka to urządzenie, które znacznie ułatwiło nam robienie prania. To dzięki niej mamy więcej czasu, ponieważ nie musimy robić tego ręcznie. Nie dość, że piorąc rzeczy w pralce, oszczędzamy czas, to dbamy także o plecy i dłonie.
To elektryczne urządzenie składa się z wielu podzespołów umożliwiających dokładne pranie, płukanie, a na końcu wirowanie. Każda pralka składa się z bębna, do którego wkładamy odzież, zabieraka mieszającego ubrania i silnika, który go napędza. Obowiązkowym elementem jest także filtr, który uniemożliwia dostania się do prania zabrudzeń. To dzięki niemu rzeczy prane są w czystej wodzie. Aby do pralki dostała się i wypłynęła z niej woda, zamontowana jest pompa odpływowa oraz wąż. Natomiast za podgrzanie wody odpowiedzialna jest grzałka. Oczywiście nie może zabraknąć modułu sterującego, który zarządza pracą wszystkich elementów pralki.
Wszystkie elementy zapakowane są zgrabnie w obudowę, zawierającą drzwiczki z zamknięciem i blokadą oraz szufladę na środki piorące. Nowe modele posiadają także wyświetlacze LCD, na których pokazują się wszystkie informacje dotyczące prania.
Jak działa pralka?
Działanie pralki mimo dużej ilości jej komponentów nie jest skomplikowane. Aby zrobić pranie, wystarczy otworzyć drzwiczki, bęben wypełnić rzeczami, i zamknąć na powrót drzwiczki, by załączyć niezbędne blokady, uniemożliwiające wydostanie się wody, ubrań i detergentów na zewnątrz. Ustawiamy odpowiedni program prania i tu nasza praca się kończy, a zaczyna się praca pralki.
Pralka zaczyna od zapełnienia bębna wodą. Aby pobrano jej odpowiednią ilość, w urządzeniu znajduje się hydrostat, który zamyka zawór z wodą. Następnie grzałka nagrzewa wodę do temperatury, którą wskazaliśmy przy wyborze programu prania. Termostat odpowiada za to, by temperatura wody była taka, jak wymaga tego wybrany przez nas cykl. Gdy program dobiega końca, pompa wypompowuje wodę, a pralka przełącza się na tryb wirowania. Następnie kilkakrotne płukanie, aby pranie było czyste i wolne od środków piorących, a na koniec ostatnie wirowanie kończące proces prania.
Na różnych programach proces ten może się od siebie różnić, jednak na ogół wygląda to tak, jak przedstawiliśmy.
Zalety i zastosowanie pralki
Ciężko znaleźć gospodarstwo domowe, które nie posiada pralki. Korzyści, które daje nam to urządzenie, są niedocenione. Tworząc porównanie pralek, zebraliśmy wszystkie plusy w jedno miejsce, by zobaczyć, jakie zalety posiada dobra pralka. Oto one:
Oszczędność czasu
Ręczne pranie zajmuje dużo czasu i miejsca. Ponadto potrzebna jest także nasza siła, ponieważ pranie trzeba wyprać, następnie kilka razy wypłukać, za każdym razem zmieniając wodę na czystą i porządnie wykręcając odzież. To ciężka praca, szczególnie gdy trzeba wyprać ubrania dla kilkuosobowej rodziny.
Czystość i higiena
Wyprane rzeczy są zawsze czyste i higieniczne. To przede wszystkim, jak wynika z naszego eksperymentu, zasługa wysokiej temperatury wody, gdyż w niektórych programach wynosi ona nawet 95 stopni. Dużą rolę odgrywają także środki piorące, które umieszczamy w bębnie pralki lub specjalnie stworzonej do tego szufladzie.
Wielofunkcyjność
Coraz więcej modeli oferuje dodatkowe opcje i funkcjonalności. Obecnie to nie tylko pranie, bo wyprana odzież nie musi wymagać prasowania. Pralki mają wiele programów, dzięki którym można wyprać w nich nawet bardzo wymagające materiały, takie jak na przykład wełnę, delikatny jedwab i koronkę. Ponadto nowe modele łączą funkcję prania z suszeniem.
