Ranking odkurzaczy pionowych 2022 – najlepsze odkurzacze pionowe
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 26
oceniane badania
oceniane badania 8
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 4780

Ranking odkurzaczy pionowych 2022 - najlepsze odkurzacze pionowe

Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór artykułów gospodarstwa domowego, które ułatwiają i oszczędzają czas na sprzątanie. Trudno sobie wyobrazić dom bez dobrego odkurzacza, który za jednym pociągnięciem zostawi naszą powierzchnię czystą. Najnowsza technologia sprawiła, że zastosowanie oraz funkcje nowoczesnych i innowacyjnych odkurzaczy są bardzo zróżnicowane. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, na co powinno zwracać się uwagę przy zakupie odkurzacza pionowego, jakie są jego zalety i wady oraz przedstawimy wiodących producentów branży sprzętów AGD. Sporządzone tabele porównawcze szybko pomogą nam wybrać odpowiedni odkurzacz dostosowany do naszych potrzeb.

Odkurzacze pionowe – Ranking 2022

Ostatnia aktualizacja:

Filter aktivieren >
Rekomendacja
testowane produkty
testowane produkty 7
zainwestowane godziny
zainwestowane godziny 26
oceniane badania
oceniane badania 8
sprawdzone opinie
sprawdzone opinie 4780

Co to jest odkurzacz pionowy?

Odkurzacz pionowy jest to innowacyjny i ulepszony sprzęt gospodarstwa domowego, który wyposażony jest w długą rurę zakończoną szczotką. Rękojeść wykonana zazwyczaj jest z antypoślizgowego materiału dla komfortu trzymania, a tuż koło niej znajduje się silnik lub akumulator wraz z pojemnikiem na zabrudzenia. Dzięki swoim małym gabarytom, odkurzacz pionowy świetnie sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach domów i mieszkań o małych powierzchniach oraz w miejscach, gdzie utrudniony jest dostęp gniazdka elektrycznego.

Rodzaje odkurzaczy pionowych

Odkurzacze pionowe dzielą się na trzy rodzaje: jednoczęściowe, 2 w 1 oraz odkurzacze z funkcją czyszczenia na mokro. Poniżej opisujemy każdy z nich.

Odkurzacze jednoczęściowe

Odkurzacze pionowe jednoczęściowe są przeznaczone do czyszczenia tylko i wyłącznie podłóg. Wyposażone są one w specjalną szczotkę, która zarówno doskonale sprawdzi się, czyszcząc dywan, jak i panele lub kafelki.

Odkurzacze 2w1

odkurzanie wykładziny odkurzacz pionowy Odkurzacze 2w1 są wyposażone w dodatkowy moduł odkurzacza ręcznego. Zazwyczaj mały odkurzacz ręczny zamocowany jest na obudowie dużego, pionowego odkurzacza, dzięki czemu, jego przechowywanie nie wymaga dodatkowego miejsca.

Odkurzacze z funkcją czyszczenia na mokro

Odkurzacze z wbudowaną funkcją czyszczenia podłóg na mokro wyposażone są w specjalną nakładkę, która z łatwością przetrze nasze podłogi. Wybrane modele z wyższych półek posiadają dwa osobne pojemniki na wodę, dzięki czemu czyszczenie nie wymaga od nas płukania lub wymiany nakładki.

Zalety i wady

Poniżej wymieniamy wszystkie zalety i wady odkurzacza pionowego

Zalety

 • mały, lekki i łatwy w prowadzeniu,
 • odkurzacz pionowy w kuchniłatwe przechowywanie,
 • nieograniczony kablem, w przypadku odkurzaczy bezprzewodowych,
 • funkcja mini odkurzacza ręcznego, w wybranych modelach typu 2w1,
 • funkcja mopowania i sprzątania na mokro, w wybranych modelach,
 • łatwe czyszczenie pojemnika na zabrudzenia.

Wady

 • ograniczony czas pracy akumulatora, w przypadku odkurzaczy bezprzewodowych,
 • długi czas ładowania, około 3-5 godzin,
 • niezalecany przy dużych powierzchniach,
 • mała pojemność pojemnika na zabrudzenia,
 • kosztowny.