Podstawowe funkcjonalności, które zapewniają możliwość zrobienia prania, posiadają wszystkie dostępne na rynku pralki, jednak nowe modele różnią się od siebie dodatkową, innowacyjną specyfikacją. W przygotowanej przez nas tabeli porównawczej pralek znajdziemy urządzenia wraz z opisem ich wszystkich parametrów, by móc z łatwością dowiedzieć się, jaką pralkę wybrać do swojego domu.
Rodzaje pralek
Przeprowadzając test pralek, wzięliśmy pod uwagę różne ich rodzaje, bo wiemy, że każdy szuka urządzenia, które najlepiej będzie odpowiadać jego oczekiwaniom. Innej pralki potrzebuje kilkuosobowa rodzina mieszkająca w domu jednorodzinnym, a innej małżeństwo w bloku mieszkalnym, gdzie metraże łazienek to zazwyczaj kilka metrów. Dlatego poniżej przedstawimy najważniejsze rodzaje tych urządzeń, które wyodrębniliśmy, przeprowadzając nasze badanie i ranking pralek.
Podział ze względu na załadunek prania
Pralka ładowana z przodu
Urządzenie to posiada drzwiczki otwierane z przodu, dzięki temu można ją zabudować lub umiejscowić pod blatem. Dlatego, że drzwiczki znajdują się na wysokości bębna, pralka musi posiadać dodatkowe blokady, zabezpieczenia i uszczelki przed otworzeniem i wylaniem wody.
Pralka ładowana od góry
Jest to najlepsza pralka do małych pomieszczeń, ponieważ jest wąska i wysoka, dzięki temu nie zajmuje dużo miejsca. Jednak jej minusem jest fakt, że nie nadaje się do zabudowy, bo drzwi otwierają się do góry. To model preferowany przez rodziców, gdyż wnętrze, jak i panel sterujący znajduje się poza zasięgiem najmłodszych oraz przez osoby starsze i mające problem z plecami z racji tego, że naładowanie i rozładowanie pralki nie wymaga kucania i schylania.
Podział ze względu na sposób działania i konstrukcje
Pralka wirnikowa
Jak wykazał test produktu, ten rodzaj jest zdecydowanie tańszy, ale za to zrobienie prania wymaga od nas dodatkowej pracy. Sami musimy napełnić pralkę wodą, opróżnić wodę, w niektórych modelach nawet ją podgrzać. Ponadto mokre pranie trzeba wykręcić. Obroty urządzenia są małe, bo pranie wprawia w ruch wirnik, który nie pomieści dużej ilości prania. Urządzenie sprawdza się w miejscach, gdzie nie ma sieci wodociągowej.
Pralka automatyczna
Proces prania odbywa się tu automatycznie. Do naszych obowiązków należy jedynie załadowanie i rozładowanie pralki, a wszystkie etapy prania odbywają się bez naszego udziału, dzięki temu oszczędzamy czas. Ten rodzaj jest dużym udogodnieniem, ponieważ posiada bardzo dużo funkcjonalności.
Podział ze względu na funkcje
Pralka klasyczna
Ten rodzaj umożliwia zrobienia tylko prania. Można oczywiście korzystać z dostępnych programów oraz dodatkowych funkcji.
Pralko-suszarka
To rekomendowana pralka dla osób, które mają małe mieszkania, ponieważ dzięki niej nie trzeba kupować dodatkowo suszarki. Krótko mówiąc, pranie suszy się za pomocą pary wodnej. Powiew gorącego powietrza w połączeniu z mokrą odzieżą znajdującą się we wnętrzu pralki powoduje powstanie pary. To właśnie ona, poprzez swoją wysoką temperaturę, suszy naszą odzież.
Na co zwrócić uwagę kupując pralkę?
Podobieństwo pralek jest dość spore. W zależności, na jaki rodzaj oraz model urządzenia się zdecydujemy, możemy liczyć na różne udogodnienia i opcje. Poniżej prezentujemy najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, kupując dobrą pralkę.
Typ ładowania
To ile miejsca mamy w pomieszczeniu, gdzie będzie stała pralka, ma duży wpływ na wybór jej rodzaju. Urządzenie otwierane do góry sprawdzi się idealnie w małych pomieszczeniach oraz tam, gdzie są dzieci i osoby starsze. Natomiast urządzenie otwierane z przodu będzie pasować do dużych łazienek lub pralni. Drzwiczki frontowe potrzebują więcej systemów zabezpieczających i są podatniejsze na uszkodzenia.
Wielkość wsadu
Mierzymy ją w kilogramach suchej odzieży. Od niej zależy, ile ubrań zmieści się podczas jednego prania. Jeżeli sterty brudnych ubrań w domu są duże, to analiza testowanych pralek i ocena wykazała, że lepiej wybrać modele z większą pojemnością. Nowe urządzenia dopasowują czas trwania prania, pobór wody i temperaturę do ilości włożonych ubrań. Zazwyczaj pralki ładowane od przodu mogą pomieścić od 3 do 14 kilogramów, natomiast te od góry od 4 do 8 kg.
Klasa energetyczna i zużycie wody
Od tego, jaką klasę energetyczną wybierzemy, będzie zależeć, ile energii zużyjemy. Na rynku dostępne są klasy od A do D. Klasa A pobiera najmniej energii, więc jeżeli chcemy zaoszczędzić na rachunkach, to najlepiej wybrać właśnie tę klasę. Wszystkie informacje znajdują się na etykiecie, aby poznać dodatkowe parametry urządzenia, można zeskanować dostępny na niej kod QR.
Bogactwo programów
Zestawienie pralek pokazuje, że nowe modele oferują bardzo dużo programów prania. To od programu, który wybierzemy, będzie zależeć temperatura, czas oraz obroty tego procesu. Popularne programy to pranie wstępne, bawełny, tkanin syntetycznych, delikatnych, jedwabiu, koronek i wełny, ale powstają nowe programy, takie jak pranie odzieży sportowej, ubranek dziecięcych lub antyalergiczne.
Czym kierować się kupując pralkę?
Bęben
To część, do której wkładamy ubrania, które chcemy wyprać. Wykonany jest ze stali nierdzewnej po to, by nie pojawiła się na nim rdza. Jego ściany są opracowane tak, by nie niszczyły ubrań, a przez szczeliny i otwory dostaje się do bębna mieszanina piorąca. Od jego wielkości zależy, ile prania możemy wyprać za jednym podejściem.
Silnik
To serce urządzenia, które odpowiada za jego moc. Przygotowując ranking pralek przeprowadziliśmy badanie, na skutek którego wiemy, że producenci używają silnika szczotkowego (moc wytwarza się poprzez tarcie szczotek) bądź inwerterowego (działa na zasadzie indukcji magnetycznej). Sprawdzenie silników podczas testu pokazało, że urządzenia z silnikiem inwerterowym są cichsze oraz energooszczędne. Natomiast szczotki z silnika szczotkowego szybko się zużywają i podczas tarcia powodują większy hałas.
Program parowy
Urządzenia z tym programem umożliwiają wytworzenie pary, która dzięki swojej wysokiej temperaturze dezynfekuje, odświeża, zmiękcza materiały oraz je wygładza, dzięki temu nie ma konieczności prasowania ubrań. Ponadto program jest bardzo szybki, trwa niespełna pół godziny.
Zabezpieczenie przed zalaniem
Zawór dopływowy, który znajduje się w wężu, odcina dopływ wody oraz zapobiega wyciekaniu jej poza wnętrze pralki w przypadku powstania awarii. Dość często stosuje się także obniżenie bębna w stosunku do drzwiczek czy kontrolę czasu pobierania wody.
Automatyczne dozowanie środka piorącego
To system składający się zazwyczaj z dwóch dużych pojemników. Wystarczy wlać tam płyn do płukania i detergent piorący, a pralka sama pobierze potrzebną ilość. System oblicza to na podstawie wagi załadowanej odzieży oraz wybranego programu.