 Podstawowe kryteria zakupu odkurzacza pionowego

odkurzacz pionowy sprzątnie domuPrzeglądając modele odkurzaczy pionowych szybko można zauważyć, że istnieje obecnie na rynku szeroki wybór różnych modeli oraz ich funkcji. Podzieliliśmy kryteria zakupu na dwa moduły: główne parametry odkurzacza oraz dodatkowe parametry, które w większym stopniu będą wpływać na komfort i wygodę odkurzania niż na efektywność i żywotność odkurzacza.

Rodzaj zasilania

Przed przystąpieniem do zakupu, warto jest spojrzeć na rodzaj zasilania – przewodowy lub bezprzewodowy.

Przewodowy

Przewodowy odkurzacz pionowy potrzebuje do swojej pracy prądu elektrycznego. Ich główną zaletą jest nieograniczony czas pracy. Typ zasilania przewodowego najczęściej wpływa również na moc ssania, która jest wyższa niż w przypadku odkurzaczy bezprzewodowych. Wpływa to znacząco na jakość i szybkość pracy. Odkurzacze przewodowe świetnie sprawdzą się przy dużych powierzchniach. Jednak problematyczne będzie umiejscowienie gniazdek w naszym domu. Kabel łączący odkurzacz z gniazdem może nie być wystarczająco długi i będzie to wymagać kilkukrotnego przepinania.

Bezprzewodowy

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy zasilany jest na akumulator. Jest to o tyle wygodne, że podczas jego pracy nie będziemy musieli się martwić o ograniczający nas kabel, jak również jegoodkurzacz pionowy szybkie sprzątanie przepinanie. Jest to komfortowe i mobilne urządzenie, jednak sprawdzać się będzie tylko przy małych lub średnich powierzchniach. Ma on ograniczony czas pracy, a długość sprzątania zależy od rozmiarów i pojemności akumulatora. W przypadku rozładowanego akumulatora, czas jego ładowania zajmuje dość długo – od 3-5 godzin. Bezprzewodowe odkurzacze pionowe ładuje się za pomocą stacji ładowania lub ładowarki. Często zdarza się, że wybierając odkurzacz bezprzewodowy, nie zwracamy uwagi na wielkość powierzchni, jaką ma on posprzątać. Duże powierzchnie mogą wymagać nawet kilkukrotnego ładowania w trakcie sprzątania.

Napięcie akumulatora

Parametr ten w dużej mierze określa moc ssania odkurzacza, jednak zasysanie zależy również od szczelności obudowy. Im wyższa moc, tym lepiej nasz odkurzacz będzie zasysał brud i zanieczyszczenia. Mając futrzanego przyjaciela, właściciele powinni zwracać uwagę na odkurzacze z wyższą mocą, które szybko poradzą sobie z sierścią swoich pupili na dywanach lub tapicerkach. Popularne urządzenia obecne dziś na rynku mieszczą się w granicach od 50 do 300W mocy ssania. Większość modeli wyposażona jest w zmianę intensywności ssania, co wpływa na wydłużenie pracy akumulatora.

System filtracji

System filtracji naszego odkurzacza pionowego jest bardzo ważnym elementem, szczególnie jeśli w domu mamy alergika. Filtry nie tylko pochłaniają pył, kurz, zabrudzenia i roztocza, ale również pełnią funkcję ochronną silnika i innych podzespołów. W dalszej części przedstawiamy typy filtracji.

Filtry wlotowe i wylotowe

odkurzacz pionowy proste sprzątanieFiltr wlotowy ma za zadanie chronić silnik przed kurzem i pyłem. Dzięki niemu żywotność naszego silnika w odkurzaczu będzie przedłużona. Silnik nie będzie się przegrzewał oraz nie spadną jego obroty, co mogłoby wpłynąć na obniżenie mocy ssania. Filtry wylotowe mają na celu zapobiegać wydostawaniu się zabrudzeń i kurzu do powietrza. Są one szczególnie ważne jeśli, któryś z domowników zmaga się z alergią.