Marki pralek
Pralka to sprzęt AGD, który znajduje się prawie w każdym domu, dlatego tak wielu producentów ma ją w swojej ofercie. Przygotowując ranking pralek na rok 2023 wzięliśmy pod uwagę urządzenia znanych marek, by móc wyłonić zwycięzcę testu.
- Beko
- Bosch
- Electrolux
- Samsung
- Whirlpool
Historia pralki
Oglądając filmy, widzimy kobiety piorące rzeczy w rzece lub strumyku. Niestety tak właśnie kiedyś to wyglądało. Łatwo sobie wyobrazić, jakie to było ciężkie — zimna woda, ogrom wysiłku oraz czasu, jakie trzeba było na to poświęcić. Na szczęście w XVIII wieku nastąpił rozwój mechaniki i zaczęły się pojawiać pierwsze urządzenia z silnikami parowymi.
W 1691 roku w Anglii pojawił się pierwszy patent na urządzenie, które pomagało robić pranie. Ówczesna pralka miała bębny, które należało wprawić w ruch ręcznie, wlać do nich samodzielnie wodę i obracać, by pozbyć się brudu.
Urządzenia, które zaczęły przypominać te, w których teraz robimy pranie, pojawiły się na początku XX wieku. Pionierem pralek elektrycznych został Oliver B. Woodrow, bo to on skonstruował i opatentował swoją pierwszą pralkę 11 maja 1909 roku. Jednak urządzenia te miały sporo wad, trzeba było dolewać do nich wodę, a przez słabą izolację często dochodziło do porażenia prądem.
Kolejnym dużym kamieniem milowym było opracowanie automatycznej pralki elektrycznej w 1937 roku przez firmę Bendix Home Appliances. Tu dopiero zaczęły się pojawiać podstawowe, proste programy. Mimo hałasu, jaki wydawała pralka i konieczności przytwierdzania jej do podłoża (podczas wirowania podskakiwała) to i tak zdecydowanie ułatwiała tą żmudną i czasochłonną czynność, jaką było robienie prania.
Prace nad udoskonaleniem pralek zostały zahamowane przez wojnę. Dopiero w latach 90 XX wieku zaczęto pracować nad udoskonalaniem urządzenia. Poprawiło się bezpieczeństwo użytkowania, zwrócono uwagę na oszczędności prądu i wody oraz dodawano nowe programy i funkcjonalności.
Źródła
https://wynalazki.andrej.edu.pl/index.php
FAQ
Jaką pralkę wybrać?
Przed zakupem pralki musimy wiedzieć, z jakich funkcjonalności urządzenia chcemy korzystać. Przebieg testu pokazał, że urządzenia różnią się systemami, specyfikacją oraz funkcjonalnościami. Od tego, jakie innowacje i technologie posiada pralka, zależy jej cena.
Pralka z dużym czy małym wsadem?
Jeżeli brudzimy mało ubrań i nie musimy robić dużo prania, to najlepiej wybrać pralkę z mniejszym wsadem, ponieważ dzięki temu zaoszczędzimy prąd oraz wodę. Natomiast gdy rzeczy do wyprania jest dużo, to lepiej wybrać większy wsad.
Czy warto wybrać model z dużą ilością programów prania?
Wynik testu pralek pokazuje, że najnowsze modele charakteryzują się nowymi programami, dopasowanymi do rodzaju odzieży, naszego stylu życia oraz problemów zdrowotnych. Jeśli jesteśmy alergikami, chcemy pozbyć się bakterii i zarazków, mamy w domu małe dzieci, zwierzęta, uprawiamy sport, bądź po prostu chcemy zadbać o odzież, to warto zdecydować się na modele z dodatkowymi programami.
Od czego zależy cena pralki?
Cena tego sprzętu zależy w głównej mierze od jego dodatkowych programów oraz funkcji. Na cenę ma także wpływ wybór producenta oraz wielkość urządzenia.
Co wziąć pod uwagę wybierając pralkę?
Najlepiej przed zakupem zobaczyć, jakie opinie zbiera dana pralka. Pomocny jest także test oraz ranking pralek, który prezentuje najlepsze pralki dostępne w danym momencie na rynku.