Filtry papierowe i tekstylne

Filtry papierowe oraz tekstylne są najbardziej popularnymi rodzajami filtrów w odkurzaczach. Są one wyprodukowane z wielu różnych materiałów. Poza papierem znaleźć można filtry z gąbki, pianki, tkaniny lub sztucznych włókien.

Filtr HEPA

Są to najwyższej jakości filtry, które przechwytują najdrobniejsze zanieczyszczenia na poziomie skuteczności do 99.9%. Filtry HEPA (z ang. High Efficiency Particulate Air Filter) zrobione są z włókna szklanego. Dzięki nim utrzymamy sterylnie czyste pomieszczenie. Należą one do jednych z najbardziej kosztownych filtrów. Tańszym odpowiednikiem są filtry EPA, które mają nieco niższy poziom skuteczności.

Filtry gąbkowe i piankowe

Filtry gąbkowe oraz piankowe są filtrami najczęściej występującymi w odkurzaczach z systemem piorącym lub funkcją mopowania i czyszczenia na mokro. Są one wielokrotnego użytku. Wystarczy, że przepłuczemy brudny filtr pod wodą i zaczekamy z ponownym jego montażem aż do jego wyschnięcia. Ich zadaniem jest chronić silnik oraz inne części odkurzacza.

Czas pracy i ładowania

W przypadku zakupu odkurzacza pionowego bezprzewodowego ważnym parametrem jest wielkość akumulatora, czas jego pracy oraz czas ładowania. Niski woltaż odkurzaczy sprawi, że żywotność odkurzacza będzie wystarczać na dłużej, jednak moc ssania będzie niższa. Takie odkurzacze doskonale odnajdą się, sprzątając małe powierzchnie, które posiadają w większości panele lub kafelki. Odkurzacze z wysokim woltażem będą bardziej efektywne pod względem zasysania, jednak czas pracy na jednym akumulatorze może być niewystarczający, aby posprzątać średniej lub dużej wielkości mieszkanie. Czas ładowania akumulatora z wyższym woltażem zajmie więcej czasu niż w przypadku akumulatora o niższym woltażu.

Gabaryty

Im mniejsze rozmiary odkurzaczy, tym lepszy komfort pracy, łatwość jego prowadzenia oraz łatwe przechowywanie. Waga dobrego odkurzacza pionowego powinna wynosić maksymalnie do 5 – 6 kg, w tańszych i cięższych modelach manewrowanie oraz zwrotność naszego odkurzacza może nie być tak komfortowa i prosta. Producenci z branży AGD starają się wypuszczać na rynek coraz to nowsze modele odkurzaczy, minimalizując ich wagę. Najlżejsze z nich zaczynają się już od 2 – 2.5 kg. Znacznie usprawnia to pracę w przypadku sprzątania takich płaszczyzn jak schody lub miejsca za kanapą.

Aby nasz zakup był w pełni przemyślany oraz urządzenie spełniało nasze oczekiwania, warto jest kierować się jego najważniejszymi parametrami. Należą do nich: rodzaj zasilania, moc ssania, filtr powietrza, czas pracy i czas ładowania akumulatora oraz gabaryty. W wyborze najlepszego odkurzacza pomagają rankingi produktów od rekomendowanych producentów, stworzone dzięki wielokierunkowym testom i próbom.

Dodatkowe kryteria zakupu odkurzacza pionowego

Pojemnik na zabrudzenia

Wiele nowych modeli odkurzaczy pionowych posiada pojemnik na zabrudzenia, wyprodukowany z tworzywa sztucznego. Jest to komfortowa opcja, ponieważ pojemnik jest łatwy w czyszczeniu. Są one jednak małe, od 1-3 l. Warto czyścić pojemnik po każdym użyciu odkurzacza. Plastikowy pojemnik na zabrudzenia może być zastąpiony, w niektórych modelach, przez worek papierowy lub tekstylny. Posiadają go starsze modele.

Szczotki

Szczotki to jeden z najważniejszych akcesoriów, bez którego sprzątanie nie byłoby możliwe. Wśród nich wyróżniamy końcówki przeznaczone tylko i wyłącznie do podłóg, tapicerek lub miejscodkurzacz pionowy w małym mieszkaniu trudno dostępnych, na przykład: w szczelinach kanap i rogów pomieszczenia.

T-kształtna

To najbardziej uniwersalna i wszystkim znana końcówka do odkurzacza. Jej wielkość jest dość spora, dlatego za jednym pociągnięciem obejmuje duży kawałek podłogi, dzięki czemu sprzątanie staje się szybsze. Wśród nich wyróżniamy końcówkę T-kształtną z kółkami, które ułatwiają manewrowanie, szczególnie w przypadku dywanów z długim włosiem. Wyróżnia się również delikatną szczotkę o tym kształcie, przeznaczoną tylko i wyłącznie do paneli i kafli. Zazwyczaj wyposażona jest ona w końskie lub syntetyczne włosie, które zapobiega zarysowaniu parkietu.

Elektroszczotka

Modelem szczotki typu T-kształtnej są również elektroszczotki. Mają one wbudowany wałek, napędzany akumulatorem. Elektroszczotki świetnie zbierają sierść i długie włosie futrzanych przyjaciół. Większość modeli szczotek elektrycznych posiada funkcję samoczyszczenia. Wystarczy, że naciśniemy odpowiedni przycisk, który uruchamia tę funkcję. Wówczas z wałka wysuwają się małe nożyki, które tną nagromadzone włosy na szczotce, od razu zasysając je do odkurzacza.

Okrągła

Okrągła końcówka odkurzacza wyposażona jest w długie włosie, najczęściej końskie lub syntetyczne. Jest ona odpowiedzialna za czyszczenie delikatnych powierzchni, takich jak: powierzchnie mebli, blatów czy nawet sprzętów elektronicznych. Świetnie ściera ona kurz.

Szczelinowa

Końcówka szczelinowa nie posiada włosia. Jest ona zbudowana w całości z tworzywa sztucznego – w przypadku krótkich końcówek. Długie końcówki szczelinowe, czyli te które mogą sięgać nawet do 50 cm, występują w postaci gumowej rurki. Ssawki szczelinowe mają za zadanie czyścić nieregularne miejsca, które są ciężko osiągalne dla regularnych i uniwersalnych szczotek odkurzaczy.

Tapicerska

Ssawka tapicerska również posiada budowę T-kształtną, jednak szczotka jest znacznie mniejsza. Końcówka została wyposażona w paski elektrostatyczne, które świetnie zbierają sierść i włosy. Na skutek tarcia szczotki o tapicerkę, paski elektryzują się, dzięki czemu doskonale zbierają zabrudzenia.

Podświetlenie LED

Kolejnym gadżetem, który można spotkać w nowszych modelach odkurzaczy, jest podświetlenie LED. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki podświetlanej listwie, która zamontowana jest na szczotce, umożliwia to dostrzeżenie zabrudzeń i kurzu w miejscach, gdzie ograniczone jest widzenie. Lampki ledowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie musimy martwić się, że zostaną one rozbite podczas uderzania szczotką o progi, ściany lub meble.

Uchwyt na ścianę

odkurzacz pionowy szybkie sprzątanieUchwyt na ścianę ma za zadanie zminimalizować obszar przechowywania naszego odkurzacza. Dzięki temu gadżetowi łatwo powiesimy nasz odkurzacz. Świetnie sprawdza się to przy małometrażowych mieszkaniach. Często uchwyty na ścianę od razu mają zamontowaną stacje ładowania i w momencie umieszczenia naszego odkurzacza pionowego na uchwycie, ładuje się on bez konieczności dodatkowego podłączania ładowarki.

Schowek na akcesoria

Większość obecnych dziś modeli odkurzacza, dostępnych na rynku, posiada wbudowany w swoją obudowę schowek na wszystkie akcesoria. Dzięki tej funkcji nie musimy się martwić o dodatkowe miejsce na przechowywanie części. Zapobiega to również zgubieniu któregoś z elementów dodatkowych.

Rura teleskopowa

W przypadku wysokiego wzrostu, warto jest rozważyć kupno odkurzacza pionowego z rurą teleskopową, którą łatwo dostosujemy do naszego wzrostu. Jest to wygodne oraz wpływa na naszą postawę ciała. Ułatwia to również czyszczenie takich miejsc jak: tapicerka, meble lub sufit, które wymagają dopasowania długości rury.

Funkcje dodatkowe

Odkurzanie to główna funkcja odkurzaczy, jednak nie jedyna. Niektóre modele wyposażone są w funkcje mopowania i sprzątania na mokro.

Sprzątanie na mokro

Ta wbudowana funkcja w naszym odkurzaczu nie wymaga wymiany na inną lub płukania szczotki. Taki odkurzacz pionowy wyposażony jest w dwa pojemniki na wodę – czystą i brudną. Do mycia używa się tylko i wyłącznie czystej wody, dzięki czemu nasze mieszkanie jest zawsze higienicznie wysprzątane. Wszelkie zanieczyszczenia i brud trafiają do pojemnika na wodę brudną. Niestety tylko wybrane modele posiadają taką funkcję, większość z nich posiada funkcję do mopowania, o której poniżej.

Funkcja mopowania

Ta funkcja wymaga specjalnej końcówki mopującej w formie szczotki lub wałka. Posiadają one nakładki, które przecierają podłogę. Nakładkę trzeba płukać w zależności od tego, jak brudna jest nasza podłoga. Mopowanie posiada większość lepszych modeli odkurzaczy pionowych.

Oprócz głównych parametrów odkurzaczy, przy zakupie zachęca się, aby spojrzeć również na atrybuty oraz funkcje, które sprawią, że odkurzanie stanie się czynnością prostą i wygodną. Dzięki wbudowanym gadżetom jak: oświetlenie LED, uchwyt na ścianę lub różne rodzaje szczotek, domowe obowiązki staną się przyjemniejsze i będą wymagać od nas mniejszego wkładu pracy oraz czasu.

Informacje na temat wiodących marek odkurzaczy pionowych

 • Philips
 • Dyson 
 • Electrolux 
 • Karcher 
 • Hoover 
Holenderska firma sprzętów AGD proponuje szeroki wybór odkurzaczy pionowych. Każdy z oferowanych modeli posiada wbudowane funkcje i doskonałe parametry, dlatego urządzenia znajdują się wysoko w rankingach najlepszych urządzeń do czyszczenia. Philips jest rekomendowaną i chętnie wybieraną marką.
Ta wiodąca firma odkurzaczy cyklonowych została założona w Wielkiej Brytanii. Z roku na rok pojawiają się coraz to nowsze i ulepszone odkurzacze pionowe, wyposażone w najnowocześniejsze technologie, które zasługują na wysokie miejsce w rankingach najlepszych produktów sprzątających.
Jest to wiodąca, szwedzka marka artykułów gospodarstwa domowego. W ich ofercie znajdziemy szeroki wybór dobrych odkurzaczy pionowych. Każdy model wyposażony jest w szereg funkcji, które ułatwiają sprzątanie, dlatego firma znajduje się dość często wysoko w rankingach najlepszych urządzeń.
Niemiecką jakość odkurzaczy pionowych proponuje również marka Karcher. Od lat ta ceniona firma urządzeń sprzątających pojawia się w tabelach porównawczych najlepszych sprzętów i urządzeń elektrycznych. Ich odkurzacze posiadają ponadprzeciętne parametry oraz wyposażone są w dogodne funkcje i gadżety.
Amerykańskie rozwiązanie ułatwiające domowe sprzątanie. Marka Hoover cieszy się popularnością dzięki ich umiejętnemu wykorzystaniu najnowszych technologii. Odkurzacze pionowe tej marki wyróżniają się doskonałymi parametrami oraz wieloma dodatkowymi akcesoriami, które znacznie oszczędzają czas sprzątania.

Linki

https://www.electrolux.pl/vacuums-home-comfort/vacuum-cleaners/stick-vacuum-cleaners/
https://www.philips.pl/c-e/ho/odkurzacze/odkurzacze-bezprzewodowe/8000-aqua-plus
https://www.dyson.pl/produkty/bezprzewodowe
https://www.hoover.pl/pl_PL/bezprzewodowa-lekkosc-odkurzania
https://www.kaercher.com/pl/home-garden/odkurzacze.html

FAQ

Jaką moc odkurzacza wybrać?

Moc odkurzacza powinno się wybrać w zależności od jego zastosowania. Jeśli posiadamy w większości panele lub kafle, celować będziemy w niższą moc - 650W. Posiadając dywany powinniśmy wybrać odkurzacz z mocniejszym ssaniem, około 750 - 800W. Natomiast dywany z długim włosiem, a także właściciele futrzaków wymagają najsilniejszą moc ssania, około 850W.

Jaka jest najwyższa moc odkurzacza pionowego?

Najmocniejsze odkurzacze pionowe posiadają moc ssania w granicach od 150 - 240W.

Jak sprawdzić moc odkurzacza pionowego, jeśli nie ma jej podanej?

Niektórzy producenci nie podają mocy odkurzaczy pionowych, nie jest to wymagane. Jednak, aby uzyskać taką informację, warto jest spojrzeć na strony internetowe producentów lub samodzielnie wykonać test ssania. Moc mierzy się na końcu wlotu, gdzie moc zasysania jest najsilniejsza.

Które modele odkurzaczy pionowych są wyposażone w funkcję czyszczenia na mokro?

Marka odkurzaczy Bissell i Hizero posiadają funkcję czyszczenia na mokro. Oba modele zostały wyposażone w dwa zbiorniki na wodę, dzięki czemu podłogi zawsze myte są czystą wodą, a zanieczyszczenia są umieszczane w pojemniku na zabrudzenia.

Co to znaczy, że odkurzacz jest 360 stopni?

Te określenia określa odkurzacze, które mają zamocowany silnik tuż przy rękojeści odkurzacza, dzięki czemu z łatwością posprzątamy nie tylko podłogi, ale również sufit i zalegające na nim pajęczyny.

Jak głośne są odkurzacze pionowe?

W przypadku odkurzaczy pionowych głośność pracy jest dość wysoka. Wpływa na to nie tylko praca akumulatora, ale również akumulatora elektroszczotki. Jeśli zależy nam na cichym odkurzaczu, warto rozważyć zakup regularnego odkurzacza workowego.

Jakie szczotki są antyalergiczne?

Szczotki antyalergiczne wyposażone w jony srebra lub światło UV najlepiej poradzą sobie z zasysaniem alergenów, roztoczy i brudów, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Jaki jest czas pracy odkurzacza pionowego?

To zależy od pojemności i wielkości akumulatora oraz od marki naszego odkurzacza. Zazwyczaj jedno pełne naładowanie akumulatora wystarcza na 45 minut do godziny niezakłóconej pracy.

Kiedy będę wiedział, że czas pracy mojego odkurzacza dobiega końca?

Niektóre modele z wyższych półek mają wbudowany wyświetlacz, który podaje najważniejsze informacje - również o procentowym naładowaniu baterii. W przypadku braku wyświetlacza - moc odkurzacza znacznie się obniży, a następnie wyłączy.

Czy mogę zmieniać intensywność zasysania?

Odpowiedź brzmi: tak. Wiele modeli obecnych na rynku posiada 2 - 5 różnych mocy zasysania. Wybierając adekwatną moc do płaszczyzny, którą zamierzamy czyścić, wpływamy na wydłużenie żywotności akumulatora, a co za tym idzie - dłuższą i nieprzerwaną pracę odkurzacza.

1 étoile2 étoiles3 étoiles4 étoiles5 étoiles (Brak ocen)
Loading...